Autor Wątek: Komputer do Home Recordingu  (Przeczytany 30057 razy)

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Komputer do Home Recordingu
« 17 Maj, 2008, 20:40:37 »
Pomyślałem sobie, że byc może w okolicach wakacji zacznę kompletowac maszynę do HR i proszę userów KTÓRZY SIĘ NA TYM ZNAJĄ o wskazówki co do parametrów samego kompa. Rozumiem, że główny nacisk będzie kładziony na szybki i pojemny HD, sporą iloś RAMu i odpowiednią kartę muzyczną, grafika to sprawa drugorzędna... Koszt to - powiedzmy 2k za pudło

Offline el-biczel

  • Pr0
  • Wiadomości: 825
  • Zawsze chciałem neutrinem być...
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #1 17 Maj, 2008, 21:47:27 »
2k to ciężko o porządną maszyne.
Jeśli myślisz o pożądnym nagrywaniu na wiele tracków to dysk SCSI i kropka, ale to moze pozrec sporą część Twojego budzetu.
Do tego 2GB ramu minimum, bo nowe programy są dosyć pamięciożerne.
Procesor im szybszy tym lepszy, ale to już uzależnij od funduszy.
I najważniejsze nie oszczędzaj na płycie głównej, bo ma odgrywa kluczową rolę, jeżeli chodzi o ogólną wydajność systemu. Warto też by miała FW, co jest niestety żadkie w przypadku PCtów.

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #2 17 Maj, 2008, 21:49:02 »
FW?

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #3 17 Maj, 2008, 22:05:56 »
Fire Wire standard wejscia , cos jak USB tylko szybsze
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline el-biczel

  • Pr0
  • Wiadomości: 825
  • Zawsze chciałem neutrinem być...
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #4 17 Maj, 2008, 22:18:18 »
no warto dodać, że jest FW400 = 400Mb/s i FW800 = 800Mb/s
różnią się wtyczką, warto sprawdzić dokładnie o jakim wejściu FW pisze producent w specyfikacji.

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #5 17 Maj, 2008, 22:31:19 »
ogolnie to ja bym sie na Twoim miejscu men wstrzymal z zakupem kompa do "po wakacjach" bo maja wyjsc w koncu nowe Intelowskie procki a co za tym idzie obecne mocno potanieja, to samo tyczy sie plyt glownych bo nowe maja miec juz inny standard
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline Nitram

  • Google Master Class
  • Pr0
  • Wiadomości: 535
  • Beerserker
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #6 17 Maj, 2008, 22:41:01 »
Ja mogę poradzić tyle...Wchodzisz na takie forumpc.pl czy coś takiego i tam pytasz o komputer do pracy... Mówisz im, że musisz mieć dużo mocy, jak najszybszy sprzęt do pracy bo oni raczej nie rozumieją pojęcia 'tworzenia muzyki'... Tam to Ci najlepiej powiedzą jaka płyta główna jest w tej chwili najbardziej wydajna itd itp... Jak ja pytałem i czytałem to wszędzie polecali asus P5k i taką kupiłem (ale to było parę miesięcy temu ;))... Ramu bodajże do XP wchodzi 3 GB :D Więcej nie czyta i nie używa... Sam mam 2GB, odpalam na tym dwie gry typu CoD4 + UT2k7, winampa i firefoxa i jedzie dalej :D (oczywiście nie robię tego tak :P)... O to jaki ram dobrać do płyty głównej też spytaj fachowca... Wiem tyle, że częstotliwość ramu musi się zgadzać z możliwościami płyty ale tam są jeszcze takie parametry jak poziomy CL czy coś takiego :/ Procek... Jak patrzę na wykresiki jakiegoś programu monitorującego wykorzystanie cpu to bardzo często programy korzystają tylko z jednego rdzenia... Nie wiem czy teraz to już jest wszytko rozwiązane tak że wykorzystuje się 100% mocy takich procków... Warto to sprawdzić bo nie wiadomo czy jest sens kupować procek 4ro rdzeniowy jak jest np. tak samo wydajny ja 2rdzeniowy... ja mam c2d e6750 (2.66 GHz podkręcone z bajeczną łatwością do 3Ghz bez dodatkowego chłodzenia)... wszystko śmiga... nie można też oszczędzać na zasilaczu... ja na swój wydałem ponad 200 zł :/ pewnie rzucą Ci więcej do takich zadań chyba że potaniały... moduł FW można dokupić osobno...

eee... to tak bez pierdół...
patrzysz jaką chcesz kartę muzyczną, zakładasz też jaki dysk bierzesz... potem idziesz na takie forumpc i tam podajesz ile masz kasy i na co chcesz nacisk położyć, na jakiej platformie będziesz pracować itp. możesz np. zaznaczyć, że nie chcesz wbudowanej karty muzycznej... doradzą Ci jakie dokładnie modele kupić (z 1000 różnych ramów i 100 procków :D) i gdzie najtaniej... ja kupowałem w apollo btw... powodzenia...

tak to można się całe życie wstrzymywać ;) zależy czy potrzeba kompa teraz czy można to odłożyć...
Some day... She'll be moaning just like i want to...

