Autor Wątek: Lampowy head do domu i na próby do deszcz metalu- Engl Ironball?  (Przeczytany 16634 razy)

Offline Filu888

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 77
Siemano

Od dłuższego czasu rozmyślam nad kupnem jakiegoś małego i mobilnego hi-gainowego wzmaka do pokoju i na próby w budżecie do 3k złotych polskich, ale wciąż nie mogę się zdecydować. Priorytetem przy wyborze wzmaka jest dla mnie przesterowany kanał, który ma urywać cztery litery- coś jak Engl Savage, ale bydle nie dość, że jest mało poręczne, to jeszcze musiałbym bawić się w tfu, powerbreaki, żeby pograć w domu, gdzie aktualnie spędzam większość graniowego czasu, więc on odpada.

Myślę, że w miarę optymalnym rozwiązaniem, byłby head 20W z opcjami power soaków.
Zamierzam podpiąć kupionego heada pod paczkę 212 od Engla na v30.

W oko wpadły mi w sumie dwa heady:
-Engl Ironball <= ten skurczybyk całkiem bardzo mocno
-Peavey 6505mh
Ma być selektywnie i deszczmetalowo, więc wydaje mi się, że tak powinno być.

Ale.. mam kilka pytań i liczę na Waszą pomoc.

Czy te wzmaki na tej paczce na ustawieniu full power dadzą radę przebić się przez zepsół? Przejrzałem pół internetu i  zobaczyłem, że trochę osób narzeka, że Żelazokula średnio daje radę przy zespole, a Pivi się grzeje i śmierdzi na full powerze.

Czy ten ENGL jest wzorowany na jakimś większym modelu? Jakieś podobieństwa do innych engli? Da radę zrobić dżdżdż na siódemce i ósemce, czy to już dla niego będzie za nisko?

Wiem, że cyfra to w moim wypadku najlepsze wyjście, ale chcę spróbować na razie tak.

Z góry dzięki za rady, pozdrawiam serdecznie

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 744
A coś od Orange? Jim Root?

Ja wiem, że strach teraz coś brać z olx ;) ale cena + regulacja w dół do 1W...? I chyba blisko.

https://www.olx.pl/oferta/mg-firebird-fendmess-wzmacniacz-gitarowy-CID751-IDE0PsY.html#eb3a9547c3
Paczki z głów!

Offline Filu888

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 77
Orange mi nie leży, jakoś tak za mało gał i sound trochę nie taki jak go ogrywałem, a nad MG w sumie poważnie się zastanowię i faktycznie blisko ;D

Pomarańczowy tolex trochę mało deszczmetalowy, ale jak zagada jak powinien to nie będę marudzić.

Chociaż na pewno poczekam jeszcze chwilę, aż ktoś coś powie o tym ENGLu, bo mam potężne ciśnienie na niego, tylko to narzekanie, że cichy i ledwo dycha pod koniec próby mnie nieco odstrasza.

Offline Saint2013

  • Gaduła
  • Wiadomości: 234
  • Jupi aj ej madafaka !
Chyba jeszcze są ostatnie w okolicach 2200 PLN.Następna dystrybucja niestety już droższa.
Miało być jak zawsze a wyszło...zajebiście :-)

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 768
Kolejny raz powiem swoje subiektywne zdanie: nie ma sensu się cackać z małymi lampiaczkami, bo nie brzmią tak jak duże, a ściszyć się tak samo nie dają.

W budżecie "do 3k" można kupić Engla Fireballa i Two Notes Torpedo Captor.
Będzie grało deszczmetalem, będzie grało cicho i będzie grało głośno. :3

Offline Skuzii

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 26
Przerobiłem już kilka małych lamp i aktualnie jestem szczęśliwym posiadaczem Engl Ironball. Jest to jeden z najlepiej brzmiących wzmaków na jakich grałem, dżdżdż na siódemce żaden problem. Niestety do grania ciężarów z zespołem zdecydowanie brakuje mocy a szkoda bo jak dla mnie byłby to wzór.

Kolejny raz powiem swoje subiektywne zdanie: nie ma sensu się cackać z małymi lampiaczkami, bo nie brzmią tak jak duże

Potwierdzam 50w to minimum ze swojej strony polecam EVH5150 lub coś od MG Raven, Fendmess?

Offline Filu888

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 77
Aż tak słabo na próbie wypada ten Ironball? Kurde, grałem na próbach na Marszczallu 50W, zredukowanym do 25W i na połowie głośności spokojnie się przebijałem przez perkmena i byłem prawie pewny, że wezmę tego Żelazokule, bo wow 20W, ale jak tak piszecie, to jeszcze się zastanowię.

Jeszcze opcją jest sypnięcie grosza na Savage 120W i jakiś tłumik do domu, bo nie ma piękniejszego wzmacniacza (ewentualnie Savage 60 mkII), ale no wolałbym się nie bawić w jakieś dodatkowe pierdoły.

A oklepywał ktoś tego Piviego 6505MH na próbach? Też się dławi i nie daje rady przy deszczach?

