Autor Wątek: Tani tłumik / power soak / power break / load box / attenuator / volume knob  (Przeczytany 1133 razy)

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
No siema.

W szukajce było trochę wątków na ten temat, ale raczej puste i stare, to stąd zakładam nowy, nam nadzieję, że to okej ;)

Jako iż w końcu sę sprawiłem lampę oczywiście jest za głośna do grania w domu, to kminię co będzie najmniej chujowym rozwiązaniem, aby jednak z niej w domu korzystać :D

1) po prostu nisko odkręcony volume knob i tyle, nie kombinować za wiele, po prostu kiedyś będzie mi się micha cieszyć jak pierwszy raz b szansę posłuchać go na wyższych głośnościach i dopiero wtedy odkryję co ten wzmak tak naprawdę potrafi i jak się zachowuje. Jest to opcja najbardziej budżetowa ;)

2) trochę mniej budżetowa opcja - volume knob do wpinania w pętlę. Będzie to o tyle zmieniać brzmienie, że sygnał idący z preampu do końcówki mocy będzie chichszy, niż powinien, więc interakcja miedzy przeampem i ampem zmienia naturę i przez to też się zmienia brzmienie i zachowanie + co ważniejsze, wszelkie hałasy powstałe dalej, niż pozycja tejngały w pętli dalej będą na głośnościach mogących uszkodzić słuch w małym zamkniętym pomieszczeniu :D nadal wszystkich sąsiadów będzie wkurwiać, więc raczej odpada ta opcja (boję się przypadkowych hałasów, które nie będą tłumione).

3) opcja najmniej budżetowa - tani attenuator wpinany między końcówkę mocy, a paczkę - co najmniej o połowę tańszy od tego, ile kosztował mnie sam wznacniacz, przynajmniej póki mnie nie stać na więcej (czyli najchętniej w granicach 100 funtów, max 150, ogólnie im mniej tym lepiej dopóki, dopóty można bez strachu używać z pełno odkręconym 100W wzmakiem). Porządne reactive load boxy działające jak bozia przykazała będą kosztować, niż mój wzmak, więc odpadają :D chyba, że na rynku używanych ktoś mógłby może polecić na co polować, że się zdarza tanio wyrwać? Bo tak, to thomannie patrzyłem na Harley Benton PA-100 i Harley Benton PA-250, Bugerę olewam bo ponoć PA-100 to ponoć to samo, tylko taniej i lepiej, ale one ponoć psują brzmienie zwłaszcza w górnych częstotliwościach. Patrzyłem jeszcze na 2Note Captory ale one byłyby już poza budżetem, w jakim chciałbym się zmieścić. Ogólnie to chyba będę skłaniał się ku PA-250, ale boję wydawać tyle kasy, gdy ludzie się średnio wypowiadają o wpływie na brzmienie, plus trochę głupio, że nie można się nimi w linię wpiąć z tego, co rozumiem? A PA-100 nie ufam po tym jak ludzie piszą, że się przegrzewa, że nie polecają używać ze wzmakiem ponad 60W wbrew temu, co co producent twierdzi (że niby da radę z każdym 100W RMS i obsługa Thomanna się przy tym upiera - no ale to w końcu ich własna marka)...

Także skłaniam się ku albo PA-250 (jeśli ktoś może potwierdzić, że to warte wydatku będzie brzmieć lepiej, niż nieodkręcony volume na wzmaku), albo polowaniu na używkę czegoś, na co jeszcze nie wiem, aby polować, tylko tutaj bym potrzebował waszej porady czego szukać...

A no i jeszcze pytanie. Jeśli taki attenuator załóżmy daje radę bezpiecznie z tymi 60W przykładowo jak to co ludzie mówią o PA-100, to możliwość odkręcenia gałki volume na 1 godzinę (zamiast na max) jest warte zabawy, czy jeśli już się pchać w load boxy to tylko takie, aby móc odkręcić wzmak na max?


Posty połączone: [time]09 Mar, 2024, 22:16:57[/time]

Tak patrzę i PA-250 ma line out, ale niby nie działa jako DI interface.
Na czym polega różnica? Czy gdybym podpiął pod line out jakiś IR loader aby symulować paczkę, to bym potencjalnie na koncercie mógł się wpinać tak w linię akustykowi, aby nie musiał się jebać z mikrofonem przy głośniku?


Posty połączone: [time]10 Mar, 2024, 14:48:43[/time]

Tak kminię, że najtańsze IR loadery to z 40-50 funtów takie chińskie na amazonie jak patrze, ten harley benton PA-250 to 130 funtów, czyli razem będą 170-180 funtów, czyli tyle co cena Captora bez X...


