Autor Wątek: Encyklopedia Home Recordingu  (Przeczytany 20247 razy)

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 744
Encyklopedia Home Recordingu
« 21 Maj, 2008, 08:37:21 »
Propozycjo-prośba!

Wrzućmy proszę w jednym miejscu, na zasadzie step-by-step, informacje o domowym nagrywaniu. Taki mini- lub maxi- poradnik. Nie oszukujmy się, ilu z nas ma za sobą pracę w profesjonalnym studio? IMO bardzo często słyszałem z Waszych próbek efekty na niezłym poziomie uzyskane na sprzęcie za normalną kasę.
- od czego zacząć (zakupy soft and hardware)
- ustawienia
- podstawowe zasady
- na co zwrócić uwagę
- najczęstsze błędy
- ułatwiające pracę tricki, czyli doświadczeni zdradzają jak nie grzebać się tygodniami z wyważaniem otwartych drzwi

O!
Paczki z głów!

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Encyklopedia Home Recordingu
« Odpowiedź #1 24 Maj, 2008, 14:19:10 »
Pomysł dobry, tylko raczej widzę to w formie artykułów na portalu :)

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Odp: Encyklopedia Home Recordingu
« Odpowiedź #2 24 Maj, 2008, 15:05:09 »
Pomysł dobry, tylko raczej widzę to w formie artykułów na portalu :)

go for it!

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 744
Odp: Encyklopedia Home Recordingu
« Odpowiedź #3 12 Cze, 2008, 12:26:22 »
GO Gadget GO!
Paczki z głów!

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Encyklopedia Home Recordingu
« Odpowiedź #4 12 Cze, 2008, 23:17:37 »
Hmmm... coś skrobnę, tylko tak się składa że wymyślili sobie teraz sesję egzaminacyjną :-\ Chciałbym zaznaczyć że dopiero stawiam pierwsze kroki w Home Recordingu, więc może to byc marnej jakości...

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 744
Odp: Encyklopedia Home Recordingu
« Odpowiedź #5 13 Cze, 2008, 14:45:38 »
Jaaasne!  ;) Lordi - masz lepsze brzmienie niż niejeden produkt studyjny. Pisz, nie peniaj nic.
Paczki z głów!

Offline Harvest

  • Szatan Osobiście
  • Administrator
  • Wiadomości: 1 239
    • Sevenstring.pl
Odp: Encyklopedia Home Recordingu
« Odpowiedź #6 13 Cze, 2008, 15:29:04 »
Toć mu to od lutego powtarzam ... Uparte bydle ;)

D_Rivv

  • Gość
Odp: Encyklopedia Home Recordingu
« Odpowiedź #7 19 Cze, 2008, 16:44:27 »
I nadal cisza...

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Encyklopedia Home Recordingu
« Odpowiedź #8 19 Cze, 2008, 18:37:23 »
We wtorek mam ostatni zaliczenioegzamin :fire: Niech ktoś tylko jakiś temat podsunie... ;D Może akurat coś będę wiedział i uda mi się coś napisać.

Offline pan mikos

  • Pr0
  • Wiadomości: 681
Odp: Encyklopedia Home Recordingu
« Odpowiedź #9 19 Cze, 2008, 21:54:28 »
No to ja zarzuce.

Jak robisz mix, tzn. ile ścieżek gitar, czy wszystkie osobno nagrywasz, czy kopiujesz, jak je rozrzucasz w panoramie, czy wszystkie robisz na takich samych brzmieniach?
Po drugie to czy czymś jeszcze obrabiasz gary, gitary itd. ?
Bo chyba pisać o symulatorach nie ma sensu, każdy tu zna Line6, Revalvera i odpowiedzi impulsowe, ale mnie zastanawia, co się oprócz tego dorzuca. Gdzieś kiedyś czytałem o jakichs kompresorach, "ocieplaczach" brzmienia i takich tam histioryjach, ale w praktyce wiele z tego nie udało mi się sensownie zastosować.

A i ktoś może w ogóle wie jak to wygląda z poziomami głośności całego mixu? Są ponoć jakieś wymogi np. dla singli do radia, że nagranie musi mieć jakąś tam głośność, ktoś coś więcej na temat wie ?

No. :)

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 744
Odp: Encyklopedia Home Recordingu
« Odpowiedź #10 19 Cze, 2008, 22:31:39 »
...temat podsunie...

paczaj Pan na pierwszy post w tym wątku  ;)
Globalnie - siadam do kompa, muszę mieć taki a taki program, tak i tak go ustawiam i...
Paczki z głów!

