Autor Wątek: komp do home recordingu  (Przeczytany 44554 razy)

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 744
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #25 07 Paź, 2010, 08:56:25 »
Wy też macie takie wrażenie, że wszystko psieje na potęgę?

Ja Ci radzę, Wróó-blasty - Ty lepiej nie zaczynaj! :D
Paczki z głów!

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #26 25 Lis, 2010, 19:29:53 »
Kupiłem ostatnio komputer z założeniem, żeby rozsądnie się ponagrywać i trochę pograć, w związku z czym zrobiłem malutki test wydajności:


http://img217.imageshack.us/img217/523/cpuv0.png

Wtyczka, która siedzi na wszystkich trackach to TSE X30 1.6 Syl. Latencja jak widać w górnym rogu ~4.8ms -niezauważalna dla mnie.

Konfiguracja, którą mam to:

Procesor INTEL CORE i5 760 - 2.80, s-1156 ( BX80605I5760 )
Pamięć DDR3 KINGSTON - 6 GB / 1333 (3x 2 GB), CL9 ( KVR1333D3N9K3/6G )
Dysk WD 1.5 TB, 64 MB, 7200 obr., 3.5", SATA - WD15EARS
Grafika PCIex GIGABYTE HD 5770 1024 MB DDR5, 128 bit - GV-R577UD-1GD
Zasilacz CHIEFTEC APS-550S - 550 W, PFC, 24 dB
Płyta główna GIGABYTE GA-H55M-USB3 - H55, DDR3, 2x PCI-E 16x, VGA, s-1156

Co fajne - płyta główna ma FireWire bazujące na chipsecie Texas Instruments, w związku z czym nie mam już żadnych problemów z interfejsem (który tak btw. na 6-pinowym FW chodzi bez zewnętrznego zasilania).

Edit:
Tracki były we FLACu i szły z zewnętrznego dysku USB. Całość (i zewnętrzny i systemowy) jest szyfrowana TrueCryptem.
« Ostatnia zmiana: 25 Lis, 2010, 19:32:53 wysłana przez lord_awesomeguy »

Offline Jakub_Z.

  • Pr0
  • Wiadomości: 549
  • Matowy
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #27 25 Lis, 2010, 19:48:45 »
O matko bosko, u mnie to by zajebało RAM i BSODa wywaliło :D
Ale fakt, sprzęt mam "nieco" gorszy...

Kurna, co powiedzieć - zazdroszczę!

Ale ogólnie chcesz powiedzieć, że się bardzo dobrze sprawuje przy hołm rikordingu?

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #28 25 Lis, 2010, 20:19:11 »
Sprawdza się na serio świetnie - aż się zastanawiam czy chcę sprzedawać interfejs, bo teraz kompletnie nie mam mu nic do zarzucenia. Z tym komputerem wreszcie nic mnie nie ogranicza w kwestii mocy obliczeniowej i opóźnień. Były to zdecydowanie dobrze wydane pieniądze, bo zaoszczędziły mi sporo frustracji spowodowanych spadkiem/opóźnieniem responsywności komputera przy (relatywnie) sporych obciążeniach (prócz nagrywania pracuję jeszcze w zwirtualizowanym środowisku).

Z ciekawostek; REAPER w wersji 64 bit ma wbudowane tzw. mostkowanie wtyczek 32-bitowych. Wtyczki 32-bitowe uruchamiają się jako osobny proces (lub procesy) WoW64 i komunikują via IPC. Zaczynam dosłownie kochać ten mały program :)
« Ostatnia zmiana: 26 Lis, 2010, 00:02:56 wysłana przez lord_awesomeguy »

Offline Matt-Carnage

  • Pr0
  • Wiadomości: 960
  • Peace. Love. Death Metal
    • Peace. Love. Death Metal
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #29 25 Lis, 2010, 22:51:32 »
u mnie by korki w chacie poszly :D

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #30 26 Lis, 2010, 08:32:36 »
Sprawdzałem też HWMonitorem (nie zmieścił się już na ekranie) stan poszczególnych komponentów podczas tego obciążenia i procesor troszkę ponad 100W i 54C na box'owym wentylatorze krzyczał :)

edit:
« Ostatnia zmiana: 29 Lis, 2010, 21:21:25 wysłana przez lord_awesomeguy »

Offline Grzgrz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 240
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #31 04 Gru, 2010, 22:52:50 »
Jako, że będę zmieniał miejsce 'pracy' i nie będę mógł już nagrywać na domowym laptopie, stanąłem przed tym samym problemem - muszę złożyć kompa.

