Autor Wątek: Strojenie basu do gitary 7 w A. HOWTO?  (Przeczytany 13042 razy)

Offline dobry

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 69
Strojenie basu do gitary 7 w A. HOWTO?
« 06 Mar, 2020, 12:50:08 »
Otóż, wieczorami, jak już rodzina pójdzie spać, spełniam swoje muzyczne hobby i coś tam sobie gram na gitarze i czasem nagrywam. Naszło mnie, że chciałbym do tego bas.
Gram na 7 w stroju ADGCFAD. Basu póki co nie mam, ale się rozglądam - bas będzie dla mnie (a może któryś z dzieciaków się zainteresuje). Właśnie, tylko za czym mam się właściwie rozglądać. Chciałbym "dopasować" bas, a właściwie jego strój, do stroju gitary.
Jak to stroić? Oktawę niżej niż A w gitarze, czy może ta sama oktawa? szukać 5 czy 4 struny? 34 cale stykną? Jakiej grubości struny będą potrzebne?

Jak to Wy robicie?

Nie chodzi mi o pokazanie palcem konkretnej gitary, tylko pomocy w rozgryzieniu konceptu. Na przykład: "my stroimy bas w ADGC oktawę niżej ale musiałem pierdzielnąć struny 200 / 50 cali gryf żeby nie waliło o progi"
A może lepiej ta sama oktawa? Help.

Jakiś początkowy koncept do przemyśleń potrzebuję od Was.
dobry

Online fk

  • Gaduła
  • Wiadomości: 188
    • NailbombAudio
Oktawe nizej zdecydowanie. my stroimy sie do G# czyli jeszcze kapke nizej, bas warwicka, struny 135, set od 5-ki ale zalozony na 4-ke :D Minimalnie makarony ale ujdzie grac.
Stricte do nagrywania mam swojego Dingwalla, struny 145 jesli dobrze pamietam, tu juz makaronizmu nie ma

Pozdro

Offline Zelman

  • Gaduła
  • Wiadomości: 275
  • http://trylionband.com
    • Trylion
Oktawa niżej i na pewno skala dłuższa, niż 34. Najlepiej Dingwalla kupić ;)

Offline dobry

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 69
Dingwall ze 3x za drogi jak na kanapowe granie.
Natomiast dzięki za dwie najważniejsze wskazówki. 34" to ciut mało, i że musowo oktawa niżej.
dobry

Offline dobry

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 69
Hm, jak tak oglądam thomanna to taki 35" bas można znaleźć za poniżej 2k PLN, no to całkiem spoko :-)
dobry

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Dingwalla sobie odpuść... Jak chcesz dobry badyl tej klasy, to już lepiej wziąć Spectora Euro. A tak na ludzką kieszeń, to będzie Ci na bank działać jakaś używka LTD F-5E (zwłaszcza starsze wersje z hebanem na topie - tylko jak podaję model, to dokładnie taki, a nie ze jakieś podobne LTD, bo to tak nie zagra) albo Peavey Cirrus 5 BXP (czwórka jest na na OLX aktualnie - ona ma 35").  Pisze Ci to basista grający od wielu lat w stroju, do którego aktualnie potrzebujesz instrument (tutaj ważna jest zbita konsystencja w dole i zrównoważone brzmienie string-to-string) - ja na to szczególnie zwracałem uwagę, żeby przebijać się w kapeli i w miksie ;)
« Ostatnia zmiana: 10 Mar, 2020, 23:48:47 wysłana przez OMSON »

Offline dobry

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 69
Ten Peavey Cirrus to jest dokładnie to, co potrzebuję. Z racji tego, że dopiero co wpadłem na pomysł basu to muszę sprzedać kilka swoich gratów to pewnie w tym czasie ten Cirrus zniknie :-(
Rozglądając się wczoraj w internecie zauważyłem coś takiego jak Marcus Miller Sire M2-5 gen1 i gen2, obie z 35" skalą, ten drugi vs gen2 różni się tym, że ma zaokrągloną podstrunnicę przy progach, żeby palców nie haratać. Internet jest wobec tych gitar pochlebny.

PS. właśnie zauważyłem, że na OLX cirrusy są dwa. Będę sobie obserwował w takim razie OLX.
dobry

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 345
    • CTG TV
Obczaj sobie Corta GB75JH. Kosztuje grosze, a ogień jest niesamowity. 35 cali oczywiście.

Tutaj sobie gra na przykład.
mniut i piah

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Chujowy przykład... W miksie tego basu nie słychać przez głupotę tego, co wymyślił sobie taki sound. A tak obiektywnie,  to taka całkiem dobra kopia Music Mana. Tu normalny test.


Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Ten Peavey Cirrus to jest dokładnie to, co potrzebuję. Z racji tego, że dopiero co wpadłem na pomysł basu to muszę sprzedać kilka swoich gratów to pewnie w tym czasie ten Cirrus zniknie :-(
Rozglądając się wczoraj w internecie zauważyłem coś takiego jak Marcus Miller Sire M2-5 gen1 i gen2, obie z 35" skalą, ten drugi vs gen2 różni się tym, że ma zaokrągloną podstrunnicę przy progach, żeby palców nie haratać. Internet jest wobec tych gitar pochlebny.

