Autor Wątek: Komputer do Home Recordingu  (Przeczytany 30015 razy)

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #25 21 Maj, 2008, 16:47:59 »
oj tam ;)

póki co czekam na macOSa na zwyklego blaszaka :D ponoc cos juz niesmiało wychodzi. Tylko żeby to było równie stabilne co zwykły, bo na maca mnie nie stać a system bym mógl kupić jeszcze :)
Podejrzewam, że ze stabilnością będzie tak samo jak w systemach z rodziny Windows NT... :-\

Dużym plusem PC jako domowego DAW jest ilość darmowego (i do tego dobrej jakości) oprogramowania. 

edit:
gdzie doktor? :)
« Ostatnia zmiana: 21 Maj, 2008, 22:23:03 wysłana przez lord_awesomeguy »

Offline Leon

  • Mroczny Piskacz
  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 3 713
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #26 21 Maj, 2008, 22:48:02 »
Ogólnie szitowatość czy nie - głównym problemem z systemami x64 (i vista i xp64) jest problem ze sterownikami. Naprawdę myślicie że macOS będzie miał z tym lepiej? :)
My w domu mamy Asusa P5K, 4 giga DDR2 ram, geforce GT8600 (Nitram nie mów że porządna grafika nie jest potrzebna - chyba że nie pracujesz w reasonie), C2D 2,2 giga i dysk 250 GB na SATA z ustawionymi dużymi przestrzeniami na swap files. Nie zauważyłem nawet 50% obciążenia załadowaną na makasa efektami (wszystkie instrumenty wirtualne!) sesją w Reasonie 4.0. W związku z czym nawijkę o konieczności kupowania dysków SCSI uważam za mocno przesadzoną :)
to że nie gram równo nie znaczy że gram polirytmię.

Offline el-biczel

  • Pr0
  • Wiadomości: 825
  • Zawsze chciałem neutrinem być...
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #27 21 Maj, 2008, 22:59:16 »
bo jak masz instrumenty wirtualne to nie masz potrzeby dysku scsi. Gorzej jak komputer Ci na raz mo odczytać np 40 śladów z osobnych ścieżek audio(wav). Wtedy dysk SCSI raczej jest koniecznością, ale wtedy to już nie jest homerecording ;) MacOS jeśli chodzi o sterowniki to ma lepiej ;) Wierz mi :) Bo nawet jeśli coś nie działa to jest powiedziane: z tą wersją nie działa, używajcie na razie systemów w wersji 10.4.9 a nie 10.5.2. Support ze strony Apple + support ze strony firm robiących hardware jest na prawde wzorowy.

Ja tam ze swojego MBP jestem bardzo zadowolony w planach mam zakupienie Digi003 i na 100 na próbach będzie można nagrywać :)
« Ostatnia zmiana: 21 Maj, 2008, 23:34:06 wysłana przez el-biczel »

Offline Nitram

  • Google Master Class
  • Pr0
  • Wiadomości: 535
  • Beerserker
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #28 21 Maj, 2008, 23:48:00 »
Reasona obsługiwał nawet GF 3 Ti 64 MB i to całkiem sprawnie :] Nie ma potrzeby na takie karty chyba, że się lubi pograć ;P W sumie to już za psie pieniądze idzie dostać dobre karty... Ja za swoją dałem 500 a teraz za 200 można kupić :/ No żal... A minęło może pół roku :D Karty które w grudniu kosztowały 1300 zł teraz chodzą po 500 :/ Przemysł gier tak zapierdziela, że nawet GF 3ką idzie to obsłużyć ;P
Some day... She'll be moaning just like i want to...

Offline karaś

  • Gaduła
  • Wiadomości: 165
    • http://laggyluk.com
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #29 23 Maj, 2008, 13:55:18 »
reason nie używa ani d3d ani open gl więc grafa nie ma znaczenia większego

Offline Leon

  • Mroczny Piskacz
  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 3 713
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #30 23 Maj, 2008, 16:41:11 »
Wydało się - gram na roboczym kompie w Stalkera :D
Biczel nie widzę w czym problem - przeca to też są nagrane i przetwarzane ścieżki wav. Zapakowane pod sufit efektami w wypadku mojej lubej :/ ;)
to że nie gram równo nie znaczy że gram polirytmię.