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #7 17 Maj, 2008, 22:46:12 »
nitram powstrzymywac jak powstrzymywac, wiesz ja bym sie osobiscie wkurwil jesli w ciagu miesiaca po zakupie nowego kompa wszystkie czesci o np. 50% potanialy, a tak to przewaznie bywa jak wchodzi nowy standard...


sprawdzilem i Intel Penryn ma wejsc dopiero w listopadzie wiec to nie tak znowu zaraz :/
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline el-biczel

  • Pr0
  • Wiadomości: 825
  • Zawsze chciałem neutrinem być...
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #8 17 Maj, 2008, 23:34:59 »
ale na modułach czy to FW czy USB nie wszystkie rzeczy chcą pracować. Pozatym co Ci po tych 800 Mbitach na sekunde jak i tak idzie to pozniej przez 66MHz PCI, które ma spore ograniczenia transferu...
« Ostatnia zmiana: 18 Maj, 2008, 09:56:57 wysłana przez el-biczel »

Offline Nitram

  • Google Master Class
  • Pr0
  • Wiadomości: 535
  • Beerserker
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #9 18 Maj, 2008, 00:08:49 »
No w sumie racja...
Some day... She'll be moaning just like i want to...

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #10 18 Maj, 2008, 10:30:49 »
Ponoć świetnym chipsetem (używanym też w wielu zestawach typowo pod DAW) jest Intel P35. Widziałem też, że ludziska używają dwóch dysków twardych - pod system operacyjny i audio (ważną cechą jest prędkość obrotowa i pamięć podręczna dysku). Co do ilości pamięci operacyjnej - nie zaleca się używania więcej niż 3GB, jeżeli komputer działa pod kontrolą 32-bitowego systemu operacyjnego (więcej o tym można poczytać tu).

Procek... Jak patrzę na wykresiki jakiegoś programu monitorującego wykorzystanie cpu to bardzo często programy korzystają tylko z jednego rdzenia... Nie wiem czy teraz to już jest wszytko rozwiązane tak że wykorzystuje się 100% mocy takich procków... Warto to sprawdzić bo nie wiadomo czy jest sens kupować procek 4ro rdzeniowy jak jest np. tak samo wydajny ja 2rdzeniowy...
Jeżeli aplikacja ma jeden wątek, to logiczne jest, że system operacyjny będzie realizował go na jednym rdzeniu procesora. Inna sprawa to jakiś host VST - tam każda wtyczka to osobny wątek, więc program może zostać "rozrzucony" po kilku rdzeniach. Na forum REAPERa był chyba nawet temat traktujący o tym... Wnioski były takie, że im więcej rdzeni, tym lepiej  :)
« Ostatnia zmiana: 18 Maj, 2008, 18:28:58 wysłana przez lord_awesomeguy »

D_Rivv

  • Gość
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #11 18 Maj, 2008, 18:35:08 »
A ja powoli zaczynam myśleć o laptopie do nagrywania. Laptop miałby taki plus, że mógłbym go wziąć na salkę i podpiąć do niego mikser, czy co tam będzie... Pytanie: jaki laptop i czy szukać trzeba by zewnętrznej karty dźwiękowej, czy któreś, z tych montowanych tam standardowo są ok? Ile mógłby taki lapik kosztować? Zielony jestem w tym temacie... :)

Offline el-biczel

  • Pr0
  • Wiadomości: 825
  • Zawsze chciałem neutrinem być...
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #12 18 Maj, 2008, 19:30:23 »
laptop będzie miał poważne ograniczenia co do ilości tracków na raz, w związku własnie z wolnymi dyskami(w standardzie 5400obr/min), jezeli chodzi o odtwarzanie to nie miałem kłopotów z sesjami z nawet 30 trackami, ale nie wiem jak z nagrywaniem.
Ale tak na salke, zeby sobie jakies demko nagrać, to laptop na pewno starczy.

Offline Yony

  • Predator
  • Administrator
  • Wiadomości: 1 842
  • I tak stroję najniżej!!!
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #13 18 Maj, 2008, 23:10:54 »
Nasze demo z VIS-u właśnie na lapku było nagrywane. A szło to tak:
gitara x1
gitara x1
bas x2
Bębny: stopa, werbel, kotły jeden wspólny, studnie jeden wspólny i dwa overheady.
Razem 10 tracków szło na raz. Na lapku z Cubase'em, półtora roku temu, więc jakiś ultra wypas nie mógł być. Czyli miał max 2GB Ramu.
Zresztą Rootwater było jechane na G4 z Logicem 7 i 1 GB i też działało. Ja rozumiem, że teraz wymagania są inne ale wg mnie...
...bierz iMaca i Logica 8. Startujesz od 1200 $. Chyba się opłaca.

