Autor Wątek: Home recording na linuxie...  (Przeczytany 12114 razy)

Offline sharpi

  • Pr0
  • Wiadomości: 571
  • A można na kreskę?
Home recording na linuxie...
« 04 Lip, 2013, 21:21:51 »
... tak wiem, niektórzy mnie zjadą za sam pomysł.

Od 4 dni mam zainstalowanego minta 15 i jestem bardzo zaskoczony, że wszystko działa na tyle, że można pracować i to o wiele wygodniej niż na windowsie. Ustawiłem sobie wszystko tak pod programowanie i pisanie stron, że w tym momencie windowsa używam tylko do gier <choć teraz to i mi wiedźmin 1 i 2 na wine chodzą...lepiej niż na wingrozie oO >...

Teraz do Was pytanie - czy jest sens stawiania "studia domowego" na linuxie ? Jest fajny DAW <Ardour> którego szybko ogarnąłem, a po odpowiednim skompilowaniu ma wsparcie VST <oczywiście z Winem>, jest ASIO, są trackery itd i większość za darmo - odpada babranie się z crackami czego nie znosze...

Kiedyś na forum bardzo sceptycznie się wypowiedziałem na temat tego pomysłu <był nawet wątek> ale no...jestem pod sporym wrażeniem, że wszystko się aż tak rozwineło...nawet nvidia optimus śmiga aż miło... Jeszcze jak teraz wypuszczą emulacje Darwina z OS X to już będzie masakra ;) <wklepcie w google "Darling Project" - narazie jest w bardzo wczesnym stadium, tylko najprostsze appki opdala... >
"Tępi ludzie są jak tępe noże - krzywdy nie zrobią ale jak wkurwiają" - Anonim

Offline benkai

  • The Resolver
  • Gaduła
  • Wiadomości: 496
Odp: Home recording na linuxie...
« Odpowiedź #1 04 Lip, 2013, 21:25:31 »
Jest jeszcze traction na Linuksa podobno,  jeżeli działa tak jak na pc,  to to jest zajebista opcja


Offline sharpi

  • Pr0
  • Wiadomości: 571
  • A można na kreskę?
Odp: Home recording na linuxie...
« Odpowiedź #2 04 Lip, 2013, 21:42:20 »
zrobie ci na złość i zapytam  8)
"Tępi ludzie są jak tępe noże - krzywdy nie zrobią ale jak wkurwiają" - Anonim

bandit112

  • Gość
Odp: Home recording na linuxie...
« Odpowiedź #3 06 Lip, 2013, 22:30:30 »
No właśnie, już miałem odsyłać do mojego starego tematu. IMO linux i nagrywanie to strata czasu. Nie ma po co po prostu, więcej problemów niż korzyści.

Offline pivo

  • Pr0
  • Wiadomości: 736
    • VisionsOfTondal
Odp: Home recording na linuxie...
« Odpowiedź #4 06 Lip, 2013, 22:31:28 »
Jako olbrzymi fan GNU/Linux mówię Ci: odpuść sobie.

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Home recording na linuxie...
« Odpowiedź #5 15 Lip, 2013, 13:56:13 »
Erste

Hackintosh - to jest kupa - to nic innego jak mac z pododawanymi kextami i poprawkami które częściej coś spieprzą niż zadziałają. Jeśli chodzi o instalacje na PC to fakt - trzeba obczaić najpierw czy apple wypuścił kexty na docelowy hardware. Jeśli tak to ściągasz czystego maca retail ew. dodajesz sam kexty i jedziesz - do tego jest masa tutków ale fakt trzeba mieć niemałe doświadczenie w zabawiach z systemami operacyjnymi. Przez jakiś czas miałem u siebie na lapciu zainstalowanego snow leoparda o śmigało aż miło - dalej bym go miał na dysku gdyby nie było mi potrzebne visual studio...

Co do linucha - sprawa też nie jest różowa - przede wszystkim musiałbyś skompletować sprzęt dla którego istniałyby moduły do linucha. A druga rzecz - skonfigurować linucha do działania.
Ja powiem tak - linux w studio jest możliwy jeśli nie zamierzamy nagrywać płyty tylko ot po prostu się pobawić.
Jest sporo entuzjastów tego rozwiązania, ba, linuks ma nawet swój odpowiednik wtyczek VST (które też idzie odpalić ) - LASDPA.

