Autor Wątek: Co was ostatnio zszokowało?  (Przeczytany 1398402 razy)

Offline inches666

  • Gaduła
  • Wiadomości: 366
  • Uczulenie na 4/4
Masz na myśli ten obrazek wrzucony przez Korwina nie uwzględniający zmiany wartości waluty? :)
www.soundcloud.com/inches666
Ha Ha Ha Ha
Ce dur A mol

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 516
  • Venus as a goodboi
Nie ma co, mnóstwo prawdy w tych słowach Gierka, ale z drugiej strony, jego długi spłaciliśmy niedawno. Mimo, że się starał. przegrał z systemem, który tak chciał ratować (a przynajmniej ja tak mogę mówić oparty o wiedzę z książek, bo na szczęście nie żyłem w tamtych czasach w Polsce) - przesadne przywiązanie do ZSRR, kilka błędów merytorycznych w planie rozbudowy kraju nałożone na kryzys energetyczny w latach 70' spowodowały ekonomiczną katastrofę - ale jakby nie patrzeć, to były podwaliny pod to, by w końcu padła u nas komuna. ;)

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
Gierek rozbił komunę, nie Wałęsa :D

Offline Johnny

  • Pr0
  • Wiadomości: 979
  • Miszcz onelinerów
    • Robur
 :facepalm:

zamknijcie ten temat, błagam
Jazz, Lounge, Downtempo

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Skoro już o słynnym zadłużeniu PL przez Gierka.

Zagraniczne zadłużenie Polski nominalnie jest kilkanaście razy większe niż dług pozostawiony w 1980 r. przez Edwarda Gierka.

Dziękuję.

Chłopie złoty, idąc tą logiką USA jest największym bankrutem, gdyż jest najbardziej zadłużonym krajem na świecie.
Pamiętaj o aktywach o zabezpieczeniach o wartości pieniądza i wielu innych aspektach które mają wpływ nie na wielkośc zadłużenia ale na wypłacalność i tym sie kieruj a nie prostymi przelicznikami. Gierek zył na kredyt, na wszystko były licencje nawet na klej do znaczków, nasz produkt krajowy brutto to był dramat, nie mieliśmy zadnych podstaw do tego by brać te kredyty. No ale zawsze można było dodrukowac kasy.  To był problem, nie ilośc długu, nawet nominalna.

Wiecie co, gdyby tak można było, to bym Wam co niektórym, normalnie zafundował roczne wakacje w tamtych czasach. Ciekawy jestem jak szybko pukalibyście z powrotem do drzwi. Oczywiście ze ludziom za Gierka zyło sie najlepiej , ale nie było to zasługą wspaniałych rozwiązań, bogatego państwa, tylko właśnie tych kredytów.
« Ostatnia zmiana: 07 Cze, 2015, 16:16:49 wysłana przez commelina »

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
Skoro już o słynnym zadłużeniu PL przez Gierka.

Zagraniczne zadłużenie Polski nominalnie jest kilkanaście razy większe niż dług pozostawiony w 1980 r. przez Edwarda Gierka.

Dziękuję.

Chłopie złoty, idąc tą logiką USA jest największym bankrutem, gdyż jest najbardziej zadłużonym krajem na świecie.
Pamiętaj o aktywach o zabezpieczeniach o wartości pieniądza i wielu innych aspektach które mają wpływ nie na wielkośc zadłużenia ale na wypłacalność i tym sie kieruj a nie prostymi przelicznikami. Gierek zył na kredyt, na wszystko były licencje nawet na klej do znaczków, nasz produkt krajowy brutto to był dramat, nie mieliśmy zadnych podstaw do tego by brać te kredyty. No ale zawsze można było dodrukowac kasy.  To był problem, nie ilośc długu, nawet nominalna.

Wiecie co, gdyby tak można było, to bym Wam co niektórym, normalnie zafundował roczne wakacje w tamtych czasach. Ciekawy jestem jak szybko pukalibyście z powrotem do drzwi. Oczywiście ze ludziom za Gierka zyło sie najlepiej , ale nie było to zasługą wspaniałych rozwiązań, bogatego państwa, tylko właśnie tych kredytów.

Tam, może nie, ale duużo bym dał, żeby zaczynać biznes w takich czasach, jak na początku lat 90-tych w Polsce.

Offline october

  • Pr0
  • Wiadomości: 557
  • Oct.