Offline motyl

  • Gaduła
  • Wiadomości: 272
Odp: Encyklopedia Home Recordingu
« Odpowiedź #11 20 Cze, 2008, 00:48:14 »
to moze ja cos napisze bo tez sie troche bawie:)


Zasadniczo nagrywa sie 2 lub 4 sciezki. Sciezek nie kopiuje sie , kazda z nich musi byc oddzielnie nagrana. Jezeli mamy 4 sciezki to przyjmijmy ze 1,2 to lewa gitara  a 3,4 to prawa. Co do brzmien najczesciej robi sie tak ze - 1 i 4 nagrywamy na 5150 , 2 i 3 na mesce - i tak prawa i lewa strona brzmia fajnym poalczeniem dwoch wzmakow . nagrywanie np 1 i 2 na mesce a 3 i 4 na 5150 sprawilo by klopot w miksie , z lewej mialbys sama siare a z prawej pierdolniecie :P. Jezeli nagrywamy tylko dwie sciezki (lewa prawa) to raczej
stosuje sie jeden wzmak.

Co do ocieplaczy itd - jezeli nei masz dobrze nagranej sciezki to nawet zakladajac na nia w hui wtyczek nic z tym nie zrobisz. Na dobrze nagrane sciezki nei trzeba zakladac praktyznie nic oprocz kompresji (glownie niskiego srodka , tam gdzie gitarya robi dum dum dum).

Bas czescoej nic mikrofonem nagrywa sie liniowo i potem lekko go obrabia na kompie. Mianowice - wywalenie equalizerem niepotrzebnych czestotliwosci (niski dol i gora) , wyciece tej czestotliwosci ktora gra stopa. Ogolnie jezeli jest problem `gryzienia sie stopy i basu` to mozna zatosowac pewien triczek :) mianowicie zakladamy na sciezke basu bramke albo kompresor sterowaną sciezka stopy. Dziala to tak ze bas automatycznie jest sciszany wtedy kiedy uderza stopa i robi dla niej miejsce w miksie.


Zaznaczam ze dziele sie wiedza z netu :) ktora jeszcze nie w 100% sprawdzilem w praktyce :) . Ogolnie bawie sie w miksy , trenuje i zdobywam wiedze i umiejetnosci zeby moc za jakis czas zaczac robi to bardziej `na powaznie`

Jestem teraz w trakcie miksowania materialu jednej kapeli , jezeli chcecie to moge wrzucic tutaj mp3 i mniej-wiecej opisac co zrobilem z psozczegolnymi trackami.
myspace.com/drownmyday

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Encyklopedia Home Recordingu
« Odpowiedź #12 20 Cze, 2008, 14:17:47 »
Jestem teraz w trakcie miksowania materialu jednej kapeli , jezeli chcecie to moge wrzucic tutaj mp3 i mniej-wiecej opisac co zrobilem z psozczegolnymi trackami.
Men... pytasz a wiesz ;D

A i ktoś może w ogóle wie jak to wygląda z poziomami głośności całego mixu? Są ponoć jakieś wymogi np. dla singli do radia, że nagranie musi mieć jakąś tam głośność, ktoś coś więcej na temat wie ?
Jak najgłośniej ;) No ale to już nie podczas miksu, tylko masteringu... Ogólnie miks pod względem poziomu głośności i dynamiki powinien zostawiać pole do popisu dla procesu masteringu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Loudness_war
« Ostatnia zmiana: 20 Cze, 2008, 14:35:47 wysłana przez lord_awesomeguy »

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
Odp: Encyklopedia Home Recordingu
« Odpowiedź #13 20 Cze, 2008, 14:37:01 »
z tym wycinaniem basu wtedy co wali stop to sie chyba mija z samym zamyslem podbicia sekcji rytmicznej :|
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline Pattini