Posty połączone: [time]10 Mar, 2024, 18:18:51[/time]

Chyba skończy się na polowaniu na używanego captora w dobrej cenie. Ktokolwiek ma podobne rozterki pewnie doszedłby do podobnego wniosku, że to najlepszy pomysł starając się załatwić sprawę w miarę budżetowo, ale też nie brnąć w gówno, tylko celować w najlepszy stosunek cena/możliwości. Chyba, że w międzyczasie ktoś tutaj jednak lepszy pomysł podsunie :D
« Ostatnia zmiana: 10 Mar, 2024, 18:20:35 wysłana przez sylkis »
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 768
Uwaga, poniżej przedstawiam mój subiektywny ranking metod poskramiania mocy lampiaków:
1. PPIMV, czyli master volume umieszczony za inverterem. Rozwiązanie stosowane w niektórych wzmakach od Orange. Niekwestionowany zwycięzca, niezwykle skuteczny i bezlitosny.
2. Prawdziwe tłumiki, takie jak OX Amp albo Fryette Power Station.
3. Ściszanie zwykłym master volume. Warto tutaj poeksperymentować z innymi głośnikami niż te obszczane V30.
4. Pasywne tłumiki, takie jak wspomniane powyżej Bugery i Betony. To są kopie zaprojektowanego przez Soldano Jettenuatora. Można to podpiąć do jakiegoś IR loadera, ale nigdy nie ukręciłęm na dym satysfakcjonującego brzmienia. Imo lepiej jest taki IR loader podłączyć do wyjścia pętli efektów, będzie bezpieczniej i milej.


Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
1. PPIMV, czyli master volume umieszczony za inverterem. Rozwiązanie stosowane w niektórych wzmakach od Orange. Niekwestionowany zwycięzca, niezwykle skuteczny i bezlitosny.

Nie słyszałem o tym, brzmi ciekawie. Ale to jest coś, co by wymagało, aby jakiś magik od elektroniki mi zmodował wzmacniacz, co nie? To nie jest coś, co mogę po prostu podpiąć czy to w pętlę, czy pomiędzy powerampa i głośniki?

Jak tak, to chyba pozostanę przy polowaniu na używkę Torpedo Captora...
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 768
Nie wiem czy w ogóle ktoś by się podjął takiej operacji :D

Tak, Torpedał Captor będzie na pewno lepszy niż te pasywne tłumiki. Jednak jeśli będzie to wersja "bez X", to brzmienie wbudowanej "symulacji kolumny" może być mocno rozczarowywujące, lepiej podpiąć dodatkowy IR loader (np jakiś Mooer Radar).

Posty połączone: 12 Mar, 2024, 22:03:48
PS
Jaki wzmak?

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Hughes & Kettner Switchblade 100W combo 2x12

Na Captorze bez X nie da się ładować własnych IR poza tą analogową symulacją paczki?

Posty połączone: [time]12 Mar, 2024, 22:34:22[/time]
Dobra, teraz widzę różnicę w opisie na obudowach od wersji bez X i z X, że jedna ma "speaker SIM", a druga "IR loader"... Dobrze wiedzieć, bo wcześniej tego nie ogarnąłem :D
« Ostatnia zmiana: 12 Mar, 2024, 22:35:13 wysłana przez sylkis »
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
No to mam ustalone, że przynajmniej w Jukejowie używki Captora (bez X)  schodzą na aukcjach jebajowych/FB marketplace za około 100 funtów, a wersja z X za około 300, oba z drobnymi wahaniami (raczej w górę, niż w dół, ale w obie strony).

Wychodzi na najlepsze rozwiązanie cena/możliwości w zależności na ile komu zależy na dodatkowych funkcjach wersji z X (głównie IR loader, ale nie tylko, ogólnie wszystko jest w lepszej wersji)

Wersja X SE chodzi bezsensownie drożej kompletnie niewarte różnic z wersją X
« Ostatnia zmiana: 18 Mar, 2024, 20:06:16 wysłana przez sylkis »
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
29 Odpowiedzi
20405 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Lip, 2010, 23:53:43
wysłana przez Icchok Lejb Perec
5 Odpowiedzi
5962 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 25 Lip, 2010, 13:38:57
wysłana przez sebasw
3 Odpowiedzi
2476 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Lip, 2017, 15:33:41
wysłana przez bonedeth
2 Odpowiedzi
2231 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Gru, 2015, 23:16:50
wysłana przez hector
0 Odpowiedzi
1361 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 28 Lip, 2017, 23:56:29
wysłana przez Chilek