Autor Wątek: Booster do cyfry... ...albo i dwa.  (Przeczytany 3530 razy)

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 980
Booster do cyfry... ...albo i dwa.
« 29 Sie, 2021, 18:27:44 »
Walczyłem z różnymi rozwiązaniami i muszę przyznać, że to trochę czasu pochłonęło wraz z finansami ale bez tragedii dla portfela.
Ogólny zamysł jest taki i zarazem efekt finalny także, że grając na cyfrze nie ma być słychać cyfry oraz czuć cyfry.

Oczywiście nie samymi boosterami da się złamać mankamenty technologii cyfrowej. Dla wszystkich brzmień wraz z czystą barwą załączone są także Tube Pilot w pętli równoległej z miksem na poziomie 15% dla każdego presetu drive i 10% dla czystego presetu. Oczywiście kompresor HyperGravity mini z odpowiednim wgranym ustawieniem na wyjściu z cyfry jest koniecznym elementem tej układanki.

W każdym razie pomimo zastosowania boostera Super Sweet na końcu łancucha, największą niespodzianką jest tu butikowy booster lampowy na bańce 12AU7 czyli ECC82.
Wykonanie Poin to Point jak widać na zdjęciu. Dźwięk jaki z tego wchodzi do cyfry i jaki ma wpływ na resztę jest rewelacją.
Tube booster nie zachowuje się jak Xotic Super Sweet czy Spark mini którego podmieniłem. Nie podnosi ogólnej głośności o 20dB. Raczej skupia się na podbiciu saturacji poprzez obcięcie dołu i wypchnięcie wyższych średnich. Oczywiście podbija tym samym sygnał na wejściu przez co słychać znaczącą różnicę w głośności ale nie wpływa niekorzystnie na cyfrę. Nie mam pojęcia jak jest z innymi modelerami, ale np. mój Mooer GE300LITE klipował cyfrowymi trzaskami jak próbowałem zastosować standardowe boostery. Oczywiście niezależnie od tego czy zmniejszyłem czułość wejściową na -30dB czy nie to i tak nie zdawało to egzaminu.

Dopiero ww wynalazek lampowy wyprostował kwestię boosta na wejściu. Oczywiście poziom czułości wejściowej ustawiony jest nadal na -30dB ale klipowanie kompletnie nie występuje.

Ogólnie jest taka zasada z Mooerem, że każde podniesienie sygnału na wejściu i wyjściu wiąże się z kompensacją głośności poprzez redukcję wpływu cyfry na sygnał podnoszony przez zewnętrzne urządzenia. Ta zasada obowiązywać będzie z każdym modelerem.

Na koniec dodam, że preset high gain jest dopalany Maxonem OD808. Gain presetu high gain jest zmniejszony do poziomu wspólnej tolerancji i smaku saturacji jak kto lubi.

Jak ktoś chciałby pokombinować w podobny sposób to polecam tą lampkę na wejście - http://www.plugandplay-amp.com/Pages/EN/TubeBooster.html 
Produkt pochodzi aż z Francji. Ja stawiam na maxymalną ergonomię z najlepszym możliwym dźwiękiem jaki jestem wstanie wyciągnąć. Urządzenie zasilane na 9V przy minimalnym zużyciu 170mA. Dla mnie rewelacja ponieważ wszystko co mam w obu pedalboardach uciąga duży zasil sekcyjny, a nie tryliard dupnych zasilaczy.
INTERSTELLAR

Offline Lechu_

  • Pr0
  • Wiadomości: 813
Spróbuj Taurus Servo, pięknie ociepla mi sound cyfry bez ingerencji i podwyższania sygnału.
Gram tylko 15 min dziennie. Czasem nawet na gitarze.

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 980
...już szukam. Gdzie to wbijasz ? Pętla, przed, po ???

Posty połączone: [time]29 Sie, 2021, 20:27:34[/time]
...aaaaa    widziałem to kiedyś.  Coś, ktoś, kiedyś rzucił tekstem placebo, ale ja raczej sprawdzam sprzęt osobiście bo połowa ludzi nie łapie różnic.

