Autor Wątek: Gitara brzmi cienko  (Przeczytany 7794 razy)

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Gitara brzmi cienko
« 14 Mar, 2021, 22:54:06 »
Nie chcę wam znowu przynudzać (za bardzo), więc postaram się w skrócie:

Staram się ukręcić brzmienie podobne do tego (intro trwa coś ponad 2 minuty jak coś):


Gitary są tu przyjemnie rozmyte, wszystko pięknie siedzi w miksie, nie czuję żeby czegokolwiek tu brakowało. Nawet w tym riffie bardziej melodyjnym w 4:31.

U mnie zaś ten sam kawałek to lekko kaszana, brzmi jak typowy amatorsko zagrany black metal:
https://drive.google.com/file/d/1KkjqyPR1-_7FT-kN4bfEYgS6QuSmBkfV/view?usp=sharing

Co robię źle?
Prowadząca brzmiała strasznie cienko i bez treści dopóki nie wpierdoliłem trochę delayu i tony reverbu, a i nawet to nie załatwiło sprawy do końca.
Nadto nie mogę znaleźć balansu między obiema gitarami oraz między gitarami a perkusją.

Wszelkie wskazówki pożądane, bo to nie jest pierwszy raz jak coś zagram, a efekt u mnie powoduje spięcie pośladów.

Online gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 503
  • Venus as a goodboi
Odp: Gitara brzmi cienko
« Odpowiedź #1 15 Mar, 2021, 00:01:15 »
Daj reverb przed przesterem, a najlepiej zrób to w sposób parallel (wet-dry) albo mix koło 40%, jakaś modulacja też nie zaszkodzi

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Odp: Gitara brzmi cienko
« Odpowiedź #2 15 Mar, 2021, 00:14:48 »
Dałem już paralel - wszystkie kanały z gitarami wysłałem na osobną ścieżkę z samym reverbem 100% wet (i to mi daje taki właśnie amatorsko-blakmetalowy vibe a'la wiadro).
Jakoś w oryginale te gitary brzmią masywniej, szczególnie prowadząca, u mnie same ziemniaki i zero mięsa.
Śmiechem żartem jak się uczyłem Connsumation tego samego zespołu to mi wszystko wychodziło za-je-bis-te bez reverbu nawet.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 732
Odp: Gitara brzmi cienko
« Odpowiedź #3 15 Mar, 2021, 00:31:15 »
Jakoś w oryginale te gitary brzmią masywniej, szczególnie prowadząca, u mnie same ziemniaki i zero mięsa.
1. napisz do nich jak nagrywali. To nie jest Diana Ross, odpiszą sami, nie przez managera i prawnika. Poza tym zespoły lubią się chwalić, jeśli napiszesz jakie to przezajebiste brzmienie.
2. Kojarzysz, że to może nałożonych na siebie np. 17 ścieżek ;)
Paczki z głów!

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Odp: Gitara brzmi cienko
« Odpowiedź #4 15 Mar, 2021, 01:13:40 »
Jakoś w oryginale te gitary brzmią masywniej, szczególnie prowadząca, u mnie same ziemniaki i zero mięsa.
1. napisz do nich jak nagrywali. To nie jest Diana Ross, odpiszą sami, nie przez managera i prawnika. Poza tym zespoły lubią się chwalić, jeśli napiszesz jakie to przezajebiste brzmienie.
2. Kojarzysz, że to może nałożonych na siebie np. 17 ścieżek ;)

Już chyba kiedyś do nich pisałem.
Also, to co załączyłem swojego to quad track, także ten.

Problem jest bardziej ogólny - jak zrobić żeby ta gitara brzmiała gęściej, mocniej, z życiem, zamiast takiego płaskiego i cienkiego wacka.
« Ostatnia zmiana: 15 Mar, 2021, 01:15:48 wysłana przez Rot »

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Odp: Gitara brzmi cienko
« Odpowiedź #5 15 Mar, 2021, 01:35:59 »
Nie wnikając w brzmienie gitary... Jak chcesz uzyskać jakiekolwiek sens utworu, skoro to coś, co potocznie przyjęło się nazywać stopami u Ciebie dominuje cały "miks"? Nie masz opamiętania chłopie, nie słyszysz, co się dzieje? Na jakich odsłuchach/słuchawkach to miksujesz? Tak to napierdala, ze kompresja aż zatyka odbiór, cała reszta to jakieś brzęczenie muchy na tle tego przegięcia w stopach. Poza tym chujowo brzmią, jak z jakiegoś pieprzonego Nintendo. Zmieniaj sampler na coś innego i dopiero martw się o gitary. Krótko mówiąc - brzmią cienko, bo sam żeś to uczynił miksem.