PS. właśnie zauważyłem, że na OLX cirrusy są dwa. Będę sobie obserwował w takim razie OLX.

Currusy miały przypadłość wadliwego preampu, który żarł baterie w kilka godzin. Zanim kupisz, upewnij się, że bateria trzyma długo.

W swoim tego nie miałem (grałem na jednej baterii kilka miechów), ale po sprzedaży kolejny user już musiał wymienić preamp, bo wyszła ta usterka.
B ( o ) ( o ) B S

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Daj spokój, sam napisałeś , że u Ciebie nie było, a pojawiło się później - czyli jakaś pierdoła. Oddać bas do pierwszego lepszego elektronika i po problemie - np do Puffa czy innego Iana Ridera...

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 345
    • CTG TV
Chujowy przykład... W miksie tego basu nie słychać przez głupotę tego, co wymyślił sobie taki sound. A tak obiektywnie,  to taka całkiem dobra kopia Music Mana. Tu normalny test.



Świetny test. Tylko kolega pytał o bas do grania w A, a nie do pyrkania disco polo.
mniut i piah

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Obawiam się , że nie zrozumiałeś.

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
Daj spokój, sam napisałeś , że u Ciebie nie było, a pojawiło się później - czyli jakaś pierdoła. Oddać bas do pierwszego lepszego elektronika i po problemie - np do Puffa czy innego Iana Ridera...

@sify11 czy to była pierdoła do naprawienia, czy musiałeś wymienić ten preamp?
B ( o ) ( o ) B S

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 732
Chujowy przykład... W miksie tego basu nie słychać przez głupotę tego.....
Cóż za wyważona i obiektywna odpowiedź :D Słychać, słychać. Właśnie dobrze, że jest w miksie. W 99,9% przypadków bas nie jest instrumentem solowymi i nie gra tak głośno jak w teście, który dałeś.
Paczki z głów!

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 612
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
Daj spokój, sam napisałeś , że u Ciebie nie było, a pojawiło się później - czyli jakaś pierdoła. Oddać bas do pierwszego lepszego elektronika i po problemie - np do Puffa czy innego Iana Ridera...

@sify11 czy to była pierdoła do naprawienia, czy musiałeś wymienić ten preamp?
Ja ten preamp wymieniłem, bo komplet baterii na dzień zjadał :/
A szkoda bo grał rewelacyjnie! jakbym wiedział, że mi to byle elektronik ogarnie to bym w życiu go nie zmieniał!
generalnie gitare polecam bo nawet strojona do F dawała rade  :choszatan:
i always go full retard

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Ten preamp, jest akurat jednym z bardziej "muzycznie" brzmiących na rynku. Przetworniki i ten preamp są te same, co w wersjach USA Cirrusa. I tak - rzeczywiście mógł Ci to ogarnąć jakikolwiek elektronik (budowa takiego preampu, jest np dużo mniej skomplikowana od pierwszego lepszego chorusa czy delay'a) - także szkoda, że się go pozbyłeś.  A bas spokojnie wyrabia się w niskich strojeniach, z powodu ciasnej konsystencji w dolnym pasmie. Po prostu nie zmuli się go, obniżając strojenie. Podobnie jak wspomnianego LTD F-5E.


https://www.talkbass.com/threads/peavey-cirrus-battery-issue.798448/

Posty połączone: [time]12 Mar, 2020, 09:35:16[/time]
Chujowy przykład... W miksie tego basu nie słychać przez głupotę tego.....
Cóż za wyważona i obiektywna odpowiedź :D Słychać, słychać. Właśnie dobrze, że jest w miksie. W 99,9% przypadków bas nie jest instrumentem solowymi i nie gra tak głośno jak w teście, który dałeś.

Przecież to nie chodzi o głośność w miksie - powinieneś takie rzeczy wiedzieć panie Uju. :) Subiektywnie, to brzmienie jest interesujące tylko i wyłącznie ze względu, na metaliczną, nie klująca w uszy górę. Niestety cała reszta pasma, to studnia - to już obiektywnie. W miksie zostaje tylko ta góra, a reszta się chowa, z powodu takiego ustawienia brzmienia, że niska średnica (fundamentalne pasmo dla basu) jest mocno wycofana. Przykład od siebie z tym modelem basu linkowałem po to, żeby pokazać, że to nie przypadłość tego modelu, bo akurat niskiego środka ma dużo. Czyli jak się domyślasz - za taki stan rzeczy odpowiada osoba, która dobrała brzmienie basu w miksie.
« Ostatnia zmiana: 12 Mar, 2020, 09:37:20 wysłana przez OMSON »

Offline dobry

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 69
Struny.
Najgrubsze w setach są 135 na taniestruny.pl. Na thomanie jest jeszcze podział na long scale, extra long scale, super long scale. Na taniestruny.pl nie ma tego podziału. Jest szansa, że da się kupić zbyt krótkie struny?
dobry

