Autor Wątek: Nagrywanie gitary  (Przeczytany 41158 razy)

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 750
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #25 26 Lip, 2010, 10:18:14 »
Terror - to wymyślaj inne riffy!!!

Serio! Ja mam takie podejście i się tego trzymam. Jeśli nie słychać dobrze jednej gitary, w domu, to jakim cudem ma być lepiej całą kapelą, na koncercie. A kuźwa nienawidzę takiego grania, gdzie stoi 4-5 chłopa na scenie i słychać jeden wielki huk. Bezsens, IMO.
Paczki z głów!

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #26 26 Lip, 2010, 11:46:00 »
może coś w tym jest Baciu, ale gdyby tak każdy podchodził to pomyśl ile kapel by nie istniało.. Wychodzę z założenia że na próbie to w dużej mierze zależy od ustawień wzmacniaczy i zgrania kapeli. A w nagraniach nawet tam gdzie jest sama gitara robi się rozmycie.. W senisie że bez basu, wokalu, perkusji szybkie partie brzmią źle. I chciałbym to jakoś poprawić..

Offline [Maikh]

  • Gaduła
  • Wiadomości: 135
  • Ancient Egypt
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #27 26 Lip, 2010, 15:34:34 »
@terror, tu znaczenie ma w sumie wszystko: grubość strun (i świeżość), interfejs (tone porta mógłbyś zmienić na jakiś inny interfejs) no i jak to modulujesz na kompie (w czym, jak eq ustawiasz). Jeśli używasz pod'owych wzmacniaczy to powiedzmy fajne brzmienie+selektywność dobrze osiągało się jeszcze przy A#, ale niżej już był kompromis selektywność-brzmienie. Kombinuj, to najlepsza opcja ;D
« Ostatnia zmiana: 26 Lip, 2010, 15:37:28 wysłana przez [Maikh] »

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #28 26 Lip, 2010, 15:40:07 »
Ja tam nie chcę być bezczelny, ale może poćwicz więcej? Piszę bez złośliwości. Metronom wesoło sobie stuka, bądź pika, a Ty jadziesz z koksem!

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 750
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #29 26 Lip, 2010, 15:40:29 »
Terror - no, to praca nad (Twoją) prawą łapą i dobór gitary i rigu pod muzę. Nieraz sama zmiana pikapa ratuje sytuację. Niestety na koncercie ludzi chuja obchodzi, że tu łapą dajesz tak fajnie ze skosa i takie fajne inne bicie jest - tylko ma być cokolwiek słychać. Dla mnie riff nie brzmiący dobrze (selektywnie) już w kompie - a nie daj Boże nawet na próbie we w miarę dobrych warunkach akustycznych - idzie do kosza i koniec...
Paczki z głów!

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #30 26 Lip, 2010, 15:58:10 »
nagrane wczoraj:
http://soundclick.com/share?songid=9447528
Przy wolnym kostkowaniu jest w miarę słyszalny każdy dźwięk, ale tam gdzie jest trochę szybciej robi się kupa. Dodam że na moim wzmacniaczu nie ma z tym problemu,  tylko na toneporcie. Zmian pikapa było tyle że nie wiem na co musiałbym zmienić żeby cokolwiek poprawić.. A więcej ćwiczeń.. Ćwiczę cały czas ;)

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 750
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #31 26 Lip, 2010, 16:00:53 »
nagrane wczoraj:
http://soundclick.com/share?songid=9447528
Dodam że na moim wzmacniaczu nie ma z tym problemu,  tylko na toneporcie.

No, to se sam odpowiedziałeś... ;)
Paczki z głów!

Offline spooky_head

  • Gaduła
  • Wiadomości: 285
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #32 26 Lip, 2010, 16:14:07 »
tak Was czytam i aż sie boję, bo niedługo zaczynam nagrywanie nowego materiały phobh. Kwestia brzmienia zawsze mnie stresuje...
minimum respect!

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 750
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #33 26 Lip, 2010, 16:36:21 »
tak Was czytam i aż sie boję, bo niedługo zaczynam nagrywanie nowego materiały phobh. Kwestia brzmienia zawsze mnie stresuje...