Przykład którym się inspirujesz, jest tak kurewsko męczący, że mogę napisać Ci tylko jedno - nie idź kurwa tą drogą! :D

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Odp: Gitara brzmi cienko
« Odpowiedź #6 15 Mar, 2021, 02:03:14 »
Nie wnikając w brzmienie gitary... Jak chcesz uzyskać jakiekolwiek sens utworu, skoro to coś, co potocznie przyjęło się nazywać stopami u Ciebie dominuje cały "miks"? Nie masz opamiętania chłopie, nie słyszysz, co się dzieje? Na jakich odsłuchach/słuchawkach to miksujesz? Tak to napierdala, ze kompresja aż zatyka odbiór, cała reszta to jakieś brzęczenie muchy na tle tego przegięcia w stopach. Poza tym chujowo brzmią, jak z jakiegoś pieprzonego Nintendo. Zmieniaj sampler na coś innego i dopiero martw się o gitary. Krótko mówiąc - brzmią cienko, bo sam żeś to uczynił miksem.

Przykład którym się inspirujesz, jest tak kurewsko męczący, że mogę napisać Ci tylko jedno - nie idź kurwa tą drogą! :D

Na chujowej miniwieży Sony.
Przyznaję rację bez bicia co do tej perkusji. Ni uja się nie znam na jej pisaniu, graniu ani miksowaniu. To starałem się na ucho wychwycić z utworu przez Superior Drummera, ale jak mówię - zielony jestem. Bez perkusji brzmiało jeszcze gorzej.


Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Odp: Gitara brzmi cienko
« Odpowiedź #7 15 Mar, 2021, 07:58:04 »
Wyślij mi na priv DI gitar, basu i MIDI baniaków. Coś ukręcę, jako wykładnię do dalszej konstruktywnej dyskusji. Ale bankowo Twoją pietą achillesową jest ta mini wieża jako odsłuch (słychać, że szukasz po omacku). MUSISZ to zmienić stary, wiem to z autopsji. Wiec albo inwestuj w jakieś naturalnie brzmiące słuchawki (typu Snab Euphony AF-100, KRK KNS 6400/8400 albo Bayerdynamic DT770 Pro) albo kupuj monitory (polecam KRK RP5 RoKit G3 Bundle albo KRK RP5 RoKit Classic Stand Bundle, jest promocja na Thomannie).

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Odp: Gitara brzmi cienko
« Odpowiedź #8 15 Mar, 2021, 19:10:29 »
Z jakimś konkretnym DI może być ciężko, bo miejscami musiałem nagrywać "na raty".
Wyeksportowanie z Reapera bez żadnych wtyczek da ten sam efekt, czy jednak nie za bardzo?

Ale bankowo Twoją pietą achillesową jest ta mini wieża jako odsłuch (słychać, że szukasz po omacku). MUSISZ to zmienić stary, wiem to z autopsji. Wiec albo inwestuj w jakieś naturalnie brzmiące słuchawki (typu Snab Euphony AF-100, KRK KNS 6400/8400 albo Bayerdynamic DT770 Pro) albo kupuj monitory (polecam KRK RP5 RoKit G3 Bundle albo KRK RP5 RoKit Classic Stand Bundle, jest promocja na Thomannie).

Monitory za 1.5k leżą zdecydowanie poza moim budżetem... tak o kilka razy.
Jak do nagrywania podchodzę na serio to sięgam po swoje Sennheisery HD599 - wiem, że to wciąż nie jest naturalnie brzmiące, ale w tej chwili najlepszy odsłuch jaki mam dostępny.
« Ostatnia zmiana: 15 Mar, 2021, 19:13:31 wysłana przez Rot »

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 765
Odp: Gitara brzmi cienko
« Odpowiedź #9 15 Mar, 2021, 20:46:03 »
Ja bym spróbował z reverbem dającym "odbicie" w oktawie albo z syntezatorem dublującym partie gitary.

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Odp: Gitara brzmi cienko
« Odpowiedź #10 15 Mar, 2021, 21:15:21 »
Ja bym spróbował z reverbem dającym "odbicie" w oktawie albo z syntezatorem dublującym partie gitary.