Lord, możesz przybliżyć temat chipsetu Texas Instrument? Komp będzie docelowo pracował z Alesisem 16 Multimixem Firewire. Kiedyś obiło mi się coś o uszy, że- jeśli FW ma być użytkowane muzycznie - to tylko na chipsetach T.I.

Są jakiś solidne różnice, miedzy TI a konkurencją?

Ile mniej więcej wyniosło Cie złożenie Twojej skrzynki? :)

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #32 04 Gru, 2010, 23:17:18 »
Ze stronki M-Audio "Why is the FireWire controller chipset important on a PC?":

FireWire was developed by a partnership of Apple, Texas Instruments, and several other companies. FireWire is a great method for transferring streaming data like audio and video, which require a lot of bandwidth and CANNOT have the signal interrupted without serious degradation to the signal. Because this format was developed by Apple, the architecture is optimized for Apple systems. Some PC manufacturers don’t do as well as others integrating this technology.
 
PC’s base their architecture on a system of interrupts, and typically use synchronous data transfer. FireWire uses asynchronous data transfer, or a specialized version of asynchronous data transfer called isochronous data transfer. Synchronous transfer will guarantee that data packages will be delivered, but will not guarantee that they will be delivered at a certain time. Asynchronous transfer guarantees that packages will be delivered at a certain time, but if there is interference or delay, the packages may be dropped and will not be re-sent. This means that no data will be lost when using synchronous mode, but it could happen that packages are delivered late because they are re-sent if they are lost for some reason.  For audio, it's useless if packages arrive late. Late audio is delayed audio and pauses in the audio. The guarantee that audio is delivered on-time is what s important to digital audio; and that's why FireWire audio devices use the asynchronous transfer.  Any lost packages will appear as audio drop outs. So, as you can see it is important that FireWire data is not interrupted. However, PC architecture (ACPI) is built on the concept of interrupts. While the interrupts of Windows systems may be problematic, firewire audio can operate efficiently if the data is managed correctly.
 
This is where the FireWire controller chipset is VERY important. Because timing is so important, there are many controls which manage the FireWire bus to ensure the high transfer rate. The FireWire controller must initialize and release FireWire devices connected to the computer, communicate with all FireWire devices connected to the bus, assist those devices in dedicating a single clock for the timing of the entire FireWire bus, manage the electrical power distributed to the devices, construct a hierarchy of device priority in the system, and manage the data being transferred. There are several FireWire chipset developers that build chips that are significantly cheaper than Texas Instruments, and for this reason, PC manufacturers are starting to use these less expensive chipsets. Unfortunately, many of these other chipsets are not as reliable as those manufactured by Texas Instruments. M-Audio cannot simply say only use Texas Instruments chipsets, because some of these other controllers actually work very well, and M-Audio does not want to endorse any particular manufacturer.  Some firewire chipset manufacturers are improving the quality of their controllers, but when problems are encountered, the chipset is the first place to look.  When a chipset is in question, M-Audio does recommend using the controller chipsets which have a history of being the most reliable.
 
Even if your motherboard has an on-board FireWire controller with a Texas Instruments chipset, you may encounter problems because all onboard devices, including the FireWire controller, are run through the Southbridge of the processor. This means that there is a lot of traffic that the FireWire signal must compete with for access to the processor (all USB, onboard audio, onboard video, serial ports, network controllers, etc...). Data coming from all of these devices creates a bottleneck and greatly increases the chance of the FireWire signal being interrupted. The interrupted data is dropped to maintain the delivery time of the rest of the data. When too much data is dropped, the audio signal may be appear as distorted, completely dropped, or the computer may even drop the connection with the FireWire audio device. To avoid this on a PC, we always advise installing a dedicated FireWire card. This is because the PCI bus runs to the Northbridge of the processor. The Northbridge provides more reliable access to the processor because it only manages the data from the PCI, AGP, and memory.

