Autor Wątek: Nagrywanie gitary i EZdrummer 2  (Przeczytany 10295 razy)

Offline Pior

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 12
Nagrywanie gitary i EZdrummer 2
« 27 Paź, 2015, 09:25:41 »
Witam i proszę o pomoc.
Jako, że to jest mój pierwszy post to dwa zdania o sobie. Ponad 20 lat temu miałem thrash/death metalowy zespół i udało mi się zagrać kilka koncertów. Na ponad 20 lat rozstałem się z gitarą. 2 lata temu wróciłem do grania i wygląda na to że do grania jedynie domowego. Moja stara gwardia  nie ma już chęci na tego typu zabawy, niektórzy nawet nie żyją.
W mojej głowie rodzą się rożne pomysły na utwory i nie chciałbym aby to umknęło. Przez te 20 lat technika poszła tak do przodu, że teraz tak naprawdę można nagrywać utwory nie mając zespołu.
Przeszukałem te forum i nie ogarniam tego wszystkiego, dlatego bardzo proszę o pomoc.
Proszę podpowiedzcie mi jak, jakim programem najlepiej nagrać gitarę na kompa. Z nagranej ścieżki chciałbym zrobić następnie utwór więc na pewno dodać do tego bębny. Mam program EZdrummer 2 ale tez nie wiem jak się do tego zabrać. Język angielski leży, bo nie uczono go w czasach mego studiowania. Same problemy!!
Jeśli uważacie że zaśmiecam te forum takimi pytaniami, to może znalazłby się ktoś kto podzieliłby się swoją wiedzą na priv lub na maila?
Na yotubie znalazłem taki filmik gdzie facet ma już nagrane ścieżki w jakimś programie (nie wiem jakim) i dorabia do tego perkusję i o coś takiego mi właśnie chodzi.
- jakim programem i jak nagrać gitarę?
- jak podłożyć do tego perkusję?
Jestem laikiem jeśli chodzi o takie nagrywanie i potrzebowałbym wytłumaczenia jak krowa na miedzy. Nie chodzi mi o profesjonalne nagrania – takie tylko dla mnie do domowego użytku.
Jeśli znajdzie się ktoś tak uprzejmy aby pomóc starszemu człowiekowi to góry wielkie dzięki.
Pozdro \m/
Pior.

Offline Omlet

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 501
  • Pitu pitu, rak odbytu
    • Perfect Beauty
Odp: Nagrywanie gitary i EZdrummer 2
« Odpowiedź #1 27 Paź, 2015, 09:31:40 »
Jak nagrać gitarę na kompa - zależy. Ja np. nagrywam cleany przez Audacity i reampuję za pomocą wtyczek VST w DAWie (dużo ludzi używa do tego celu Reapera ale w tym Ci nie pomogę, ja korzystam z FL Studio).

Perka - też potrzebujesz jakiegoś DAWa żeby zbudować sobie linię perkusyjną.

To tak ogólnie (czyli za bardzo nie pomogłem :D). Reaper ma tą zaletę że jest "darmowy" (kosztuje około 60 dolców czyli tragedii nie ma), minus jest taki że o ile się nie mylę nie ma polskiej wersji językowej. Ogólnie nie wiem czy jest jakiś program tego typu który wspiera polski język. Anyone?
Nie dadzą szansy bo to pedalskie forum pełne pedałów. Mogą mi wyzerować włosy z dupy - jfbiggestfan
...gdyż granie do kotleta nie jest graniem do omleta choć oba dobre - commelina

Offline Lechu_

  • Pr0
  • Wiadomości: 814
Odp: Nagrywanie gitary i EZdrummer 2
« Odpowiedź #2 27 Paź, 2015, 09:38:10 »
Na początek -> DAW + Interfejs audio + wtyczki VST. Cała reszta jak to opanować jest w necie. Niestety , chcąc to opisywać krok po kroku nie starczy nam czasu. Może jest tu ktoś , kto mieszka niedaleko Ciebie, umówcie się i pokaże Ci początki , tak będzie najprościej.
Gram tylko 15 min dziennie. Czasem nawet na gitarze.

