Autor Wątek: Komputer do Home Recordingu  (Przeczytany 30639 razy)

Offline el-biczel

  • Pr0
  • Wiadomości: 825
  • Zawsze chciałem neutrinem być...
Odp: Komputer do Home Recordingu
« Odpowiedź #25 23 Maj, 2008, 17:08:18 »
Tylko tu chodzi o samą konstrukcję i mechanizm działania odpowiedniego programu.
W przypadku samplera, wszystkie sample są ładowane do ramu(wtedy działa szybciej) a jeżeli ramu nie starcza to do pamieci wirtualnej(na dysku twardym i wtedy z wolnym dyskiem działa wolno) i samplerek sobie wyciąga jak chce potrzebną mu próbkę z RAMu i prędkość dysku tutaj nie jest aż tak ważna(no o ile, że mamy mało ramu, ale wtedy to raczej nie pogramy). W przypadku dużej ilości ramu, 2-3GB spokojnie starczają, dysk prawie nie jest obciążony. O wydajności decyduje głównie przepustowość RAMu i magistrali systemowej.
Gdy chcemy odtwarzać 40 ścieżek rzeczywistych, a nie z instrumentu wirtualnego, i ponadto chcemy mieć małe opóźnienie(czyli małe buforowanie) wszystkie te 40 ścieżek musi być ciągle odczytywane z dysku. Często są one rozrzucone po różnych sektorach, więc dysk ma baaaardzo duże obciążenie i to jego wydajność pełni kluczową rolę!
Mam nadzieję, że dobrze to wytłumaczyłem. Teraz na poparcie przykład z rzyci: ;)

nowy, powiedzmy 2 letni Intelowy iMac(dysk 7200rpm 250GB) krztusił się przy odtwarzaniu koło 15 ścieżek(tak twierdzi jego właściciel, który chciał robić nam miks, najpierw miksując perkusję, potem dodając do tego bas, gitary i wszystko stopniowo po kolej(w nawiasie, ciekawe jak można w ten sposób zrobić dobry miks). Tłumaczył się tym, że komputer jak ma więcej ścieżek się krztusi. - System Logic Express

Stary Mac PowerPC - jeszcze G3(jak ktoś nie wie, procek maks 400MHz, ale już 64bitowa struktura - hurra maci górą ;) ) - z napędem SCSI odtwarzał 40 ścieżek audio, przy czym na każdej było zapięte parę pluginów RTAS - system ProTools HD, wtyczki Wave'sa

Aczkolwiek ten gość od iMac'a moim zdaniem przesadzał, bo ja na swoim MBP(200GB 5400rpm; 2,4GHz Intel Core 2 Duo, 2GB ramu) mogę z powodzeniem odtwarzać kolo 30 ścieżek z nałożonymi efektami i się nie krztusi. Przy sesji 40ścieżkowej zaczyna mieć problemy, ale własnie przez dysk, bo słychać jak głowice latają i nie mogą nadążyć. Dlatego zdaje mi się, że do HomeRecordingu dysk 7200rpm, dużo ramu(dla instrumentów wirtualnych) i sprawna magistrala wystarczają. Jednak w profesonalnych zastosowaniach SCSI nie ma konkurencji. Zresztą policz sobie jaką ma wydajność złącze SATA a jaka wydajność jest potrzebna żeby nagrywać 60 tracków 192kHz na raz przez ProToolsa HD ;)
« Ostatnia zmiana: 23 Maj, 2008, 17:10:57 wysłana przez el-biczel »

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
32 Odpowiedzi
20619 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 13 Gru, 2011, 20:27:41
wysłana przez bloodrafko
komp do home recordingu

Zaczęty przez Omlet « 1 2 3 4 5 » Hardware

101 Odpowiedzi
45710 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Paź, 2011, 23:05:34
wysłana przez jaca2303
47 Odpowiedzi
19859 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Sie, 2013, 11:35:20
wysłana przez g-zs
49 Odpowiedzi
19099 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Sie, 2013, 17:49:45
wysłana przez Stivo2005
6 Odpowiedzi
8304 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Sty, 2017, 14:23:58
wysłana przez Mat