Za komputer dałem trochę powyżej 2,5k. Z tym że chciałem pograć sobie w gry, więc zamiast karty graficznej można by dołożyć do i7'ki :)

edit:
Dorzucam jeszcze test HD Tune dysku:

http://img149.imageshack.us/img149/7083/10083478.png

Obok odczytany SMART dysku. Ponoć dyski WD z serii Green parkują głowice po 8sek bezczynności, co powoduje że szybko się zużywają (szybko rośnie Load/Unload Cycle Count). Mój egzemplarz widać nie ma tej wady, lub oprogramowanie od WD mnie oszukuje ;D
« Ostatnia zmiana: 04 Gru, 2010, 23:37:03 wysłana przez lord_awesomeguy »

Offline Grzgrz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 240
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #33 04 Gru, 2010, 23:33:53 »
Dzieki!

Dołożyć, albo zaoszczędzić parę zł. ;)
Po przejrzeniu specyfikacji Twojej dochodzę do wniosku, ze to wystarczająco dużo..
Pracuje teraz na gorszym laptopie, i nie mam specjalnie problemów. :)

Offline Harbinger

  • Gaduła
  • Wiadomości: 175
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #34 28 Gru, 2010, 18:02:40 »
Tak jak napisał wcześniej Lord, MACi obecnie prawie niczym się nie różnią od PC. Na dodatek, win7 jest bardzo dopracowany i się nie sypie tak, jak wcześniejsze systemy microsoftu. Ja w tej chwili działam sobie na Snow Leopardzie (mam hackintosha), muszę powiedzieć, że stery do kart dźwiękowych działają mi lepiej niż na Winie (podobno firmy produkujące pro karty płacą Apple, żeby zrobiło im stery, dlatego takie dobre), ale PT nie działa specjalnie dobrze. Nie wiem, czy jest to spowodowane tym, że mam hacka (mniej prawdopodobna wersja), czy tym, że mam PT9 skołowane w "inny sposób" (bardziej prawdopodobna wersja).

Z hardware'owych rzeczy nie działa mi tylko hibernacja, poza tym jest bardzo dobrze, ale chyba przesiądę się z powrotem na WIN'a, bo o postawieniu hack'a zdecydowałem się bardzo późno, jak już złożyłem sobie PC i w sumie nie opyla mi się dokładać kasy w takie rzeczy jak EFI-X, bądź kupować MAC'owej mobo, żeby to działało jak prawdziwy mac (czyli obsługa hibernacji i całkowity brak zmartwień).

Używane MACi PRO można dorwać już za 5K na allegro, co jest ceną 2-3 razy mniejszą od sklepowej w PL (IMO pojebało Apple z tymi cenami), tak więc gdybym jeszcze raz miał kupować PC, kupiłbym używanego MAC'a PRO, albo ten sam PC, ze wskazaniem na to drugie, bo tak go wyciszyłem, że jest cichszy od laptopów (oprócz tych z SSD).

Kupując MAC'a praktycznie ma się pewność, że każdy interface będzie na nim stabilnie chodził no i ogólnie system jest strasznie szybki, wg. mnie szybszy od 7. Minusem jest niestety jakiekolwiek moddowanie - wszystko ze znaczkiem APPLE jest bardzo drogie (jeśli chcemy mieć oryginalne akcesoria), akurat ja mam kartę sieciową, która jest na chipsecie z rodziny tych używanych w macach, tak więc można mieć Air Porta za 30 zł, ale nie wiem jak wtedy z gwarancją. Takie rzeczy jak wyciszanie MAC'a to pewnie mordęga, bo applowskie mobo mają inny zestaw kołków montażowych niż mobo do PC, więc w razie kupna innej obudowy trzeba przerobić (a obudowa apple nie ma zbyt dobrego airflow).

Kupując PC trzeba wziąć pod uwagę, że bez chipsetu firewire TI mogą być problemy, czyli kłaniają się płyty główne Gigabyte i niektóre EVGA (być może są jeszcze produkty innych firm na tych chipsetach - jak ktoś zna, niech pisze). Gigabyte montuje fabrycznie TI zamiast VIA i innych badziewiów - nie widziałem ASUSów, DFI, Inteli i innych na chipsetach TI. PC oczywiście nie mają żadnych problemów z moddowaniem, tak więc jak ktoś jest obeznany w sprzęcie, to zrobi dosłownie wszystko co będzie chciał, za podobną cenę jak używany MAC PRO.

A hacków robić się nie opyla, bo więcej z tym problemów niż pożytku i w sumie samo założenie jest bez sensu - złożyć niepełnowartościowy pół PC pół MAC za tę samą cenę co ich normalne wersje? Mi postawienie stabilnego hacka zajęło kilka dni i około 30 (mówię poważnie!) reinstalek ;) . Lepiej kupić używanego MAC'a.

