Autor Wątek: Jim Dunlop UV-1 Uni-Vibe  (Przeczytany 9318 razy)

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
Jim Dunlop UV-1 Uni-Vibe
« 08 Paź, 2008, 23:34:24 »
W życiu każdego mężczyzny jest taki moment, że zaczyna grać bluesa, sprzedaje wszystkie zabawki i kieruje się w stronę klasyki. Przynajmniej takie wrażenie można odnieść patrząc na ceny poszczególnych gitarowych gratów na pewnym znanym zagranicznym portalu aukcyjnym.


Uni-Vibe, o którym dziś będzie mowa stał się sławny poprzez wspomnianego znanego i lubianego szarpidruta, jego Machine Gun bez UV nie byłby dziś tą samą piosenką. Podobnie ma się sprawa z największym przebojem niejakiego Robina Trowera, czyli „Bridge of Sighs”. I w zasadzie tu można by skończyć test poniższego urządzenia... no, może jednak pojedziemy dalej.

W założeniu Uni-Vibe miał symulować dźwięk gitary podłączonej pod kolumnę Leslie, czyli swoiste vibrato, pphaser chorus i tremolo w jednym opakowaniu. Najkrócej mówiąc miał udawać wirowanie głośnika, razem z powstającym przy tej okazji efektem Dopplera (więcej o Leslie tutaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Leslie_speaker). Niestety, pod koniec lat 60-tych kiedy konstruowano oryginalny UV efekty stereo w ogóle nie istniały, w związku z czym trzeba było obejść się monofonią. Jak łatwo się domyśleć – wynik raczej trochę odbiegał od prawdziwego brzmienia... co wcale nie przeszkodziło mu stać się z miejsca absolutnym klasykiem.

Po czterdziestu latach od skonstruowania pierwowzoru mamy na rynku około czternastu tysięcy dwustu pięćdziesięciu siedmiu wariacji na temat oryginału, który podzielił los klasyków i stał się obiektem kolekcjonerskim (co za tym idzie: osiąga ceny z kosmosu). Prawa do nazwy Uni-Vibe wykupiła firma Jim Dunlop, znana z rekreowania efektów używanych przez Jimiego Hendrixa. W porównaniu z pierwotnym wcieleniem zdecydowanie się zmniejszyła, nie jest zasilana bezpośrednio z sieci i nie wymaga już używania zewnętrznego pedału do kontrolowania prędkości (chociaż jest taka możliwość,  niestety pedał jest sprzedawany osobno).


Obudowa jest zbudowana niezwykle solidnie, nie ma tu ani śladu plastiku poza ozdobną płytką na górze i gniazdem zasilania 18V – co może sprawiać pewne problemy, bo większość dzisiejszych kostek jest zasilana napięciem o połowę mniejszym. Do deptania mamy dwa metalowe przełączniki, odpowiedzialne za włączenie efektu  i wybór trybu pracy - chorus/vibrato. Każdy z osobną diodą, czerwoną dla on/off i czerwono-zieloną dla wyboru trybu. Niestety, żadna z diód nie pulsuje w rytm oscylatora LFO, co spotkać można np. w Rotovibe, i jest niesamowicie wygodną sprawą. No cóż, nie można mieć wszystkiego... Do kontrolowania dźwięku służą trzy pokrętła – Speed, Volume i Intensity. Zakres prędkości zaczyna się od wolnego przemiatania, a kończy się na dość szybkim przemiataniu. Potencjometrem Volume regulujemy (niespodzianka) głośność efektu, przy maksymalnym rozkręceniu podbijamy sygnał do 120% (3dB). Pokrętło Intensity odpowiada za proporcje oryginalnego i przetworzonego sygnału. Z tyłu obudowy znajdują się gniazda Input, Output, gniazdo wspomnianego pedału prędkości, gniazdo zasilacza i malutki przełącznik brzmienia całego efektu. Ukryte pod hasłem vintage brzmienie jest nieco bardziej nosowe, jakby spadek  jakości dźwięku. W tyn trybie dźwięk przypomina trochę odbicia analogowych delayów – przytłumione i jakby cieplejsze. Który lepszy – nie da się powiedzieć. Kwestia gustu.