Bój się artykulacji, brzmienie się zawsze w miarę ukręci ;)
Paczki z głów!

Offline [Maikh]

  • Gaduła
  • Wiadomości: 135
  • Ancient Egypt
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #34 26 Lip, 2010, 16:52:12 »
nagrane wczoraj:
http://soundclick.com/share?songid=9447528
Dodam że na moim wzmacniaczu nie ma z tym problemu,  tylko na toneporcie.

No, to se sam odpowiedziałeś... ;)

+1. A wzmacniacze też z tone porta czy czegoś innego używasz?

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #35 26 Lip, 2010, 17:43:19 »
w tym nagraniu z toneporta

Offline [Maikh]

  • Gaduła
  • Wiadomości: 135
  • Ancient Egypt
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #36 26 Lip, 2010, 17:57:44 »
Ponagrywaj w takim razie tylko czysty sygnał z Tone Porta i wsadź go do tse x30 po czym wrzuć impulsa, któregoś z tych ciekawszych. Myślę, że łatwiej Ci będzie skręcić coś wyraźniejszego, bo POD ma tendencje do zmulania (a nie sztuką jest też zakładać masę efektów na niego by brzmiało to jakoś tracąc przy tym brzmienie) :)

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #37 28 Lip, 2010, 12:47:59 »
Numer zajebisty Lordzik. Ale jestem z całego serca przeciwny sztucznemu kreowaniu miernot na gwiazdy. Jasne - strojawka tam i tu, prosting garów - ok, przejdzie. Ale składanie kawałka z trzech dźwięków zalatuje mi doktorem Mengele.
A tak na marginesie zadziwia mnie jak rozwój technologii negatywnie wpływa na poziom wykonawczy artystów. Nie zdziwię się jak zaraz iwan i delfin wyda djentową płytę.

pozdro

Chodziło mi głównie o to, że dzięki temu możemy uzyskać selektywność i dokładność (nawet jeżeli się jest naprawdę dobrym technicznie gitarzystą) pożądaną przy niektórych stylach muzycznych typu techniczny deathcore (uwielbiam te nazwy), czy radiowy pop/rock gdzie żywe instrumenty spotykają się z dźwiękami generowanymi przez róznego typu syntezę. Dobrą sprawą jest też to, że zamiast robienia n x 10 - tego tejka jednego riffu, bezstresowo nagrywamy go powolutku po częściach.

Nie miałem na myśli "prostowania" miernot gitarowych :) A Iwan i Delfin feat. Bulb, kto wie... może byłoby to hitem :)

Offline m4ody

  • Pr0
  • Wiadomości: 516
    • http://www.rotengeist.pl
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #38 29 Lip, 2010, 22:42:43 »
A gdzie miejsce na muzykę? Jeśli takie cuda trzeba robic, aby nagranie brzmiało selektywnie to jak tacy "muzycy" brzmią na żywo? Aaa pewnie z pomocą przyjdzie playback! Kurwa czy to dalej można nazwac muzyką? Wiekszosc ponadczasowych albumow była nagrana na setkę  :facepalm:
Leweoczkomisiarysia

Offline Omlet

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 501
  • Pitu pitu, rak odbytu
    • Perfect Beauty
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #39 29 Lip, 2010, 23:06:09 »
A mnie to (zazwyczaj) pierdoli czy nagrane jest po jednym dźwięku czy w za jednym zamachem po ośmiu winach i podczas pełni księżyca. Ważne żeby efekt końcowy brzmiał OK. Czasem jednak lubię posłuchać czegoś zagranego nieco krzywo czy brzmiącego nienajlepiej (w zasadzie większosć rzeczy których słucham tak brzmi) :D
Nie dadzą szansy bo to pedalskie forum pełne pedałów. Mogą mi wyzerować włosy z dupy - jfbiggestfan
...gdyż granie do kotleta nie jest graniem do omleta choć oba dobre - commelina

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #40 29 Lip, 2010, 23:11:04 »
Cytat z innego forum odnośnie takiego nagrywania:

