Autor Wątek: struny - uniwersalne zestawy do szatańskich strojów  (Przeczytany 12746 razy)

Offline Musza

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 163
Nie ma wpływu. Póżniej to wyjaśnię, albo Tolka naślę ;)
facebook.com/Musza.MorningWood

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Tolek twierdzi, że nie ma wpływu, ja odwrotnie. Z tym, że Tolien ma na to dowody w postaci wykresów ;]

Offline Tolein

  • Pr0
  • Wiadomości: 725
: *
Już wiem kto do mnie mejla pisał... xD
Bo się zabierałem do odpisania kilka ładnych dni, ale że nie byłem pewien kto...

Generalnie to jest projekt (Sinner obiecywał pomoc techniczną, w postaci swojej, czy tam swojego wuja), żeby taką maszynkę zrobić. Ktoś jednak słusznie zwrócił uwagę na to, że trzeba by każdego jednego modelu (każdej jednej grubości) wziąć kilka egzemplarzy (5 do 10 powinno starczyć.. na początek), żeby wyniki były miarodajne. Ja jestem jak najbardziej za tym, żeby w wakacje to zrobić, sam się tym z chęcią zajmę, potrzebuję ino jakiegoś wsparcia, zarówno technicznego (jakiś warsztat by się przydał) oraz finansowego (o ile na zestaw 40 strun (jedna z każdej grubości) jeszcze mnie stać, to na zestaw 5-10 szt. z każdej grubości (200-400 strun) raczej mnie nie stać  :)).
Jeśli jesteście zainteresowani współpracą - to myślę że nikt się nie sprzeciwi (jemu tylko zależy, żeby to w wersji full trafiło na ss.pl), z tym że nie mamy na razie nic (fizycznie), więc nie wiem czy taka współpraca was interesuje.

Ja w każdym razie, wkrótce, narysuję ze szczegółami to co mam w głowie i skonsultuję się z fizykami których mam pod ręką (nie, Lordzie, Ciebie już nie będę męczył :-* ).

Pozdrawiam Panów Kolegów

P.S. Zdaje się, że nie ma wpływu, to raz; dwa - odnośnie strun, podeślę stosowne tabelki na mejla, z tym że to tylko dane d'Addario.

P.P.S. I błagam, Sinner, tylko nie tolIEn !!  :'(   :-*

P.P.P.S. Kurwa...  :D
« Ostatnia zmiana: 26 Kwi, 2009, 14:27:20 wysłana przez Tolein »
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 197
Nie ma wpływu. Póżniej to wyjaśnię, albo Tolka naślę ;)

dajesz
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
P.P.S. I błagam, Sinner, tylko nie tolIE[/b[n !!  :'(   :-*

co? :D

Offline zerodead

  • Gaduła
  • Wiadomości: 241
  • It's hard to calm the beatle inside of me
    • cinemon band madafakaz!
projekt powoli idzie do przodu. powracam zatem z tematem, ale nieco innym.

niestety prawdopodobnie póki co was nie zadowolimy, siedmiostrunowcy, bo powyżej 60tki nie będziemy mieli. więc jak kto lubi niżej, to będzie lipa...pracujemy jeszcze nad tym, może się uda i grubsze mieć...

tym czasem po pomiarach naprężeń pytanie jakie według was powinny być owe naprężenia w setach:

1) takie same na każdej strunie
2) konsekwentnie rosnące
3) rosnące na wiolinach, spadek, i znowu rosnące na basach (czyli jak menzura)
4) do dropów ostatnia struna bardziej naprężona - wiadomo. ale czy ktoś lubi mieć np. bardziej naprężoną górną E? albo G (na G szczególnie czuć kapcia jak jest za luźna, nie?). czy warto uwzględniać to w setach?

tylko te cztery pytania. 3 zamknięte, jedno półotware. proszę zwięźle ;-)

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Jak dla mnie wioliny delikatnie luźniej od reszty, czyli chyba opcja 2.

Z drugiej strony racja, czasami mam z G problem bo wydaje się być za luźna w niektórych setach.

