Autor Wątek: Nagrywanie gitary  (Przeczytany 41106 razy)

Offline Rafik

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 67
Nagrywanie gitary
« 20 Maj, 2009, 21:09:15 »
Podsyłam ciekawy filmik instruktażowy o nagrywaniu ciężkich gitar. Link zapożyczony z dzwiek.org. Przykłady z dźwiękiem zaczynają się około 42 minuty. Całkiem ciekawie przedstawione.

http://www.imperialmastering.com/guitartonevid/

Offline 7th

  • Pr0
  • Wiadomości: 729
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #1 21 Maj, 2009, 09:46:34 »
Może i ciekawie, dobrze się słucha kolesia, ale brzmienie jakie uzyskują imo ssie. W przykładowych utworach mp3 jakie zamieszczają na stronce słychać lata 80, 90 (moja subiektywna opinia), mało w tym pizdy i nieco gainu. Na głowę bije ich Bulb i Lord Awesomeguy  ;)
power to a being never dies

Offline Rafik

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 67
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #2 22 Maj, 2009, 08:41:30 »
Zgadzam się, że brzmienie jest siarzaste i nie powala na kolana, mnie najbardziej zaciekawiło jak zmiania się brzmienie w zależności od ustawienia mikrofonu wzgledem głosnika :headbang:

Offline Matt-Carnage

  • Pr0
  • Wiadomości: 960
  • Peace. Love. Death Metal
    • Peace. Love. Death Metal
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #3 24 Maj, 2009, 15:19:48 »
dobre brzmienie to w wiekszym stopniu zasluga tego jaki jest mix i mastering. jest wiele porzadnych nagran gdzie poszczegolne instrumenty brzmia przecietnie ale sa na sumie tak zajebiscie wyciagniete ze glowa mala.

sam slyszalem nieraz gitary nagrane (nieobrobione) w renomowanym polskim studio to moglem wybuchnac smiechem...ale jak uslyszalem po calym procesie obrobki na plycie to sie osralem na mietowo.
I tu smiem rzec ze dobry realizator z gowna wyrzezbi kwiatek, moze nie odrazu ladnie pachnacy ale cos zrobi:)

Jak ktos umie dobrze mixowac, to z dobrego i przecietnego soundu zrobi niezla rzez, a jak ktos nie umie to mu sprzet za 81273918237129 nie pomoze...

Chcialbym kiedys dobrze mixowac...robic zajebisty mastering...i jezdzi lambo gallardo... :)

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #4 24 Maj, 2009, 22:57:45 »
Na głowę bije ich Bulb i Lord Awesomeguy  ;)
Łoł! Miło być w jednym zdaniu w towarzystwie Bulba ;D

Moim zdaniem trzeba rozpatrywać wszystko w kontekście miksu, ale zazwyczaj shit in -> shit out... Pewnie można zastosować multum filtrów i multiband compressor'ów ryzykując problemy z fazą i zwiększając THD :)

Offline KykuPL

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #5 25 Maj, 2009, 13:42:31 »
sam slyszalem nieraz gitary nagrane (nieobrobione) w renomowanym polskim studio to moglem wybuchnac smiechem...ale jak uslyszalem po calym procesie obrobki na plycie to sie osralem na mietowo.
I tu smiem rzec ze dobry realizator z gowna wyrzezbi kwiatek, moze nie odrazu ladnie pachnacy ale cos zrobi:)
a masz jakieś namiary czym ten realizator to wszystko pózniej obrabiał?

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #6 26 Maj, 2009, 13:06:18 »
Nie wierzcie w jakieś cudowne ustrojstwa typu maksimajzery, eksajtery etc. badziewie. To jest dobre do robienia reklamówek do eremefu. Lord wie co mówi, bo zdolny jest. Walka z eq na późniejszym etapie świadczy o tym, że daliśmy dupy w momencie nagrywania. Pamiętajcie zresztą, że tak naprawdę equalizacją jest także przesuwanie mikrofonu względem membrany, ustawienie wzmaka w jakimś sweetspocie, tłumienie pomieszczenia, dobór kabla do gity (lubimy górkę, nie lubimy górki?) etc, etc. Jeśli przyłożymy się do tych - wydawało by się banalnych czynności na początku - oszczędzimy sobie rozbijania gówna na atomy potem.