Offline Omlet

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 501
  • Pitu pitu, rak odbytu
    • Perfect Beauty
Odp: Nagrywanie gitary i EZdrummer 2
« Odpowiedź #3 27 Paź, 2015, 09:54:38 »
Może jeszcze co do reampingu, tak najbardziej łopatologicznie:
1. Nagrywasz gitarę przez Audacity (interfejs audio znacznie pomoże, nie rób tego co ja nagrywając przez integrę w laptopie)
2. Wrzucasz ścieżkę do DAWa
3. Wybierasz w ustawieniach pliku audio kanał miksera (podpinasz ścieżkę audio pod konkretny kanał miksera)
4. W wybrany kanał miksera wrzucasz wtyczkę VST symulacji wzmacniacza (np. LePou LeGion) oraz coś do zczytywania symulacji paczek gitarowych (np. LePou LeCab)
5. Wrzucasz w LeCaba odpowiedź impulsową konkretnej paczki (o impulsy najlepiej uśmiechnąć się do kolegów z forum ;))
6. W sumie gotowe

Jeśli coś spierdoliłem / jest niejasne - proszę o poprawienie mnie / pytania.

Serio w chuj trudno to wytłumaczyć łopatologicznie, naprawdę poszukaj kogoś z okolicy żeby wpadł z czteropakiem i Ci wszystko pokazał :)
Nie dadzą szansy bo to pedalskie forum pełne pedałów. Mogą mi wyzerować włosy z dupy - jfbiggestfan
...gdyż granie do kotleta nie jest graniem do omleta choć oba dobre - commelina

Offline sevenstringdjentlemen

  • Gaduła
  • Wiadomości: 219
  • Peri Peri ;p
Odp: Nagrywanie gitary i EZdrummer 2
« Odpowiedź #4 27 Paź, 2015, 10:30:57 »
@Pior
Powiedz nam jedną zasadniczą rzecz- chcesz nagrywać w sposób staromodny (lampka, mikrofony, itp.), czy raczej chcesz się bawić w najnowsze technologie cyfrowe typu line 6, Fractal? ;p
dżęt dżęt dżętu dżętu. Dajta mi tu więcej dżentu.

Offline Pior

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 12
Odp: Nagrywanie gitary i EZdrummer 2
« Odpowiedź #5 27 Paź, 2015, 10:39:20 »
Wielkie dzięki za podpowiedzi.
Próbowałem nagrywać przez Audacity i w taki sposób chciałbym nagrywać gitarę - nie przez mikrofon.
Czytałem też trochę o Line6, jeśli będzie potrzeba to to sobie kupie ale puki co chciałbym po prostu czy też w prosty sposób nagrać gitarkę na kompa i dorobić sobie perkusję.
To tylko dla mnie, do domowego użytku.
Pozdro.

Offline sevenstringdjentlemen

  • Gaduła
  • Wiadomości: 219
  • Peri Peri ;p
Odp: Nagrywanie gitary i EZdrummer 2
« Odpowiedź #6 27 Paź, 2015, 10:43:58 »
Wg mnie z Line 6 i podobnymi potworkami jest jeszcze łatwiej, do tego dużo opcji Ci dochodzi ;) ale na razie pobaw się tak, jeśli będziesz zainteresowany co dalej pisz do nas ;)
dżęt dżęt dżętu dżętu. Dajta mi tu więcej dżentu.