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Ja biorę stąd (wysyłka wychodzi jakies 20-21 zł po przeliczeniu):

https://lordofthestrings.com/en

Do standard A brałem niklowe d'Addario EXL160BT + 0.160 taperowana. Idealnie zbalansowane naprężenia pod skalę 35" (ale ja nie mam przekładania strun przez korpus w Spectorze Rex5). Jak bedziesz chciał przekładać, przez korpus, to przy skali 35" obawiam się, ze będziesz potrzebował extra longi. Zresztą nie wiem, czy Ci potrzebne przekładanie... Struny założone normalnie - większy dzwon, struny przewleczone przez korpus - więcej miecha. Sam musisz sobie wybadać (niektórzy w ramach setupu nawet mieszają sposób zakładania wg własnych preferencji)
« Ostatnia zmiana: 12 Mar, 2020, 11:25:53 wysłana przez OMSON »

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 732
Przecież to nie chodzi o głośność w miksie - powinieneś takie rzeczy wiedzieć panie Uju. :) .
Ale dwanaście razy bardziej wolę taki test niż z Twojego wideo, gdzie bas jest tak wyeksponowany, jak nigdy w praktyce nie jest.
Paczki z głów!

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
To w sumie nie demo basu (jak w linkowanym przeze mnie teście tego modelu), tylko przetworników gitarowych - bas jest tam, bo jest - ale ktoś to wsadził jako przykład brzmienia basu, jako rekomendacje dla założyciela tematu. Z ciekawości podlinkowałem video, które Ci się podoba znajomemu basiście pytając co sądzi o brzmieniu basu - akurat koleżka lubiący metaliczny, nowoczesny sound, ciężką nutę, te wszystkie Darkglassy i inne (żeby nie było, że to jakiś disco-pop player)? - Ale jakiego basu? - zapytał... I dodał coś o tym, że nawet poszczególnych nut nie bardzo słuchać.

Nie moja opinia  ;D No ale jako gitarzysta pewnie postrzegasz to inaczej - co w sumie bardzo mnie teraz zastanawia... Nie tak dawno też reagowałeś w kwestii basu w miksie, w temacie twórczości użytkowników: IdiotHead - tam bas był ponad miarę wyeksponowany: http://forum.sevenstring.pl/tworczosc-uzyszkodnikow/idiothead-byc-kim-bylem-lp-'przeciw-tobie'/?message=446428

To właściwie jak to jest z Twoim gustem Panie Uju? Jedni lubią dużo, drudzy lubią mało - a Ty razem z nimi? Taki żarcik ;D

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 732
Wszystko nadal się zgadza. Chodzi o proporcje basu do gitar i sklejenie w miksie. W teście od Ciebie bas jest bardzo do przodu z oczywistych powodów, ale aż tak się nie robi w realnym miksie. Może kwestia na czym słuchasz, bo ja na tym filmie od CTG TV słyszę bas cały czas. Jego rolą jest dawać podstawę i groove, a nie musi być dokładnie słychać każdy jego dźwięk. Historie typu Primus, gdzie gitara generuje jakieś pierdy i plamy, a bas gra linię melodyczną to ekstremum, a o tym nie mówimy.

Jeszcze raz, krótko: po prostu filmik od Ciebie to nie jest realny miks basu, a pozostałe dwa wspomniane tak.
Paczki z głów!

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 612
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
Ten preamp, jest akurat jednym z bardziej "muzycznie" brzmiących na rynku. Przetworniki i ten preamp są te same, co w wersjach USA Cirrusa. I tak - rzeczywiście mógł Ci to ogarnąć jakikolwiek elektronik (budowa takiego preampu, jest np dużo mniej skomplikowana od pierwszego lepszego chorusa czy delay'a) - także szkoda, że się go pozbyłeś.
z tego co pamiętam to ten preamp był cały zalany klejem. w sumie to nawet go mam gdzieś w szufladzie.
może go naprawię i wsadzę spowrotem do cirrusa
i always go full retard

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Ile chcesz za niego? ;D

Offline maciek1b

  • Gaduła
  • Wiadomości: 247
    • DEADLY NIGHTSHADE
Podepnę się pod wątek żeby nie tworzyć nowego. Od niedawna mam 8kę Jacksona strojoną do F#, trochę sobie nagrywam "po godzinach" i nie wiem jak dopasować strojenie basu żeby to w miarę było zjadliwe przy graniu riffów z F#. Jak stroicie bas pod gitarę w takim przypadku?

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
9 Odpowiedzi
19286 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Mar, 2008, 09:51:55
wysłana przez nikt
18 Odpowiedzi
10353 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Kwi, 2010, 19:01:03
wysłana przez Donnie
7 Odpowiedzi
4813 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Paź, 2012, 11:53:10
wysłana przez Dale Cooper
10 Odpowiedzi
7096 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Paź, 2017, 21:47:49
wysłana przez wzh
4 Odpowiedzi
6464 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Sie, 2018, 12:11:57
wysłana przez OMSON