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 744
Czy się przebija to tak samo ważny jest charakter brzmienia, nie tylko głośność.
Paczki z głów!

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 768
Moc nie ma liniowego związku z głośnością. Moc mocy też nie równa. Grałem na próbach gdzie 10W wystarczało, a byłem też na takiej gdzie 100W było mało x.X.

Pokochasz tę "dodatkową pierdołę" ;)

Nie warto iść na kompromisy - GAS trzeba uszanować ;D

Offline Filu888

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 77
GAS na Ironballa też mam potężny, już by u mnie stał gdyby nie to, że na próbie może niedomagać.

A tak z innej beczki, dotykał ktoś H&K Grandmajstra Deluxe 40? Chociaż na nagraniach nie gada to jak powinno, ale może nikt go nie ukręcił

Offline gitara

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 84
Bierz używkę Ironball, najwyżej odsprzedaż i nie stracisz.
W teorii 20 W = chyba 76% mocy 50 W.
Ma pokrętło presence, które dobrze działa, więc nawet jak łupiecie mocno, to powinno Ciebie na luzie być słychać.
Gainu ma wystarczająco bez wbudowanego boosta, masz wiećej z boostem, ale z TS na zero ustawionym to już w ogóle i dodatkowo środek możesz jeszcze podbijać z TS.
1,5,20 Wat przełącznik, więc w domu na luzie się gra. mały poręczny. Ładnie wygląda.
To co ludzie narzekają to, że nie na 6l6 czy el34 tylko na tych małych el84. Jak Ci nie zjedzie dobrze na 8-mce na tych lampach to zhandlujesz.

Produkcja niemcy - a wiadomo z historii, że nie raz już Polaków oszukali więc zaufanie ograniczone, ale mi się nic nie psuło :)

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 859
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
W teorii 20 W = chyba 76% mocy 50 W.


W teorii Jerzego Zięby chyba... 
4string

Offline Skuzii

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 26
GAS na Ironballa też mam potężny, już by u mnie stał gdyby nie to, że na próbie może niedomagać.

Też miałem, kupiłem i nie żałuje bo brzmieniowo kosa chociaż o to się nie martwiłem bo ogrywałem kilka lat temu w Vanaxie i od tamtej pory cały czas siedział mi z tylu głowy ;) Jednak tak jak pisałem może niedomagać w warunkach próby. U mnie ostatecznie zmienił przeznaczenie i służy tylko do grania w domu ale taką opcję też brałem pod uwagę. Możesz ewentualnie zrobić jak napisał @gitara czyli kup używkę i jak nie podpasi sprzedasz bez większej straty bo raczej towar chodliwy lub jeśli jesteś z okolic k-rk to wpadaj ograć ;) w sumie ciekawy jestem dodatkowej opinii. Jak coś do dyspozycji kilka kolumn na różnych głośnikach.
« Ostatnia zmiana: 29 Maj, 2020, 13:03:30 wysłana przez Skuzii »

Offline Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 583
  • Join the Dark Side and get a free cookie!
A tak z innej beczki, dotykał ktoś H&K Grandmajstra Deluxe 40? Chociaż na nagraniach nie gada to jak powinno, ale może nikt go nie ukręcił

Ja mialem wersje 36. W nagraniach nie uzylem, bo nie bylo okazji ale na zywo tak (akustyk kazal sciszyc). W salce tez nie bylo problemu z glosnoscia. Wbudowane efekty sa ok, nie ma szalu ale daja rade jako plan B (albo plan A, jezeli potrzeba np tylko troche delaya, czy cos). Wszystko na MIDI, kazda galeczka i przelacznik, wiec sobie mozna wszystko zaprogramowac, jezeli sie chce.

Moj gral na paczce Mesa Recto 1x12 no i generalnie kurwil konkretnie. Wybralem H&K zamiast Mesy Recto Mini, porownywalem obok siebie na tej samej pace i H&K zjadal mese. Orange Dark Terror dobrze tez wypadl w tym porownaniu i prawde mowiac, zaluje ze tego nie wzialem, bo prostszy, lzejszy a kanal czysty i tak robie galka volume, wiec sie okazalo, ze 4 kanaly z H&K mi nie potrzebne i wole prostote i plug&play zamiast konfiguracji.

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 361
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Hm, mam 100W metalowego potwora w bardzo dobrej cenie (bo go nie używam). ;) Ale pewnie za duży kaliber...
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline gitara

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 84
W teorii 20 W = chyba 76% mocy 50 W.


W teorii Jerzego Zięby chyba... 

Nie wiem kto to ten Zięba,  ale to było na tej stronce logarytmicznie liczone.9
http://www.amptone.com/g112.htm
Pewnie trzeba dodać decybele paczki bo też się roznią znacznie.
Mi zawsze 20, 35, 50 watowe lampy były wystarczające.  Więcej  problemu z 100 i 150 watowymi tranzystorami.
Nigdy się wielce nad tym nie zastanawiałem póki  spełnia przeznaczenie :)
Ten magiczny headroom też mnie interesował zwłazcza, że do metalu to nawet lepiej jak się szybciej przesterowuje sam wzmak.

