Autor Wątek: Siódemka do grania solówek  (Przeczytany 4303 razy)

Offline m_r

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 3
Siódemka do grania solówek
« 01 Lut, 2019, 01:30:51 »
Cześć! Znajduję się właśnie przed momentem dokonania wyboru i zakupu nowego instrumentu. Do tej pory grałem na zwykłych "szóstkach" i problemu z dobraniem odpowiedniego wiosła dla siebie nigdy nie miałem, tak w przypadku "siódemki" pojawiają się pewne wątpliwości, które nie dają mi spokoju i na które nie znalazłem rozwiewających je odpowiedzi.
Przechodząc do rzeczy... budżet, który planuję przeznaczyć na ten cel to 3-4k polskich złotówek (choć nie są to ścisłe ramy). Muzyka, którą tworzę to post rock/metal, który łączę z progresywnym graniem (klimaty podobne do np. Distant Dream). Zależy mi na tym, aby gitara miała stały most, pasywne pickupy (bardziej preferencja niż warunek konieczny) oraz gryf z tych wyścigowych. Najbardziej do gustu przypadł mi Ibanez RGDIX7MPB, ale jeśli w tym przedziale cenowym znajduje się ciekawsza propozycja, to byłbym wdzięczny za jej podsunięcie.
Lubię także grać wymagające solówki i bardzo szybkie przebiegi i tutaj pojawiają się moje wątpliwości co do siedmiostrunowej gitary. Czy skala instrumentu 26.5 nie uniemożliwi mi grania szybkich partii solowych i czy możliwe będzie nastrojenie pierwszych sześciu strun w EADGBE nie uszkadzając niczego? Może powinienem skupić się na poszukiwaniach czegoś ze skalą 25,5? Choć nie ukrywam, że chciałbym na niej od czasu do czasu pograć również jakąś rytmikę w niskim strojeniu, dlatego fajnie jakby instrument był w miarę uniwersalny pod tym względem; czyli nadawał się do wymiatania w standardowym stroju oraz grania partii rytmicznych w niskim rejestrze.
Niestety, w sklepie muzycznym, w mojej miejscowości nie mam możliwości sprawdzenia tego samodzielnie.

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 504
  • Venus as a goodboi
Odp: Siódemka do grania solówek
« Odpowiedź #1 01 Lut, 2019, 02:30:43 »
Solówki można nawet grać na 30" barytonie - IMO gadanie o tym, że dłuższe skale się nie nadają do solówek (np. podciągania strun) jest przereklamowane. Wszystko jest kwestią tego, jakie struny dobierzesz. W okolicach 4k czasem się pojawiają używane Ibanezy UV777, polecałbym zapolować na niego, bo to jednak klasa jak nie dwie wyżej od tego RGDIX7MPB. Skala 25,5" i wymiata. Bo to działa w dwie strony - krótsza skala spokojnie może służyć w niższym stroju bez tragedii.
« Ostatnia zmiana: 01 Lut, 2019, 02:32:16 wysłana przez gizmi7 »

Offline Johnny

  • Pr0
  • Wiadomości: 971
  • Miszcz onelinerów
    • Robur
Odp: Siódemka do grania solówek
« Odpowiedź #2 01 Lut, 2019, 13:47:08 »
Czy skala instrumentu 26.5 nie uniemożliwi mi grania szybkich partii solowych i czy możliwe będzie nastrojenie pierwszych sześciu strun w EADGBE nie uszkadzając niczego?

Cześć, Johnny jestem,
możesz mi powiedzieć, skąd wzięły się te podejrzenia? Jestem szalenie ciekaw ich podstaw.
Jazz, Lounge, Downtempo

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Odp: Siódemka do grania solówek
« Odpowiedź #3 01 Lut, 2019, 14:07:13 »
Czy skala instrumentu 26.5 nie uniemożliwi mi grania szybkich partii solowych i czy możliwe będzie nastrojenie pierwszych sześciu strun w EADGBE nie uszkadzając niczego?

Cześć, Johnny jestem,
możesz mi powiedzieć, skąd wzięły się te podejrzenia? Jestem szalenie ciekaw ich podstaw.

Odległości między progami będą większe i palce nie zdążą :D
B ( o ) ( o ) B S

Offline m_r

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 3
Odp: Siódemka do grania solówek
« Odpowiedź #4 02 Lut, 2019, 23:53:24 »
Moje podejrzenia wzięły się stąd:
https://magazyngitarzysta.pl/sprzet/testy/gitara-elektryczna/20616-rgdix7mpb-sbb
(konkretnie chodzi o fragment "W stroju E czuć już większe naprężenie przy podciąganiu")
oraz stąd:
http://forum.sevenstring.pl/gitary-7-strunowe/(ngd)-rgdix7mpb/
I tutaj fragment, gdzie przy strojeniu do Std B najcieńsza struna się zrywa.
Wcześniej nie miałem do czynienia z gitarą z wydłużoną skalą, dlatego też pytam tutaj o wrażenia z gry na takim instrumencie i różnice w porównaniu ze zwykłą gitarą sześciostrunową.
Jeśli instrument śmiało poradzi sobie z częstym przestrajaniem od standardu do niskich strojów, a większe odległości między progami nie spowodują tego, że palce się nie wyrobią  ;) to chyba nie mam więcej pytań.
Prosiłbym jeszcze o rozwinięcie tematu w kwestii doboru odpowiednich strun oraz podesłania jakichś alternatyw dla RGDIX7MPB (obok UV777), które mogą być łatwiej dostępne na naszym rynku.