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
1) takie same na każdej strunie
2) konsekwentnie rosnące
3) rosnące na wiolinach, spadek, i znowu rosnące na basach (czyli jak menzura)
4) do dropów ostatnia struna bardziej naprężona - wiadomo. ale czy ktoś lubi mieć np. bardziej naprężoną górną E? albo G (na G szczególnie czuć kapcia jak jest za luźna, nie?). czy warto uwzględniać to w setach?

1) nie, trzeba dobrac wg. wygody a nie matematyki
2) j.w.
3) jak dla mnie najmadrzejsza opcja! w sensie - logiczna, jak sie to jasno przedstawi to wiara przyjmie to jako logiczne i naturalne, najbardziej kompromisowe i znow to powiem - naturalne!
4) do dropa roznica jest niewielka, umowmy sie ze bylbym w stanie zaakceptowac jedna wersje dla dropa i niedropa. to jest sporo roznicy i roboty z waszej strony; bylbym wniebowziety gdyby wam sie chcialo ale podejrzewam ze takich jak ja jest niewiele. wiec ja bym zrobil to jakos tak pomiedzy, tu i tu dobrze, ewentualnie ze wskazaniem na standard.
Łe tej.

Offline Musza

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 163
projekt powoli idzie do przodu. powracam zatem z tematem, ale nieco innym.

niestety prawdopodobnie póki co was nie zadowolimy, siedmiostrunowcy, bo powyżej 60tki nie będziemy mieli. więc jak kto lubi niżej, to będzie lipa...pracujemy jeszcze nad tym, może się uda i grubsze mieć...

tym czasem po pomiarach naprężeń pytanie jakie według was powinny być owe naprężenia w setach:

1) takie same na każdej strunie
2) konsekwentnie rosnące
3) rosnące na wiolinach, spadek, i znowu rosnące na basach (czyli jak menzura)
4) do dropów ostatnia struna bardziej naprężona - wiadomo. ale czy ktoś lubi mieć np. bardziej naprężoną górną E? albo G (na G szczególnie czuć kapcia jak jest za luźna, nie?). czy warto uwzględniać to w setach?

tylko te cztery pytania. 3 zamknięte, jedno półotware. proszę zwięźle ;-)

Najzdrowiej dla stroju i zdrowia gryfu oczywiście kiedy naciąg jest taki sam wszędzie, ale dla tonu (brzmienia) jednak każda grubsza struna powinna być poparta ciut większym naciągiem. Dlatego uważam, że naciąg powinien bardzo nieznacznie rosnąć, a przy przeskoku na struny basowe powinien wzrosnąć o ok. 1,5-2kg.
« Ostatnia zmiana: 02 Lip, 2009, 16:11:23 wysłana przez Musza »
facebook.com/Musza.MorningWood

Offline Tolein

  • Pr0
  • Wiadomości: 725
1) nie, trzeba dobrac wg. wygody a nie matematyki

Z Twoją wygodą polemizować nie będę, dodam jedynie od siebie, że "spece z internetu" polecają używać opcji nr.2, zgodnie z wytycznymi Muszy, ponoć taki układ zdrowszy. Dlaczego - nie wiem.

4) do dropa roznica jest niewielka

Tak dla Twojej wiadomości niewielka różnica, zgodnie z informacjami podawanymi przez d'addario (poprawnymi na pewno dla ich strun, ale myślę, że podobna relacja będzie występowała także dla innych producentów), to bagatela 20%, czyli przykładowo z 10,25kg na 8,14kg.

