Autor Wątek: Jak ogarnąć ten miks ?  (Przeczytany 4771 razy)

Offline atk570

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 59
Jak ogarnąć ten miks ?
« 16 Lut, 2013, 02:06:21 »
Witam wszystkich !!!

Od niedawna zacząłem interesować się miksowaniem, a bylo to spowodowane chęcią nagrania kawałków mojego zespołu. Po krótkim czasie zorientowałem się że jest to dość skomplikowana sprawa. Mimo oglądania tuturiali, czytania poradników i szperania w poszukiwaniu potrzebnych informacji (i oczywiście stosowania wszystkiego czego się dowiedziałem podczas pracy nad miksem) nie potrafię osiągnąć zadowalającego brzmienia całosci tego nagrania. Zwracam się więc z prośbą o znalezienie błędów które popełniłem i pomoc w ich poprawieniu (proszę o wyrozumiałość  :) ). Perkusja to Superior Drummer 2.0 z Metal Foundry i preset udostępniony przez Adama Nolliego na soundcloudzie. Miksowałem ją według screenów które były razem z presetem do metal foundry, oczywiście nie mam pewności czy wszystko zrobiłem dobrze. Bas nagrywany był z pieca mojego kolegi (wyjście liniowe z pieca podlączone do PODa do wejścia instrumentalnego). Gitara nagrana również przez PODa. Bardzo prosiłbym o konstruktywną krytykę i porady dotyczące dalszej pracy nad miksem. Miks robiłem (robię) w Reaperze.

Oto link do kawałeczka: http://www.sendspace.pl/file/5656e2e08a5366cec9414a6
« Ostatnia zmiana: 17 Lut, 2013, 22:31:02 wysłana przez atk570 »

Offline matisq

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 147
  • Gadaj z dupą to Cię osra
    • My Youtube
Popracuj nad brzmienie werbla bo jest niefajne i sztucznie.
Nie słychać blach chyba ze ich nie ma.
Na całość blach jebnąłbym kompresję równoległą + jakiś studio reverb coby więcej przestrzeni było.
Nie słychać w ogóle basu :)
Za mało mięsa w gitarach :)
Podciąłbym o 1,5 dB gitary w 500/600Hz.

Z plusów - całkiem fajny wokal, ale jednak można by coś nim więcej pokombinować (panorama, dublowanie i takie tam) bo jakoś tam mało się w nim dzieje. Ale to moja opinia bo ja tak lubię :)

Offline atk570

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 59
Dzięki za rady, pozmieniałem to i owo, ale i tak jeszcze nie wiem co z tym robić żeby dobrze to brzmiało.

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: Jak to ogarnąć ?
« Odpowiedź #3 17 Lut, 2013, 22:15:39 »
Zanim zaczniesz pytać o to co poprawić w miksie, popraw proszę tytuł tematu na konkretniejszy. Jutro przesłucham na Adamach jak to chodzi i spróbuję pomóc. Opisz też proszę, co robiłeś na poszczególnych ścieżkach oraz na sumie.

Offline atk570

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 59
Odp: Jak ogarnąć ten miks ?
« Odpowiedź #4 17 Lut, 2013, 23:08:42 »
Perkusję miksowałem według tego co można znaleźć w jednej z paczek udostepnianach tutaj https://soundcloud.com/nolly/nollys-metal-drums-preset. Zmieniłem tylko werbel, jego EQ i dałem więcej snare top niż było w miksie adasia :). Wtyczek oczywiście takich samych nie używałem bo nie mam takiej mozliwości korzystając z reapera, space designery pozastępowałem reverbami  izotopa, a resztę wtyczek takich jak kompresory i EQ, wtyczkami z reapera, meldy i innymi które różniły sie jak najmniej od tych użytych przez nollyego.Dodałem też oddzielną ścieżkę na ktorej zapiąłem superiora i zostawiłem na nim tylko ride ponieważ jak wiadomo jest on słabo slyszalny bez zastosowania takiego zabiegu.Zgodnie z zaleceniem matisq'a na blachy (Ambient far) "jebnąłem" kompresje równoległą i reverb Izotopa. Na bas jako pierwsze poszło EQ(wycięte 106 hz, leciutkie podbicie na 200 i 246 hz, na 1800 podbicie o 6 db i low pass na około 4,7 khz) później T.S.E BOD overdrive i kompresor BLOCKFISH. Na gitary nałożyłem tylko EQ, high pass około 150 hz, low pass około 17khz, około 2,7 khz podcięte 4,5 db i tak jak radził matisq podcięte na około 540 o 1.5 db (pan ustawiłem po 80% na każdą stronę). Wokale były nagrywane przeze mnie mikrofonem dynamicznym, na ich scieżki nałożłem w kolejności: noise gate, SPITFISH de-esser, EQ, BLOCkFISH compressor, Mcompressor i reverb Izotopa. High pass na 130hz, podbicie na 650hz, około 4,3khz obcięte o 8,5db i high shelf na 12,5khz o 4,5db do góry.Na master poszedł Bombardier Buss Compressor i W1 limiter. Efektów po zmianach które doradził matisq można posłuchać tutaj http://www.sendspace.pl/file/8f284ba1db881039fea2a90/a5 . Myślę że podałem najpotrzebniejsze informacje, starałem się opisać wszystko jak najdokładniej . Z góry dzięki za pomoc  ;)

