Autor Wątek: komp do home recordingu  (Przeczytany 44620 razy)

Offline Omlet

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 501
  • Pitu pitu, rak odbytu
    • Perfect Beauty
komp do home recordingu
« 17 Lip, 2010, 13:03:21 »
Wiem, że już był taki temat, ale dwa lata temu a wiadomo jak szybko sprzęt się starzeje :D
Kiedyś z grubsza sobie radziłem ze sprawami sprzętu, ale raz że było to do robienia elektronicznej "muzy", dwa, że było to kilka lat temu. Pokrótce do czego byłby mi potrzebny:

-> Nagrywanie wyłącznie w chacie, jedna ścieżka na raz + ezdrummer
-> Docelowo żeby mi Pro Toolsy ruszyły (ósemeczka)
-> Grafika może być zintegrowana, i tak bym go używał tylko do nagrywania
-> Dziwkówka może być zintegrowana, i tak by szło przez toneport
-> Na FW mi nie zależy
-> co oczywiste - jak najtaniej :D

Raczej stacjonarny, szkoda mi wywalać kasy na lapa.

Podstawowe pytania to jaki proc i ile ramu, no i jaki mainboard.

ED: powermac G5 się by nadał czy już za słaby? Jestem totalnei w plecy jeśli chodzi o współczesny sprzęt komputerowy...
« Ostatnia zmiana: 17 Lip, 2010, 13:10:31 wysłana przez Omlet »
Nie dadzą szansy bo to pedalskie forum pełne pedałów. Mogą mi wyzerować włosy z dupy - jfbiggestfan
...gdyż granie do kotleta nie jest graniem do omleta choć oba dobre - commelina

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #1 17 Lip, 2010, 13:39:38 »
mysle że dałby rade, ale celowałbym w cos z większa iloscią ramu

I nie płaciłbym za znaczek apla. Koniecznie musi byc jabłko?
B ( o ) ( o ) B S

Offline zuosiej

  • Gaduła
  • Wiadomości: 196
  • Fuck yeah!
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #2 17 Lip, 2010, 13:43:19 »
Zestaw 1100zł-1200zł

Specyfikacja zestawu:
Procesor: AMD Athlon II X2 240 [190zł - 200zł]
Chłodzenie: BOX
Płyta główna: DFI LanParty Blood Iron(*) [230zł - 240zł]
Pamięć RAM: GoodRam 2GB 1600MHz CL9 [180zł - 190zł]
Dysk twardy: Samsung 500GB 7200rpm 16MB F3 [180zł - 190zł]
Karta graficzna: ZINTEGROWANA
Nagrywarka DVD: Samsung SH-S223C SATA [90zł - 100zł]
Obudowa: Gigabyte Luxo M1000 [115zł - 125zł]
Zasilacz: Tacens RADIX III 420W [110zł - 130zł]

ŁĄCZNIE: 1095zł - 1175zł

Zestaw 1500zł-1600zł

Procesor: AMD Athlon II X4 630 [340zł - 355zł]
Chłodzenie: BOX
Płyta główna: AsRock M3A785GXH/128M [290zł - 300zł]
Pamięć RAM: GoodRam 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9 [350zł -360zł]
Dysk twardy: Samsung 500GB 7200rpm 16MB F3 [180zł - 190zł]
Karta graficzna: ZINTEGROWANA
Nagrywarka DVD: Samsung SH-S223C SATA [90zł - 100zł]
Obudowa: Tacens Prior [120zł - 130zł]
Zasilacz: Fortron FSP400-60GHN [150zł - 160zł]

ja bym ten drugi zestaw atakował, podkręcić proca i jest ogień

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #3 17 Lip, 2010, 15:20:22 »
Jeśli chodzi o performance PT krytyczna wydaje się być prędkość dysku. Crossfade'y są generowane i zapisywane na dysk, więc np. podczas edycji bębnów może powstać masa małych plików, które (w zależności od fragmentacji systemu plików) mogą być fizycznie rozrzucone po dysku. Jeżeli będzie miał problem z doczytywaniem (u mnie po edycji 20+ sekund bębnów) ich na czas pokaże się enigmatyczny "DAE Error".