Po prawdzie tam w oryginale jest syntezator zdaje się, tylko nie taki prosty, a bardziej fikuśny, a ja za uj nie umiem w syntezatory.
Obecnie siedzę i staram się nagrać od nowa, poprawnie, całość od A do Z a nie po riffie, bo nie mam bladego pojęcia jak skleić DI tak żeby były w jednym pliku na track.

Co do samego reverbu zaś - potrzebny do tego jakiś inny niż ten stockowy z Reapera? Bo szczerze mówiąc nie widzę tam opcji na odbicie w oktawie.

Offline cthsqd

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 41
  • Cthulhu Squadron
    • You Tube / Cthulhu Squadron
Odp: Gitara brzmi cienko
« Odpowiedź #11 15 Mar, 2021, 21:23:49 »
Szczerze mówiąc to ja bym się zabrał za toutoriale na temat produkcji muzyki, bo podejrzewam że gitarom nic nie brakuje, bardziej poziomy głośności, bas i może jakiś syntezator.
Poza tym w dawie nawet jeśli składałeś ścieżki z kawałków to powinieneś mieć możliwość eksportu całej ścieżki do jednego wava.
Jak nie opanujesz DAWa, to brzmienia możesz szukać do usr#nej śmierci  ;)

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Odp: Gitara brzmi cienko
« Odpowiedź #12 15 Mar, 2021, 21:46:31 »
Szczerze mówiąc to ja bym się zabrał za toutoriale na temat produkcji muzyki [...]
Jak nie opanujesz DAWa, to brzmienia możesz szukać do usr#nej śmierci  ;)

DAW jako taki z grubsza umiem używać.
Gorzej z efektami, syntezatorami, pluginami, whatever - to tu sobie Glenna Frickera obczajam jak coś konkretnego szukam.
Gorzej, że ustawienie samego brzmienia "na wejściu", z samym ampsimem + IR bywa cokolwiek nieoczywiste dla mnie. Szczególnie kiedy szukam konkretnego brzmienia, a nie bawię się i co się trafi i spodoba.

Poza tym w dawie nawet jeśli składałeś ścieżki z kawałków to powinieneś mieć możliwość eksportu całej ścieżki do jednego wava.

To żem coś tak przeczuwał, pytanie czy wyjdzie bezstratnie w sensie nic nie zepsuję na eksporcie?

A basu jako takiego nie mam, mam sztuczny w VST ale brzmi gorzej niż ta stopa w ogóle także ten.

Offline myheaven

  • Gaduła
  • Wiadomości: 470
    • myheaven
Odp: Gitara brzmi cienko
« Odpowiedź #13 15 Mar, 2021, 21:54:51 »
W głębszym tle słyszę gitarę która naparza na niskich strunach na bardzo dużym reverbie grając techniką jak na ruskiej bałałajce. Daje to złudzenie syntezatora który robi za  mroczne tło jak dla mnie.
And there will your heart be also......

https://www.facebook.com/myheaven.myheaven

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 765
Odp: Gitara brzmi cienko
« Odpowiedź #14 15 Mar, 2021, 22:02:43 »
obczaj DAW bardziej niż z grubsza, produkcja to 90% sukcesu.

Np w HX są reverby które nazywają się Searchlights albo Plateaux

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Odp: Gitara brzmi cienko
« Odpowiedź #15 15 Mar, 2021, 23:15:45 »
W głębszym tle słyszę gitarę która naparza na niskich strunach na bardzo dużym reverbie grając techniką jak na ruskiej bałałajce. Daje to złudzenie syntezatora który robi za  mroczne tło jak dla mnie.
Rozwiń proszę - jeśli to jest alternatywa dla synthów których nie umiem i faktycznie coś takiego tam słyszysz, to może to być to.
Plus co to za technika gry jak na ruskiej bałałajce?

Anyways, skleiłem te DI o które @OMSON prosił. Mam nadzieję że nic nie schrzaniłem za bardzo:

https://drive.google.com/file/d/1HdbElIwlNQX7oIa1aGGw8HN_8NAGtndb/view?usp=sharing

Offline cthsqd

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 41
  • Cthulhu Squadron
    • You Tube / Cthulhu Squadron
Odp: Gitara brzmi cienko
« Odpowiedź #16 16 Mar, 2021, 08:55:25 »
Link coś nie bangla, tzn brak uprawnień.
A eksport ścieżki nic nie zepsuje, choć podobno niektórzy słyszą stratę  ;)

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Odp: Gitara brzmi cienko
« Odpowiedź #17 16 Mar, 2021, 09:22:05 »
Teraz powinien działać.