Cytuj
So what you guys are saying that you think its fine to create a riff that is literally impossible to play?
.. thats just.. terrible, music really is dead.

no, because you're not getting the point

we're making riffs that sound great, sound better by polishing

they're not impossible to play. they're impossible to play in the way that we portray them. but we do that because it sounds really incredible.

show me one of your riffs. i bet you i wont be impressed. why? because its just some dude playing some rhythm guitar (we're not talking about leads here).

take that same riff, remove all the fret buzz, unwanted finger noise (some is wanted), and everything else wrong with how you're playing it, and SHIT you've got that totally possible playable riff sounding like a million bucks.

now add the rest of the band and the vocals, and WOW who is that band?

Cytuj
When a band brings me a song, my goal is to make a recording of the best possible version of that song. I want people to hear the drum parts. I want breakdowns to hit together and make people nod their heads. I want that techy guitar riff to be clean and clear and not covered up by string noise so that it conveys what it's supposed to convey.... and when the guy starts singing I want all those chords underneath him to be perfectly tuned so that the melody can shine.
« Ostatnia zmiana: 29 Lip, 2010, 23:29:42 wysłana przez lord_awesomeguy »

Offline Musza

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 163
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #41 29 Lip, 2010, 23:11:32 »
A gdzie miejsce na muzykę? Jeśli takie cuda trzeba robic, aby nagranie brzmiało selektywnie to jak tacy "muzycy" brzmią na żywo? Aaa pewnie z pomocą przyjdzie playback! Kurwa czy to dalej można nazwac muzyką? Wiekszosc ponadczasowych albumow była nagrana na setkę  :facepalm:

Na żywo brzmią mniej selektywnie, nie stroją idealnie i grają trochę nierówno, czyli tak jak wszystkie kapele na żywo ;) Mimo to mogą dać dobre przedstawienie, czyż nie? Wydaje mi się że to jest właśnie różnica pomiędzy albumem studyjnym, który powinien być dobrze zrealizowany, a koncertem, który przecież nigdy nie brzmi tak, jak na krążku. Pamiętajmy też, że ta technika nie jest stosowana w każdej muzie, jednej takie rozwiązanie zaszkodzi innej pomoże :)

Aha, no i nawet jeśli założymy że kapela brzmi na żywo jak kupa, to na krążku mogą brzmieć dobrze. Jeżeli płytka jakiegoś bandu by Ci się spodobała to nie słuchałbyś jej tylko dlatego, że zespół na scenie ssie?

Cytuj
Kurwa czy to dalej można nazwac muzyką?

A muzyka elektroniczna to nie muzyka? ;)
« Ostatnia zmiana: 29 Lip, 2010, 23:47:17 wysłana przez Musza »
facebook.com/Musza.MorningWood

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #42 29 Lip, 2010, 23:18:36 »
Na żywo brzmią mniej selektywnie, nie stroją idealnie i grają trochę nierówno, czyli tak jak wszystkie kapele na żywo ;)

Yup, wystarczy sprawdzić na youtube jakikolwiek clip np. Lamb of God na żywo...

Offline m4ody

  • Pr0
  • Wiadomości: 516
    • http://www.rotengeist.pl
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #43 30 Lip, 2010, 08:26:12 »
Cytat z innego forum odnośnie takiego nagrywania:

show me one of your riffs. i bet you i wont be impressed. why? because its just some dude playing some rhythm guitar (we're not talking about leads here).

take that same riff, remove all the fret buzz, unwanted finger noise (some is wanted), and everything else wrong with how you're playing it, and SHIT you've got that totally possible playable riff sounding like a million bucks.


No ok, ale czy to nie jest oszukiwanie samego siebie?



Aha, no i nawet jeśli założymy że kapela brzmi na żywo jak kupa, to na krążku mogą brzmieć dobrze. Jeżeli płytka jakiegoś bandu by Ci się spodobała to nie słuchałbyś jej tylko dlatego, że zespół na scenie ssie?