Offline el-biczel

  • Pr0
  • Wiadomości: 825
  • Zawsze chciałem neutrinem być...
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #31 23 Maj, 2008, 17:08:18 »
Tylko tu chodzi o samą konstrukcję i mechanizm działania odpowiedniego programu.
W przypadku samplera, wszystkie sample są ładowane do ramu(wtedy działa szybciej) a jeżeli ramu nie starcza to do pamieci wirtualnej(na dysku twardym i wtedy z wolnym dyskiem działa wolno) i samplerek sobie wyciąga jak chce potrzebną mu próbkę z RAMu i prędkość dysku tutaj nie jest aż tak ważna(no o ile, że mamy mało ramu, ale wtedy to raczej nie pogramy). W przypadku dużej ilości ramu, 2-3GB spokojnie starczają, dysk prawie nie jest obciążony. O wydajności decyduje głównie przepustowość RAMu i magistrali systemowej.
Gdy chcemy odtwarzać 40 ścieżek rzeczywistych, a nie z instrumentu wirtualnego, i ponadto chcemy mieć małe opóźnienie(czyli małe buforowanie) wszystkie te 40 ścieżek musi być ciągle odczytywane z dysku. Często są one rozrzucone po różnych sektorach, więc dysk ma baaaardzo duże obciążenie i to jego wydajność pełni kluczową rolę!
Mam nadzieję, że dobrze to wytłumaczyłem. Teraz na poparcie przykład z rzyci: ;)

nowy, powiedzmy 2 letni Intelowy iMac(dysk 7200rpm 250GB) krztusił się przy odtwarzaniu koło 15 ścieżek(tak twierdzi jego właściciel, który chciał robić nam miks, najpierw miksując perkusję, potem dodając do tego bas, gitary i wszystko stopniowo po kolej(w nawiasie, ciekawe jak można w ten sposób zrobić dobry miks). Tłumaczył się tym, że komputer jak ma więcej ścieżek się krztusi. - System Logic Express

Stary Mac PowerPC - jeszcze G3(jak ktoś nie wie, procek maks 400MHz, ale już 64bitowa struktura - hurra maci górą ;) ) - z napędem SCSI odtwarzał 40 ścieżek audio, przy czym na każdej było zapięte parę pluginów RTAS - system ProTools HD, wtyczki Wave'sa

Aczkolwiek ten gość od iMac'a moim zdaniem przesadzał, bo ja na swoim MBP(200GB 5400rpm; 2,4GHz Intel Core 2 Duo, 2GB ramu) mogę z powodzeniem odtwarzać kolo 30 ścieżek z nałożonymi efektami i się nie krztusi. Przy sesji 40ścieżkowej zaczyna mieć problemy, ale własnie przez dysk, bo słychać jak głowice latają i nie mogą nadążyć. Dlatego zdaje mi się, że do HomeRecordingu dysk 7200rpm, dużo ramu(dla instrumentów wirtualnych) i sprawna magistrala wystarczają. Jednak w profesonalnych zastosowaniach SCSI nie ma konkurencji. Zresztą policz sobie jaką ma wydajność złącze SATA a jaka wydajność jest potrzebna żeby nagrywać 60 tracków 192kHz na raz przez ProToolsa HD ;)
« Ostatnia zmiana: 23 Maj, 2008, 17:10:57 wysłana przez el-biczel »

Offline BartekL

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 549
  • "Ryjem will not play"
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #32 23 Maj, 2008, 17:17:19 »
a tak z ciekawości to na co aż 40 ścieżek?
rozumiem perkusja - 2 overheady, stopa, 2 na werbel, 4 na tomy (przy czterech tomach), hi hat. Niech będzie, że nawet tomy z dwóch stron mikrofonowane będą, to masz razem 14 sciezek (przy jednym micu na tom - 10 mikrofonów łącznie)

Co z pozostałymi 26 (30)? :) Czy ja czegoś nie wiem, nie znam się? Serio pytam.

Offline Nitram

  • Google Master Class
  • Pr0
  • Wiadomości: 535
  • Beerserker
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #33 23 Maj, 2008, 17:32:25 »
Na orkiestrę symfoniczną :D
Some day... She'll be moaning just like i want to...