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Odp: Gitara brzmi cienko
« Odpowiedź #18 16 Mar, 2021, 20:05:00 »
Miałem wrzucić ścieżkę basu od Ciebie, ale jest wystarczająca pralka i bez tego MIDI (dograłem zamiast tego jakieś czerstwe prymki) ;D

https://soundcloud.com/omson2711/rot-steward-del-muerte3

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Odp: Gitara brzmi cienko
« Odpowiedź #19 16 Mar, 2021, 22:28:51 »
Cytuj
Rot 'Stewart' Del Muerte3 :)

Spadłem z krzesła XD.

Ale tak generalnie...

O madko i curko, jak żeś ty to zrobił?
W sensie brzmi kompletnie inaczej niż oryginał, ale wciąż zajebiście i lepiej niż cokolwiek co ja dałem radę wycisnąć do tej pory.
Aczkolwiek bardziej mnie interesi dalsza część, tam gdzie lead gra sobie jakieś melodyjki w górze.

Anyways, sam też podłubałem, ale wciąż jeszcze nie to:

https://drive.google.com/file/d/1-r8qYA44hJqNIU-UmnQrVg2u50RHtkWA/view?usp=sharing


EDIT:

jaka znowu pralka?


EDIT2:

Coś poprawiłem chyba:
https://drive.google.com/file/d/1u3MWYjJ-er_Xj_isEPFtE2e2NHjP9LpS/view?usp=sharing
« Ostatnia zmiana: 17 Mar, 2021, 02:13:52 wysłana przez Rot »

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Odp: Gitara brzmi cienko
« Odpowiedź #20 17 Mar, 2021, 10:13:37 »



EDIT:

jaka znowu pralka?




Ta cała monotonna aranżacja przypomina rozjebaną pralkę na wysokich obrotach. ;D


Oryginalna produkcja ma totalnie zaburzone proporcje. Ogromne ilości reverbu zakrywają bębny, które są jakimś tłem dla olbrzymiego ambientu wytworzonego przez pogłos i gęsto uderzane gitary, na pierwszym planie jest ściana tego wielkiego odbicia - sekcja zza ściany, a o basie w ogóle można zapomnieć. Do tego odklejony od reszty, uszojebnie skwierczący po uszach wrzask.

Według mnie to się nadaje do zamęczenia słuchacza, a nie do naśladowania. Jakbym się miał doszukiwać pozytywów, to ewentualnie śpiewność gitar mogłaby być wykorzystana do czegoś normalnie wyprodukowanego, gdzie występuje jakiś balans między wszystkimi składowymi. Uwierz mi - wpierdol i klimat można robić z większym sensem. Ten mój miks jest równie chujowy w mojej ocenie z wyżej wymienionych względów.


Dobra - napisałem od siebie, co uważam, ale mieliśmy pogadać o Twoich problemach z gitarami. No więc tak:

- przede wszystkim musisz sobie ustalić signal-chain na sumie, zanim zaczniesz cokolwiek balansować w miksie (u mnie saturacja taśmowa, EQ, trafo, limiter),

- pogłos na oddzielnej szynie AUX, który można dodawać równolegle do indywidualnych ścieżek instrumentów lub ich BUSów (ja używam typu large plate z miksem zaledwie ok 25-30% wet - teraz rozjebałem do 50%, kompresor wyciągający 'oddech', EQ typu półkowego ścinający górę 2-4dB, żeby całość przyciemnić)

To jest absolutna podstawa!


Jak to sobie ogarniesz w DAW, zabierz się za baniaki. Dobierz odpowiedni sampler, z dobrze brzmiącą biblioteką i najlepiej korzystaj z wyprowadzenia stereo samplera bazując na gotowych presetach (są przeważnie właściwie zbalansowane, wiec nie zrobisz np napierdalajacej nad wszystkim stopy). Ja wiem, że można multi-out, ale uwierz mi, jest z tym więcej zamieszania, niż pożytku - kiedy trzeba ogarniać wewnętrzny routing i routing w DAW. Także łatwiej zapanować w jednym miejscu. Na wyprowadzeniu baniaków dajesz jakiś channel tool i robisz send na główny reverb w proporcji, która Ci odpowiada.