Sam efekt brzmi dość specyficznie. Chorus brzmi grubo, ciepło (nawet bez wciśniętego switcha 'vintage') i zdecydowanie inaczej niż nowoczesne sterylne chorusy. Ciężko porównać go do czegokolwiek, ze wszystkich takich kostek jakie miałem okazję ograć najbliżej był Polychorus ze stajni Electro-Harmonix, chociaż EHX jednak różnił się i możliwościami, i charakterem. Niemniej jeśli ktoś jest ciekaw, wystarczy posłuchać jak brzmi Robin Trower – to właśnie sound chorusa z Univibe. Tryb Vibrato brzmi podobnie, chociaż zasada działania jest nieco inna. Ciężko jest określić czym różni się od innych efektów vibrato, skoro każdy opiera się na tym samym – cyklicznym podwyższaniu i obniżaniu wysokości dźwięku. Jedyne co w tym trybie mi się nie podoba, to niewielki zakres regulacji amplitudy wibracji – można by pójść trochę dalej w stronę psychodelii, jak np. w EHX XO Clone Theory, gdzie zakres był sporo większy... Ale i tak jest to bardzo przyjemne, stonowane vibrato. Dla tego trybu w zasadzie zainteresowałem się Uni-Vibe, ale dopiero dorwanie go w moje łapska wyprowadziło mnie z błędu – ten chorus jest niesamowity! Organiczny jak biologia w podstawówce, ciepły jak browar z Biedronki i inspirujący jak Twój Weekend.


Jeśli ktoś jest fanem kombajnów, efektów cyfrowych oferujących miliony brzmień może nie znaleźć w tym efekcie niczego szczególnego, mało tego Uni-Vibe jest już rekreowany w większości symulatorów efektów modulacyjnych więc nie będzie pewnie nawet niczym nowym. Ale jeśli masz słabość do mitycznego analogowego ciepła, UV (i jego rekreacje) jest obowiązkowym przystankiem do odwiedzenia.

PRÓBKI DŹWIĘKU:

Speed: godzina 14, Volume: godzina 14, Intensity: godzina 16 (tryb chorus)
Speed: godzina 7 (min), Volume: godzina 14, Intensity: godzina 19 (max)(tryb chorus)
Speed: godzina 13, Volume: godzina 14, Intensity: godzina 16 (tryb vibrato)
Speed: godzina 16, Volume: godzina 14, Intensity: godzina 14 (tryb vibrato)

[Pearl LP Custom (EMG 81/85) -> Uni-Vibe -> POD 2.0 -> komp]

ZALETY:

- brzmienie
- wykonanie
- nieskomplikowana, intuicyjna obsługa

WADY:

- niewidoczność w Polsce (pozdrowienia dla firmy Music Dealer, dystrybutora Dunlopa w PL)
- cena
- dość mały zakres intensywności vibrato
- nietypowe zasilanie 18V

Efekt do testów i posiadania dostarczył Muchatek.

PS. Jim Dunlop produkuje też model bez trybu vibrato, za to ze stereofonicznymi wyjściami, oznaczony symbolem UV-1SC.

PS #2. niektóre modele Uni-Vibe nie mają przełacznika vintage on/off, nie wiem czy to te nowsze i czy działają wtedy w trybie vintage czy nie.
« Ostatnia zmiana: 09 Paź, 2008, 09:33:00 wysłana przez dom?n »
Łe tej.

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Odp: Jim Dunlop UV-1 Uni-Vibe
« Odpowiedź #1 09 Paź, 2008, 07:58:40 »
Pro opis! wielkie dzieki za to :*

...i gratuluje :)

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
Odp: Jim Dunlop UV-1 Uni-Vibe
« Odpowiedź #2 09 Paź, 2008, 09:05:40 »
dobre dobre. jutro sobie probki jeszcze odslucham bo mi cos net pada
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
Odp: Jim Dunlop UV-1 Uni-Vibe
« Odpowiedź #3 09 Paź, 2008, 14:51:28 »
ofkors gdyby ktos chcial dawac to do testow portalowych, nie widze problemu ;)
Łe tej.

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Odp: Jim Dunlop UV-1 Uni-Vibe
« Odpowiedź #4 10 Paź, 2008, 08:15:37 »
ofkors gdyby ktos chcial dawac to do testow portalowych, nie widze problemu ;)

jestem na +

Offline BartekL

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 549
  • "Ryjem will not play"
Odp: Jim Dunlop UV-1 Uni-Vibe
« Odpowiedź #5 10 Paź, 2008, 18:14:50 »
Ciężko jest określić czym różni się od innych efektów vibrato, skoro każdy opiera się na tym samym – cyklicznym podwyższaniu i obniżaniu wysokości dźwięku.
Na razie tylko pobieżnie rzuciłem okiem  na art, ale zauważyłem jeden błąd.

