Autor Wątek: Head + kolumna 2x12/4x12 do domu. Do domu - nie mieszkania.  (Przeczytany 10284 razy)

Offline milsa666

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 20
Cześć.
Proszę o informację czy, tak jak w tytule, Head + paka 2/4x12 do domu to głupi pomysł.
Jeżeli ktoś napisze:
- "taki se"            - to mnie nie zniechęci,
- "głupi"              - to przyjmę do wiadomości i przemyślę,
- "idiotyczny"       - to odpuszczę

W tytule dodałem, że chodzi o dom wolnostojący. Mam jedno pomieszczenie, w którym sobie teraz pogrywam. Nie jakoś specjalnie wyciszone, ale zawsze (czasem można przygrzać)

Tło pytania:
a) niezrealizowane marzenia z dzieciństwa (gdzie marszal to tylko w MTV i przez szybę w jednym sklepie muzycznym),
b) kryzys wieku średniego,
c) chęć spróbowania lampy w klasycznym układzie gitara+piec


Obecnie używam ESP/LTD EC-1000 (EMG) + Helix LT + JBL/słuchawki

Brzmi to fajnie, ale... No właśnie lubię brzmienie metalowe (głównie oldies/starocie Meta, Slayer, Anthrax, Megaeth, Pantera, no i może Trivium). Z racji wieku jak wiadomo podobają się filmy, które już się raz widziało - więc jak sobie kręcę brzmienie na Helix'ie i przewalam IR to jakoś dziwnie zawsze kończę na tym samym zestawie dopałka + Rectifier/REVV/Peavey + IR (MesaBoogie/ENGL). Do tego czasem jakiś Clean i koniec. Helix ma pierdylion efektów i brzmień, z których nie korzystam. Oczywiście fajnie mieć świadomość, że można coś innego ustawić, ale jak mówiłem często kończę na podobnym brzmieniu.
Więc zestaw gitara + piec wydaje się wystarczającym, ale czy możliwym (?) rozwiązaniem.

Napiszcie proszę czy w takich warunkach pójście w tytułowy Head (6505, jakiś  ENGL, MESA 1R/2R/3R za droga) + paczka 2x12/4x12 (znowu MESA poza budżetem, ENGL PRO mi się podobał - czyli generalnie V30) jest pomysłem super/ok/takim se/raczej głupim/idiotycznym/kompletnie debilnym

Oczywiście zdaję sobie sprawę, z różnicy odczucia dźwięku "piec/paczka" na żywo vs symulacja wzacniacza + omikrofonowana paczka (IR)
 
Z tego jak rozumiem lampa lubi jak się ją mocno wykręci, ale wtedy też cicho nie jest... :headbang:
Rozumiem, że są też tłumiki, które tutaj "pomagają", albo Torpedo do symulacji paczki i IR.

Czy są tu ludzie, którzy z cyfry przeszli na lampę i są zdania, że nigdy więcej cyfry.
Bo dusza, ciepło, itd...

Czy może do metalu to jeden ch... - efekt ten sam tylko w cyfrze łatwiej zapanować nad głośnością.

Offline Myxu

  • Gaduła
  • Wiadomości: 267
To nie powinien być dylemat „czy”, a „co”  w takich warunkach :)
Jak dla mnie cyfra 90% zalet pokazuje wtedy jak musisz latać ze sprzętem, dużo nagrywasz albo potrzebujesz/chcesz mieć milion brzmień.
W sytuacji w której masz odrębny pokój w wolnostojącej chacie lampiak da Ci znacznie więcej radochy w tym samym albo niższym budżecie niż jakościowo podobnie brzmiące rozwiązanie cyfrowe. Przynajmniej moim zdaniem ;)
« Ostatnia zmiana: 05 Maj, 2021, 19:15:32 wysłana przez Myxu »

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 768
412 do domu to jest pomysł przewspaniały.
Bierz do tego 6505 albo jakiegoś Engla, ew rodzimego MG czy co tam się akurat znajdzie. ^^

Offline milsa666

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 20
Ok.
Czyli rozumiem, że pomysł "przespanialy" = +1 do idiotyczny.
 

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
Ja jakoś daję radę z lampką w mieszkaniu. Nie jest to jedyne co mam do grania, i jest to ironball a nie 6505, ale jest to też mieszkanie, a nie dom. Planuję przeprowadzkę do domu, i już kminię kiedy 112 na 212 zamienić. I jaką wełnę wpakować w ściankę działową na poddaszu.

Jest to więc pomysł doskonały :D

Choć na 412 chyba szkoda miejsca.