Offline Omlet

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 501
  • Pitu pitu, rak odbytu
    • Perfect Beauty
Odp: Nagrywanie gitary i EZdrummer 2
« Odpowiedź #7 27 Paź, 2015, 10:55:09 »
Jeśli nie masz żadnej cyfry to z DAWa jest taniej ;)
Nie dadzą szansy bo to pedalskie forum pełne pedałów. Mogą mi wyzerować włosy z dupy - jfbiggestfan
...gdyż granie do kotleta nie jest graniem do omleta choć oba dobre - commelina

Offline Pior

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 12
Odp: Nagrywanie gitary i EZdrummer 2
« Odpowiedź #8 27 Paź, 2015, 11:15:11 »
 ;) I to jest to o czym pisałem na początku.
"Jeśli nie masz żadnej cyfry z DAwa będzie taniej" - nie wiem co masz na myśli mówiąc cyfra i nie wiem co to DAW - mówiłem laik. Pewnie dla znając temat jest to śmieszne jak tak piszę ale ja naprawdę jestem laikiem. Dlatego też proponowałem że może ktoś by opisał to na maila co bym dalej się tu nie ośmieszał, a na pewno moje pytania będą się rodzic w trakcie nabywania wiedzy.
Oprócz w miarę dobrej gitary, wzmacniacza lampowego i całej masy efektów w pedalboardzie mam też efekt ZoomG5 przez którego nagrywałem gitarkę na kompa - nie wiem czy to coś rozjaśniło.
Reasumując z poprzednich wypowiedzi:
- Audacity
- następnie FL Studio
- i tam dorobię perkusję w EZdrummerze - tak?
Pozdro.
 

Offline Lechu_

  • Pr0
  • Wiadomości: 814
Odp: Nagrywanie gitary i EZdrummer 2
« Odpowiedź #9 27 Paź, 2015, 11:47:43 »
Trochę bez sensu. Całą produkcje , nagrywanie, pisanie perki rób w DAW(Digital audio workstation) czyli , tu na początek :

http://zakamarkiaudio.pl/2013/01/jaki-wybrac-program-daw-cz-1-wstep.html

Poczytaj troszkę tą stronę, tam jest sporo wytłumaczone łopatologicznie i na temat technik nagrywania jak i vst.


Ps. :

Spoiler
Gram tylko 15 min dziennie. Czasem nawet na gitarze.

Offline Semedi

  • Pr0
  • Wiadomości: 556
  • Klucze krzywo!
    • Karcer
Proponuję jeden DAW (po naszemu program muzyczny np. Cubase, Sonar, ProTools itd) do wszystkiego. Np. ściągnij darmowego Reaper i jechanka. Tamże nagrasz gitę, zrobisz perkę itp. Ma na pokładzie jakieś tam wtyczki typu kompresor, eq, limiter, więc na początek styknie.

Gratuluję powrotu do życia :D
Yes! I'm inspired by the Devil!
http://semdedi.soup.io/

Offline Pior

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 12
Dzięki za gratulacje  :headbang:
20 lat przeleciało nie wiadomo kiedy.
Jeszcze raz dzięki bardzo wszystkim za podpowiedzi, trochę to rozszerzyło moja wiedzę.
Gdyby ktoś jeszcze chciał coś podpowiedzieć to jak najbardziej proszę bardzo.

Ponawiam też prośbę odnośnie głębszego wytłumaczenia i odpowiedzi na ewentualne pytania droga mailową devaner@vp.pl

Pozdro

Offline bandit112

  • Gaduła
  • Wiadomości: 305
Poszedł mail.


właśnie zobaczyłem, że pisałem go dobre 20 min, szoton.

Offline frost07

  • Gaduła
  • Wiadomości: 318
@Pior zagadnienia, o które pytasz, to ogromny zakres wiedzy. Kolega Lechu_ podesłał Ci link do naprawdę przydatnej stronki zakamarkiaudio.pl. Na Twoim miejscu na razie zamiast nagrywać, czytałbym czytał i jeszcze raz czytał. Unikniesz dzięki temu wielu błędów, które popełnia każdy nie zaznajamiając się z podstawami.

Możesz oczywiście od razu zacząć nagrywać, ale co jakiś czas coś będzie Cię wkurzać i będziesz szukał odpowiedzi w necie i coraz bardziej się frustrował. Wiem to po sobie ;)
'-'

Offline delaa

  • Gaduła
  • Wiadomości: 129
    • Youtube
Piotr - weź sobie to zobacz:


I następne części...
Na początku wydaje się zabawne nieco ale jest od "0 do bohatera"....