Offline el-biczel

  • Pr0
  • Wiadomości: 825
  • Zawsze chciałem neutrinem być...
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #34 23 Maj, 2008, 17:38:29 »
a tak z ciekawości to na co aż 40 ścieżek?
rozumiem perkusja - 2 overheady, stopa, 2 na werbel, 4 na tomy (przy czterech tomach), hi hat. Niech będzie, że nawet tomy z dwóch stron mikrofonowane będą, to masz razem 14 sciezek (przy jednym micu na tom - 10 mikrofonów łącznie)

Co z pozostałymi 26 (30)? :) Czy ja czegoś nie wiem, nie znam się? Serio pytam.
No stary, z naszych nagrań z Licoreą było tak że dostaliśmy na projekt średnio 30-40 tracków. A i tak gitar nie dublowaliśmy, wokali było mało położonych itp itd.
Na początku to się tak zdaje, że na chuj tak dużo, a potem Ci mocy brakuje.

Offline BartekL

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 549
  • "Ryjem will not play"
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #35 23 Maj, 2008, 17:41:49 »
A głupi jestem. Tu chodzi o odtwarzanie a nie nagrywanie :) Tutaj rzeczywiście moze sie przydać 40 sciezek. Mój błąd, nieuważnie przeczytałem i źle zinterpretowałem :)

Offline Yony

  • Predator
  • Administrator
  • Wiadomości: 1 842
  • I tak stroję najniżej!!!
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #36 23 Maj, 2008, 20:46:38 »
nowy, powiedzmy 2 letni Intelowy iMac(dysk 7200rpm 250GB) krztusił się przy odtwarzaniu koło 15 ścieżek(tak twierdzi jego właściciel, który chciał robić nam miks, najpierw miksując perkusję, potem dodając do tego bas, gitary i wszystko stopniowo po kolej(w nawiasie, ciekawe jak można w ten sposób zrobić dobry miks). Tłumaczył się tym, że komputer jak ma więcej ścieżek się krztusi. - System Logic Express

Ale typ miał coś pochrzanione z RAM'em w tym iMac'u. Jak go pytałem to mi bąknął, że ma 512 mb, w co swoją drogą trudno mi uwierzyć skoro mój staruszek G4 ma teraz 768...

Offline Leon

  • Mroczny Piskacz
  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 3 713
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #37 23 Maj, 2008, 21:02:14 »
No spoko wodzu - ja nie neguję tego że to ma zastosowanie w pro realizacji. Ale mimo wszystko uważam że to pracy z wirtualkami/małymi realizacjami domowymi w fajnej jakości kupowanie dysków SCSI i innych bajerów to kupowanie Hummera żeby mieć czym jeździć do sklepu po bułki - niby można ale po co? :)
to że nie gram równo nie znaczy że gram polirytmię.

Offline el-biczel

  • Pr0
  • Wiadomości: 825
  • Zawsze chciałem neutrinem być...
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #38 24 Maj, 2008, 00:27:58 »
LEon, ale je przecież to napisałem ;)
Yony, Twoj G4 ma więcej ramu, bo G4 to komputer do pracy, a iMac to komputer domowo/biurowy a nie graficzno/muzyczna stacja robocza. A gość nie miał nachrzanione z ramem tylko miał standardową konfigurację sprzed 2 lat. Dopiero teraz w iMacach w standardzie jest 1GB ramu.

Offline Qrczak

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 45
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #39 24 Maj, 2008, 13:16:59 »
Dobra, to ja mam inne pytanie, bo widzę że tu pare osób w temacie obcykanych jest ;) potrzebuje kupić laptopa. Generalnie jako mobilna maszyna do pisania i odtwarzacz mp3 z duuuuużą pojemnością ;) ale oprócz tego chciałbym na nim czasem coś ponagrywać, ale nie jakieś tam super hiper wypasy tylko ze 2,3 ścieżki gitary nagrywanej przez V-Amp'a + bas i perka robiona w FL'u. Tak żeby sobie jakieś szkice kawałków robić na wyjeździe. Jaka konfiguracja by do tego wystarczyła? Kasy za dużo nie mam, dlatego nie nastawiam się na jakąś "rakiete", byle by pociągnęła to co wymieniłem wyżej. Będę wdzięczny za info i jakieś linki do allegro (mogą być używki). Z góry dzięki za pomoc.

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #40 21 Sie, 2008, 11:28:07 »
Podbiłem ten dość stary już wątek aby podać troszeczkę danych. Poniżej screenshot performance meter'a z REAPER'a podczas miksowania najnowszego projektu.