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 765
Odp: Siódemka do grania solówek
« Odpowiedź #5 03 Lut, 2019, 00:43:23 »
Świat rocka już widział większe skrajności niż standardowy strój na barytonie...
Choćby SRV który wg legendy zakładał struny 13..., a czasem nawet 15... on to miał naprężenie ;) Swoją drogą w "magazyngitarzysta" spotkałem już parę dziwnych i pół prawdziwych teorii.
Z drugiej strony barykady jest Iommi, który zakłada struny 8-32.
Tak wiec: jeśli struna się zrywa (i nie jest to usterka techniczna gitary), to zakładasz cieńszą strunę.

Offline Aremenius

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 393
  • HUE
Odp: Siódemka do grania solówek
« Odpowiedź #6 03 Lut, 2019, 10:27:16 »
Albo znajdujesz przyczynę problemu i ją eliminujesz, ja kiedyś miałem lekko podrdzewiały klucz i za każdym razem kiedy nawinąłem nowe struny po kilku godzinach grania przy pracy struny i dostrajaniu jej pękały zawsze w tym samym miejscu. Chwila pracy pilnikiem i spokój do dziś (7 lat później?)

Co do grania jeszcze i podciągania itd. to powiem od siebie że 26,5 na 9 styknie do wszystkiego jedyne co to dobrać dobrze dół, aktualnie w multiskali na górze mam 26' i gram na 10 bez tragedii ;)
« Ostatnia zmiana: 03 Lut, 2019, 10:29:10 wysłana przez Aremenius »

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 504
  • Venus as a goodboi
Odp: Siódemka do grania solówek
« Odpowiedź #7 03 Lut, 2019, 12:31:44 »
Ja gram na 11kach w 25,5” w E std, w Baritone Jazzmasterze mam bodaj 13-72 w A std (było nawet wcześniej A#). To wszystko kwestia preferencji, jak struny nie są w jakichś ekstremalnych warunkach wilgoć/temperatura i nie dziadujesz na jakieś marki-krzaki, to nic nie powinno się dziać.

Co do gitar, to przekop forum, kupa tematów o starych japońskich Ibanezach się tu przewinęła i innym sprzęcie z tej kategorii cenowej

Offline Stivo2005

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 507
  • Fanboy ENGL'a :D
Odp: Siódemka do grania solówek
« Odpowiedź #8 04 Lut, 2019, 09:40:12 »
Czy skala instrumentu 26.5 nie uniemożliwi mi grania szybkich partii solowych

Nie. Różnice w odległościach pomiędzy progami między 25'5, a 26'5 powyżej XII progu są kosmetyczne. Dodatkowo, przecież są różne rozmiarówki strun...

czy możliwe będzie nastrojenie pierwszych sześciu strun w EADGBE nie uszkadzając niczego?

A co chcesz uszkodzić w ten sposób? Kolejny raz, odpowiedni dobór strun.

Sam mogę Ci do grania solowego polecić Solara serii A, to chyba pierwsza gitara jaką miałem w rękach, gdzie wyraźnie odczułem, że osoby projektujące ten instrument, pochyliły się nad kwestią wygody w graniu powyżej 20 progu.

Choćby SRV który wg legendy zakładał struny 13..., a czasem nawet 15... on to miał naprężenie ;) Swoją drogą w "magazyngitarzysta" spotkałem już parę dziwnych i pół prawdziwych teorii.

Skolnick gra na 13stkach szredy i podciągnięcia z lekkością, z jaką ja co najwyżej puszczam pierdy.
« Ostatnia zmiana: 04 Lut, 2019, 09:46:37 wysłana przez Stivo2005 »
Bynajmniej to nie przynajmniej!

Offline m_r

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 3
Odp: Siódemka do grania solówek
« Odpowiedź #9 04 Lut, 2019, 23:34:24 »
Dziękuję za wyjaśnienia, wszystko jest już jasne.
Teraz pozostaje mi tylko przewertować rynek gitar i dopaść tą najbardziej odpowiednią dla siebie.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
10 Odpowiedzi
9864 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 28 Wrz, 2011, 23:55:41
wysłana przez majkelk
12 Odpowiedzi
5930 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Gru, 2012, 18:38:20
wysłana przez xenom
20 Odpowiedzi
8588 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 17 Paź, 2013, 08:45:09
wysłana przez przemekprzemek
9 Odpowiedzi
3187 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Sty, 2015, 13:59:02
wysłana przez theremin
16 Odpowiedzi
3889 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Sie, 2019, 21:16:48
wysłana przez g-zs