Dopiero od tego momentu zajmujesz się gitarami w miksie. Czyli standardowo: po dwa ujęcia rytmicznej na stronę (panorama 100/70 lewo, 100/70 prawo), wyprowadzasz na BUS, na którym dajesz amp i cab sim (fajnie gada soft Kazroga), EQ, poszerzacz panoramy, na koniec send na główny reverb. Oszczędzasz w ten sposób moce przerobowe kompa. To samo można zrobić z modyfikowanym reverbem (ja robie high-pass na 600Hz, wrzucam chorus i delay, poszerzacz panoramy i automatyczny panning) dokładając kolejny AUX, którego wyjście podajesz na AUX głównego reverbu. W ten sposób masz dwa AUXy z róznymi formami tej samej instancji reverbu. Mozna to wykorzystać na partie solowe zakładając standardowo podstawowy i dokładajac efektowy. Ten myk stosuje też na partie wokali z chórkami.

Solówki wiadomo - jedno ujęcie, wyprowadzenie na nowy BUS, na którym jest taki sam signal-chain , jak na rytmicznych, rónica w użytych amp/cab simach, do tego wspomniane reverby i (ja lubie dawać) kompresor optyczny LA-2A. Niedawno linkowałem free soft Analog Obsession. Jest tam m.in. zestaw channel tool, trafo, kompresor optyczny... Brać i działać ;)


Reasumując, musisz się zabrać za swoje miksy od prawidłowej strony, odpowiednio zbalansować instrumenty i cienkość gitar zniknie.

Przy okazji: https://www.blackghostaudio.com/blog/buses-auxes-sends-returns
« Ostatnia zmiana: 17 Mar, 2021, 14:42:33 wysłana przez OMSON »

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Odp: Gitara brzmi cienko
« Odpowiedź #21 17 Mar, 2021, 13:08:54 »
Cytuj
- przede wszystkim musisz sobie ustalić signal-chain na sumie, zanim zaczniesz cokolwiek balansować w miksie (u mnie saturacja taśmowa, EQ, trafo, limiter),

Saturacja i EQ mam już na sumie gitar:



I jeszcze dodatkowe coś w zależności o tego czy rytm czy lead.

Reverb również idzie na osobny kanał:



Aczkolwiek do reverbu nie użyłem kompresora jeszcze. Nie przyszło mi do głowy w ogóle.

Cytuj
Jak to sobie ogarniesz w DAW, zabierz się za baniaki. Dobierz odpowiedni sampler, z dobrze brzmiącą biblioteką i najlepiej korzystaj z wyprowadzenia stereo samplera bazując na gotowych presetach (są przeważnie właściwie zbalansowane, wiec nie zrobisz np napierdalajacej nad wszystkim stopy). Ja wiem, że można multi-out, ale uwierz mi, jest z tym więcej zamieszania, niż pożytku - kiedy trzeba ogarniać wewnętrzny routing i routing w DAW. Także łatwiej zapanować w jednym miejscu. Na wyprowadzeniu baniaków dajesz jakiś channel tool i robisz send na główny reverb w proporcji, która Ci odpowiada.

Na chwilę obecną mam na kompie Superior Drummer 2.
Nie znajdę nic lepszego w darmowych chyba?

Cytuj
Dopiero od tego momentu zajmujesz się gitarami w miksie. Czyli standardowo: po dwa ujęcia rytmicznej na stronę (panorama 100/70 lewo, 100/70 prawo), wyprowadzasz na BUS, na którym dajesz amp i cab sim (fajnie gada soft Kazroga), EQ, poszerzacz panoramy, na koniec send na główny reverb. Oszczędzasz w ten sposób moce przerobowe kompa. To samo można zrobić z modyfikowanym reverbem (ja robie high-pass na 600Hz, wrzucam chorus i delay, poszerzacz panoramy i automatyczny panning) dokładając kolejny AUX, którego wyjście podajesz na AUX głównego reverbu. W ten sposób masz dwa AUXy z róznymi formami tego samego reverbu. Mozna to wykorzystać na partie solowe zakładając standardowo podstawowy i dokładajac efektowy. Ten myk stosuje też na partie wokali z chórkami.