"Długi na koniec epoki Edwarda Gierka wyniosły 23 mld dolarów, co po uwzględnieniu inflacji jest kwotą równoważną 65 mld dolarów z roku 2014. Za te pieniądze wybudowano w latach 70tych 570 fabryk. Sprzedaż części z nich przyniosła tylko do roku 2003 ok. 40 mld dolarów z tytułu prywatyzacji. Donald Tusk zostawia Polskę z długami wynoszącymi ok 280 mld dolarów. Długi zaciągnięte przez Tuska zostały przeznaczone głównie na konsumpcję. Nie zostało po nich praw ie nic o trwałej wartości."

Nie to, żebym bronił polityki Gierka i socjalizm. Zmierzam do tego, że chłop w 89 bardzo trafnie przewidział los kraju nad Wisłą. Tusk zadłużył PL procentowo do PKB o wiele bardziej niż Gierek a jakoś mało kto o tym mówi. Może pytanie "kiedy spłacimy dług Tuska?" I na co te pieniądze się rozeszły?
007

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 206
Może pytanie "kiedy spłacimy dług Tuska?"

Nie kiedy, a raczej "kto"?
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline inches666

  • Gaduła
  • Wiadomości: 366
  • Uczulenie na 4/4
Przecież już odpowiedział. SpłaciMY
www.soundcloud.com/inches666
Ha Ha Ha Ha
Ce dur A mol

Offline 13

  • Gaduła
  • Wiadomości: 481
  • אלהים
570 zakładów pracy... Ja pracuję na tokarce Poręba TR-45. Maszyna z 50 roku.
To prawdziwe dzieło myśli technicznej tamtego okresu.
Długość 3,5 metra. Długość toczenia 2000 mm. Żeliwna konstrukcja, bardzo sztywna i wygaszająca drgania. Na jednym zestawie kół zębatych mogę wykonać 400 gwintów. Metrycznych, calowych, modułowych, diametral pitch, i nieskończoną ilość gwintów wiedeńskich, czyli "dzikich".
Która z dzisiejszych maszyn potrafi to zrobić?
Mówię tylko o jednym przedsiębiorstwie, które sprywatyzowano, a które za chwilę upadło, każdemu na bank przychodzi do głowy jakieś, w którym pracował dziadek, albo tata. I nie bronie ani Gierka, ani komuny, ale w świetle tej "niechlubnej przeszłości", to co zrobił Tusk... Trybunał Stanu to jedyne co przychodzi do głowy.
« Ostatnia zmiana: 07 Cze, 2015, 21:57:24 wysłana przez 13 »
Zdrowy rozum jest rzeczą ze wszystkich na świecie najlepiej podzieloną, każdy bowiem sądzi, iż jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej niźli posiadają. Kartezjusz.

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 206
Przecież już odpowiedział. SpłaciMY

Albo nie zrozumiałeś o co pytam albo nawet na huiowych imprezach zostajesz zawsze do końca, bo możliwe że się jeszcze rozkręci...
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Mam spore wątpliwości czy to Cały dług powiekszył Tusk, ba nawet nie sądzę, ale wiem jak go tutaj nie znosicie więc ok wina Tuska . Nie mam pewności odnośnie długu Gierka ile z tego przypadało na dług krajowy a ile na zagraniczny i czy fogle był krajowy. Na koniec stycznia nasze załdłużenie tzn skarbu państwa było na poziomie ok 57%PKB gdy np Niemcy 78% Austria 74%. Dług zagraniczny to ponad 280mld zł,  nie USD . Fabryki i maszyny z lat 50 tych ni jak sie mają do Gierka ale to fantastycznie ze komuś sie dobrze na nich pracuje. Nie znam sie na maszynach do metalu. To co kupiono za te kredyty Gierka to między innymi  licencja na Berlieta czyli jeden z bardziej awaryjnych autobusów miejskich. Jedno co dobre to elektrownie, faktycznie to był dobry ruch, natomiast fabryki domów którymi sie tak chwalą to IMO pomyłka. Wielka płyta bez obawy można to uznać zły kierunek w budownictwie. Mimo ze ta fabryki czy może bardziej licencje kupowaliśmy z zachodu to jednak szło to słabo. Gierek miał jakieś tam swoje marzenia ale zwyczajnie wiele z tych pomysłów była mocno nietrafiona. Zachód sprzedawał nam czyli Gierkowi maszyny i fabryki czyli technologię przestarzałą energetyczne dinozaury, sprzedawali na kredyt ok 5% gdy inflacja w tym czasie była 7 % czyli teoretycznie fantastyczny interes. Tyle ze u siebie nic z tych rzeczy by już nie sprzedali. Może i Gierek chciał dobrze ale zdecydowanie wole dzisiajsze czasy niż gierkowy dobrobyt.