Offline Myxu

  • Gaduła
  • Wiadomości: 267
Ja wiem? Przecież 412 to +/- szerokość 212, tyle ze wyższa... a ilu ludzi trzyma 212 w pionie? :)
Aczkolwiek ja tam wolę 212, mimo wszystko czasem się te graty tacha, nawet do drugiego pokoju czy w drugi kąt. I +1 do kwestii głośności, wiadomo że wszystko brzmi lepiej jak jest głośniej bo fizyki się nie oszuka ale są konstrukcje które brzmią świetnie po cichu i paradoksalnie jak dla mnie to zazwyczaj mocniejsze heady brzmiały lepiej, niezależnie czy głośno czy po cichu, volume mógł wymagać delikatnego dotyku ale brzmienie zazwyczaj było fajniejsze w „dużych” ampach.

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
Ja wiem? Przecież 412 to +/- szerokość 212, tyle ze wyższa... a ilu ludzi trzyma 212 w pionie? :)
Aczkolwiek ja tam wolę 212, mimo wszystko czasem się te graty tacha, nawet do drugiego pokoju czy w drugi kąt. I +1 do kwestii głośności, wiadomo że wszystko brzmi lepiej jak jest głośniej bo fizyki się nie oszuka ale są konstrukcje które brzmią świetnie po cichu i paradoksalnie jak dla mnie to zazwyczaj mocniejsze heady brzmiały lepiej, niezależnie czy głośno czy po cichu, volume mógł wymagać delikatnego dotyku ale brzmienie zazwyczaj było fajniejsze w „dużych” ampach.


jakoś zawsze myślę o 212 vertical właśnie, dlatego tak napisałem.

Offline Saint2013

  • Gaduła
  • Wiadomości: 234
  • Jupi aj ej madafaka !
Dom, salon, 2x12 i głowa PRS MT15.Czasami myślę jak by to było gdybym miał 4x12.Realizuj  :headbang:
Miało być jak zawsze a wyszło...zajebiście :-)

Zomballo

  • Gość
Ja zawsze byłem takiego zdania: "Grasz na cyfrze spróbuj lampy. Grasz na lampie spróbuj cyfry." Więc jeśli nie miałeś nigdy do czynienia z zestawem half/full stack to nawet się nie zastanawiaj tylko goń tego króliczka. Lubisz wszelkie przestery to idź od razu we wzmacniacz typu Hi Gain. Omijaj szerokim łukiem konstrukcji vintage bo nie masz doświadczenia w kręceniu i tylko się zrazisz. Dlaczego hi gain? Ano dlatego, że tam przester powstaje już w preampie i nie musisz wzmaka jakoś przesadnie głośno rozkręcać by brzmiało. Tu też są pułapki np. 5150/6505 czy 5153LBX gdzie nie ma skutecznego master vol i już od 1 wzmak napiera bardzo głośno (wystarczy wtedy w pętlę wsadzić dodatkowy potencjometr vol. ale to też jakaś kombinatoryka). Są duże i mniejsze wzmacniacze, które jednak grają na małych głośnościach i takie poleciłbym na początek. Jeśli nie stać Cię na Mese to nie płacz bo to przereklamowana firma powielająca to co już zostało odkryte na zylion sposobów. Masz alternatywy np. 6505MH, Marshall DSL (nowy, nie stary), Jet City, Engl (czy ja właśnie poleciłem engla? hehe). Na koniec dodam, że sam skończyłem z Axe Fx ale to inna para kaloszy bo cyfra a gra i zachowuje się jak lampa. Z całym szacunkiem do Line 6 i Yamahy ale Helixy nie mają takiej dynamiki i wyczucia instrumentu (shitstorm coming: 3... 2... 1...).

Offline rafalek

  • Gaduła
  • Wiadomości: 283
Ja jak w końcu moją młodą z chaty wyprowadzę to też sobie taki pokój sprawię  :headbang:
Paczka będzie 212 (na pewno nie Mesa bo za droga do domowych zabaw). Piec - Randall RD20H, ale nie pogardzę MG Firebird 20 Albo Laboga The Beast. Do wszystkiego dopałka musi być. 20W do pokoju to i tak za dużo, ale jakby co do ludzi z tym wychodzisz bez problemu i możesz grać z żywym bębniarzem. Do tego np. na Labodze możesz grać bez paczki na samych słuchawkach. Setka z 412 moim zdaniem to jest punkt 3 z twojej listy (oczywiście jeżeli to sprzęt tylko do domu).