edit:
Najnowsza aktualizacja 8.0.4 do LE wprowadza pełny support Windows 7.
« Ostatnia zmiana: 17 Lip, 2010, 15:22:29 wysłana przez lord_awesomeguy »

Offline Omlet

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 501
  • Pitu pitu, rak odbytu
    • Perfect Beauty
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #4 17 Lip, 2010, 16:16:34 »
Dzięki!
Jabłko nie musi być, tak tylko rzuciłem bo widziałem że są relatywnie tanie (używki ofc).
Nie dadzą szansy bo to pedalskie forum pełne pedałów. Mogą mi wyzerować włosy z dupy - jfbiggestfan
...gdyż granie do kotleta nie jest graniem do omleta choć oba dobre - commelina

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #5 18 Wrz, 2010, 19:16:22 »
trochę odkopię, ale muszę się pochwalić ;)

rozglądałem się od jakiegoś czasu za nową płytą główną i prockiem na allegro i wybór padł na kartę  ASUS M2N68-AM i procka PHENOM 955 (na i7 mnie nie stać a podobno różnica nie jest duża). Dodatkowo sprzedawca pomylił się i wysłał mi procesor w wersji black edition (różni się odblokowanym mnożnikiem) który kosztuje parędziesiąt zł więcej. resztę zostawiłem sobie ze starego kompa. Zainstalowałem 64-bitowego windowsa 7 żeby móc wykorzystać 4 gb ramu i zacząłem się rozglądać za nowym DAW. Trafiłem na tą stronę:
https://www.steinberg.net/en/support/knowledgebase_new/free_articles/kb_show/compatibility-steinberg-applications-and-microsoft-windows-vista7-32-bit-and-64-bit-versions.html
Okazuje się że
Cytuj
While a 32-bit application running on a 64-bit operating system can address up to 4 GB of RAM, (which is already twice as much as under a 32-bit version of Windows), a native 64-bit application such as Cubase 5 x64 supports a much larger RAM capacity.
zainstalowałem sobie 32-bitowego cubase i jak do tej pory działa wszystko bardzo ładnie, w końcu mogę załadować więcej niż 4-5 wtyczek bez zamrażania ścieżek.

Dodatkowo producent daje aplikacje do overclockingu, dzięki której z tego co wyczytałem można z 3,2GHz po ustawieniu napięcia na 1,44 V osiągnąć stabilne taktowanie 3927 MHz przy chłodzeniu powietrzem. Nie wiem do ilu uda się dojść przy stockowym radiatorze, ale celuję w 3,8 GHz. Jak się uda to napiszę, jak nie, to napiszę trochę później ;)

Podsumowując, za 729zł + przesyłka dostajemy bardzo przyzwoity sprzęt do nagrywania, a jakbym dokupił kartę graficzną (teraz korzystam ze zintegrowanej) to również do gier. Do tego doliczyć parę stów na zasilacz dysk i ram i w 1500 pewnie można się zamknąć. Duży plus (przynajmniej dla mnie jest to plus)- Do płyty pasuje ram DDR 2, a nie 3 jak do większości nowych. Piszę że to plus bo DDR3 jest jeszcze dość drogi. No i jeden duuuuży minus- tylko 2 porty SATA. Sam nie używam żadnego napędu cd/dvd, więc mi to nie przeszkadza, ale wydawało mi się że te 4 to minimum, okazuje się że nie. Ogólnie polecam :)
« Ostatnia zmiana: 18 Wrz, 2010, 19:19:32 wysłana przez terrormuzik »

Offline leszekblues

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 36
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #6 19 Wrz, 2010, 01:58:49 »
CEna 2x2gb ddr2 800mhz i ddr3 2x2gb 1333 praktycznie dzis ta sama POzdro

Offline Vertigo

  • Pr0
  • Wiadomości: 683
  • I'm here to solve problems.
    • Good Girl Maggie
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #7 19 Wrz, 2010, 14:04:08 »
Aktualnie Phenom II X4 4x3Ghz + 4GB ramu na XP, zwykły 500GB dysk + GF GTX275 - jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby przylagował nawet przy dużej ilości insertów na Cubie SX3. Niestety SX4-5 i większość nowych programów (sprawdzałem) będą lagowały przy kiepskiej grafice jeżeli będziesz używał jakiś wyjebanych graficznie wtyczek. Sad but True.