Aha, przez cały czas pisałem tylko i wyłącznie o komputerach stacjonarnych, bo z tymi mam pewne doświadczenie - prawdopodobnie w wypadku komputerów przenośnych, wiele rzeczy będzie się miało inaczej.

Tyle ode mnie!
« Ostatnia zmiana: 29 Gru, 2010, 03:13:25 wysłana przez Harbinger »
Nadal u steru, sił dodaje nurt gniewu, nadal przy mnie wiatr umiera z braku tlenu...

Offline Przychlast

  • Pr0
  • Wiadomości: 822
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #35 28 Cze, 2011, 18:22:15 »
Odkopuję. Szukam sensownej jednostki centralnej do HR. Mam do domu jakieś wolny ram, monitor i tego typu pierdoły. Planuję zakup L6 GX. Potrzebuję więc w miarę mocnego komputera który by pociągnął software'y. Tanio. nie wiem tylko od jakiego pułapu znajdę jakąś sensowną używkę, proszę więc o pomoc.

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #36 28 Cze, 2011, 20:10:11 »
ja od 5 lat jade na swoim jednym i tym samym lapku (Pentium T7300, 2GB ram, grafika ATI HD 3650) i nagrywam też na L6 Pod GX. Bez problemu uruchamiam na win 7 cubase'a sx z metal foundry i 5-8 ścieżkami gitar/basu/wokali :)
B ( o ) ( o ) B S

Offline Przychlast

  • Pr0
  • Wiadomości: 822
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #37 28 Cze, 2011, 20:15:33 »
Najważniejszy jest ram do robienia muzyki, prawda?

Offline Omlet

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 501
  • Pitu pitu, rak odbytu
    • Perfect Beauty
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #38 28 Cze, 2011, 20:30:38 »
Do sekwencerów *chyba* najważniejszy jest proc...
Nie dadzą szansy bo to pedalskie forum pełne pedałów. Mogą mi wyzerować włosy z dupy - jfbiggestfan
...gdyż granie do kotleta nie jest graniem do omleta choć oba dobre - commelina

Offline Harbinger

  • Gaduła
  • Wiadomości: 175
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #39 28 Cze, 2011, 22:21:48 »
Do syntezatorów i wszelakich pluginów przekształcających sygnał w czasie rzeczywistym (np. symulacje wzmaków, IR) najważniejszy jest dobry CPU, do samplerów dużo RAM. Oczywiście najlepiej jest mieć jedno i drugie  :D
« Ostatnia zmiana: 28 Cze, 2011, 22:23:25 wysłana przez Harbinger »
Nadal u steru, sił dodaje nurt gniewu, nadal przy mnie wiatr umiera z braku tlenu...

Offline Przychlast

  • Pr0
  • Wiadomości: 822
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #40 29 Cze, 2011, 12:50:05 »
mój brat ma do sprzedania lapka HP :
Procesor AMD Turion 64 X2 Dual-Core Mobile Technology TL-60 (2.0 GHz, 512KB+512KB L2 Cache)
- Matryca 17.0" WSXGA+ High-Definition HP BrightView Widescreen Display (1680 x 1050)
- Pamięć RAM 2GB DDR2 (2 Dimm)
- Karta graficzna NVIDIA GeForce Go 6150
- Dysk twardy 160GB 5400RPM

Za 550 zł. CO myślicie? Lepiej szukać jednostki centralnej ? On nagrywał na tym sporo muzy, więc komputer się nadaje, pytanie czy w tej cenie znajdę coś lepszego.

Offline Jakub_Z.

  • Pr0
  • Wiadomości: 549
  • Matowy
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #41 29 Cze, 2011, 13:09:10 »
Całkiem spoko się wydaje... Sam bym chętnie przygarnął, ale jednak do nagrywania wolałbym mieć nieco więcej RAMu, no i trochę to drogo chyba, ale niechże się znawcy wypowiedzą :)

Offline Przychlast

  • Pr0
  • Wiadomości: 822
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #42 30 Cze, 2011, 01:11:03 »
Ktoś jeszcze się wypowie ?

