Autor Wątek: Gitara brzmi cienko  (Przeczytany 7958 razy)

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Odp: Gitara brzmi cienko
« 17 Mar, 2021, 10:13:37 »



EDIT:

jaka znowu pralka?




Ta cała monotonna aranżacja przypomina rozjebaną pralkę na wysokich obrotach. ;D


Oryginalna produkcja ma totalnie zaburzone proporcje. Ogromne ilości reverbu zakrywają bębny, które są jakimś tłem dla olbrzymiego ambientu wytworzonego przez pogłos i gęsto uderzane gitary, na pierwszym planie jest ściana tego wielkiego odbicia - sekcja zza ściany, a o basie w ogóle można zapomnieć. Do tego odklejony od reszty, uszojebnie skwierczący po uszach wrzask.

Według mnie to się nadaje do zamęczenia słuchacza, a nie do naśladowania. Jakbym się miał doszukiwać pozytywów, to ewentualnie śpiewność gitar mogłaby być wykorzystana do czegoś normalnie wyprodukowanego, gdzie występuje jakiś balans między wszystkimi składowymi. Uwierz mi - wpierdol i klimat można robić z większym sensem. Ten mój miks jest równie chujowy w mojej ocenie z wyżej wymienionych względów.


Dobra - napisałem od siebie, co uważam, ale mieliśmy pogadać o Twoich problemach z gitarami. No więc tak:

- przede wszystkim musisz sobie ustalić signal-chain na sumie, zanim zaczniesz cokolwiek balansować w miksie (u mnie saturacja taśmowa, EQ, trafo, limiter),

- pogłos na oddzielnej szynie AUX, który można dodawać równolegle do indywidualnych ścieżek instrumentów lub ich BUSów (ja używam typu large plate z miksem zaledwie ok 25-30% wet - teraz rozjebałem do 50%, kompresor wyciągający 'oddech', EQ typu półkowego ścinający górę 2-4dB, żeby całość przyciemnić)

To jest absolutna podstawa!


Jak to sobie ogarniesz w DAW, zabierz się za baniaki. Dobierz odpowiedni sampler, z dobrze brzmiącą biblioteką i najlepiej korzystaj z wyprowadzenia stereo samplera bazując na gotowych presetach (są przeważnie właściwie zbalansowane, wiec nie zrobisz np napierdalajacej nad wszystkim stopy). Ja wiem, że można multi-out, ale uwierz mi, jest z tym więcej zamieszania, niż pożytku - kiedy trzeba ogarniać wewnętrzny routing i routing w DAW. Także łatwiej zapanować w jednym miejscu. Na wyprowadzeniu baniaków dajesz jakiś channel tool i robisz send na główny reverb w proporcji, która Ci odpowiada.

Dopiero od tego momentu zajmujesz się gitarami w miksie. Czyli standardowo: po dwa ujęcia rytmicznej na stronę (panorama 100/70 lewo, 100/70 prawo), wyprowadzasz na BUS, na którym dajesz amp i cab sim (fajnie gada soft Kazroga), EQ, poszerzacz panoramy, na koniec send na główny reverb. Oszczędzasz w ten sposób moce przerobowe kompa. To samo można zrobić z modyfikowanym reverbem (ja robie high-pass na 600Hz, wrzucam chorus i delay, poszerzacz panoramy i automatyczny panning) dokładając kolejny AUX, którego wyjście podajesz na AUX głównego reverbu. W ten sposób masz dwa AUXy z róznymi formami tej samej instancji reverbu. Mozna to wykorzystać na partie solowe zakładając standardowo podstawowy i dokładajac efektowy. Ten myk stosuje też na partie wokali z chórkami.

Solówki wiadomo - jedno ujęcie, wyprowadzenie na nowy BUS, na którym jest taki sam signal-chain , jak na rytmicznych, rónica w użytych amp/cab simach, do tego wspomniane reverby i (ja lubie dawać) kompresor optyczny LA-2A. Niedawno linkowałem free soft Analog Obsession. Jest tam m.in. zestaw channel tool, trafo, kompresor optyczny... Brać i działać ;)


Reasumując, musisz się zabrać za swoje miksy od prawidłowej strony, odpowiednio zbalansować instrumenty i cienkość gitar zniknie.

Przy okazji: https://www.blackghostaudio.com/blog/buses-auxes-sends-returns
« Ostatnia zmiana: 17 Mar, 2021, 14:42:33 wysłana przez OMSON »

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
53 Odpowiedzi
12573 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Lis, 2011, 22:47:06
wysłana przez sinquestsound
7 Odpowiedzi
2563 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Cze, 2012, 21:01:17
wysłana przez ukasheq
29 Odpowiedzi
12433 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Sie, 2013, 11:59:04
wysłana przez lwronk
2 Odpowiedzi
4826 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 26 Mar, 2019, 10:03:51
wysłana przez Rot
11 Odpowiedzi
9491 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Cze, 2019, 23:53:39
wysłana przez niedziak