Mac nie jest lepszy do audio dlatego, że "lepiej obrabia dźwięk". Chodzi (a może chodziło) o stabilność pracy - podczas nagrywania wielośladowej sesji zawiecha systemu może wywołać nieodwracalne zmiany w organizmie...
Dlatego kiedyś realizatorzy wybierali głównie Maca - szansa zawieszenie była mniejsza, niż na Windowsie. Dziś sprawy nie mają się już tak jak dawniej - przy świadomym użytkowaniu oba systemy mogą pracować stabilnie (mi osobiście się nie udało dogadać z W7, ale je jestem słabiak jeśli chodzi o systemy operacyjne). Zatem wybór kompa to:
1) System operacyjny (W czy OS X, linuxa można odpuścić)
1.a) Jeśli OS X, to Mac (chyba że Hacintosh, ale to też nie dla zwykłego usera)
1.b) Jeśli Windows to... Mac albo PC.
Dlaczego komputer od Apple (bez względu na wybrany system)? Bo nie ma problemów z połączeniami interfejsów po FW, bo ma FW 8 pinowe, tzn. z dużą przepustowością i zasilaniem, bo łatwiej zorganizować stabilną pracę.
Dlaczego komputer nie od Apple? Bo droższy.
A teraz nagrywanie - żeby nagrywać choćby mikrofon, potrzebny jest przedwzmacniacz. Przedwzmacniacz możemy później wpiąć w wejście liniowe w kompie, ale jesteśmy ograniczeni do tylko jednego źródła (jednej ścieżki), lub ewentualnie wielu źródeł na jednej ścieżce. Zatem kupujemy urządzenie, które ma w sobie przedwzmacniacz(e) i komunikuje się z komputerem tak, że można nagrywać wiele źródeł na wiele ścieżek. To jest właśnie interfejs audio, czyli taka zewnętrzna karta dźwiękowa.
Jeżeli planujemy nagrywać wiele źródeł jednocześnie (>8?), lepiej mieć interfejs na FW. Przy nagrywaniu kilku ścieżek USB również sobie poradzi.
Mamy kompa, mamy interfejs... Wybieramy program, który będzie nam obsługiwał to wszystko (wspomniany Garage Band, Reaper, Cubase...), czyli tzw. DAW. Niektóre programy są darmowe, inne nie, a jeszcze inne nie są darmowe i nie współpracują z byle jakim interfejsem (ProTools). Zaletą Garage Band jest to, że dostajemy w pakiecie zestaw wtyczek, loopów i instrumentów wirtualnych, zatem możemy robić swoje. Z innymi programami też coś tam się zwykle dostaje, ale niewiele.
Mamy kompa, interfejs i program... Żeby coś ukręcić potrzebujemy wtyczki, czyli jakby mini programu uruchamianego z poziomu DAW. Wtyczki zajmują się przetwarzaniem nagranej/nagrywanej ścieżki - kompresują, dodają pogłos, symulację wzmaka i inne cuda... Można szukać bezpłatnych, można kupować - temat pojawiał się na forum.
Mamy... wszystko? Nie. Potrzeba całej reszty - mikrofonów, kabli, odsłuchów, słuchawek... Tu zaczyna się zabawa. Trzeba już na poziomie wyboru interfejsu zastanowić się co przede wszystkim chcemy nagrywać - jeżeli ma być to gitara i okazjonalnie wokal, to wystarczy nam interfejs z jednym/dwoma wejściami mikrofonowymi (+wejścia liniowe np. na klawisz), jak chcemy nagrać bębny, to potrzeba już co najmniej 4 takich wejść, a jak chcemy nagrać cały band naraz, to i 8 może być za mało...
Wszystko zależy od tego, co chcemy nagrywać, a tak po prawdzie to od szmalu. Ciężko od razu kupić kompa za 6k, interfejs za 6k, odsłuchy za 4k, 12 mikrofonów za 1k sztuka i całą masę peryferii (wzmacniacze słuchawkowe, prawdziwe kompresory(!?) i inne urządzenia...). Można natomiast zacząć od zwykłego kompa, interfejsu od Zorra za 250 zł, nagrywania gitary z wyjścia liniowego i wokalu do Shura PG. A jak się spodoba, to zaczynamy się GASować i tracić majątek...