Offline Nightmarishreaper

  • Pr0
  • Wiadomości: 832
  • ÞUNGR HNÍFR. Þessi hnífur á að vera þungur.
    • Dimension Eleven
No to tera ja... :kaplan:

@milsa666

A co byś powiedział na Kettner Grandmeister Deluxe 40 i do tego dedykowana paka albo Kettner albo Engl212/Mesa212 (niby fizyki nie da się oszukać, ale odpuść 412, szanuj plecy, btw Engl212Pro idzie bardziej zwarcie i imo lepiej niż 412, który nie wiem czemu kojarzy mi się z krawężnikiem). Ten Kettner ma w ciul opcji, Red Boxa, możesz wszystko cycuś nagrać, redukcja mocy do 1W, a jak na salkę zabierzesz, to włączysz na pół pizdy i też ściany zburzysz (zawsze też możesz wpiąć w linię z IR bez paki i też uradzi). Jest tam bramka, żadnej dopałki nie trzeba, efekty też są przyzwoite, sterowanie midi, presety, apka na iPada - no Panie czego chcieć więcej. Mi w brzmieniu nie siedzi tylko ta "górka" lekko wkurwiająca, ale na to też jest sposób. Może Tobie to spasuje? Przejedź się na wycieczkę do sklepu i ograj.

Miałem hybrydę, cyfrę, potem lampę, teraz znów cyfrę i myślę nad jedną lampą właśnie, ale TYLKO jedną, bo jedna lampa w domu musi być :) Może tutaj brzmię jak wariat, ale przynajmniej połowa tego forum przeszła podobną drogę ze zmianą sprzętu i to nie jest nic nowego. To droga czasem przez ból i łzy, często bolesna finansowo :o, ale to jedyna droga. Tego nikt Ci nie podpowie co Ci się podoba, bo to musisz wiedzieć sam, a często to przychodzi z czasem i minie trochę zanim do tego dojdziesz, ale to nastąpi.

Osobiście brałbym Engla Savage 120mk2 (wisiał niedawno na OLX za 7500). Ta głowa nie ma konkurencji i nie bierze jeńców. Sam wspominałeś również o Englu - zakładam, że nie bez powodu i w tym wątku Engl został wspomniany jeszcze czterokrotnie i to również nie jest bez powodu.


Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Gram w komunistycznym bloku na 2x12 Hesu + Mesa Boogie Single rectifier. Single nie sa az takie drogie a da się rokręcić to cicho nawet w moich warunkach żeby dobrze brzmiało bez żadnych tłumików, ale to trochę indywidualna sprawa np. miałem dwa Orange Terrory 15 W i mimo zdecydowanie mniejszej mocy nie mogę tego samego o nich powiedzieć.

Offline Myxu

  • Gaduła
  • Wiadomości: 267
+1, miałem kilka mniejszych headów (w tym i wspomnianego wyżej terrora) i jak dla mnie 99% małych ampow po cichu brzmi jak mały amp po cichu, w odróżnieniu od dużych ampów które po cichu brzmią jak duży amp po cichu :) jak dla mnie te drugie zazwyczaj brzmiały lepiej (a miejsce stacjonowania mojej kanapy to również komunistyczny blok) ale co kto lubi. Ja osobiście skończyłem z 50w, dla mnie kompromis idealny między brzmieniem, wagą i kosztami wymiany lamp.

Offline excubitor

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 74
To może jednak Engl? Ironball wydaje się być fajnym kompromisem, żeby był lampowy head i nie zabijać przelatujących obok ptaków. I z tego co mówili właściciele, to ma takich problemów, że brzmi jak mały amp po cichu. Ewentualnie szukać czegoś z wbudowanym kagańcem na 1/5W, może tam nie będzie takiego problemu. Kettnery miały kiedyś jakieś całkiem mądre rozwiązanie na redukcję głośności.

Ciekawe, ile razy jeszcze napiszemy w tym temacie Engl :D
"Ja się nie znam, to się chętnie wypowiem."

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
To może jednak Engl? Ironball wydaje się być fajnym kompromisem, żeby był lampowy head i nie zabijać przelatujących obok ptaków. I z tego co mówili właściciele, to ma takich problemów, że brzmi jak mały amp po cichu. Ewentualnie szukać czegoś z wbudowanym kagańcem na 1/5W, może tam nie będzie takiego problemu. Kettnery miały kiedyś jakieś całkiem mądre rozwiązanie na redukcję głośności.

Ciekawe, ile razy jeszcze napiszemy w tym temacie Engl :D

Taką redukcję ma również właśnie Ironball, że tak dodam jeden post o Englu.

Poza tym kurde, w wolnostojącym domu to wcale nie jest powiedziane, że on będzie grał tak całkiem po cichu.