Offline OfensywnyRondel

  • Gaduła
  • Wiadomości: 412
  • podstępny wysłannik kalafiora
Odp: Jak ogarnąć ten miks ?
« Odpowiedź #5 17 Lut, 2013, 23:26:27 »
Po pierwsze.. nie słuchaj jak ktoś ci mówi, że np. podbij tu 5kHz o 2dB, to z góry nie ma sensu, sam musisz słyszeć co go ma. Nikt ci nie powie czy dobrze zrobiłeś podbijając 200Hz tu czy tam. Po drugie mnóstwo podstawowych błędów wynikających, jak podejrzewam, z trzymaniu się sztywnym przypadkowych porad wyczytanych w necie. Np. kompresji równoległej używa się tylko podczas masteringu lub na grupie śladów, najczęściej bębnów żeby dodać większego punchu wynikającego z dodaniu cichej kopii pompującego sygnału. To samo z reverbem. Co do ride'a to w superiorze w oknie gdzie widać zestaw kliknij prawym na ride i na dole po prawej możesz go podgłosić.
nie lubie placki

Offline atk570

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 59
Odp: Jak ogarnąć ten miks ?
« Odpowiedź #6 17 Lut, 2013, 23:52:33 »
Wiadomo że ścisłe trzymanie się wyczytanych porad rzadko prowadzi do tego co chcemy osiągnąć, ale wiadomo że są one jakimś wyznacznikiem kierunku który powinniśmy obrać. Jak zaczynałem miksować ten kawałek to robiłem to według porad fortiori z YT, później czytałem jakieś fora, zakamarki audio, znalazłem preset nollyego i w końcu mogę wrzucić to tutaj. Zbieram informacje, uczę się na swoich błędach i zgadzam sie że nie powinno się polegać na poradach które dokladnie opisują nam co trzeba podbić, a co obciąć, bo powinno się przede wszystkim słuchać, ale bez wskazówek daleko się nie zajdzie, tak przynajmniej mi sie wydaje ;)

Offline OfensywnyRondel

  • Gaduła
  • Wiadomości: 412
  • podstępny wysłannik kalafiora
Odp: Jak ogarnąć ten miks ?
« Odpowiedź #7 18 Lut, 2013, 00:43:07 »
Tak, nie przeczę temu, wszelkie presety itp. są tylko punktem wyjściowym. Weryfikatorem powinno być ucho i kierniki, z czego ucho i tak na końcu decyduje. Jeśli w ścieżce basu występuje jakiś rezonans w 200 Hz to podciecie w tej okolicy jest sensowne,a nawet konieczne,ale jeśli robi się to dlatego,bo gdzieś napisali,że to odmuli ścieżkę to jest to bzdura,bo wszystko zależy od śladu źródłowego, niektórych nie trzeba nawet ruszać, zgodnie z zasadą im mniej tym lepiej,łatwo można się zatracic w setkach niepotrzebnych operacji.
nie lubie placki

Offline atk570

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 59
Odp: Jak ogarnąć ten miks ?
« Odpowiedź #8 24 Lut, 2013, 21:36:53 »
Dobra nad tamtym miksem jeszcze kiedyś popracuje, ale teraz pytanko jak oceniacie ten https://soundcloud.com/antoni-k-1/invader ?

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
4 Odpowiedzi
4240 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Maj, 2012, 16:33:14
wysłana przez motyl
25 Odpowiedzi
16241 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Kwi, 2013, 13:16:45
wysłana przez Mat
16 Odpowiedzi
4610 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Mar, 2015, 12:39:02
wysłana przez Mat
32 Odpowiedzi
13762 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 25 Mar, 2018, 14:00:07
wysłana przez majkelk
36 Odpowiedzi
7769 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Kwi, 2017, 19:58:28
wysłana przez jaco