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #8 19 Wrz, 2010, 15:47:53 »
CEna 2x2gb ddr2 800mhz i ddr3 2x2gb 1333 praktycznie dzis ta sama POzdro
może źle ująłem- nie chciałem  kupować nowego ramu tylko przerzuciłem ram ze starego kompa

4GB ramu na XP
daj mi 2 bo i tak nie używasz :D

W sumie podobny zestaw do tego co ja mam i faktycznie wczoraj pozapinałem tyle wtyczek że mój stary komp nie dźwignąłby 1/4 z nich, a ten płynnie odtwarzał. A kartę graficzną kupię tylko nie miałem teraz za co

Offline purpleman

  • zbananowany
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 025
  • hie hie hie
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #9 19 Wrz, 2010, 18:34:49 »
Wcale nie, bo 32bitowy system może zaadresować ponad 3GB ramu maksymalnie ;) więc jak najbardziej używa ;D
Phenoma X4 955 BE mógłbyś wyciągnąć nawet na 4,4GHz, tylko nie na tej płycie i chłodzeniu :] W ogóle na tym chłodzeniu po OC bedzie się troche grzał, ale do 3,8 możesz kręcić, o ile zasilacz Ci pozwoli :]

CEna 2x2gb ddr2 800mhz i ddr3 2x2gb 1333 praktycznie dzis ta sama POzdro
Co z tego, ze ta sama cena skoro płyta obsługuje DDRII. A i niekoniecznie bedzie widać różnicę miedzy tymi ramami :]
"grałeś kiedyś w samoloty?"

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #10 19 Wrz, 2010, 18:36:48 »
Nie rozumiem kwestii karty graficznej... Mam bardzo mało wydjany układ Intela i nigdy nie było to barierą...

Offline Vertigo

  • Pr0
  • Wiadomości: 683
  • I'm here to solve problems.
    • Good Girl Maggie
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #11 20 Wrz, 2010, 10:15:10 »
Ja jak odpaliłem FL Studio na GF6600 to mi ciął :P Może kwestia optymalizacji? Ja GTX wziąłem do grafiki i co tu kryć - grania. Ale pomaga :)

A XP używa 3GB ramu z 4rech - to fakt. Ale po co miałbym brać 2x2 i 2x1 Gb ??:P Póki co nie widzę sensu przeskakiwania na Win7 z tego akurat powodu :)

U mnie siedzą DDR3 1333 i nie narzekam - trzeba brać cokolwiek na przyszłość, żeby względnie coś gdzieś przełożyć.

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #12 20 Wrz, 2010, 12:23:06 »
Nie knuj,tylko sobie kup G5. Stoi na tym w Sonusie wyjebisty system hd 5 (z tego co wiem najbardziej rozbudowany protulak w Polsce) i jest luz. Na allegro można często wyhaczyć te sprzęty dość tanio (widziałem kilka razy w granicach dwóch kafli). Protulak pójdzie bezproblemowo nawet na Mac Mini, mój ś.p. ziom miksował nawet na tym maleństwie, także bez histerii, byleby mu nie zapinać 10 pluginów. Po wtóre: łindoza+Protools=dizaster.

pozdro

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #13 20 Wrz, 2010, 15:38:33 »
Ze strony Avid:

Cytuj
Pro Tools 8.0.4 will be the last version of Pro Tools to support Macintosh Leopard (10.5.x)

Czyli z tym G5 zbytnio bym się nie wychylał.

Słaba sprawa z tym, że taki gigant jak Avid nie potrafi dobrze napisać cross-platform'owego oprogramowania. Ich polityka cenowa też pozostawia wiele do życzenia, wersja LE jest bardzo ładnie okrojona, nie wyedytujemy w niej nawet bębnów bo upośledzili Beat Detective (choć rzecz jasna można sobie dokupić - choć za tę cenę wolę REAPERa + piwo... yeah! 917zł na piwo!), a przy Elastic Audio możemy pomachać na pożegnanie transjentom... Inną sprawą są makropolecenia (kombinacje poleceń wyzwalane np. skrótem klawiszowym), których nie ma, a które ma nawet Office z Microsoftu (żeby nie pisać o Steinbergu) od dziesięciu lat.