Posty połączone: 29 Sie, 2021, 20:41:15
...wiesz co u mnie jest prawie że identyczna sytuacja :-) Xotic Super Sweet ma 4 dip switche na boku. Pozwalają na ustawienie 16 kombinacji podbicia lub przycinki. Ja mam podbity niski środek i bas. Genialna zabawka. Dodaje ciała jak byk. U mnie mam dziesiątki zależności pomiędzy urządzeniami. Ustawienie jednego urządzenia często jest wynikiem wpływu kolejnych na zakres tonalny. Zabawa jak chuj ale popłaca.
« Ostatnia zmiana: 29 Sie, 2021, 20:41:15 wysłana przez ITHMW »
INTERSTELLAR

Offline Lechu_

  • Pr0
  • Wiadomości: 813
Servo to nie placebo , u mnie jest to pierwszy element zaraz za gitara. Mam go ustawionego na prawdę delikatnie i już robi robotę, na drive jest cieplej a na clean jest okrąglutko jak lubię. Nie neguje innych kostek ale dla mnie jako ocieplacz lampowy Servo robi fajny fealing pod łapa więc będę go miał i przed Axe i w pedalbordzie.
Gram tylko 15 min dziennie. Czasem nawet na gitarze.

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 980
...ogladalem YT. Bardzo fajny unit. W zasadzie dazylem do podobnego rezultatu xotic'iem na wyjsciu ale dodatkowo chcialem miec wplyw na ziarno dlatego Maxon i lampowy booster na wejsciu. Mooer to nie AXE ;-) wiec jeszcze trzeba bylo zadbac o poprawe dynamiki kompresorem o magicznych ustawieniach ;-) i zwiazac ta syntetyke w saturacji wypelnieniem w postaci domiksowania lampowego Tube Pilota w petli. Poszla w ruch ta kupa kostek i sie oplacilo. Dzwiek jest naprawde dobry a feeling jak zywy. Urywa dupe jak na cyfre ;-)
INTERSTELLAR

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Servo to nie placebo

Jestem ciekawy jaki element wzmacniający tam działa, bo nigdzie nie widać schematów ani fot środka efektu. Mógłbyś wrzucić foto wnętrza, jak kolega?

Offline Nightmarishreaper

  • Pr0
  • Wiadomości: 832
  • ÞUNGR HNÍFR. Þessi hnífur á að vera þungur.
    • Dimension Eleven
Ja również polecam Servo, podpiąłem analogicznie jak @Lechu_ . Efekt jest ALWAYS ON, ustawiony na 3 bez boosta. Pozdro ;)

Offline Lechu_

  • Pr0
  • Wiadomości: 813
Servo to nie placebo

Jestem ciekawy jaki element wzmacniający tam działa, bo nigdzie nie widać schematów ani fot środka efektu. Mógłbyś wrzucić foto wnętrza, jak kolega?
Problem w tym że otwierałem i cwaniaki wszystko zalali żywicą :) Nie widać kompletnie elementów.
Gram tylko 15 min dziennie. Czasem nawet na gitarze.

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
A chyba, że tak :D Ale to nie jest nowa praktyka, tak ogólnie.

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 855
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
 Ten "lampowy" booster przy tak niskim napięciu anodowym i zastosowanej polaryzacji to bardziej tłumik. Zasilany z 9V, ale zastosowano kondensatory na 630V - prawdziwie audiofilski sprzęt.  :D Ale podoba mi się model biznesowy typa: okrojony matsumin z pięciokrotną przebitką. I zazdroszczę, bo ja nie potrafiłbym tak bezwstydne dymać klienta.
« Ostatnia zmiana: 31 Sie, 2021, 08:25:05 wysłana przez theremin »
4string

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 980
...jak na tlumik to dziala to rewelacyjnie z cyfra. Faktycznie przycina niektore czestotliwosci jak np dol jednakze wychodzi na to ze to tlumik ktory takze nasyca i odpowiednio ksztaltuje sygnal na wejsciu. Sparowany z Maxonem przed preampem. Zajebisty tandem. Dla mnie liczy sie efekt koncowy, a nie jak to jest sklepane. Gosc zdaje sobie sprawe ze jego produkty moga do niego wrocic w 30 dni po zakupie. To nie jest targowisko. Gosc sie nie zwinie po sprzedazy jednego boostera ;-)...   ... w kazdym razie urzadzenie zostaje bo dobrze robi co ma robic.

Ten "lampowy" booster przy tak niskim napięciu anodowym i zastosowanej polaryzacji to bardziej tłumik. Zasilany z 9V, ale zastosowano kondensatory na 630V - prawdziwie audiofilski sprzęt.  :D Ale podoba mi się model biznesowy typa: okrojony matsumin z pięciokrotną przebitką. I zazdroszczę, bo ja nie potrafiłbym tak bezwstydne dymać klienta.

Dobra wróciłem z pracy to mogę nie być już gołosłowny...   ...i proszę nie każcie mi robić do tego video bo za stary jestem by jebać się z udowadnianiem, że to właśnie tłumik w akcji. Musicie wierzyć mi na słowo...