Posty połączone: [time]06 Maj, 2021, 14:02:33[/time]
Aczkolwiek w paru miejscach, w tym tutaj, czytałem,  że EVH 5150III działa dobrze na niskim poziomie głośności - i sam może kiedyś bym zrobił podmianę Ironballa na taki wzmacniacz.
« Ostatnia zmiana: 06 Maj, 2021, 14:03:55 wysłana przez MadYarpen »

Offline milsa666

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 20
Dzięki za odzew.
Mój stan emocjonalny na teraz określiłbym tak: gdy ktoś do ciebie mówi spie…….aj, a ty czujesz podniecenie zbliżającą się podróżą. Coś jak niebezpieczne połączenie GAS i marzeń z lat szczenięcych – jesteś bez szans.

Ok.
Na poważnie.
Co już wiem?
Wiem, że nie 4x12, a na pewno 2x12. Z przewalania IR wiem, albo mi się tak przynajmniej wydaje, że paczka ma ogromne znacznie w kreowaniu dźwięku. Nie mówię tu oczywiście o porównaniu paczka vs bez paczki, ale paczka A 2x12 vs paczka B 2x12 na tych samych głośnikach + ten sam wzmacniacz to mogą być zupełnie dwa różne światy.

Jak się zorientowałem jest też jakaś skończona ilość typów lamp wykorzystywanych w amp - muszę postudiować temat (wiadomo bez doktoratu, ale coś tam powinno się wiedzieć).
Ciekawe jest to co piszecie, że mocny Head potrafi ładniej cicho (oczywiście nie bardzo cicho) zagrać od słabszego. Myślałem, że jest zawsze odwrotnie.

Muszę dopisać coś jeszcze w temacie łańcucha efektów w Helixie. Trochę temat uprościłem, bo mam tam jeszcze powpinane oprócz tego co powiedziałem NoiseGate’y, Delay’e, Reverb’y i czasem jakieś Chorusy/Flangery. No ale minimum minimorum to Delay i Revereb.

No i teraz:

- czy oprócz barwy head+paka szukać w head takich featuresów? A może nie szukać tego w głowie i się na to nie fiksować, bo po to są kostki? Wiem, że są głowy (przynajmniej jedna – IronBall SE), które mają na pokładzie kilka takich dodatków.

- granie ciche/słuchawki (wiem, że nie po to się kupuje takie Szatany, ale zawsze przyjdzie taka potrzeba)
Czy są Heady (znowu jak IronBall SE), które posiadają możliwość załadowania własnych lub mają jakieś fabryczne IR? Czy lepiej, jak już jest potrzeba, to dokupić coś zewnętrznego (tylko co?) co ma takie możliwości i przy okazji jeszcze sygnał do komputera do DAW wyprowadzi. Wiem, że jest Torpedo, ale ponad 2k PLN odpada. Może jest coś prostszego.



Muszę zrobić wstępną selekcję głów i paczek.
W przypadku paczki to tutaj, na razie oczywiście tylko na podstawie YouTube, prowadzi ENGL PRO 2x12. Ola Mesa Englund nawet się pomylił i szczytował słuchając Engla myśląc, że gra przez Mesę, słuchałem też ślepych testów no i w omikrofonwany ENGL trafiałem, a MESA gorzej mi brzmiała (to dobrze  :D)
Co do głowy to oczywiście budżet nie jest z gumy. ENGL, Peavey no i ten Ketner (w ogóle wcześniej nie słyszałem takiej nazwy) do 5k mi się mieszczą. Z tym, że Helix pójdzie pewnie do ludzi.

Macie jeszcze jakieś propozycje? Oczywiście do krótkiej listy przed ograniem.
Z góry dziękuję za tropy.



Offline Nightmarishreaper

  • Pr0
  • Wiadomości: 832
  • ÞUNGR HNÍFR. Þessi hnífur á að vera þungur.
    • Dimension Eleven
Jeszcze Peavey Invective spełnia wszystkie Twoje wymagania... poza ceną oczywiście :D

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
a nie prościej dokupić interfejs, i na słuchawkach sobie grać na pluginach, które są teraz sensowne, a lampę mieć do tego, do czego lampa służy? A nie łapać 100 srok za ogon z tym headem?

Sam tak mam i się to sprawdza. Jak dokupisz kiedyś monitory to będziesz też miał sprzęt do cichszego grania, bez słuchawek.

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 768
Ok.
Czyli rozumiem, że pomysł "przespanialy" = +1 do idiotyczny.
 
to nie był sarkazm ;)

Posty połączone: 06 Maj, 2021, 22:33:30
Jak 212 to polecę Orange PPC212.