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
Ja sobie kupiłem ironballa do domu, jestem zadowolony. Chociaż wygral głównie ze względu na gabaryty i cenę, bo najbardziej chciałem 5150 III.

W każdym razie do tego co piszesz da rade.

Podobnie jak mg firebird chociaż to co innego. Ale używane na olx są za niewielką kasę i warto przynajmniej wziąć pod uwagę. Ostatnio widziałem wersję 40W nawet.

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 859
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
W teorii 20 W = chyba 76% mocy 50 W.


W teorii Jerzego Zięby chyba... 

Nie wiem kto to ten Zięba,  ale to było na tej stronce logarytmicznie liczone.9
http://www.amptone.com/g112.htm
Pewnie trzeba dodać decybele paczki bo też się roznią znacznie.
Mi zawsze 20, 35, 50 watowe lampy były wystarczające.  Więcej  problemu z 100 i 150 watowymi tranzystorami.
Nigdy się wielce nad tym nie zastanawiałem póki  spełnia przeznaczenie :)
Ten magiczny headroom też mnie interesował zwłazcza, że do metalu to nawet lepiej jak się szybciej przesterowuje sam wzmak.

Trzeba jeszcze rozumieć co się czyta. Jeśli nie odróżniasz mocy od głośności, to nie ma o czym z tobą rozmawiać.
4string

Offline gitara

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 84
Widzę, ze Ty z tych kłótliwych i zaczepnych. Pisałem,  że jeszcze decybele paczki dochodzą. Nie pamiętam jak to było ale chyba 3 decybele więcej 2x głośniej. Ale skoro już się znasz to jakbyś miał wolną chwilę na kiblu to przełóż jeśli możesz tą tabelkę na decybele. Wystarczy dla najpopularniejszych watów 100, 50, 30, 20, 15, 5,1.
Miłego weekendu :)

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 859
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
 Nie wyskakuj z decybelami, skoro pisałeś o mocy. 

 20W to 40% z 50W, co powinno być oczywiste dla każdego absolwenta podstawówki.



4string

Offline Filu888

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 77
Oho, widzę, że bojowe nastroje w narodzie przeniosły się na forum xD

Zmieniając temat, chyba skuszę się na tego Ironballa, a najwyżej go opierniczę i wezmę Savage 120W, chociaż przed Żelazokulą ogram jeszcze tego Piviego 6505mh oraz MG Firebirda, bo cena kusi.

Jeszcze się zapytam, porównywał ktoś 5150 III EVH 15W z Pivim 6505MH oraz Pivim Invective MH?

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
Z tego co ja się zdążyłem zorientować wybierając wzmacniacz ten evh 15w nie umi po cichu. Ale wiem to z internetu, nie sprawdzalem sam.

A wersja z właściwym kanałem (chyba lbx 1?) nie ma czystego.

Offline gitara

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 84

U mnie nie na bojowo, na luz biorę.   W sumie to mnie zainteresowało nawet jak to jest naprawde.
Nie trzeba się czepiać słówek moc, waty, decybele itp.
W linku było napisane, że
"20 watts is 76% as loud as 50 watts" więc to pewebie w głośności więc rozumiem, że decybele.
Jakaś efektywność głośnika czy skuteczność głośnika jest ale jak to się przekłada na zestawy? Może ktoś kiedyś widział?
Czy np. może się okazać, że 100 wat przy głośniku 90 decybeli zagra ciszej niż 50 wat przy głośniki 97 czy 100 decybeli?
Takie tam rozważania.  Jakby ktoś coś wiedział albo jakiś ciekawy artykuł  to chętnie poczytam. Dzięki.

Offline Filu888

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 77
Dobra, skusiłem się na tą Żelazokulę- i jest potężnie i to jak. Nie wiedziałem, że ten wzmacniacz ma tyle punchu. Na 7 strunie w A jest selektywnie ale i z jebnięciem. Zakochałem się  ;D tylko mam jeden problem, a dokładniej, kot odłączył mi kabel od kolumny gdy wzmacniacz był ustawiony na 1W i odpaliłem go bez obciążenia  :facepalm: Czy ktoś na szybko powie, jak mogę oszacować straty? W sumie to wszystko gra i brzmi jak powinno, ale wciąż mam stresa, że coś mogło się uszkodzić/pierdyknie niedługo

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 768
Nic mu nie będzie.
Kota do lasu i graj dalej.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
32 Odpowiedzi
12651 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Wrz, 2013, 21:36:59
wysłana przez Stivo2005
25 Odpowiedzi
9308 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Sty, 2015, 10:33:23
wysłana przez GhostAT69
8 Odpowiedzi
4824 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 08 Mar, 2016, 18:38:02
wysłana przez przemak
35 Odpowiedzi
10261 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Wrz, 2022, 12:48:32
wysłana przez Skuzii
0 Odpowiedzi
1091 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 17 Gru, 2022, 15:53:16
wysłana przez Filun