Autor Wątek: Fachowiec od gitar, szlif progów itp, zdolny śląsk- kogo polecacie  (Przeczytany 16309 razy)

Offline RWD

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 66
Napisz jak będziesz już po wizycie. Pozdro!!!

Offline JanuszuNieKrzywdz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 141
a nie jesteś w stanie na oko ocenić co jest przyczyną spierdolenia ?

też mam rdg i u mnie ten łuk jest większy niż kartka papieru. około 0.3mm. nawet jest on różny w zależności od strony pomiaru.

u siebie mam akcje około 0.6 mm na wiolinach (mierze kostką) i około 2 razy większą na ostatniej strunie. i nie jest to moje ostatnie słowo, a jeszcze u lutnika nie byłem

nie ma recepty na zmierzenie prostoty gryfu. pozatym im dłuższa skala i niższy strój tym struna się bardziej wychyla i może walić niekoniecznie na końcu gryfu ale w połowie np. i tutaj łódka większa niż ustawa przewiduje pozwala wyczyścić trochę brzmienie.

zawsze biore pod światło gryf i sprawdzam relacje struna - odbicie struny na progu. jeżeli widze że w okolicach 9 12 progu jest troche wiecej miejsca niz przy ostatnich to jest ok.

na oko progi powinny byc rowno zeszlifowane. jeżeli tak nie jest to jest bardzo źle.




Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 358
    • CTG TV
progi są delikatnie zjechane na płasko, chyba da się je odratować...gitara to siedmiostrunowy ibanez rgd, skala 26,5 struny to D,addario 64-10 strój drop A, swoją drogą to po co robić rzeczy o których się nie ma pojęcia?, mam tu na myśli szlif progów, Pan Przemek z Oldskull guitars niech lepiej zajmie się inną branżą bo tylko robi ludziom szkody, wymienić struny i ustawić menzurę to ja też potrafię ale za szlif progów to już powinna się brać doświadczona osoba

Bardzo mi przykro, że nie jesteś zadowolony, szczególnie że ja polecałem Przemka. Serwisuję u niego gitary od 3 lat, wymiany progów, szlify itede, itepe i nie miałem żadnych problemów.
Może napisz coś więcej o gitarze? RGD Prestige czy Premium? Nowa, stara? Ktoś ją wcześniej próbował ratować? Robiłeś przed oddaniem samemu jakiś rekonesans co jest nie tak? Wystające progi etc?
mniut i piah

Offline Lubder

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 79
Bez znaczenia, skoro już jest u Targosza :D

Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300

też mam rdg i u mnie ten łuk jest większy niż kartka papieru. około 0.3mm. nawet jest on różny w zależności od strony pomiaru.


_Lekko_ większy relief po stronie basów to rzecz zupełnie normalna.

Cytuj


nie ma recepty na zmierzenie prostoty gryfu.


Jest. I to nie tylko na oko, ale i "narzędziowa" z wynikami powtarzalnymi i łatwo opisywalnymi. Normalny lutnik robi to _przed_ rozpoczęciem serwisu, szlifu progów, etc. Raz w życiu warto odwiedzić droższy, profesjonalny "zakład" lutniczy i przetestować ich procedurę testową :)

Co nie znaczy, że nie szanuję lutników, którym wystarczy rzut oka.





Offline JanuszuNieKrzywdz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 141
Też mam miernik szczelinowy. I co z tego? Chyba że masz na myśli maszyny typu warwicka do szlifowania progów.

Wynik jest różny, i to nawet daje do zrozumienia, że ustawianie wg zaleceń np ibanezrules.com gitary 8 stunowej mija się z prawdą. Bo tam jest mierzone dla 6 strun wszystko.

Powtarzalny, mierzalny ale nie wiarygodny. Wynik w jednej gitarze nie da poprawnie ustawionego gryfu w drugiej. Chyba że mówimy o jednym modelu, z jednakową technologią wklejania prętu i jego rodzaju.

Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300
Ja nie o tym.

Chodzi np. o zwykły pomiar różnicy w krzywiźnie gryfu po jednej i po drugiej stronie:

http://www.stewmac.com/Luthier_Tools/Tools_by_Job/Tools_for_Necks_and_Fingerboards/Neck_Relief_Gauge.html

Mierzysz i wiesz - jeśli różnice są znaczne i powyżej pewnych wartości, gryf jest skręcony, wymiana progów, czy ich późniejszy szlif zdadzą się psu na budę bez dodatkowych działań przy podstrunnicy. To jest mierzalne, trzeba to sprawdzić, miarka nie kłamie.

Uczciwy lutnik mówi Ci to na początku rozmowy. Serio znam takich, którzy (z pewnością) widząc krzywy gryf szlifowali progi i potem pieprzyli właśnie "no nie wiem, dlaczego nadal nie działa, chyba coś z drewnem" - i mam nadzieję, że ten opisany w niniejszym wątku do takich skurwieli się nie zalicza. Mam w ogóle nadzieję, że problem tu opisany jest innej natury, a my robimy tylko uwagi ogólne.


Offline JanuszuNieKrzywdz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 141
Jeżeli masz na myśli skręcony gryf, to jest to wada fabryczna i szlifowanie tu nic nie da. Nowa podstrunnica+progi tylko.

Pozatym to też zależy od strun. Im bardziej "heavy bottom" tym gryf może skręcać. Minimalny stopień tego zjawiska jest naturalny. Choć możliwe że multiczęściowe gryfy są idealne, nie macałem takich.

Ja mam nadzieję, że gryf jest OK, że to kwestia tylko poprawnego szlifu. Że, poprostu było robione na pałe ;)

Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300
Jeżeli masz na myśli skręcony gryf, to jest to wada fabryczna i szlifowanie tu nic nie da. Nowa podstrunnica+progi tylko.

A) nie mówię o śmigle widocznym z 2 metrów. Mówię wlasnie o lekkich ale krytycznych  niezgodnościach reliefu, mierzalnych przy pomocy takich właśnie relief-gauges, które lutnicy czasem potrafią zniwelować na progach. A czasem nie :)

B) nie tylko "nowa podstrunnica". Podstrunnice się też szlifuje. Wlasnie w takich przypadkach, jak w pukcie a)

Offline PanPrzemekOldskullGuitars

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 1
Witam na Forum.

Zapisałem się żeby się pobronić chwilkę przez Panem Frustratem z Obsydion Gryfów Śląski.

Gitara trafiła do mnie z akcją około 1.8 na 7 strunie i reliefem 0.35 w celu eliminacji brzęczenia na progach. Po wstępnych oględzinach wyszło że progi są OK, kilka lekko wystających. Zadzwoniłem że mogę szlifować, ale nie daję gwarancji że cokolwiek to pomoże bo z gitarą jest wszystko OK, znaczy jak powyżej. Pan zdecydował się na szlif w pogoni za wyścigowym potworem do dwuręcznego tappingu (tu przepraszam za moje poczucie humoru, ale jestem troszkę zezłoszczony :) Na przyrządzie do szlifowania wyszło że gryf jest "gumowy" (taka moja fachowa terminologia) a podczas prostowania że z gryfu zrobiła się "eska" (okolice 1'go progu w dół, 5'go w górę, 12'go w dół i 24'go w górę). Zniwelowałem te nierówności na progach, po czym oczywiście je zaokrągliłem i wypolerowałem. Tak, wiem że aby to zrobić według sztuki powinienem zrobić pełny refret i szlif podstrunnicy, ale IMHO to by osłabiło mechanicznie już kiepski gryf. Po szlifie gitara ustawiona około 1.75 na 7 strunie, relief 0.3, progi proste, nic nie wystaje (co zademonstrowałem mojemu Klientowi podczas oddawania gitary przyrządem do sprawdzania progów).