Miałem okazję miksować na HD2 z C|24 i bardzo miło to wspominam, ale na boga nie jest to sprzęt mieszczący się w budżecie amatora. Do tego każdy, kto choć raz próbował edytować mizerne tejki death metalowego bębniarza za pomocą Beat Detective wie że przy pomocy PT jest to ból w dupie. Do tego ilość darmowych (i dobrej jakości) pluginów (choć wiadomo, śmiało można skosić Bundle Waves'a z internetu) VST - only & PC - only bije na łeb ilość RTASów PC/Mac...

Takie moje krótkie przemyślnia na temat PT i home recordingu :kaplan:
« Ostatnia zmiana: 20 Wrz, 2010, 15:41:29 wysłana przez lord_awesomeguy »

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #14 20 Wrz, 2010, 15:55:02 »
Cytuj
Słaba sprawa z tym, że taki gigant jak Avid nie potrafi dobrze napisać cross-platform'owego oprogramowania.
Może dlatego, że żaden normalny człowiek nie używa pecetów do edycji czegokolwiek. W quake'a se można na tym pograć ewentualnie. Avidowcy też wybierają maca do video. A że ktoś nie ma na niego kasy, to już nie moja wina, no offence. Co prawda przepaść między macami a pecetami dzisiaj nie jest tak straszna, jak 10 lat temu, ale i tak japko jest przyjaźniejsze do pracy i jeszcze pewnie długo będzie. Ale zgadzam się - słodycz pracy z PT zaczyna się od 03 w górę. Taki lajf.

Cytuj
Pro Tools 8.0.4 will be the last version of Pro Tools to support Macintosh Leopard (10.5.x)

Chwilowo i tak wszyscy wolą pracować na siódemce - elastic time, to jest może dobry dla didżejów i innego pomiotu, więc nawet o tym nie wspominam. A z beat detectivem, to się trzeba sprytem wykazać, bo inaczej rzeczywiście nie ma lekko. Faszyzmu nie ma - można sobie miksować nawet na kasprzaku szpulowym, ja tu nikogo do niczego nie zmuszam.

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #15 20 Wrz, 2010, 16:23:06 »
Oj przecież teraz praktycznie nic nie rózni Mac'a od PC w kwestii hardware prócz ceny :) Firmy takie jak np. Autodesk tworzą z powodzeniem oprogramowanie na kilka róznych platform (może prócz 3D Studio - PC Only). Co do komentarza z Quake - myślisz, że korporacji z obrotami rzędu 50,000 mld USD nie stać na zatrudnianie elity specjalistów?

Ot, tak się tylko czepiam ;)

Co do Twojego komentarza z Beat Detective, mógłbyś coś przybliżyć na temat tego "sprytu"? Osobiście lepiej mi się edytuje ręcznie w Reaperze - do tego stopnia, że koślawego hard hihat hittera potrafię wyedytować w 2h, razem z podsamplowaniem... Na PT z BD w 4+h wyedytowałem tylko same bębny.

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #16 20 Wrz, 2010, 16:33:06 »
Cytuj
mógłbyś coś przybliżyć na temat tego "sprytu"?
Piotrek "Dziki" to umie zajebiście sprawnie robić, ma jakiś sprytny patent i mu idzie migusiem, nauczył tego naszego ś.p. Dawida, ale mnie to średnio jarało, więc się nie interesowałem o co kaman, ale był zachwycony. Spytam się przy okazji.

Cytuj
myślisz, że korporacji z obrotami rzędu 50,000 mld USD nie stać na zatrudnianie elity specjalistów?
Np. w Microsofcie, który robi najlepsze na świecie, procesoro- i zasobooszczędne, stabilne jak bunkier Hitlera systemy operacyjne :D

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 746
Paczki z głów!

Offline Tadeo

  • Pr0
  • Wiadomości: 625
  • Sie gra sie ma
    • Fraktale
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #19 24 Wrz, 2010, 10:45:49 »
myślisz, że korporacji z obrotami rzędu 50,000 mld USD nie stać na zatrudnianie elity specjalistów?
Po co, jak to się nie opłaca? :)

Napisanie to 10% kosztów całego projektu. Testowanie zżera co najmniej 30% i to przy optymistycznych założeniach.