Poza tym - jeśli instrument po nagraniu brzmi przeciętnie, znaczy to w 99% przypadków, że muzyk zagrał przeciętnie. Kwestia mocno niedoceniana przez grajków, którzy mają później pretensje do realizatora, ponieważ nie przyjmują do wiadomości, że za mało ćwiczą. W związku z tym, jeśli ktoś kiedyś zrobi plugin: "Betermejker", "Faster Finger Mover", albo "Lyric interpreter" pewnie zostanie miliarderem.

pozdro

Offline Vertigo

  • Pr0
  • Wiadomości: 683
  • I'm here to solve problems.
    • Good Girl Maggie
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #7 14 Wrz, 2009, 13:21:59 »
U nas nagrywaliśmy na pojemność oddaloną o ok. 1m od paczki + SM 57 pod głośnikiem. Około 2h zajęło nam uzyskanie odpowiedniego brzmienia (nie powala ale ma to coś) więc ustawienie mikro pod paczką uważam za jeden z ważniejszych aspektów. No i oczywiście wsłuchiwanie się w odsłuch a nie paczkę metodą - Ustaw - Nagraj - Odsłuchaj - Ustaw - Etc. Dziwnym trafem przy konkretnej siarze z paczki brzmienie z odsłuchów szło całkiem sensowne. Mix i master nie zastąpią spieprzonych śladów co już przerabialiśmy swego czasu także.

Nagrania na ESI 1010 + SM57 + Mogami MXL (ten ostatni z pamięci). Pojemność daje przyjemny miękki dół ;)

A filmik z tym brzmieniem bardzo średnio jak dla mnie :P

Offline Semedi

  • Pr0
  • Wiadomości: 556
  • Klucze krzywo!
    • Karcer
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #8 14 Wrz, 2009, 13:26:22 »
Nie wzięliście pod uwagę jednej rzeczy: kolo mówi o heavy metal guitar tone...a jaka gitara w hewi metalu miażdży? Żadna. Przecież po gościu widać, że jego ulubione kapelki to Whitesnake, Iron i Judas Priest (z całym szacunkiem dla nich). :D
Yes! I'm inspired by the Devil!
http://semdedi.soup.io/

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #9 25 Lip, 2010, 18:40:33 »
nie wiedziałem gdzie zapytać więc się podepnę. Chodzi o selektywność przy nagrywaniu szybszych partii gitary rytmicznej. Co zrobić żeby dźwięki nie zlewały się tylko było słychać każde uderzenie kostką wyraźnie? Bo jak nagrywam coś szybszego to zlewają mi się strasznie udeżenia i słychać jedno niewiadomo co.. Najbardziej słychać to przy pm, na niższych dźwiękach. Jak można to poprawić? Próbowałem na razie tylko zmiejszać przester ale nie daje to takiego efektu jaki bym chciał osiągnąć (coś ala riff w 0:37 Wisdom comes gojiry)? Będę wdzieczny jak ktoś podzieli się jakiś ciekawym pomysłem

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #10 25 Lip, 2010, 18:51:46 »
Wiem że rozczaruję, ale w sporej ilości nowych nagrań riffy są składane z malutkich elemntów (często po kilka dźwięków) lub nagrywane "half tempo" bez używania kompresji czasu (podobnie jak edytuje się bębny).

Poniżej screenshot z sesji Pro Toolsa (zespołu można posłuchać tutaj):


Cytuj
All those cuts are not after-the-fact edits, those are punch-ins. And you can bet we tuned in between each one of those. There are over 12,000 fade files. And those bigger chunks of audio in the guitar tracks?? Those are actually parts that we did half-speed, quantized and consolidated.

Dodam że nie robi się tego po to bo muzyk jest słaby, tylko dla osiągnięcia dokładności i selektywności.

edit:
Przykładowo rzecz którą nagrałem wczoraj (nie mówię że brzmi dobrze):

http://dl.dropbox.com/u/974293/gitarki.wav.mp3

Pierwszy riff - narywany po 2 dźwięki, drugi - half tempo, trzeci - składany z pojedyńczych dźwięków, czwarty - po 3-4 dźwięki. Nie sądzę żebym tak selektywnie to nagrał nawet po nastu tejkach, pomijając już intonację instrumentu.
« Ostatnia zmiana: 25 Lip, 2010, 20:04:58 wysłana przez lord_awesomeguy »

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #11 25 Lip, 2010, 19:07:04 »
jestem ciekawe jak te kapele co sie tak kwantyzuja wypadaja na zywo. rozumiem Lorda, homerecordingowca i undergroundowego boga, i nie mowiac tego zlosliwie - jemu to niepotrzebne ;) ale kuchfa, tacy sklejkowi gitarzysci musza strasznie obsysac na koncertach ;D