Pozdr.


Offline rafalek

  • Gaduła
  • Wiadomości: 283
Hej ze 3 lata temu byłem dokładnie w tej samej sytuacji. Grałem za młodu potem naście lat przerwy, powrót i szok. Komputery, bajery.
Co ja proponuje:
1. Reaper z polska nakładką
2. EZ Drummer zapięty do Reapera jako wtyczka
3. Guitar Pro
4. Zalecany interfejs jakiś. Ja mam line 6 POD studio. Do nagrywania jednej gitary na raz styka POD Studio GX. Masz tam od razu POD Farm czyli symulacje pieców, kolumn i efektów. Łatwy w obsłudze i dużo presetów w necie. I do tego POD Farrm sam Ci się podłączy do Reapera. Do grania bez nagrywek odpalasz POD Farm jako stand alone, ustawiasz jakiś preset albo sam sobie dobierasz elementy rigu i ciosasz na słuchawkach podłączonych do PODa albo podłączasz do jakiegoś sprzętu grającego domowego.
Co do EZ Drummera to musisz go podłączyć do reapera. Po zainstalowaniu EZ Drummera wyszukaja w folderze gdzie ci się zainstalował plik EZdrummer.dll i skopiuj go do folderu  instalacyjnego Reapera do folderu Plug ins (chyba).
Nagrywanie gitary.
Reaper zakładka wstaw nową ścieżkę.
Następnie dość ważne zakładka ustawienia projektu gdzie ustawiasz tempo i metrum. Wg tego tempa bedzie Ci grać perka z Ez Drummera i klik metronomu
Teraz na załadowanej ścieżce klikasz przycisk FX i wyszukujesz wśród wtyczek POD Farm. Ustawiasz na nim jakiś preset i możesz nagrywać. Musisz pamietać o uzbrojeniu ścieżki do nagrywania, czyli musisz w lewym górnym rogu menu ścieżki nacisnąć taki przycisk z kółkiem. W tym przypadku nagra ci się tylko czysta ścieżka gitary przetwarzania przez zapięty POD Farm. Dzięki temu możesz dowolnie zmieniać brzmienia i efekty bez ponownego nagrywania ścieżki.

Zakładasz kolejną nową ścieżkę w reaperze.
Podobnie jak wyżej podłączasz do niej wtyczkę ale tym razem wybierasz toontrack ... cos tam . Czyli EZ Drummer
Otworzy ci się widok zestawu perkusyjnego. Na środku ekranu masz przycisk open grooves gdzie siedża setki gotowych groovów i przejść. Praktycznie na każdą okazję o ile nie chcesz mieć bardzo skomplikowanych rytmów. Groovy są podzielone na jednotaktowe sekwencje. Zeby je wrzucić na ścieżkę po prostu je przciągasz z EZ drummera na ścieżkę z bębnami. Jak klikniesz 2 razy na ścieżce na przeciągniety fragment to może zedytować ten motyw. Pokaże ci się klawiatura midi i siatka z różnokolorwowymi kwadracikami. Każdy kwadracik to odpowiedni dźwięk. Można w ten sposób ułożyć własny podkład ale jest to trudne i na pewno czasochłonne ( przynajmniej dla mnie).
Tutaj z pomocą przychodzi Guitar Pro gdzie można dużo łatwiej układać podkłady perkusyjne a do tego można bez problemu importować do ez drummer podkłady bębnów z transkrypcji utworów Guitar Pro pobranych z netu.
To Ci powinno na sam początek wystarczyć. Wiem jak to brzmi ale to są czynności dość proste. Zabawa dopiero zaczyna się później.
Znam twój ból ale nie da się tego wszystkiego wyjaśnić w trzech zdaniach. Też miałem sporo problemów i nie raz zjebano mnie że na forum, ze się o takie pierdoły pytam.