Offline Omlet

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 501
  • Pitu pitu, rak odbytu
    • Perfect Beauty
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #43 30 Cze, 2011, 01:37:42 »
Akurat ramu w lapie można dołożyć :D
Nie dadzą szansy bo to pedalskie forum pełne pedałów. Mogą mi wyzerować włosy z dupy - jfbiggestfan
...gdyż granie do kotleta nie jest graniem do omleta choć oba dobre - commelina

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 361
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #44 30 Cze, 2011, 12:50:34 »
Ja mam 4letniego lapa z Core2duo 2.2Ghz, 2GBram i 250gb (5400rpm). I generalnie nagrywa się lajtowo nie więcej, niz 5 sciezek...

Takze za jakis czas czeka mnie apgrejd ;)
« Ostatnia zmiana: 30 Cze, 2011, 15:45:28 wysłana przez Az »
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline Przychlast

  • Pr0
  • Wiadomości: 822
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #45 30 Cze, 2011, 15:35:27 »
Okej, ostateczna rozgrywka. Mamy 2 kandydatów : Laps mojego brata
Procesor AMD Turion 64 X2 Dual-Core Mobile Technology TL-60 (2.0 GHz, 512KB+512KB L2 Cache)
- Matryca 17.0" WSXGA+ High-Definition HP BrightView Widescreen Display (1680 x 1050)
- Pamięć RAM 2GB DDR2 (2 Dimm)
- Karta graficzna NVIDIA GeForce Go 6150
- Dysk twardy 160GB 5400RPM

Jego zaletą jest to , że jest lapsem :) no i nie kosztuję bardzo dużo. 2 kandydat to http://allegro.pl/nowy-athlon-dwa-rdzenie-2x3-00ghz-4gb-ram-ddr3-i1672214682.html

Musiałbym do niego dokupić dysk i dvd,  no i jak będę chciał go gdzieś przenieść to zaczną się kłopoty. No i cena odpowiednio wyższa.

Co mi polecicie ?

Offline Omlet

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 501
  • Pitu pitu, rak odbytu
    • Perfect Beauty
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #46 30 Cze, 2011, 18:38:58 »
Stacjonarkę łatwiej później apgrejdować, poza tym laptopy HP KUREWSKO SIĘ GRZEJĄ - wiem co mówię bo mój HP dv5 potrafi parzyć w łapy :D
Nie dadzą szansy bo to pedalskie forum pełne pedałów. Mogą mi wyzerować włosy z dupy - jfbiggestfan
...gdyż granie do kotleta nie jest graniem do omleta choć oba dobre - commelina

Offline Dexterek

  • Fanboy Mesy w niepomiętej kurtce
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 838
  • Pan Mroku
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #47 30 Cze, 2011, 22:27:18 »
To, że komputer jest laptopem to poza faktem, że łatwo go przenieść same wady.
Stacjonara z linka jest po taniości więc nie zdziw się jak będą felery z takim sprzętem: zwisy, niestabilna praca etc.
Don't stick with your girl - that is gay and lame.
Rape some sluts who worship Satan's name!

Offline Omlet

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 501
  • Pitu pitu, rak odbytu
    • Perfect Beauty
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #48 30 Cze, 2011, 23:07:02 »
Uwaga - przy EZdrummerze, i trzech ampsimach na raz Core2Duo 2GHz z 3 GB ramu okazuje się za słaby, więc miej to na uwadze :D
Nie dadzą szansy bo to pedalskie forum pełne pedałów. Mogą mi wyzerować włosy z dupy - jfbiggestfan
...gdyż granie do kotleta nie jest graniem do omleta choć oba dobre - commelina

Offline Dexterek

  • Fanboy Mesy w niepomiętej kurtce
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 838
  • Pan Mroku
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #49 30 Cze, 2011, 23:08:38 »
Ach no i koniecznie sprawdź w internecie czy ten model HP nie jest jednym z wielu modeli, który po paru latach się rozpada.
Don't stick with your girl - that is gay and lame.
Rape some sluts who worship Satan's name!

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
49 Odpowiedzi
30020 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Lis, 2008, 19:55:45
wysłana przez Dexterek
32 Odpowiedzi
20267 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 13 Gru, 2011, 20:27:41
wysłana przez bloodrafko
47 Odpowiedzi
19442 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Sie, 2013, 11:35:20
wysłana przez g-zs
49 Odpowiedzi
18363 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Sie, 2013, 17:49:45
wysłana przez Stivo2005
14 Odpowiedzi
5012 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Wrz, 2015, 16:43:20
wysłana przez sify11