Klient przyjechał osobiście, ograł gitarę i stwierdził że jest tak samo. Poluzowałem pręt do reliefu 0.35 i według Klienta dalej było tak samo, czyli moje zabiegi nic nie pomogły (o czym ostrzegałem). Zapłacił i pojechał do domu bez złego słowa w twarz.

No i teraz sam jestem ciekawy co powie pan Targosz (najlepiej bezpośrednio jeśli jest na tym forum), bo jeśli faktycznie coś zepsułem to krytyki z ust fachowca się nie boję, a teksty w stylu płaskie progi i akcja 5mm mnie bawią.

pozdr, Pan Przemek z OldskullGuitars :)

Orange

  • Gość
Tak, wiem że aby to zrobić według sztuki powinienem zrobić pełny refret i szlif podstrunnicy, ale IMHO to by osłabiło mechanicznie już kiepski gryf.

Ciekawa teoria. Mogę prosić o rozwinięcie?

Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300
Witam na Forum.

Zapisałem się żeby się pobronić chwilkę przez Panem Frustratem z Obsydion Gryfów Śląski.

Gitara trafiła do mnie z akcją około 1.8 na 7 strunie i reliefem 0.35 w celu eliminacji brzęczenia na progach. Po wstępnych oględzinach wyszło że progi są OK, kilka lekko wystających. Zadzwoniłem że mogę szlifować, ale nie daję gwarancji że cokolwiek to pomoże bo z gitarą jest wszystko OK, znaczy jak powyżej. Pan zdecydował się na szlif w pogoni za wyścigowym potworem do dwuręcznego tappingu (tu przepraszam za moje poczucie humoru, ale jestem troszkę zezłoszczony :) Na przyrządzie do szlifowania wyszło że gryf jest "gumowy" (taka moja fachowa terminologia) a podczas prostowania że z gryfu zrobiła się "eska" (okolice 1'go progu w dół, 5'go w górę, 12'go w dół i 24'go w górę). Zniwelowałem te nierówności na progach, po czym oczywiście je zaokrągliłem i wypolerowałem. Tak, wiem że aby to zrobić według sztuki powinienem zrobić pełny refret i szlif podstrunnicy, ale IMHO to by osłabiło mechanicznie już kiepski gryf. Po szlifie gitara ustawiona około 1.75 na 7 strunie, relief 0.3, progi proste, nic nie wystaje (co zademonstrowałem mojemu Klientowi podczas oddawania gitary przyrządem do sprawdzania progów).

Klient przyjechał osobiście, ograł gitarę i stwierdził że jest tak samo. Poluzowałem pręt do reliefu 0.35 i według Klienta dalej było tak samo, czyli moje zabiegi nic nie pomogły (o czym ostrzegałem). Zapłacił i pojechał do domu bez złego słowa w twarz.

No i teraz sam jestem ciekawy co powie pan Targosz (najlepiej bezpośrednio jeśli jest na tym forum), bo jeśli faktycznie coś zepsułem to krytyki z ust fachowca się nie boję, a teksty w stylu płaskie progi i akcja 5mm mnie bawią.

pozdr, Pan Przemek z OldskullGuitars :)

Normalna rzecz Panie Przemku z OldskullGuitars. Zauważył Pan skłonność do hopki na gryfie, nazywanej przez fachowców skocznią narciarską ;) ale za późno, zdarza sie. W tym momencie należało wziąć do ręki telefon i zadzwonić do właściciela gitary, że a) nie podejmuje się Pan dalszych prac b) musi pan wywalić progi i zrobić podstrunnicę po bożemu.

Nie byłoby sprawy.

Offline Mother Puncher

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 420
  • It is useless, to resist.
Zawsze mnie zastanawiał sens takich klientowo/lutniczych przepychanek. Najgorzej, że nie wiem po której stronie mam się opowiedzieć. Znaczy w sumie wiem, ale poczekam na rozwój akcji. Tak z ciekawości. Ale już widzę, że poziom prezentowany przez majstra jest top quality.

