Autor Wątek: Skała 24.75 Drop-B - Miękkie struny do solówek  (Przeczytany 8607 razy)

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Witam
    Temat może i trochę wyświechtany, ale ilekroć ktoś pytał o struny do drop-B na skali 24.75 to każdy wyskakiwał z jakimiś grubasami żeby stroiło. Rzecz w tym, że nie tylko chcę aby stroiło, ale żeby spokojnie można na tym grać solówki, bendy, wibrata itp. Wiem, że każdy ma inną łapę- niektórzy grają solówki w drop C na 13-62 i do tego na barytonie, który je dodatkowo napręża, albo taki Zakk, co używa 60 do standard D. Ja mam "normalną" łapę  ani twardą ani lekką (dla przykładu w E standard grałem na 10-46 i 11stki to już było dla mnie za wiele). Wiem też, że każda gitara jest inna i nawet mimo tej samej skali inaczej będą się zachowywały na tych samych strunach. Dlatego też chcę jedynie poglądowo poznać Wasze preferencję, aby wybrać coś dla siebie. Najbardziej hepi byłby jeżeli byłby to istniejący set, choć jestem też otwarty na składaki.  Ma to stroić do Drop B na tak krótkiej skali i być miękkie w sam raz do solówek.

Offline Amok

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 66
Ja od początku grałem na 10-46/52 w E i ostatnimi czasy odkąd zacząłem stroić swoją gitarę w drop C postanowiłem zostać na 10-52 i to był strzał w dziesiątkę, dużo wygodniej i z mniejszą szkodą dla palców idą wszelakie bendy, a lubię robić takie 1,5-tonowe z eleganckim wibrato. W standardzie drugą gitarę mam 9-46 i naciąg jest zbliżony. Przestawienie się z grubszych strun też trwało szybko. Co prawda ja mam obie gity w skali 25,5, ale myślę, że 11-56/60 byłby do skali 24.75 i drop B w sam raz.

Offline mateusz.

  • Gaduła
  • Wiadomości: 187
  • Wydobywam specjalne pasmo z 8. struny!
Jak nie chcesz nic grubo to może któryś z setów D'Addario - [12-60] albo [13-62] - do drop B w tej skali powinny być cacy.

Offline oz

  • Pr0
  • Wiadomości: 968
od bidy 12-60 będzie (np. set od siódemki z wywaloną struną e1)

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
13-62 odpada totalnie - miałem to co prawda do drop C, ale widząc jak bardzo mi to nie leży to nie sądzę, że w drop-B powinno być o wiele lepiej.

Wiolinowe 12stki są deko za grube (d'addario poleca je do C standard, a tu właściwie mamy 5 strun od C# standard więc nic dziwnego). Jest taki set 11-56 i myślę, że te 11stki powinny być spoko, ale boję się, że 56 w 24,75 może nie stroić do B.

Offline Amok

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 66
to wtedy osobno 60, która moim zdaniem starczy i będzie pan zadowolony ;)

Offline Stivo2005

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 507
  • Fanboy ENGL'a :D
Jest taki set 11-56 i myślę, że te 11stki powinny być spoko...

Tak, dobrze myślisz.

...ale boję się, że 56 w 24,75 może nie stroić do B.

Niepotrzebnie. Co prawda sam używam teraz 13-56, ale najgrubsza struna (a to z nią zwykle pojawiają się problemy), to też 56 :D nie mam problemów z ustawieniem jej na menzurze 25', a to tylko 0.25' więcej ;)
Bynajmniej to nie przynajmniej!

Offline Vicol

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 057
    • Nakvrw und Śmierćmetal
10-52 lub 10-54 do standard D. W wersji siedmiostrunowej dodaję w zależności od humoru(lub tego co się nawinie) coś z przedziału 67-74 do A. Jeśli chodzi o strojenie ostatniej struny, to coś z przedziału 56-60 da spokojnie radę. Grubsze struny nic więcej tu nie wniosą. Zbyt gruba struna może i mniej odstraja się przy jebnięciu i jest mniej podatna na odstrajanie przy docisku ale przy tym potrafi nie stroić sama w sobie. Szczególnie na krótkiej skali. A nic mnie tak nie wkurwia jak pojedynczy dźwięk falujący z powodu odstrojenia harmonicznych, brzmiący na sucho jak klepnięcie dildosem w balustradę.
Pozostałą część setu zacząłbym od 10.5(jeśli to mają być GHS, jeśli nie to 10 lub 11 w zależności od upodobań) i skończyłbym na 42 lub 44.