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 54
    • Patrycja Krysik
Odp: Encyklopedia Home Recordingu
« Odpowiedź #14 20 Cze, 2008, 17:26:00 »
z tym wycinaniem basu wtedy co wali stop to sie chyba mija z samym zamyslem podbicia sekcji rytmicznej :|
Też mi się tak wydaje. Może wyjściem byłoby przyciąć troszkę częstotliwosci dublujące się.Chodzi o to, aby bas i stopa nie "chodziły" na tych samych częstotliwościach, lecz się uzupełniały. Np. jeśli uwypuklamy 55-60 Hz dla stopy, bas powinien śmigać wyższym rejestrze, powiedzmy 88-100 Hz. Wpłynie to bardzo pozytywnie na definicję tych instrumentów w miksie. Poprawcie mnie jeśli się mylę. :)
A i ktoś może w ogóle wie jak to wygląda z poziomami głośności całego mixu? Są ponoć jakieś wymogi np. dla singli do radia, że nagranie musi mieć jakąś tam głośność, ktoś coś więcej na temat wie ?
Jak najgłośniej ;) No ale to już nie podczas miksu, tylko masteringu... Ogólnie miks pod względem poziomu głośności i dynamiki powinien zostawiać pole do popisu dla procesu masteringu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Loudness_war

Zgoda, zgoda :) i uwaga na kompresorki limiterki:) to zostawić należy na master.
Co do ocieplacza, miałam okazję widzieć co robi to: http://www.psp-audioware.com/indexpl.html aczkolwiek osobiście nie używałam jeszcze na skalę produkcyjną :D Legalnie demko można ściągnąć.
« Ostatnia zmiana: 20 Cze, 2008, 17:42:34 wysłana przez Leon »

Offline motyl

  • Gaduła
  • Wiadomości: 272
Odp: Encyklopedia Home Recordingu
« Odpowiedź #15 20 Cze, 2008, 20:49:17 »
z tym wycinaniem basu wtedy co wali stop to sie chyba mija z samym zamyslem podbicia sekcji rytmicznej :|

nie chodzi o wyciecie tylko o lekkie sciszenie basu w odpowiednich momentach i z ustaweniami bardzo szybkiego attack i release. Zreszta to zalezy od muzy jaka miksujemy , w szybki metalcore czy deathmetalu gdzie stopa robi trrrr mija sie to chyba z celem , wg mnie w takiej muzie raczej lepiej siedzi bas lekko przesterowany , grajacy bardziej srodkiem i w pasmie gitar.
myspace.com/drownmyday

Offline Page_Hamilton

  • Pr0
  • Wiadomości: 863
Odp: Encyklopedia Home Recordingu
« Odpowiedź #16 21 Sie, 2008, 19:53:07 »
http://en.wikipedia.org/wiki/Loudness_war
Troche o tym czytalem i ogladalem rozne filmiki, sluchalem probek... Jest tez cos takiego, ze kompresuje sie coraz wiecej i coraz czesciej. Ja tak myslalem, ze jak by miec kiedys kapele, to moze by pojsc do studia i kazac zrobic cos bez nadmiernego kompresowania i podglasniania ? Moze w koncu ludzie by pomysleli ? Swoja droga lepiej by bylo, gdyby zrobila to moze jakas znan kapela, zeby ktos w ogole to uslyszal:D
W kwestii przekompresowania polecam plyte From autumn to ashes - holding a wolf by the ears.
wearehelp.bandcamp. com

Offline el-biczel

  • Pr0
  • Wiadomości: 825
  • Zawsze chciałem neutrinem być...
Odp: Encyklopedia Home Recordingu
« Odpowiedź #17 21 Sie, 2008, 22:16:30 »
hmmm z tą kompresją, Page, to nie jest taka prosta sprawa, bo bardzo ważne są też efekty psycho akustyczne.
Dla przykładu jeden z kawałków NIN jest tak zrobiony, że na początku jest akcentowany akustyk z wokalem tylko i jak się to puści to na akcentach mierniki bardzo ładnie dobijają 0db. A potem wchodzi cała sekcja i cała reszta i wtedy mierniki też ładnie dobijają 0db, ale zdaje się że jest głośniej.
To czy taka kompresja jest zła??

Grunt, żeby materiał nie był źle skompresowany/limitowany, a tego jest bardzo dużo teraz, bo wtedy normalnie słychać jak limitery się zamykają - obrzydliwe :bleh:

Offline Page_Hamilton

  • Pr0
  • Wiadomości: 863
Odp: Encyklopedia Home Recordingu
« Odpowiedź #18 21 Sie, 2008, 23:15:32 »
No ja mowie raczej o skrajnosciach, kiedy jest tak, ze np. cos sie scisza jak wchodzi cos innego, wszystko jest po rowno, nie ma jakies takiej...nie wiem jak to nazwac...dynamiki ? ze jak jest cichy moment to jest ciagle tak samo, a jak ma byc pierdolniecie to go nie ma, bo jest tak samo, jak moment cichy...
wearehelp.bandcamp. com