Szanownych Panów odsyłam do ich własnych wyników pomiarów.
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Offline zerodead

  • Gaduła
  • Wiadomości: 241
  • It's hard to calm the beatle inside of me
    • cinemon band madafakaz!
no, 56tka w E to 11kg, w D 8,7kg .... także różnica JEST spora.

musza - mówisz że wioliny idą np. 6kg 7kg 8kg a basy 10kg 11kg 12kg ? o taki przeskok Ci chodzi?

nawiasem mówiac, póki co z testów empirycznych dowiedziałem się tyle, że nie wszędzie na gryfie czuć zmianę naprężenia tak samo (tzn. nie na wszystkich strunach tak samo, nie jest to liniowe, wręcz nielogiczne). tzn. pakując strunę G z dość dużym przeskokiem między B i G, nie czuć tego za bardzo w połowie gryfu (5-7 próg), czuć dużo bardziej po 12tym progu...itp itd.

jednak już nawet wstępnie złożony set o rosnących naprężeniach (nawet z pierwszą struną "mocniejszą") jest (subiektywnie) DUŻO wygodniejszy.

Offline Musza

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 163
no, 56tka w E to 11kg, w D 8,7kg .... także różnica JEST spora.

musza - mówisz że wioliny idą np. 6kg 7kg 8kg a basy 10kg 11kg 12kg ? o taki przeskok Ci chodzi?

Mniej więcej właśnie taki, to 1kg dałbym jako maximum przeskoku (analogicznie max. 2 pomiędzy wiol/bas) - bo trochę drastycznie by się zrobiło.
facebook.com/Musza.MorningWood

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
Tak dla Twojej wiadomości niewielka różnica, zgodnie z informacjami podawanymi przez d'addario (poprawnymi na pewno dla ich strun, ale myślę, że podobna relacja będzie występowała także dla innych producentów), to bagatela 20%, czyli przykładowo z 10,25kg na 8,14kg.
Szanownych Panów odsyłam do ich własnych wyników pomiarów.

to ja sie juz wiecej nie mądrze, odnosilem do sie empirycznych wrazen a nie naciagow ;) w takim razie sorry, wycofuje.
Łe tej.

Offline Tolein

  • Pr0
  • Wiadomości: 725
Sory, to nic osobistego. Mogło to trochę źle zabrzmieć, a chciałem po prostu wyprowadzić z błędu.
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
no spoko. ja sie nie obrazilem, za to mialem watpliwosci jak to napisac zeby nie bylo ze sie wypinam teraz ;) wracamy do tematu :)
Łe tej.

Offline zerodead

  • Gaduła
  • Wiadomości: 241
  • It's hard to calm the beatle inside of me
    • cinemon band madafakaz!
oto najświeższe newsy: dla mnie osobiście matematyka się nie do końca sprawdza. rosnący naciąg to nie wszystko. dość wyraźnie czuję różnicę miedzy G a D (różnica naciągów minimalna (rosnąca), a D dla mnie za twarda). Lepiej się dla MNIE sprawdza twardsza G, spadek, i znowu rośnięcie od D (czyli tak jak menzura...), tak jak dom?n pisał.  tak samo pierwsza E, mimo że identyczna jak B, wydaje się dla mnie zlekka za miętka... :-)

No cóż. Nie dogodzi wszystkim. Będą zatem 3 wersje - rosnące, "menzurowe", oraz customowe he he he.

edit: sam już niewiem, pograłem chwilę i jednak poprzednia opcja jest lepsza ;-D zatem obiecuję zamilknąć dopóki nie będzie już wszystko gotowe. nie ma sensu pisać, a pięć minut później odwoływać ;-)
« Ostatnia zmiana: 03 Lip, 2009, 13:43:41 wysłana przez zerodead »

Offline zerodead

  • Gaduła
  • Wiadomości: 241
  • It's hard to calm the beatle inside of me
    • cinemon band madafakaz!
są dadario, no i będą nasze ;-) labella też ma ale nie dla wszystkich strun (dla basowych chyba tylko).

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
23 Odpowiedzi
7740 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Sie, 2008, 16:35:43
wysłana przez Drevniak
10 Odpowiedzi
7477 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Sty, 2011, 00:11:01
wysłana przez aralez
10 Odpowiedzi
3961 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Mar, 2011, 15:48:35
wysłana przez wuj Bat
13 Odpowiedzi
3450 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 17 Maj, 2013, 09:38:23
wysłana przez tonal_gravity
13 Odpowiedzi
3247 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 28 Lis, 2021, 22:08:41
wysłana przez Stivo2005