Autor Wątek: Gitara barytonowa vs standardowa - strojenie.  (Przeczytany 19297 razy)

Offline FlyingV

  • Gaduła
  • Wiadomości: 269
Gitara barytonowa vs standardowa - strojenie.
« 15 Mar, 2008, 00:01:44 »
No wiec mam takie pytanie. Jaka jest roznica miedzy nastrojeniem wiosla barytonowego i normalnego np. do tonacji G, Fis, A? Teoretycznie moge mokja normalna gite nastroic do Dropp F prawda? W jakim celu stosuje sie zwiekszona skale? CHodzi tu o dobor strun? Nie stac mnie teraz na barytonowa gitare, a chcialbym stroic sie bardzo nisko, interesuje mnie wlasnie to dropped F, ewentualnie Fis. Sa ku temu jakies przeciwskazania? Ta tonacja bedzie jakos zle grala na mojej krotkiej skali?

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
im wieksza dlugosc czynna strun tym wiekszy naciag w stosunku do gitary z mniejsza menzura przy takiej samej grubosci strun... ma to swoje plusy, jak i minusy.. dluzsza menzura dziala ujemnie na latwosc wydobywania flazoletow

edit: ale dobry kon, to i po blocie pojdzie  :-X :headbang:

Offline dr.evil

  • Gaduła
  • Wiadomości: 213
  • sqqrv jakih mauo
ja stroje do F na strunach 72-11 poprzednio mialem 90-15 i ogolnie uwazam ze jest to bezsensu :P
wszysko mi stroi (w standardowej 7ce) i woogle hula.. ale grubosc strun jakos ogranicza finezje i lekkosc gry :P
bulb i acle skonczyli sie na "killem all"!

Offline FlyingV

  • Gaduła
  • Wiadomości: 269
No wiec, narazie to chcialbym potestowac te tonacje, czy w ogole cos takeigo mi pauje. W planach mam zakup siodemki.

Sinner - czyli do barytona moge zalozyc ciensze struny, nastroic przykladowo do F i to mi da wieksza swobode i komfort grania? Dobrze rozumuje? Czy sa jakies plusy zalozenia odpowiednio grubych strun do standardowej szostki, strojenia sie do F, Fis, G etc. oprocz latwosci w wydobywaniu flazoletow?


Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
teoretykiem w barytonach jestem ziomie :/ ale z moich kruchych doswiadczen wynika, ze te niecale 2cale az tak drastycznie naciagu nie zwiekszaja niestety

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
dluzsza menzura dziala ujemnie na latwosc wydobywania flazoletow

z tym sie nie zgodze. Mi osobiscie o wiele łatwiej wykonuje się flażolet na moim 28" Pasie niż na 25'5" Ranie (a na 2475" LPku to juz w ogóle nie umiem). Choc z 2 strony to na basie też mi nie wychodzily :D

PS. Na gitarze z małą skalą przy niskim stroju możesz w ogóle nie dać rady ustawić poprawnie menzury, wiec Ci nie będzie stroilo na wyższych pozycjach.

E: Sinner, jest ogromna różnica. Majac na 25,5" struny 13-68 a na 28" czuc ogromną różnicę w twardości. Przy stroju GDGCEA gitara z "normalną" menzurą strasznie krótko wybrzmiewa i brzmienie jest strasznie gluche. Po za tym najgrubsza struna jest tak czuła na dotyk, że za mocne docisnięcie do progu powoduje dość znaczne rozstrojenie. Generalnie polecam przestrajanie zwykłej gitarki w dól tylko jeśli jest to niezbedne i tylko jśli zastosujesz bardzo grube struny, np jakieś 16-7x, do F to juz by musial być komplet XX-9X
« Ostatnia zmiana: 15 Mar, 2008, 00:36:33 wysłana przez g-zs »
B ( o ) ( o ) B S

Offline FlyingV

  • Gaduła
  • Wiadomości: 269
Tak jak juz pisalem, chce tylko narazie potestowac takie ekstremalnie niskie tonacje jak na moje dotychczasowe doswiadczenie. Solowek prawie nie gram, wiec o ustawienie menzury nie bede dbal w tej fazie testow.

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
wiesz, nie trza grać solówek żeby czasem wyjść po za 5 próg ;) generalnie przy strunie 16-72 w stroju G i skali 25,5 mialem w mostku ustawione takie ekstremum, że już bardziej by się nie dało
B ( o ) ( o ) B S

Offline FlyingV

  • Gaduła
  • Wiadomości: 269
Ah, a ja myslalem, ze chodzi od 12 do 22 progu :) Qrde, to moze kapke ciensze te struny zaloze. Dobra, pomysli sie. Dzieki :)

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
teoretykiem w barytonach jestem ziomie :/ ale z moich kruchych doswiadczen wynika, ze te niecale 2cale az tak drastycznie naciagu nie zwiekszaja niestety

no nie zgodze sie niestety. jesli obnizasz stroj i ladujesz juz jakies mega rozmiarowki to te 2 cale daja bardzo duza roznice
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
17 Odpowiedzi
14512 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 25 Wrz, 2012, 23:51:09
wysłana przez Bjørn
7 Odpowiedzi
4813 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Paź, 2012, 11:53:10
wysłana przez Dale Cooper
17 Odpowiedzi
10810 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Paź, 2013, 15:16:04
wysłana przez Orange
10 Odpowiedzi
7124 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Paź, 2017, 21:47:49
wysłana przez wzh
36 Odpowiedzi
13092 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 31 Maj, 2021, 13:58:17
wysłana przez OMSON