~28 ścieżek streamowane jest bezpośrednio z dysku, nie ma tam żadnych instrumentów VSTi. Wąskim gardłem z pewnością jest tu sterownik ASIO4ALL, który opakowuje w API ASIO sterowniki WDM (karta dźwiękowa to Realtek HD). Komputer to notebook z procesorem Core 2 Duo T7500 (2,2GHz), 2GB RAM (współdzielone z układem graficznym), chipset Intel 965GM.

edit:
Zapomniałem dodać, że ścieżki są w 44.1kHz@24bit mono
« Ostatnia zmiana: 21 Sie, 2008, 11:36:13 wysłana przez lord_awesomeguy »

Offline Page_Hamilton

  • Pr0
  • Wiadomości: 863
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #41 04 Wrz, 2008, 08:31:31 »
A ja bym chcial spytac o cos takiego...
Co decyduje w najwiekszym stopniu o wydajnosci kompa podczas nagrywania sciezek i odtwarzania wielu na raz (szczegolnie z efektami) ? Bo ja ostatnio bawie sie w perkusje z roznymi efektami z VST i po nalozeniu 3-4 juz mi zaczyna brakowac pamieci... Mam 1,3gb ramu. Czy plyta glowna ma tez jakis wplyw na wydajnosc kompa ? Co byscie radzili dokupic, wiecej ramu (bede jeszcze toneporta uzywal), czy zmienic plyte glowna, a moze cos jeszcze ?
wearehelp.bandcamp. com

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #42 04 Wrz, 2008, 19:20:28 »
Napisz coś więcej o konfiguracji Twojego PC men... Jakich wtyczek chcesz używać? Żeby komfortowo pracować np. z DFH Superior przydałoby się z 2GB pamięci operacyjnej...

Offline Page_Hamilton

  • Pr0
  • Wiadomości: 863
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #43 04 Wrz, 2008, 20:06:16 »
Mam Abletona 6, uzywam wgranych na niego VST typu reverb, PSP vintage warmera, jakichs kompresji, do bebnow uzywam Addictive Drums i Nephetona i Drumazona do elektroniki. Szczegolnie na te 3 ostatnie wrzucam ostatnio duzo efektow (vintage warmera, CSR hall i plate reverby). Co jeszcze ?
wearehelp.bandcamp. com

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #44 05 Wrz, 2008, 20:12:15 »
Komponenty, które wpływają na wydajność komputera do miksowania to moim zdaniem:
1. Procesor
2. Dysk twardy
3. Pamięć operacyjna
4. Interfejs audio

Wygrzebałem na neciku ostatnio taką ciekawostkę:
Nuendo 'Untouchable' for Korn's New Album

Digital editing of Korn's "Untouchables" in Nuendo by Fred Maher and Rob Hill

"Nuendo was all I used... In fact, it was the only thing I could have used considering that a lot of the songs were 70+ channels of 24 /96khz audio."

"Both of the Nuendo rigs that Fred and I used were identical. They were built by Soundchaser. I had them with the Supermicro 370DE6 MB with dual channel 68 pin SCSI. They also had ATA 100 removable chassis on them."

"I went with the Supermicro because of the dual P3 support with SCSI onboard and I figured when I had the systems built, it was more important to have a SOLID system than a FASTER system. The SCSI on the MB allows for a better performance without bogging down the PCI bus with a dedicated PCI SCSI card."

"The work drive was the Medea AudioRaid pro 160 GB. This system rocks!!!!! 4 IDE drives in a 1U chassis connected via 68 pin SCSI. The raid controller and processor are in the chassis, it doesn't use any CPU cycles to access the raid. The computer thinks it is a single 160gb SCSI drive."

"Everything was redundantly backed up to the removable ATA 100 drives."

"DB technology "Blue" Convertors were used on both ends of the record. 48 channels of input (during tracking) 96 channels on output (for mixing)."

"My rig was also networked to the Euphonix transfer station for transfers of the files back and fourth. The sessions were saved as AES 31 and we would simply grab the folders and copy them to the local Nuendo directory. When the edits were complete, we would copy them back to the Transfer Station and paste them back to the R1 session. This was pretty simple..... Euphonix is now offering Transfer Stations with Nuendo installed on the system."
      

"And that how it went. I don't use PT...... I have found ways to make Nuendo do 99% of every situation.... The other 1% are workarounds."