Istnieje także sporo fajnego oprogramowania np. bardzo dobre DAW - Ardour. Osobiście korzystałem kiedyś z niego w szkole jak mieliśmy zajęcia z technologii informacyjnej (tiaa...). Ma mase funkcji oraz przy odpowiednim nakładzie pracy ... WSPIERA VST.
(trzeba ręcznie skompilować Ardoura ze źródeł dla 32bit i coś tam zmienić w configu ale już nie pamietam co).
Jest też tuxGuitar - odpowiednik GuitarPro którego nawiasem mówiąc nawet na windowsie używam bo lżejszy ;)
Jest też masa sekwencerów midi typu Rosengarden itd... Trackery (fajne zabawki :) ) też sie znajdą - milkyTracker (klon fasttrackera) czy SunVox ... Zawsze znajdzie sie tam jakiś odpowiednik.
Tylko tak jak mówie - większość nie dorasta do pięt "oryginałom" dla win/mac

Oczywiście nie ma róży bez kolców - przede wszystkim stabilność - czasem coś lubi sie wykrzaczyć zwłaszcza stery albo jak niedajBóg korzystacie z PulseAudio...
No i funkcjonalność - do zabawy jak znalazł, bardzo dużo można zrobić, ale do takiego truu recordingu to niestety sie nie nadaje...

BTW. Osobiście od pewnego czasu pracuje nad portem Ardoura dla wingrozy...3majcie kciuki bo jeszcze MASA roboty przede mną...ale jak Gimp'a sie dało skompilować po windowsem to może i tego sie da... :P

Funny :)

bandit112

  • Gość
Odp: Home recording na linuxie...
« Odpowiedź #6 15 Lip, 2013, 16:01:13 »
W sumie.... XD

Offline sharpi

  • Pr0
  • Wiadomości: 571
  • A można na kreskę?
Odp: Home recording na linuxie...
« Odpowiedź #7 15 Lip, 2013, 21:51:20 »
OK...wiem że funny  - na górze pisałem o swoim poście ;)

Tyle, że jak zobaczyłem najnowszego minta to myslałem, że na linuchu jeśli chodzi o nagrywanie też coś ruszyło...dlatego sie pytam :)
"Tępi ludzie są jak tępe noże - krzywdy nie zrobią ale jak wkurwiają" - Anonim

Offline karaś

  • Gaduła
  • Wiadomości: 165
    • http://laggyluk.com
Odp: Home recording na linuxie...
« Odpowiedź #8 16 Lip, 2013, 06:39:21 »
taka ciekawostka: na androidzie też jest lipa z audio, wielka latencja uniemożliwia np używanie tel jako przenośnego wzmaczka do ćwiczeń co jest od dawna możliwe na zgniłym jabłku

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 510
  • Venus as a goodboi
Odp: Home recording na linuxie...
« Odpowiedź #9 16 Lip, 2013, 06:55:14 »
Żadna ciekawostka, powszechnie znany fakt. :P
Apple, czy komuś się to podoba czy nie, to specjaliści od oprogramowania, taki Mac OS X ma wbudowane bardzo dobre sterowniki dźwiękowe, np. można dzięki temu grać na gitarze bez interfejsu bez zauważalnych opóźnień.

Offline pivo

  • Pr0
  • Wiadomości: 736
    • VisionsOfTondal
Odp: Home recording na linuxie...
« Odpowiedź #10 16 Lip, 2013, 07:29:48 »
Żadni specjaliści, sprzęt Apple ma bardzo ograniczoną ilość potencjalnych konfiguracji sprzętowych i optymalizacja w takich ograniczonych warunkach to żadna sztuka.

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 510
  • Venus as a goodboi
Odp: Home recording na linuxie...
« Odpowiedź #11 16 Lip, 2013, 08:30:51 »
To też :D
Chodziło mi o to raczej, że jako firma głównie się specjalizują w oprogramowaniu, nie w hardwarze, etc.

Offline karaś

  • Gaduła
  • Wiadomości: 165
    • http://laggyluk.com
Odp: Home recording na linuxie...
« Odpowiedź #12 16 Lip, 2013, 09:17:03 »
Żadna ciekawostka, powszechnie znany fakt. :P
Apple, czy komuś się to podoba czy nie, to specjaliści od oprogramowania, taki Mac OS X ma wbudowane bardzo dobre sterowniki dźwiękowe, np. można dzięki temu grać na gitarze bez interfejsu bez zauważalnych opóźnień.
no to może lepszą ciekawostką jest to że google zaczyna dostrzegać problem i od wersji androida 4.1 na niektórych nowszych urządzeniach latencja jest już prawie dobra ;)