Ogarnij dobrą pakę, a potem żongluj headami. Używki popularnych modeli zazwyczaj nie tracą na wartości, ponosi się tylko koszty wysyłek i eksploatacji.
« Ostatnia zmiana: 06 Maj, 2021, 22:33:30 wysłana przez spacelord7 »

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 612
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
5153 + jakieś 112 da rade
i always go full retard

Offline Orange

  • Moderator Giełdy
  • Wiadomości: 1 021
  • Loża Szyderców
Albo 212 i 5153.

Z mojego doświadczenia - jeśli chcesz dobry Amp do pomacania, bez pakowania się w potencjalne problemy z odsprzedażą to evh 5150 jest git. Wersja 50w, bo lunch box to jest jakaś pomyłka a nie Amp. Z innych polecanych tu ampow które są mega uniwersalna opcja to grandmeister 40 (nie 36). To jest naprawdę wszystkomajacy Amp, do domowych nagrywek naprawdę w pytę.

Jeśli chcesz wzmak który cię po ego posmyra bo ma odpowiednią plakietkę to mesa dc5. Stary Amp, jeśli ktoś w nim nie grzebał jeszcze, to inwestycja na dzień dobry w elektrolity (ale to jest każdego leciwego ampa przypadłość). Mam dc22 w domu (kombo) i jestem zadowolony (poza brakiem eq graficznego).

Imo warto kupić coś co wiesz jak gra i jest "standardem" scenicznym, żeby nie powiedzieć referencyjnym. I taki evh 5150 dla mnie jest. 6505 na dzień dobry potrzebuje kilku poprawek i też można grać.
Poza tym co kto lubi- zauważ że często padają tu ampy o hamerykanckim charakterze - w zasadzie SLO wannabe (6505, singiel czy DR).
A masz jeszcze multum opcji w stronę brytyjska- marszałek, victory czy mega niedoceniony Laney

Myślę że ograć warto dużo i się preferencje wyklarują.


Specjalnie nie pisze o wzmakach budowanych na zamówienie, bo to jest droga w jedną stronę. Masz Amp idealnie pod siebie zrobiony w wersji full pro madafaka in robi the jedną rzecz, o która prosisz. Ale jak ci się zmieni gust to masz opcję grzebać w nim dalej, sprzedać za grosze, czy moja ulubiona - kupić kolejny. Tak że warto seryjne przewalić najpierw.


Podsumowując. Duży markowy wzmak w dobrych pieniądzach kup.
Żadnych el 84 na końcówce mocy.

Offline milsa666

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 20
Dziękuję panowie (chyba?) za dotychczasowe wpisy.
Rozważam dwie opcje:
- 2 x używki,
- używka+nowy.

Czy jest jakieś lepsza kombinacja head używka+paczka nowa vs head nowy+paczka używka?
Na coś trzeba uważać w używkach, zarówno w paczce jak i amp'ie?

Zakładam, że coś na pewno kupię jako pierwsze. Załóżmy, że pojawi się w teorii fajny używany wzmacniacz, ale jak ocenię jego stan/dźwięk gdy na testach będzie podłączony do paczki, której nie będę kupował? Może dla mnie zabrzmi jak kupa, a z docelową paczką będzie gadał pięknie, albo odwrotnie...
Czy w moim przypadku nie lepiej jako nową kupić paczkę w sklepie (potwierdźcie proszę moje wrażenie, że paczka to podstawa, a high gain'owy amp ma tutaj nieco mniejsze znaczenie) i jeździć z nią na ogrywanie amp'ów?


Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
Mam wrażenie, że za dużo myślisz, a za mało grasz :D

Offline milsa666

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 20

 ;D

Może rzeczywiście za dużo analizuję i problemator mam za mocno rozkręcony.

OK.
Pogram trochę, a potem wrócę to rozkminki.
Dzięki



Offline Orange

  • Moderator Giełdy
  • Wiadomości: 1 021
  • Loża Szyderców
5153 + 212 buzzaro. Kup, pograj. Potem kup następny wzmak . I następny i następny...

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
10 Odpowiedzi
5658 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Paź, 2011, 11:26:13
wysłana przez p0ison
13 Odpowiedzi
14891 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Kwi, 2016, 16:27:29
wysłana przez Radek M
26 Odpowiedzi
8284 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 28 Sie, 2018, 21:11:42
wysłana przez sharpi2
13 Odpowiedzi
13245 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 16 Wrz, 2018, 20:27:56
wysłana przez Macio
44 Odpowiedzi
16663 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Mar, 2021, 10:09:22
wysłana przez dari555