Offline Johnny

  • Pr0
  • Wiadomości: 971
  • Miszcz onelinerów
    • Robur
@rafalek serio udało Ci się ustawić jakieś zjadliwe brzmienia na bazowym zestawie pieców dołączanych do gxa?
Jazz, Lounge, Downtempo

Offline Aremenius

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 393
  • HUE
@Johnny z tego co mi się wydaje John Browne na tym swego czasu pykał, a gość raczej nie brzmi jak gówno ;)

Offline Johnny

  • Pr0
  • Wiadomości: 971
  • Miszcz onelinerów
    • Robur
Tak, tak samo jak widek, tylko że używał jakichś super wtyczek, a nie pod farma
Jazz, Lounge, Downtempo

Offline Frantick

  • Gaduła
  • Wiadomości: 114
[...]
Co do EZ Drummera to musisz go podłączyć do reapera. Po zainstalowaniu EZ Drummera wyszukaja w folderze gdzie ci się zainstalował plik EZdrummer.dll i skopiuj go do folderu  instalacyjnego Reapera do folderu Plug ins (chyba).
[...]
hmm.. o ile dobrze pamietam to prawie kazda wtyczka podczas instalacji pyta gdzie ja zainstalowac (w wiekszosci dla VST2 to bedzie albo c:\program files\vstplugins albo c:\program files\steinberg\vstplugins lub VST3 c:\program files\common files\vst3, no chyba ze system jest 64 bitowy a wtyczki 32 bitowe to dodatkowo w sciezkach bedzie jeszcze widniec (x86) po program files) wiec wystarczy tylko w ustawieniach Reapera podac mu te sciezki i sam podczas startu sobie te wtyczki znajdzie.
ponizej obrazek gdzie mozna ustawic owe sciezki.

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
« Ostatnia zmiana: 15 Gru, 2015, 12:43:46 wysłana przez OMSON »

Offline Pior

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 12
Witam.
Panowie piękne dzięki za wszystkie podpowiedzi. Wszystko czytałem i wykorzystałem.

Dzisiaj przeinstalowałem system i nie chce mi działać EZDrummer.
Już tłumaczę. Reaper widzi EzDrummera i jest git ale gdy odpalam samego EzDrummera (tak przed zmiana systemu robiłem) to prosi mnie o ustawienia dźwięku. Zaznaczam ASIO i łapie ustawienia z mego Zooma G5 i za chwile wyłącza mi cały program.
System w kompie zmieniłem na taki sam jak miałem.
Proszę pomóżcie!!
Gdzieś coś z czymś się gryzie i już nie mam pomysłu co to może być.

Po ponownym wgraniu sterowników z Zooma (są najnowsze) zauważyłem że dźwięk wychodzący z kompa jest przerywany czy to na Reaperze czy nawet na winampie. Jak idzie przez głośniki w kompie jest ok a jak przez Zooma to jest kino a nigdy nie było czegos takiego.
Pomózcie.
Pozdro.
« Ostatnia zmiana: 20 Sty, 2016, 21:11:28 wysłana przez Pior »

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Jeśli masz na płycie port USB 3.0, to spróbuj do niego podpiąć ZOOM-a. Ten standard jest kompatybilny ze starszymi wersjami USB, ale system obsługuje go za pomocą innego typu sterowników. Prawdopodobnie to rozwiąże Twoje problemy (miałem podobnie z 2 interfejsami audio). Dla pewności zobacz jeszcze jakie urządzenia wybrane są w systemie (PKM na głośniczek w tray'u).

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
12 Odpowiedzi
8692 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Kwi, 2008, 18:43:33
wysłana przez Nitram
Nagrywanie gitary

Zaczęty przez Rafik « 1 2 3 4 » Ogólnie

95 Odpowiedzi
41180 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Gru, 2010, 09:23:15
wysłana przez Hesu
13 Odpowiedzi
8049 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Sty, 2012, 16:51:34
wysłana przez Gnat
2 Odpowiedzi
2926 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Sty, 2013, 09:18:21
wysłana przez sinquestsound
EzDrummer 2

Zaczęty przez Mat Software

4 Odpowiedzi
3155 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 13 Mar, 2014, 23:04:03
wysłana przez Mat