Offline Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 583
  • Join the Dark Side and get a free cookie!
Odp: Home recording na linuxie...
« Odpowiedź #13 16 Lip, 2013, 14:19:15 »
Żadni specjaliści, sprzęt Apple ma bardzo ograniczoną ilość potencjalnych konfiguracji sprzętowych i optymalizacja w takich ograniczonych warunkach to żadna sztuka.
Skoro tak, to czemu nie ma w zasadzie zadnej innej firmy, ktora by dostarczala kompleksowe srodowisko pracy, poczawszy od telefonu, przez tablet, przez kompy, na serwerze konczac? Dodatkowo bezprzewodowy backup wszystkich urzadzen a i jeszcze na dokladke wszystko ladnie wyglada? Przeciez Windowsa tez mozna ladnie ze sprzetem sobie skonfigurowac i nie bardzo rozumiem, czemu nie ma na tym swiecie firmy, ktora by robila cos jak Apple ale na Windowsie. Sam bym wolal kupic gotowego kompa niz pierdolic sie z jego konfiguracja.

Offline maclaren2

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 85
Odp: Home recording na linuxie...
« Odpowiedź #14 29 Lip, 2013, 01:35:14 »
Używałem sporo windowsa (gdzie non stop wywalało jakieś błędy blue screeny) od roku używam mac'a i nigdy nic nie przestało działać. UX 2 działa bez problemu, nic się nie zawiesza zero grzebania w ustawieniach. Na windzie nie było tygodnia żeby coś się nie pojebało w sterownikach. Co do fona generalnie byłem zwolennikiem android'a, przez miesiąc używałem iPhona i już wiem, że jedyne co mnie trzyma przy androidzie to większy ekran... Nie wspominając o łatwości synchronizacji z kompem, robieniu kopi zapasowych. W androidzie to kupa.

Jeśli chcesz zostać domowym programistą i codziennie stawiać czoła nowym problemom - windows. Jeśli chcesz po prostu używać i cieszyć się swoim sprzętem - Mac.

Offline pivo

  • Pr0
  • Wiadomości: 736
    • VisionsOfTondal
Odp: Home recording na linuxie...
« Odpowiedź #15 29 Lip, 2013, 06:01:52 »
Jeśli chcesz zostać domowym programistą i codziennie stawiać czoła nowym problemom

Jakbym był zielony w temacie to te słowa by mnie zajebiście zachęciły ;)
Nie wiem, co wy robicie z tymi windami. With great power comes great responsibility
« Ostatnia zmiana: 29 Lip, 2013, 06:08:05 wysłana przez pivovarit »

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Odp: Home recording na linuxie...
« Odpowiedź #16 29 Lip, 2013, 08:32:50 »
Używałem sporo windowsa (gdzie non stop wywalało jakieś błędy blue screeny)

I że to niby wina Windowsa? :D

Opowiadaj!

B ( o ) ( o ) B S

Offline Dmaligator

  • Pr0
  • Wiadomości: 884
Odp: Home recording na linuxie...
« Odpowiedź #17 29 Lip, 2013, 09:03:24 »
Używałem sporo windowsa (gdzie non stop wywalało jakieś błędy blue screeny)

I że to niby wina Windowsa? :D

Opowiadaj!

( Obraz usunięty.)


Nie to komp ze składnicy chińskiego złomu.
 
Nie dotykaj bo w ryj!
Pozdrawiam.

Offline maclaren2

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 85
Odp: Home recording na linuxie...
« Odpowiedź #18 29 Lip, 2013, 10:03:08 »
http://forum.sevenstring.pl/software/problemy-z-toneportem-ux1-(gearboxem)/ Tutaj jest świetny przykład jak działa windows. A w ustawieniach zasilania pewnie nigdy nic nie zmieniał... Co do przyczyny bluescreenów to w sumie nie interesuje mnie dogłębna przyczyna. Miałem komputer (nie jeden) na windzie i każdy działał tak samo gównianie. Teraz mam mac'a i już bym się nie zamienił.

Offline karaś

  • Gaduła
  • Wiadomości: 165
    • http://laggyluk.com
Odp: Home recording na linuxie...
« Odpowiedź #19 29 Lip, 2013, 10:36:53 »
a ja mam windowsa bo pracowałem na macu i też bym się nie zamienił

Offline pivo

  • Pr0
  • Wiadomości: 736
    • VisionsOfTondal
Odp: Home recording na linuxie...
« Odpowiedź #20 29 Lip, 2013, 10:42:54 »
Tutaj jest świetny przykład jak działa windows.

 Nie widzę tam żadnego przykładu złego działania WINDOWSA. Windows ma dużo wad, ale ludzie przeważnie nie zwracają na nie uwagi a czepiają się rzeczy, które wynikają z ich własnej ignoracji.