Własnie w tym problem, bo teraz w nagraniach możemy co najwyżej określić sprawność techniczną realizatora, a nie "muzyków". Przez co na rynku jest tak dużo gówna, bo byle leszcz może nagrać wyjebane w kosmos riffy.
Jak słucham np. Death to wiem, że to nagrywał człowiek z ponad przeciętnymi zdolnościami, a teraz co mamy...
 
« Ostatnia zmiana: 30 Lip, 2010, 08:56:07 wysłana przez m4ody »
Leweoczkomisiarysia

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 750
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #44 30 Lip, 2010, 09:36:06 »
Jak słucham np. Death to wiem, że to nagrywał człowiek z ponad przeciętnymi zdolnościami, a teraz co mamy...

Dokładnie! A teraz nie masz szans odróżnić wirtuoza od mysiego siurka, który po prostu miał czas, żeby w 18 dni skleić zajebiste riffy i solo do jednego numeru. Mam wielkie :bowdown: np. dla ostatniego Kreatora, bo wcale niełatwy materiał nagrali właśnie na setę i tylko dograli wokal i sola.
Paczki z głów!

Offline spooky_head

  • Gaduła
  • Wiadomości: 285
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #45 30 Lip, 2010, 09:58:55 »
może to rozpoznać właśnie na żywo. Rok temu się zraziłem do jednej z takich deatch corowych kapel, ale to z kolei nie ze względu na gitary, tylko wokale... ale to ta sama bajka, czego przykładem jest Mandaryna :)
minimum respect!

Offline m4ody

  • Pr0
  • Wiadomości: 516
    • http://www.rotengeist.pl
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #46 30 Lip, 2010, 10:10:45 »
Własnie o to mi chodzi o czym piszą Panowie powyżej.

Ostatni Kreator czy Slayer od reign i blood do diabolus były nagrywane na setke. Potem tak jak Wuj pisze były dogrywane sola i wokale i te albumy kipią żywą muzą, a nie jakimś laboratorium.
Generalnie wychodzę z założenia, że jak nie potrafisz położyć śladu grając bez przerwy od początku do końca kawałka, potem ewentualnie zrobić drobne wcinkowe korekcje to powinieneś albo uprościć swoje partie albo ostro poćwiczyć. Tyle
« Ostatnia zmiana: 30 Lip, 2010, 10:16:02 wysłana przez m4ody »
Leweoczkomisiarysia

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 750
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #47 30 Lip, 2010, 10:15:43 »
Chłopaki - póki więc można - nie zhańbmy się takimi sztuczkami i zostańmy ostatnimi (nawet jeśli będzie wymagało to poświęceń, bólu i trudu) sprawiedliwymi Mohikanami gitary ;)
Paczki z głów!

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #48 30 Lip, 2010, 10:27:49 »
Wiadomo - produkt. Ludzie lubią być oszukiwani (np. sytuacja z VATem hyhy). Osobiście mam ambiwalentny stosunek do tego - faktem jest, że tak dokładnie nagranie ścieżki same się miksują, ale samo nagrywanie jest dość nużące.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 750
Odp: Nagrywanie gitary
« Odpowiedź #49 30 Lip, 2010, 10:43:33 »
Wiadomo - produkt. Ludzie lubią być oszukiwani

Wujek nie lubi... Jeśli wiedziałbym, że jakaś kapela tak oszukuji - poniosłaby wielką karę: wyjebałbym z dysku ;)
Np. Dragon Force. Ale tego i tak się nie da słuchać ;)
« Ostatnia zmiana: 30 Lip, 2010, 10:45:18 wysłana przez wuj Batman »
Paczki z głów!

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
13 Odpowiedzi
8049 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Sty, 2012, 16:51:34
wysłana przez Gnat
2 Odpowiedzi
2926 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Sty, 2013, 09:18:21
wysłana przez sinquestsound
3 Odpowiedzi
2794 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Paź, 2015, 13:18:14
wysłana przez sqby
22 Odpowiedzi
10291 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Sty, 2016, 13:45:08
wysłana przez OMSON
Nagrywanie prób

Zaczęty przez Majk « 1 2 » Hardware

25 Odpowiedzi
11208 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Kwi, 2016, 13:06:26
wysłana przez Pujon