Przykładowo rzecz którą nagrałem wczoraj (nie mówię że brzmi dobrze):

http://dl.dropbox.com/u/974293/gitarki.wav.mp3

Pierwszy riff - narywany po 2 dźwięki, drugi - half tempo, trzeci - składany z pojedyńczych dźwięków, czwarty - po 3-4 dźwięki. Nie sądzę żebym tak selektywnie to nagrał nawet po nastu tejkach, pomijając już intonację instrumentu.

chcialbym to uslyszec w miksie, bo tak wysolowane brzmi zdecydowanie komputerowo.
« Ostatnia zmiana: 25 Lip, 2010, 19:09:05 wysłana przez dom?n »
Łe tej.

Offline Groszek

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 75
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #12 25 Lip, 2010, 19:18:21 »
Lord ma rację. Teraz już takie bajki robią, że aż się nie chce do tego podchodzić samemu ;)

Terrormuzik - na Twoim miejscu zastosowałbym jakąś konkretną bramkę szumów, aby obcięła Ci to co niechciane.
Chodzi mi o taką bramkę którą sobie wepniesz pomiędzy gitarkę i piec, lub w pętlę, bo soft później Ci nie pomoże.

Pozdro

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #13 25 Lip, 2010, 19:49:08 »
Tutaj gitarki w miksie (który ssie tak btw), zapewne zabrzmi "komputerowo" ponieważ wszystko jest tam z komputera:

http://dl.dropbox.com/u/974293/miksik.wav.mp3

jestem ciekawe jak te kapele co sie tak kwantyzuja wypadaja na zywo. rozumiem Lorda, homerecordingowca i undergroundowego boga, i nie mowiac tego zlosliwie - jemu to niepotrzebne ;) ale kuchfa, tacy sklejkowi gitarzysci musza strasznie obsysac na koncertach ;D

Posłuchaj najnowszego As I Lay Dying :) Cośtam grać chyba umią, choć to domysł... Nowoczesny metal to jedno wielkie oszustwo, ale ludzie jak widać to łykają.
« Ostatnia zmiana: 25 Lip, 2010, 20:22:24 wysłana przez lord_awesomeguy »

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #14 25 Lip, 2010, 20:27:26 »
Świetna kompozycja Lordzie! riff od 50ej sekundy gniecie nie wiem czy nie bardziej niż zyglrox ;). Ale w moim przypadku nagrywanie po jednym dźwięku jest sporą przesadą bo nagrywam głównie piloty do kapeli w której gram albo jakieś swoje pomysły.. Bramka szumów- pomyślę o tym (itak o tym myślę od jakiegoś czasu ;) ).

A ma ktoś jakiś pomysł co można spróbować zmienić żeby choć trochę poprawić czytelność miksu? jakiś magiczny talent simulator albo coś? Nagrywam toneportem- czy da się coś zrobić?

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 360
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #15 25 Lip, 2010, 21:32:59 »
Ja się zastanawiam, jak się nagrywa po jednym, dwa dźwięki to ile jest roboty przy klejeniu tego...
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #16 25 Lip, 2010, 21:35:14 »
Świetna kompozycja Lordzie! riff od 50ej sekundy gniecie nie wiem czy nie bardziej niż zyglrox ;)

Thx!

Ja się zastanawiam, jak się nagrywa po jednym, dwa dźwięki to ile jest roboty przy klejeniu tego...

Dwie ścieżki gitar - 60 sekund to około 2 godziny razem ze strojeniem co kilka tejków w moim przypadku (a nie mam jeszcze dobrego workflowu i strategii).

edit:
Producent którego screenshot sesji wkleiłem pisał bodaj 8-10h nagrywania gitar na utwór (dwie ścieżki).
« Ostatnia zmiana: 25 Lip, 2010, 22:11:58 wysłana przez lord_awesomeguy »

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #17 25 Lip, 2010, 22:08:07 »
Tutaj gitarki w miksie (który ssie tak btw), zapewne zabrzmi "komputerowo" ponieważ wszystko jest tam z komputera:

http://dl.dropbox.com/u/974293/miksik.wav.mp3

nie chodzi mi to ze to brzmi komputerowo bo jest nagrane na komputerze, tylko chodzilo mi o to ze wysolowane brzmi syntetycznie i nienaturalnie, bo albo jest posklejane tak sobie, albo po prostu takie jest :) w miksie chodzi juz lepiej i jakbym nie wiedzial ze to sklejales to bym nie zgadl, nakryte bebenkami i basem (jesli tam jest bo slucham na laptopie ;) ) jest nie do rozroznienia.
Łe tej.