Aha i tak - chłopaki dzwońcie po Michała żeby z językiem na brodzie rejestrował się na forum i bral udział w tym początkującym cyrku. Niech potwierdzi swoją jakość na forumowym shitstormie - a co!

Żenada.
« Ostatnia zmiana: 23 Gru, 2016, 00:57:07 wysłana przez Mother Puncher »
Ogrywam wiosła na jutubie i się tego nie wstydzę. Mam konta na wszystkich forach.

Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300
Żenada.

Tak. Ja bym zaryzykował prośbę do moderatorów o zamknięcie wątku dokładnie w tym stanie.

 

Offline aciek_l

  • Pr0
  • Wiadomości: 605
Na przyrządzie do szlifowania wyszło że gryf jest "gumowy"

Nie staję po niczyjej stronie, ale przypomniał mi się mój RGA321 - dało się zrobić super setup i w ogóle, ale przy gwałtowniejszym obróceniu się podczas grania strój się potrfił rozjechać na chwilę. ;)

Offline IndependenT

  • Gaduła
  • Wiadomości: 298
Witam na Forum.

Zapisałem się żeby się pobronić chwilkę przez Panem Frustratem z Obsydion Gryfów Śląski.

Gitara trafiła do mnie z akcją około 1.8 na 7 strunie i reliefem 0.35 w celu eliminacji brzęczenia na progach. Po wstępnych oględzinach wyszło że progi są OK, kilka lekko wystających. Zadzwoniłem że mogę szlifować, ale nie daję gwarancji że cokolwiek to pomoże bo z gitarą jest wszystko OK, znaczy jak powyżej. Pan zdecydował się na szlif w pogoni za wyścigowym potworem do dwuręcznego tappingu (tu przepraszam za moje poczucie humoru, ale jestem troszkę zezłoszczony :) Na przyrządzie do szlifowania wyszło że gryf jest "gumowy" (taka moja fachowa terminologia) a podczas prostowania że z gryfu zrobiła się "eska" (okolice 1'go progu w dół, 5'go w górę, 12'go w dół i 24'go w górę). Zniwelowałem te nierówności na progach, po czym oczywiście je zaokrągliłem i wypolerowałem. Tak, wiem że aby to zrobić według sztuki powinienem zrobić pełny refret i szlif podstrunnicy, ale IMHO to by osłabiło mechanicznie już kiepski gryf. Po szlifie gitara ustawiona około 1.75 na 7 strunie, relief 0.3, progi proste, nic nie wystaje (co zademonstrowałem mojemu Klientowi podczas oddawania gitary przyrządem do sprawdzania progów).

Klient przyjechał osobiście, ograł gitarę i stwierdził że jest tak samo. Poluzowałem pręt do reliefu 0.35 i według Klienta dalej było tak samo, czyli moje zabiegi nic nie pomogły (o czym ostrzegałem). Zapłacił i pojechał do domu bez złego słowa w twarz.

No i teraz sam jestem ciekawy co powie pan Targosz (najlepiej bezpośrednio jeśli jest na tym forum), bo jeśli faktycznie coś zepsułem to krytyki z ust fachowca się nie boję, a teksty w stylu płaskie progi i akcja 5mm mnie bawią.