"There were 30+ mics on the drums. There were not 30 discrete channels of drums though. Maybe 18 to 26 channels of drums recorded to the R1. There were also triggers recorded.....with the live drum tracks."

"Drumagog was used extensively on the tracks for enhancements of the original signals. The samples came from several different places, including sample sessions of David's kit from Conway Studio."

"Ya know...... If PT was 96khz at the time and there was a valid transfer protocol to the R1, then PT most likely would have been used....... But, it wasn't!!!!"

"Nuendo was almost the only option to do these edits and track counts, but, Fred Maher, Michael Beinhorn, Frank Fillapetti and myself, all agreed that Nuendo was sonically superior, especially with X fades and processing. Fred Maher has now sold his PT rig and uses Nuendo exclusively."

Taken from postings by Rob Hill (pictured above) on the www.nuendo.com Users Forum

Offline el-biczel

  • Pr0
  • Wiadomości: 825
  • Zawsze chciałem neutrinem być...
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #45 05 Wrz, 2008, 21:42:14 »
A jak pisałem, ze SCSI to podstawa do sensownego nagrywania to mnie nie słuchali... ;)

Swoją drogą to nie ma się co tak bardzo pałować procesorami, bo wtedy jak nagrywali te plyte, to ich najbardziej wypasiony komputer mógł mieć co najwyżej podobny procesor i taktowanie magistrali do obecnych, zwykłych domowych kompów.

Offline jaca2303

  • Gaduła
  • Wiadomości: 154
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #46 30 Wrz, 2008, 23:07:20 »
A ja bym chcial spytac o cos takiego...
Co decyduje w najwiekszym stopniu o wydajnosci kompa podczas nagrywania sciezek i odtwarzania wielu na raz (szczegolnie z efektami) ? Bo ja ostatnio bawie sie w perkusje z roznymi efektami z VST i po nalozeniu 3-4 juz mi zaczyna brakowac pamieci... Mam 1,3gb ramu. Czy plyta glowna ma tez jakis wplyw na wydajnosc kompa ? Co byscie radzili dokupic, wiecej ramu (bede jeszcze toneporta uzywal), czy zmienic plyte glowna, a moze cos jeszcze ?


2 giga ramu minimum i jak nagrywasz to latencja mniejsza - ok 128 i powyłączane wtyki, a jak miksujesz to latencję zwiększasz.

Offline Dexterek

  • Fanboy Mesy w niepomiętej kurtce
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 838
  • Pan Mroku
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #47 11 Lis, 2008, 17:39:32 »
Ja mam pytanie. Chcę sobie kupić dysk zewnętrzny na USB2.0 do lapka.
Będzie mi to USB jakoś przeszkadzać przy nagrywaniu/odtwarzaniu wielu ścieżek?
Don't stick with your girl - that is gay and lame.
Rape some sluts who worship Satan's name!

Offline el-biczel

  • Pr0
  • Wiadomości: 825
  • Zawsze chciałem neutrinem być...
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #48 11 Lis, 2008, 18:55:42 »
usb 2.0 moze byc ciutke za wolne.
A nie masz express card?
Ja mam w planach zakup kontrolera eSATA na express card i macierzy 2TB WD :)
ale to odlegle plany, na razie sie splukałem :D

Offline Dexterek

  • Fanboy Mesy w niepomiętej kurtce
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 838
  • Pan Mroku
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #49 11 Lis, 2008, 19:55:45 »
O, o tym nawet nie pomyślałem, a myśl niewiele droższa i o ile wydajniejsza.
Tak uczynię ;)
Dzięki.
Don't stick with your girl - that is gay and lame.
Rape some sluts who worship Satan's name!

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
32 Odpowiedzi
20260 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 13 Gru, 2011, 20:27:41
wysłana przez bloodrafko
komp do home recordingu

Zaczęty przez Omlet « 1 2 3 4 5 » Hardware

101 Odpowiedzi
44546 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Paź, 2011, 23:05:34
wysłana przez jaca2303
47 Odpowiedzi
19435 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Sie, 2013, 11:35:20
wysłana przez g-zs
49 Odpowiedzi
18358 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Sie, 2013, 17:49:45
wysłana przez Stivo2005
6 Odpowiedzi
7974 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Sty, 2017, 14:23:58
wysłana przez Mat