Jestem zatwardziałym linuksiarzem, ale jak widzę takie pierdolenie to mnie krew zalewa.
« Ostatnia zmiana: 29 Lip, 2013, 10:47:55 wysłana przez pivovarit »

Offline Dmaligator

  • Pr0
  • Wiadomości: 884
Odp: Home recording na linuxie...
« Odpowiedź #21 29 Lip, 2013, 11:32:51 »
Tutaj jest świetny przykład jak działa windows.

 Nie widzę tam żadnego przykładu złego działania WINDOWSA. Windows ma dużo wad, ale ludzie przeważnie nie zwracają na nie uwagi a czepiają się rzeczy, które wynikają z ich własnej ignoracji.

Jestem zatwardziałym linuksiarzem, ale jak widzę takie pierdolenie to mnie krew zalewa.

Ja tez nie jestem fanem Windowsa choć jestem zmuszony jego używać. I jak do tej pory nie miałem z nim większych problemów.
Mac-a się kupuje w całości już skonfigurowanego PC-ta tez można takiego kupić i wtedy nie ma problemów. A jak ktoś sam składa z gówna to potem narzeka na bluescreeny.
Nie dotykaj bo w ryj!
Pozdrawiam.

Offline maclaren2

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 85
Odp: Home recording na linuxie...
« Odpowiedź #22 29 Lip, 2013, 11:56:08 »
Świetnie, że wiesz lepiej ode mnie jaki miałem komputer...

Tutaj jest świetny przykład jak działa windows.

 Nie widzę tam żadnego przykładu złego działania WINDOWSA. Windows ma dużo wad, ale ludzie przeważnie nie zwracają na nie uwagi a czepiają się rzeczy, które wynikają z ich własnej ignoracji.

Jestem zatwardziałym linuksiarzem, ale jak widzę takie pierdolenie to mnie krew zalewa.

Podłączasz interfejs chcesz sobie pograć okazuje się, że masz coś nie tak w ustawieniach mimo, że nigdy nic tam nie zmieniałeś... Czyli rozumiem, że tak ma być, a jeśli nie umiesz sobie z tym poradzić to jesteś głupim ignorantem  ::)

Offline karaś

  • Gaduła
  • Wiadomości: 165
    • http://laggyluk.com
Odp: Home recording na linuxie...
« Odpowiedź #23 29 Lip, 2013, 12:12:49 »
Świetnie, że wiesz lepiej ode mnie jaki miałem komputer...

Tutaj jest świetny przykład jak działa windows.

 Nie widzę tam żadnego przykładu złego działania WINDOWSA. Windows ma dużo wad, ale ludzie przeważnie nie zwracają na nie uwagi a czepiają się rzeczy, które wynikają z ich własnej ignoracji.

Jestem zatwardziałym linuksiarzem, ale jak widzę takie pierdolenie to mnie krew zalewa.

Podłączasz interfejs chcesz sobie pograć okazuje się, że masz coś nie tak w ustawieniach mimo, że nigdy nic tam nie zmieniałeś... Czyli rozumiem, że tak ma być, a jeśli nie umiesz sobie z tym poradzić to jesteś głupim ignorantem  ::)
przez jakiś czas nie było działających poprawnie sterowników pod win7x64 do mojego line6 shita. teraz działa ale czy to wina/zasługa windowsa czy line6? :P

Offline pivo

  • Pr0
  • Wiadomości: 736
    • VisionsOfTondal
Odp: Home recording na linuxie...
« Odpowiedź #24 29 Lip, 2013, 12:14:23 »
Świetnie, że wiesz lepiej ode mnie jaki miałem komputer...

No, chujowy :)


W tym momencie mam kontakt z:
-moją "stacjonarką" z win7
-moim laptopem z win7
-moim laptopem służbowym z win7
-laptopem matki z win7
-laptopem brata z win7
-laptopem dziewczyny z win7
-laptopem ojca dziewczyny z win7

-3 stanowiskami w pracy z win7, na których dokonuję testów certyfikacyjnych dla MasterCarda na softcie za miliony złotych

Moją weapon of choice są linuchy, ale równolegle korzystam z Win7. I nikt nie ma żadnych problemów oprócz ludzi, którzy przenieśli się Maki :)

Spoiler



 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
49 Odpowiedzi
30063 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Lis, 2008, 19:55:45
wysłana przez Dexterek
New Way Home

Zaczęty przez utarefson Muzyka

2 Odpowiedzi
1880 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 29 Wrz, 2009, 00:06:48
wysłana przez lord_awesomeguy
7 Odpowiedzi
2338 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Mar, 2010, 12:59:03
wysłana przez mlodysatan
8 Odpowiedzi
3693 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Sty, 2012, 13:12:53
wysłana przez Musza
0 Odpowiedzi
1850 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 29 Mar, 2012, 20:12:04
wysłana przez MMAchu