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #20 06 Paź, 2010, 20:35:53 »
Ja tylko dodam od siebie, że popieram słowa Lorda, iż zintegrowane układy graficzne Intela bardzo dają radę, jeśli komputer ma być stricte do nagrywania i edycji dźwięku. Ba, jeden taki w moim byłym Dellu dumnie dźwigał nawet Half-Life 2 na pełnych detalach, czy inne tego typu aplikacje :)

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #21 06 Paź, 2010, 20:59:02 »
u mojego brata w starym acerze był intel GMA 950 i nawet nfs most wanted śmigał. Co prawda na niskich obrotach, ale śmigał :D
B ( o ) ( o ) B S

Offline Yony

  • Predator
  • Administrator
  • Wiadomości: 1 842
  • I tak stroję najniżej!!!
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #22 06 Paź, 2010, 21:39:45 »
Ze strony Avid:

Cytuj
Pro Tools 8.0.4 will be the last version of Pro Tools to support Macintosh Leopard (10.5.x)

Czyli z tym G5 zbytnio bym się nie wychylał.
Krzychu, może nie będzie chodzić na Leopardzie bo już jest nowszy system?
Bo z tego co zrozumiałem to też 8.0.4 jest ostatnią wersją działającą na Viscie i XP.

Poza tym zawsze będę bronić japka w jednej kwestii - ceny. Bo Jak zechcesz sobie kupić PC o porównywalnej wydajnośći (przez wydajność rozumiem prędkość pracy a nie podobny hardware) to się zaraz okazuje, że za firmowego kompa od Della trzeba zapłacić równo 50$ mniej. Gdzieś kiedyś na grupie DTP chłopaki zrobili taką poważną tabelkę. I wyszło z niej właśnie takie coś a propos ceny.
Co innego gdy sam składasz komputer.
Ale znam też takich co złożyli komp taki, żeby postawić Mac OS X i im wyszło 5 tys za Maca Pro. :)
Tyle, że w blaszanej obudowie.
A poza tym od momentu, gdy Apple bierze procki od Intela to już nie są prawdziwe MacIntoshe :)
« Ostatnia zmiana: 06 Paź, 2010, 21:43:32 wysłana przez se7en »

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #23 06 Paź, 2010, 23:49:20 »
Cytuj
od momentu, gdy Apple bierze procki od Intela to już nie są prawdziwe MacIntoshe

Zgoda pełna. Kilka (z siedem?) lat temu maki, z o połowę wolniejszym nominalnie prockiem, zabijały wydajnością pecety, nie mówiąc o bezproblemowości obsługi. Choćby sterowniki... Wy też macie takie wrażenie, że wszystko psieje na potęgę?

Offline Yony

  • Predator
  • Administrator
  • Wiadomości: 1 842
  • I tak stroję najniżej!!!
Odp: komp do home recordingu
« Odpowiedź #24 07 Paź, 2010, 00:40:18 »
No ba!
Jak w 1985 kupiłeś BMW 7 albo Mercedesa W124 to miałeś bezproblemową jazdę przez najbliższe 25 lat.
Teraz wyjeżdżasz 7-emką z salonu i po dwóch tygach jesteś na serwisie, bo nagle na środku autostrady w niemcowni bydlak stracił cały prąd i się po prostu wyłączył. Przy 200 km/h. I chuja mnie obchodzi, że przyleci po mnie helikopter, wydałem kurwa 500 tys zł to chcę mieć coś co DZIAŁA!

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
49 Odpowiedzi
30042 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Lis, 2008, 19:55:45
wysłana przez Dexterek
32 Odpowiedzi
20309 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 13 Gru, 2011, 20:27:41
wysłana przez bloodrafko
47 Odpowiedzi
19451 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Sie, 2013, 11:35:20
wysłana przez g-zs
49 Odpowiedzi
18405 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Sie, 2013, 17:49:45
wysłana przez Stivo2005
14 Odpowiedzi
5017 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Wrz, 2015, 16:43:20
wysłana przez sify11