Jeśli chodzi o ustawienie menzury i intonację: tu ograniczeniem jest tylko zakres regulacji na mostku. Dobre struny będą intonować, chyba, że gitara to uniemożliwia.
« Ostatnia zmiana: 29 Sie, 2013, 22:16:52 wysłana przez Vicol »
synkopy to guwno

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
Gram na gibsonie SG w strojach od standard E do drop A#, w sumie na zmianę na tych dwóch ostatnio głównie. Mając jedną gitarę, długo szukałem setu, który dobrze mi pożeni taki rozbieg. Padło na 12-56 od EB i muszę przyznać, że dla tej menzury, do strojenia, o którym mówisz, jest to chyba optymalny strój. W standardzie jest twardo, co osobiście lubię, jako, że pomaga mi to wyrabiać technikę przy ćwiczeniach (na przykład bendowanie  bardzo wyrabia siłę palców). W drop A# jest już trochę luźno w konfrontacji ze strojem ćwiczebnym, ale też nie ma flaka. 13 będzie zdecydowanie za gruba, ale jeżeli chcesz mieć feeling a'la 10-46 w E na tej menzurze, to 12-56 z powodzeniem dadzą radę :)

Offline Matzer

  • Gaduła
  • Wiadomości: 183
  • chcę być Pr0
ja na tej skali w drop B zaczynam na 10 i kończę na 60, czyli mam w miarę "ogarnięty" nieflakowaty dół i luźność na solówach, chociaż zastanawiam się czasem czy nie jest za luźno... w sumie opcja podbitego setu z 10 na 11 może być dobrym rozwiazaniem...

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Padło na 11-56 od d'addario  - zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

Offline Dun

  • TW
  • Gaduła
  • Wiadomości: 424
Ja na powyższym secie, przy 25,5 mam troszkę makarony w Drop B. :/ Spróbuj raczej 10-60 i grubiej.

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
Jak jest za grubo na dole, to też nie dobrze. Takie flażolety na przykład, lubią, jak jest trochę luzu ;)

Offline m.prorok

  • Gaduła
  • Wiadomości: 119
11-56 to stroiłem w standard E, przy B to będzie masakryczny makaron.
Choćbyś strząsał dwa tygodnie, zawsze kropla spadnie w spodnie.

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
12-60, jak lubi twardszą najniższą, lub 12-56, jeśli nie i będzie gites ;)

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
12stki są dla mnie za twarde do solówek i tyle - da się na nich grać ale chuj mnie strzela na dłuższą metę. Wiem że na pewno muszą 11stki na wiolinach.

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
12stki są dla mnie za twarde do solówek i tyle - da się na nich grać ale chuj mnie strzela na dłuższą metę. Wiem że na pewno muszą 11stki na wiolinach.

2 tygodnie pograłbyś na 12stkach w drop D i pozbywasz się problemu, chociaż na początku rzeczywiście jest ciężko. Sam gram na zmianę w drop D i drop A# na 12-56 i jest tak akuratnie :)

Offline ma95

  • Gaduła
  • Wiadomości: 149
Miekkie struny to wioliny kolo 11 i najgrubsza ponad 60 ;)
Czerwona dziewczynka przekrojona na krzyż
Czemu ty jabłuszko krzywo na mnie patrzysz ?

Offline Draiman69

  • Gaduła
  • Wiadomości: 298
    • .Comin
Ja mam 2 wiosła ze skalą 24/75 stroje do drop B i używam strun ernie ball 10-52 Heavy bottom i wszystko się zgadza :)
Jak się nie ma co się lubi ,to się lubi co się ma !

Offline Olcha

  • Gaduła
  • Wiadomości: 269
serio 12-60 powinno być idealne do tego B jeśli nie lubisz grubasków(ewentualnie na samą górę coś grubszego ale to tylko moje zdanie)

 Ja gram na 11-54 w drop D  na 25.5 i jest praktycznie idealnie. I wioliny IMO bardzo miękko pracują. Może popróbuj jednak z grubszym drutem.
Bo może i ciężko to przychodzi, ale przynajmniej wszystko później brzmi tłusto na solo a nie bzyczy..

Offline przemekprzemek

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 47
Na chwilę obecna mam w Les Paulu 11-54 w dropped B, wiem...powinny być co najmniej 12-stki ale przy dobrej regulacji ujdzie a w solówkach masełko wręcz  :devil:

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
59 Odpowiedzi
33799 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Lut, 2009, 18:45:50
wysłana przez BartekL
0 Odpowiedzi
1727 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Lut, 2010, 20:09:11
wysłana przez domas
29 Odpowiedzi
10834 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Gru, 2010, 01:19:43
wysłana przez blackdahlia
22 Odpowiedzi
14408 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Mar, 2011, 15:37:32
wysłana przez wuj Bat
15 Odpowiedzi
13804 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Lis, 2011, 18:04:50
wysłana przez maniek