...tak więc Panie tłumik hmmmm...   ...przedmiot tematu w akcji. Aha...  ...no i oczywiście zaczynam bez boostera po czym go włączam. Zastosowałem tą akcję ON/OFF dwa razy w tym riffie. Sądzę że słychać różnicę

https://soundcloud.com/gehinnom-1/tlumik-hahaha
« Ostatnia zmiana: 01 Wrz, 2021, 07:51:58 wysłana przez ITHMW »
INTERSTELLAR

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 980
Jak widać teoria "tłumika" padła szybciej niż się spodziewałem tak więc postanowiłem zrobić kolejny teścik i zastosować inną lampkę ze stajni moich ulubionych czyli EHX.

Gdyby ktoś próbował wyskoczyć z drugą teorią typu "przy takim napięciu anodowym zmiana lampy nic nie wniesie" to proponuję odsłuchać dokładnie obie próbki.

JJ ECC82

https://soundcloud.com/gehinnom-1/tube-booster-jj-ecc82?si=a14d1dbc8aa44a0492c709f92a315c4b

EHX ECC82

https://soundcloud.com/gehinnom-1/tube-booster-ehx-ecc82?si=a14d1dbc8aa44a0492c709f92a315c4b
INTERSTELLAR

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 855
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
 Nic nie padło, bo nie było żadnej teorii. Tak mocno niedożarzona trioda i do tego przy tak niskim anodowym ma prąd <0,6mA. To nie są normalne warunki pracy. Układy lamp "normalnonapięciowyc h" zasilonych niskim napięciem anodowym znane są od co najmniej 70 lat, więc od tego czasu wymyślono trochę sztuczek układowych, żeby zmusić je do liniowej pracy, niemniej pozostają raczej ciekawostką niż czymś powszechnie spotykanym. Zapewne twórca wymusił pracę z prądem siatek, żeby to w w miarę sensownie działało. 

Mógłbyś nagrać próbkę samego boostera? Ciekawi mnie czy twórca tego cuda znalazł jakiś ciekawy punkt pracy. Inne tego typu wynalazki jakie słyszałem, brzmiały trzeszcząco-pierdzaco niczym zepsuty krzemowy przester zasilony z baterii w ostatnim  stadium agonii.
4string

Offline ITHMW

  • Pr0
  • Wiadomości: 980
Zasada działania tego boostera jest nieco inna niż tradycyjne clean boostery podbijające sygnał po 20dB w górę. Technicznymi sprawami nie zaprzątałem sobie głowy, ponieważ finalnie liczył się efekt. Podłączyłem, zagrałem i szczęka mi opadła jak to chodzi w formie dopałki pod lampowym preampem.
Wszelakiego rodzaju Tube Screamery włączając mojego Maxona OD808 brzmiały przy tym dość dennie. Ten śmieszny lampowy wynalazek dodaje takiego naturalnego brzmienia lampy na kanale drive preampu i zarazem podbija gitarowe pasmo, że inne dopałki poleciały do żyda.

Nie mogę Tobie zaprezentować sygnału DI z boosterem bo mam połączone wszystko na stałe w gejdesce i jak nadmieniłem na początku to nie działa jak standardowy clean booster.

Nagrałem Tobie próbkę na czystym kanale AMT bo nie mogę tego obejść w trybie bypass'u. Według nazwy pliku pierwsza zagrywka bez boostera, druga boost na poziomie 50% i trzecia na 100%.

Ogólnie boost na poziomie 100% w połączeniu z preampem i jego dosłownie minimalnym gainem na kanale przesterowanym jest moim zdaniem przesadzony...
...dlatego ja finalnie mam ten booster rozkręcony na poziomie 75% czyli gała na godzinę 15:00. Próbki takiego ustawienia masz w poprzednim teście...

...a tym czasem próbka na czystym kanale...

https://soundcloud.com/gehinnom-1/tube-booster-off-50-100?si=758c2475826f4cacbe1049731b492f0a&utm_source=clipboard&utm_medium=text&utm_campaign=social_sharing
INTERSTELLAR

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
48 Odpowiedzi
13708 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Mar, 2012, 23:11:31
wysłana przez Drevniak
11 Odpowiedzi
3210 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Mar, 2012, 16:23:09
wysłana przez sylkis
9 Odpowiedzi
4290 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Gru, 2016, 23:24:33
wysłana przez Pneumonia2
5 Odpowiedzi
2541 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Kwi, 2017, 16:40:53
wysłana przez aciek_l
15 Odpowiedzi
4467 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Lut, 2022, 18:13:07
wysłana przez spacelord7