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 360
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #18 25 Lip, 2010, 22:18:08 »
Świetna kompozycja Lordzie! riff od 50ej sekundy gniecie nie wiem czy nie bardziej niż zyglrox ;)

Thx!

Ja się zastanawiam, jak się nagrywa po jednym, dwa dźwięki to ile jest roboty przy klejeniu tego...

Dwie ścieżki gitar - 60 sekund to około 2 godziny razem ze strojeniem co kilka tejków w moim przypadku (a nie mam jeszcze dobrego workflowu i strategii).

edit:
Producent którego screenshot sesji wkleiłem pisał bodaj 8-10h nagrywania gitar na utwór (dwie ścieżki).

Nie umiem sobie poradzić z wyobrażeniem sobie procesu klejenia. ;) Musiałbym zobaczyć to na żywo. ;)
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #19 25 Lip, 2010, 22:31:54 »
Nie umiem sobie poradzić z wyobrażeniem sobie procesu klejenia. ;) Musiałbym zobaczyć to na żywo. ;)

Nagram jutro video jak można to zrobić w Pro Toolsie.

nie chodzi mi to ze to brzmi komputerowo bo jest nagrane na komputerze, tylko chodzilo mi o to ze wysolowane brzmi syntetycznie i nienaturalnie, bo albo jest posklejane tak sobie, albo po prostu takie jest :) w miksie chodzi juz lepiej i jakbym nie wiedzial ze to sklejales to bym nie zgadl, nakryte bebenkami i basem (jesli tam jest bo slucham na laptopie ;) ) jest nie do rozroznienia.

Cieszę się :D Dzięki tej metodzie można także dostarczyć produkt trzymający poziom, niezależnie od tego jak klient obsługuje instrument.
« Ostatnia zmiana: 25 Lip, 2010, 22:36:01 wysłana przez lord_awesomeguy »

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #20 25 Lip, 2010, 23:40:04 »
Numer zajebisty Lordzik. Ale jestem z całego serca przeciwny sztucznemu kreowaniu miernot na gwiazdy. Jasne - strojawka tam i tu, prosting garów - ok, przejdzie. Ale składanie kawałka z trzech dźwięków zalatuje mi doktorem Mengele.
A tak na marginesie zadziwia mnie jak rozwój technologii negatywnie wpływa na poziom wykonawczy artystów. Nie zdziwię się jak zaraz iwan i delfin wyda djentową płytę.

pozdro

Offline Musza

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 163
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #21 26 Lip, 2010, 00:00:26 »
A ma ktoś jakiś pomysł co można spróbować zmienić żeby choć trochę poprawić czytelność miksu? jakiś magiczny talent simulator albo coś? Nagrywam toneportem- czy da się coś zrobić?

Cytuj
terrormuzik
Zamula nawet jesion

Przykro mi Cezary ;)
facebook.com/Musza.MorningWood

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #22 26 Lip, 2010, 00:04:45 »

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #23 26 Lip, 2010, 01:13:20 »
moze sprobuj inny niz dotychczas kompresor na tracki z gitara?
Łe tej.

Offline Groszek

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 75
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #24 26 Lip, 2010, 10:04:32 »
Terror - cała sztuka mixu to polega na tym, aby w całym spektrum każdy instrument znalazł swoje miejsce.
Wtedy będziesz miał wszystko słyszalne. Kminisz o co mi biega?
Jak nie masz dobrych odsłuchów to korzystaj z takiego urządzenia jak analizator widma (spectrum analyzer).
Chodzi o to, żeby bas nie wchodził na stopę, bo jej nie będzie słychać.
Gitara nie właziła na wokal, bo też go nie będzie słychać.
Itd. Itp.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
13 Odpowiedzi
8041 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Sty, 2012, 16:51:34
wysłana przez Gnat
2 Odpowiedzi
2916 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Sty, 2013, 09:18:21
wysłana przez sinquestsound
3 Odpowiedzi
2790 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Paź, 2015, 13:18:14
wysłana przez sqby
22 Odpowiedzi
10261 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Sty, 2016, 13:45:08
wysłana przez OMSON
Nagrywanie prób

Zaczęty przez Majk « 1 2 » Hardware

25 Odpowiedzi
11196 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Kwi, 2016, 13:06:26
wysłana przez Pujon