Offline karaś

  • Gaduła
  • Wiadomości: 165
    • http://laggyluk.com
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #14 19 Maj, 2008, 12:16:20 »
myślę że quad procek by się przydał bo u mnie na jednordzeniowym 3,2ghz komp się dławi przy dwóch trackach z symulacją ampów i ezdrummerem jednocześnie :P co chwilę muszę jakiegoś tracka freezować = strata czasu

Offline BartekL

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 549
  • "Ryjem will not play"
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #15 19 Maj, 2008, 12:32:09 »
Zależy od tego jak się chce nagrywać. Ale przy nagrywaniu przy użyciu mikrofonów stawia mniejsze wymagania przed kompem imo. Nic nie musi być emulowane. Moi znajomi nagrywają całkiem przyjemnie bzmiące rzeczy na kompie raczej już starym, jedynym ugogodnieniem jest karta MAYA, dająca możliwość nagrywania 4 ścieżek mono. Dodatkowo mają jeszcze jakiego SB co daje dwa następne kanały. Do tego parę DiBoxów. Aha soft to Adobe Audition.
« Ostatnia zmiana: 19 Maj, 2008, 12:33:55 wysłana przez Invivo »

Offline Qrczak

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 45
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #16 20 Maj, 2008, 20:22:41 »
ja jakoś w styczniu kupowałem kompa i dałem w sumie jakieś 2,5K za:

Asus P5K
Intel Core 2 Quad Q6600
2x 1GB 800Mhz Geil
2x 160GB Barracuda 7200
GeForce GT 8600
Karta dźwięk - ESI Julia
Zasilcz Chieftec 450W
klawiatura, myszka.

co do nagrywania to nie sprawdzałem w jakichś ekstremalnych warunkach, bo i nie było jak. Ale montowanie filmów + jakieś efekty z podglądem w czasie rzeczywistym na drugim monitorze smigało jak by miało motorek w tyłku także i nagrywanie spokojnie pociągnie ;) a z tego co widzę po cenach to obecnie taki zestaw to i poniżej 2k się znajdzie.

Offline Nitram

  • Google Master Class
  • Pr0
  • Wiadomości: 535
  • Beerserker
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #17 20 Maj, 2008, 20:25:02 »
No ten GFGT8600 tam niepotrzebny nawet :P

Można jakoś porównać sprawność procków? Możemy odpalić jakiś test porównawczy dla tego Twojego Quada i mojego C2D :D
Some day... She'll be moaning just like i want to...

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #18 21 Maj, 2008, 01:17:55 »
teraz za niecałe 2500 jest quad 9300 + 8gb ram, grafa chyba geforce nvidii 9600, tylko plyta głowna pewnie jakaś strasznie budżetowa :/
ale reszta jest swietna
B ( o ) ( o ) B S

Offline pan mikos

  • Pr0
  • Wiadomości: 681
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #19 21 Maj, 2008, 10:18:19 »
W świetle tego linka o RAMie co zarzucił Lord i tego, że systemy 64 bitowe w sumie leżą jeszcze chciałem spytać na co te 8GB RAMu. :)

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #20 21 Maj, 2008, 10:44:48 »
na przyszlość ziom, na przyszlość :D


I ja się ma ta sytuacja z ramem do iMaca i mac os'a?
« Ostatnia zmiana: 21 Maj, 2008, 10:56:12 wysłana przez g-zs »
B ( o ) ( o ) B S

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #21 21 Maj, 2008, 12:17:44 »
osx sa 64bitowe a systemy pod maca sa aktualizowane srednio co pol roku... to nie tak jak z windowsem ze wyszedl nowy i wszyscy twierdza ze to jeszcze gorsze gowno
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline karaś

  • Gaduła
  • Wiadomości: 165
    • http://laggyluk.com
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #22 21 Maj, 2008, 12:51:43 »
na przyszlość ziom, na przyszlość :D


I ja się ma ta sytuacja z ramem do iMaca i mac os'a?
heh w przyszłości to ten ram będzie tańszy niż teraz i pewnie jeszcze w innym standardzie więc imo bez sensu

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #23 21 Maj, 2008, 15:06:13 »
oj tam ;)

póki co czekam na macOSa na zwyklego blaszaka :D ponoc cos juz niesmiało wychodzi. Tylko żeby to było równie stabilne co zwykły, bo na maca mnie nie stać a system bym mógl kupić jeszcze :)
B ( o ) ( o ) B S

Offline Nitram

  • Google Master Class
  • Pr0
  • Wiadomości: 535
  • Beerserker
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #24 21 Maj, 2008, 16:19:55 »
Zresztą pewnie i tak jakiś ostatni shit ten ram :D ślepe chinczyki go pewnie składają :D
Some day... She'll be moaning just like i want to...

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
32 Odpowiedzi
20316 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 13 Gru, 2011, 20:27:41
wysłana przez bloodrafko
komp do home recordingu

Zaczęty przez Omlet « 1 2 3 4 5 » Hardware

101 Odpowiedzi
44640 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Paź, 2011, 23:05:34
wysłana przez jaca2303
47 Odpowiedzi
19459 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Sie, 2013, 11:35:20
wysłana przez g-zs
49 Odpowiedzi
18434 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Sie, 2013, 17:49:45
wysłana przez Stivo2005
6 Odpowiedzi
8003 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Sty, 2017, 14:23:58
wysłana przez Mat