Autor Wątek: Gitara brzmi cienko  (Przeczytany 7889 razy)

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Odp: Gitara brzmi cienko
« 17 Mar, 2021, 13:08:54 »
Cytuj
- przede wszystkim musisz sobie ustalić signal-chain na sumie, zanim zaczniesz cokolwiek balansować w miksie (u mnie saturacja taśmowa, EQ, trafo, limiter),

Saturacja i EQ mam już na sumie gitar:



I jeszcze dodatkowe coś w zależności o tego czy rytm czy lead.

Reverb również idzie na osobny kanał:



Aczkolwiek do reverbu nie użyłem kompresora jeszcze. Nie przyszło mi do głowy w ogóle.

Cytuj
Jak to sobie ogarniesz w DAW, zabierz się za baniaki. Dobierz odpowiedni sampler, z dobrze brzmiącą biblioteką i najlepiej korzystaj z wyprowadzenia stereo samplera bazując na gotowych presetach (są przeważnie właściwie zbalansowane, wiec nie zrobisz np napierdalajacej nad wszystkim stopy). Ja wiem, że można multi-out, ale uwierz mi, jest z tym więcej zamieszania, niż pożytku - kiedy trzeba ogarniać wewnętrzny routing i routing w DAW. Także łatwiej zapanować w jednym miejscu. Na wyprowadzeniu baniaków dajesz jakiś channel tool i robisz send na główny reverb w proporcji, która Ci odpowiada.

Na chwilę obecną mam na kompie Superior Drummer 2.
Nie znajdę nic lepszego w darmowych chyba?

Cytuj
Dopiero od tego momentu zajmujesz się gitarami w miksie. Czyli standardowo: po dwa ujęcia rytmicznej na stronę (panorama 100/70 lewo, 100/70 prawo), wyprowadzasz na BUS, na którym dajesz amp i cab sim (fajnie gada soft Kazroga), EQ, poszerzacz panoramy, na koniec send na główny reverb. Oszczędzasz w ten sposób moce przerobowe kompa. To samo można zrobić z modyfikowanym reverbem (ja robie high-pass na 600Hz, wrzucam chorus i delay, poszerzacz panoramy i automatyczny panning) dokładając kolejny AUX, którego wyjście podajesz na AUX głównego reverbu. W ten sposób masz dwa AUXy z róznymi formami tego samego reverbu. Mozna to wykorzystać na partie solowe zakładając standardowo podstawowy i dokładajac efektowy. Ten myk stosuje też na partie wokali z chórkami.

W sumie podobnie zrobiłem w tym ostatnim co wrzuciłem, minus chorus i poszerzacz panoramy i dwa osobne reverby. A tak to reszta się zgadza. Co więcej nawet nie jestem pewien czy tam w prowadzącej faktycznie jest jakikolwiek delay w oryginale.

Abstrahując od miksu - te gitary z osobna też nieszczególnie podobnie brzmią u mnie, ale to szczegół.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
53 Odpowiedzi
12558 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Lis, 2011, 22:47:06
wysłana przez sinquestsound
7 Odpowiedzi
2550 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Cze, 2012, 21:01:17
wysłana przez ukasheq
29 Odpowiedzi
12429 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Sie, 2013, 11:59:04
wysłana przez lwronk
2 Odpowiedzi
4815 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 26 Mar, 2019, 10:03:51
wysłana przez Rot
11 Odpowiedzi
9462 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Cze, 2019, 23:53:39
wysłana przez niedziak