Nie wysokości, tylko głośności, albo amplitudy sygnału. Wysokość zmienia pitch shifter, whammy itp

Poza tym bardzo fany artykuł, szczególnie ze są próbki :D

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
Odp: Jim Dunlop UV-1 Uni-Vibe
« Odpowiedź #6 10 Paź, 2008, 18:18:07 »
Nie wysokości, tylko głośności, albo amplitudy sygnału. Wysokość zmienia pitch shifter, whammy itp

ziom, ale to jest vibrato, to zmienia wysokosc dzwieku. glosnosc zmienia tremolo, a to wybitnie nie jest tremolo :)
Łe tej.

Offline BartekL

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 549
  • "Ryjem will not play"
Odp: Jim Dunlop UV-1 Uni-Vibe
« Odpowiedź #7 10 Paź, 2008, 18:22:44 »
:-[ ups  :)

Offline zerodead

  • Gaduła
  • Wiadomości: 241
  • It's hard to calm the beatle inside of me
    • cinemon band madafakaz!
Odp: Jim Dunlop UV-1 Uni-Vibe
« Odpowiedź #8 16 Paź, 2008, 17:54:27 »
fajna recka/test czy cokolwiek to jest. naprawdę fajne pisanie :->

tylko żal ściska że to uni-vibe a nie micro-vibe ;-D (a może by tak je porównać!? ;->)

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
Odp: Jim Dunlop UV-1 Uni-Vibe
« Odpowiedź #9 16 Paź, 2008, 22:50:09 »
ja nie widze problemu w porownaniu, do tego jeszcze zdobyc na test DejaVibe i jestesmy szczesliwi ;)

tylko raczej to nie do mnie, nie wiem czy Sinner ma czas, ale moge zorganizowac wysylke UniVibe do niego. albo Ty mozesz poczekac do nowego roku, jak bede w domu z duza iloscia wolnego czasu.
Łe tej.

Offline rock33

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 2
Odp: Jim Dunlop UV-1 Uni-Vibe
« Odpowiedź #10 08 Gru, 2008, 01:11:51 »
Mogę wiedzieć ile ten Dunlop Uni-Vibe kosztuje?

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
Odp: Jim Dunlop UV-1 Uni-Vibe
« Odpowiedź #11 08 Gru, 2008, 15:37:41 »
w PL kosztuje niewiadomo ile bo nie mozna go nigdzie znalezc. Maczos ma w sklepie jedyny egzemplarz w calym internecie (dane na dzien w ktorym pisalem test, ostatnio nie szukalem) - cena 1108 zeta [smiech na sali]. w USA $120-150 mniej wniecej.
Łe tej.

Offline rock33

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 2
Odp: Jim Dunlop UV-1 Uni-Vibe
« Odpowiedź #12 08 Gru, 2008, 23:45:26 »
Ok Dzięki za informacje!!!!

Offline zerodead

  • Gaduła
  • Wiadomości: 241
  • It's hard to calm the beatle inside of me
    • cinemon band madafakaz!
Odp: Jim Dunlop UV-1 Uni-Vibe
« Odpowiedź #13 09 Gru, 2008, 22:04:17 »
ŻE ILE???

FUCK!

nic tylko kupować voodoo :->

ale tak poważnie - z deczka przegięcie.

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
Odp: Jim Dunlop UV-1 Uni-Vibe
« Odpowiedź #14 17 Gru, 2008, 21:56:51 »
a to trzeba jeszcze Zerodeadzie udowodnic, np. w bezposrednim porownaniu albo tescie ;D ;)
Łe tej.

Offline zerodead

  • Gaduła
  • Wiadomości: 241
  • It's hard to calm the beatle inside of me
    • cinemon band madafakaz!
Odp: Jim Dunlop UV-1 Uni-Vibe
« Odpowiedź #15 18 Gru, 2008, 11:22:46 »
ja jestem za :-)

voodoo teoretycznie jest wierną kopią univibe'a więc powinno być to samo, a taniej i prościej ale....kto to wi.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
10 Odpowiedzi
8301 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Gru, 2009, 13:46:26
wysłana przez leszekblues
0 Odpowiedzi
2544 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Paź, 2012, 23:13:59
wysłana przez mhrok lama
144 Odpowiedzi
43066 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Lut, 2015, 14:15:18
wysłana przez Sikor
8 Odpowiedzi
3313 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Sty, 2015, 03:29:11
wysłana przez Bjørn
Vibe

Zaczęty przez chorus Efekty

0 Odpowiedzi
1675 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Lis, 2021, 12:18:22
wysłana przez chorus