pozdr, Pan Przemek z OldskullGuitars :)
Panie Przemku... mam nadzieję że Pan Michał naprawi to co Pan wykonał nieumiejętnie, czyli szlif progów, moja opinia o Pana usługach jest tylko ostrzeżeniem dla innych przed takimi "fachowcami" jak Pan, reklamować Pana usługi nie będę bo obawiam się że jeszcze bardziej zepsuje Pan to co już zepsuł... przyszedłem do Pana z konkretnym problemem; brzęczało tylko na najgrubszej strunie, teraz brzęczy na wszystkich do tego stopnia że nie da się grać... szlif progów jest wykonany źle, część  progów jest zjechanych na płasko gdzie powinny być zaokrąglone, proszę nie pisać bzdur że gryf jest gumowy i że akcja była ustawiona na 1.75 bo specjalnie ustawił Pan tak wysoką akcję (około 5mm) żeby jak najmniej brzęczało, a przy mnie Pan kręcił gryfem i siodełkami żeby wyjść z opresji... moja rada, niech Pan nie bierze się za rzeczy których nie potrafi dobrze zrobić. Tyle z mojej strony strony, uważam że dalsza konwersacja nie ma sensu, a żeby ocenić czy Pan Przemek dobrze lub źle wykonał robotę każdy by musiał wziąć do łapy moją gitarę i samemu się przekonać.  Pozdrawiam i życzę wesołych świąt.

Offline Mother Puncher

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 420
  • It is useless, to resist.
Ogrywam wiosła na jutubie i się tego nie wstydzę. Mam konta na wszystkich forach.

Offline Thoth

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 434
  • Król djentu i chujowych piosenek
A tak w ogóle to wszystkie moje wiosła brzęczą na progach, a sam im robiłem szlif i setup. Gitara elektryczna tak ma. W szczególności nisko zestrojona, że struny brzęczą i robią djent. Póki na piecu nic nie brzęczy wszystko jest w jak najlepszym porządku. Tak piszę, bo nie wiem czy zdajecie sobie z tego sprawę. Jak przy takiej akcji nadal brzęczy na piecu to zwracam honor i stwierdzam fuckup. :)
Koko dżambo i do przodu!

https://www.facebook.com/elinband/

Offline Amal_68

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 035
  • You've heard of the golden rule, haven't you?
Ej a tak w ogóle to

 :fotki:

Ty to kurwa w ogóle. Każdy shitstorm na grupie na FB i Ty musisz być glowno dowodzacym :D. Dobre hobby :p
Kompletna, jednoosobowa linia produkcyjna alkoholu wysokoprocentowego na czasy niepewne.
Sprzedaje graty !>>> http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=5646688<<!
*** http://ucio94.soup.io/ ***

Offline Mother Puncher

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 420
  • It is useless, to resist.
Ej a tak w ogóle to

 :fotki:

Ty to kurwa w ogóle. Każdy shitstorm na grupie na FB i Ty musisz być glowno dowodzacym :D. Dobre hobby :p

Zdecydowanie pomyliłeś mnie z kimś innym. ;)
Ogrywam wiosła na jutubie i się tego nie wstydzę. Mam konta na wszystkich forach.

Offline Amal_68

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 035
  • You've heard of the golden rule, haven't you?
Ej a tak w ogóle to

 :fotki:

Ty to kurwa w ogóle. Każdy shitstorm na grupie na FB i Ty musisz być glowno dowodzacym :D. Dobre hobby :p

Zdecydowanie pomyliłeś mnie z kimś innym. ;)

Ta. W chuja to my ale nie nas ;)
Kompletna, jednoosobowa linia produkcyjna alkoholu wysokoprocentowego na czasy niepewne.
Sprzedaje graty !>>> http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=5646688<<!
*** http://ucio94.soup.io/ ***

Offline Dmaligator

  • Pr0
  • Wiadomości: 884
Amal zrób se cacao, że i idź spać 😴
Nie dotykaj bo w ryj!
Pozdrawiam.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
1 Odpowiedzi
3095 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Lut, 2010, 18:51:02
wysłana przez Wilk
12 Odpowiedzi
6743 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Lis, 2012, 18:56:12
wysłana przez Orange
2 Odpowiedzi
2458 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Lut, 2013, 10:54:18
wysłana przez Ajbi7
9 Odpowiedzi
2866 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Mar, 2014, 16:34:40
wysłana przez mondomg
16 Odpowiedzi
16800 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Mar, 2017, 23:03:34
wysłana przez gf-factory