Offline Mery

  • Mr. Autorefresh
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 022
  • الحرية في سوريا
Odp: Encyklopedia Home Recordingu
« Odpowiedź #19 22 Sie, 2008, 09:07:20 »
No ja mowie raczej o skrajnosciach, kiedy jest tak, ze np. cos sie scisza jak wchodzi cos innego, wszystko jest po rowno, nie ma jakies takiej...nie wiem jak to nazwac...dynamiki ? ze jak jest cichy moment to jest ciagle tak samo, a jak ma byc pierdolniecie to go nie ma, bo jest tak samo, jak moment cichy...

Właśnie taka jest idea działania kompresora - ograniczenie dynamiki.
www.baasa.pl - hałas, pomiary hałasu, mapy akustyczne, analizy akustyczne, projekty akustyczne, farmy wiatrowe, raporty oddziaływania na środowisko w zakresie hałasu, programy ochrony przed hałasem, akustyka budowlana, wibracje.

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Encyklopedia Home Recordingu
« Odpowiedź #20 22 Sie, 2008, 09:23:12 »
Dla mnie ganialna pod tym względem jest płyta Korna - Untouchables... Przez cały czas mamy praktycznie ~-6dBFS RMS a płyta sprawia wrażenie bardzo dynamicznej. Najnowsza płytka Behemotha zdaje się nie uczestniczyć w "wojnie głośności"...

Offline Mery

  • Mr. Autorefresh
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 022
  • الحرية في سوريا
Odp: Encyklopedia Home Recordingu
« Odpowiedź #21 22 Sie, 2008, 09:39:06 »
Ogólnie płyty metalowe są mocno kompresowane, a w szczególnym przypadku nu metalowa bardzo mocno, a często przekompresowywane.
Ja przyznam, że mam problemy ze słuchaniem "parówek", bo mnie to szybko męczy.
Są ogólne zasady niepisane, że płyty rock/metalowe miksuje się na -6 do -3dB.

A dobre płyty popowe nawet na -15dB, np. Anna Maria Jopek. I brzmi to świetnie, nic nie męczy (jeżeli ktoś lubi taką muzykę ;) ) i wszystko słychać.
www.baasa.pl - hałas, pomiary hałasu, mapy akustyczne, analizy akustyczne, projekty akustyczne, farmy wiatrowe, raporty oddziaływania na środowisko w zakresie hałasu, programy ochrony przed hałasem, akustyka budowlana, wibracje.

Offline SakulK

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 51
Odp: Encyklopedia Home Recordingu
« Odpowiedź #22 15 Maj, 2010, 21:14:14 »
Sorry że odkopuje pradawny temat, ale coś z tym planem artykułów się dalej działo? Nic nie znalazłem a taki opis dla totalnego nooba, od czego zacząć, co kupić, jak użyć itp. byłby bardzo fajny :)

Offline mlodysatan

  • Pr0
  • Wiadomości: 633
  • Graj to co czujesz, to jest najlepsze !
    • KOZI RECORDS
Odp: Encyklopedia Home Recordingu
« Odpowiedź #23 07 Cze, 2010, 11:56:34 »
Panowie powrzucajcie moze tu np linki to wtyczek VST i ponawiam Topic o mala encyklopedie :)

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: Encyklopedia Home Recordingu
« Odpowiedź #24 07 Cze, 2010, 22:24:35 »
No przecież robię. Wytrzymacie tydzień?

A linki do darmowych VST są przyklejone w dziale Software: http://forum.sevenstring.pl/software/vst-i-inne-takie-duzy-zbior-wszystko-w-jednym-miejscu/

Ewentualnie u mnie na blogu masz listę rzeczy, których używam i polecam, just google it.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
49 Odpowiedzi
30003 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Lis, 2008, 19:55:45
wysłana przez Dexterek
komp do home recordingu

Zaczęty przez Omlet « 1 2 3 4 5 » Hardware

101 Odpowiedzi
44532 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Paź, 2011, 23:05:34
wysłana przez jaca2303
47 Odpowiedzi
19422 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Sie, 2013, 11:35:20
wysłana przez g-zs
49 Odpowiedzi
18347 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Sie, 2013, 17:49:45
wysłana przez Stivo2005
6 Odpowiedzi
7961 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Sty, 2017, 14:23:58
wysłana przez Mat