W sumie podobnie zrobiłem w tym ostatnim co wrzuciłem, minus chorus i poszerzacz panoramy i dwa osobne reverby. A tak to reszta się zgadza. Co więcej nawet nie jestem pewien czy tam w prowadzącej faktycznie jest jakikolwiek delay w oryginale.

Abstrahując od miksu - te gitary z osobna też nieszczególnie podobnie brzmią u mnie, ale to szczegół.

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Odp: Gitara brzmi cienko
« Odpowiedź #22 17 Mar, 2021, 14:04:38 »
Rozumiesz w ogóle, co Ci szczegółowo wypunktowałem, o co w tym chodzi?

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Odp: Gitara brzmi cienko
« Odpowiedź #23 17 Mar, 2021, 14:17:38 »
Rozumiesz w ogóle, co Ci szczegółowo wypunktowałem, o co w tym chodzi?

Wydawało mi się że tak, ale po reakcji sądzę że chyba tylko mi się wydawało.

Cytuj
Dobra - napisałem od siebie, co uważam, ale mieliśmy pogadać o Twoich problemach z gitarami. No więc tak:

- przede wszystkim musisz sobie ustalić signal-chain na sumie, zanim zaczniesz cokolwiek balansować w miksie (u mnie saturacja taśmowa, EQ, trafo, limiter),

- pogłos na oddzielnej szynie AUX, który można dodawać równolegle do indywidualnych ścieżek instrumentów lub ich BUSów (ja używam typu large plate z miksem zaledwie ok 25-30% wet - teraz rozjebałem do 50%, kompresor wyciągający 'oddech', EQ typu półkowego ścinający górę 2-4dB, żeby całość przyciemnić)

To jest absolutna podstawa!

Przez signal chain na sumie rozumiem sumę wszystkich gitar, zgadza się? Więc saturacja (check - aczkolwiek tu robię na ślepo), EQ (check - o tyle że póki co głownie hi i low pass), trafo - ni cholery nie wiem co to i od czego, limiter - jest na masterze już.

Pogłos jest na osobnej ścieżce (to nie to samo co szyna?) - sumy rytmicznej i prowadzącej wysyłają tam sygnał, wcześniej miałem 100% wet bardzo duży i po prostu faderem regulowałem ile go chcę słyszeć, szczegół. Na pogłos dać kompresor i EQ.

I dopiero potem bawić się balans czego gdzie i ile.

Tak to ma być? Coś przekręciłem?

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Odp: Gitara brzmi cienko
« Odpowiedź #24 17 Mar, 2021, 14:24:46 »
Suma/Master BUS = tam gdzie sie zbiega cały routing w DAWie. Czyli nie - nie to co wsadzasz na BUS gitarowy. Zrozum, że już w tym punkcie popełniasz błąd. Pisałem Ci, żebyś uzgodnił co ma siedzieć na sumie, a Ty w odpowiedzi, że tez wsadzasz saturacje na gitary. ::) To co dasz w pierwszej kolejności na sumie, bedzie determinowało wszytskie Twoje kolejne ruchy i podjete decyzje podczas miksu. Czyli również to, co potrzeba na BUSie gitary, basu, perkusji i wokalu. Kumasz już?

To jest tips za milion dolarów.

Jeśli zaczniesz od miksu pomijając ustalenie sumy (jakie wtyki na niej zasadzić), to próbując polepszyć wyniki swojej pracy przy miksie rozpieprzysz cała robotę grzebiąc na koniec przy sumie. Totalnie zmieni się balans wszystkiego, brzmienia itd.


Reasumując - charakter całego miksu/masteru determinuje Twój wybór sumy i musi być podjęty na samym poczatku, zanim zaczniesz nagrywac, balansowac whatever.
« Ostatnia zmiana: 17 Mar, 2021, 14:35:36 wysłana przez OMSON »

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
53 Odpowiedzi
12544 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Lis, 2011, 22:47:06
wysłana przez sinquestsound
7 Odpowiedzi
2547 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Cze, 2012, 21:01:17
wysłana przez ukasheq
29 Odpowiedzi
12420 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Sie, 2013, 11:59:04
wysłana przez lwronk
2 Odpowiedzi
4794 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 26 Mar, 2019, 10:03:51
wysłana przez Rot
11 Odpowiedzi
9412 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Cze, 2019, 23:53:39
wysłana przez niedziak