Offline inches666

  • Gaduła
  • Wiadomości: 366
  • Uczulenie na 4/4
Przecież już odpowiedział. SpłaciMY

Albo nie zrozumiałeś o co pytam albo nawet na huiowych imprezach zostajesz zawsze do końca, bo możliwe że się jeszcze rozkręci...

Możliwe że nie zrozumiałem. A z tym końcem to jest jak z filmami Marvela - zazwyczaj jakaś scena jest po napisach końcowych. Czasem nawet śmieszna ;)
www.soundcloud.com/inches666
Ha Ha Ha Ha
Ce dur A mol

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Mam spore wątpliwości czy to Cały dług powiekszył Tusk, ba nawet nie sądzę, ale wiem jak go tutaj nie znosicie więc ok wina Tuska . Nie mam pewności odnośnie długu Gierka ile z tego przypadało na dług krajowy a ile na zagraniczny i czy fogle był krajowy. Na koniec stycznia nasze załdłużenie tzn skarbu państwa było na poziomie ok 57%PKB gdy np Niemcy 78% Austria 74%. Dług zagraniczny to ponad 280mld zł,  nie USD . Fabryki i maszyny z lat 50 tych ni jak sie mają do Gierka ale to fantastycznie ze komuś sie dobrze na nich pracuje. Nie znam sie na maszynach do metalu. To co kupiono za te kredyty Gierka to między innymi  licencja na Berlieta czyli jeden z bardziej awaryjnych autobusów miejskich. Jedno co dobre to elektrownie, faktycznie to był dobry ruch, natomiast fabryki domów którymi sie tak chwalą to IMO pomyłka. Wielka płyta bez obawy można to uznać zły kierunek w budownictwie. Mimo ze ta fabryki czy może bardziej licencje kupowaliśmy z zachodu to jednak szło to słabo. Gierek miał jakieś tam swoje marzenia ale zwyczajnie wiele z tych pomysłów była mocno nietrafiona. Zachód sprzedawał nam czyli Gierkowi maszyny i fabryki czyli technologię przestarzałą energetyczne dinozaury, sprzedawali na kredyt ok 5% gdy inflacja w tym czasie była 7 % czyli teoretycznie fantastyczny interes. Tyle ze u siebie nic z tych rzeczy by już nie sprzedali. Może i Gierek chciał dobrze ale zdecydowanie wole dzisiajsze czasy niż gierkowy dobrobyt.

Jasne, Niemcy i Austria to tylko BMW, Volkswagen, Siemens, Mercedes, Audi, Reiffeisen, Red Bull, Heckler&Koch, AKG, BASF, Lidl, Braun, Porsche, Mann, Bayer, Steyr, Daimler, Aldi - piszę z czapy, sorry że zapomniałem o kolejnych stu wielomiliardowych koncernach. Jak dobrze, że Polska ma niższe zadłużenie, ale za to jaki potencjał! KGHM, Orlen i Krakowski Kredens uczynią z nas potęgę. Kopaczowo! - zadłuż nas jeszcze bardziej. Można jeszcze opierdolić Wisłę, kolejkę na Kasprowy i dostęp do Bałtyku.
« Ostatnia zmiana: 08 Cze, 2015, 00:15:45 wysłana przez wrobelsparrow »

Offline Mother Puncher

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 423
  • It is useless, to resist.
Mam spore wątpliwości czy to Cały dług powiekszył Tusk, ba nawet nie sądzę, ale wiem jak go tutaj nie znosicie więc ok wina Tuska . Nie mam pewności odnośnie długu Gierka ile z tego przypadało na dług krajowy a ile na zagraniczny i czy fogle był krajowy. Na koniec stycznia nasze załdłużenie tzn skarbu państwa było na poziomie ok 57%PKB gdy np Niemcy 78% Austria 74%. Dług zagraniczny to ponad 280mld zł,  nie USD . Fabryki i maszyny z lat 50 tych ni jak sie mają do Gierka ale to fantastycznie ze komuś sie dobrze na nich pracuje. Nie znam sie na maszynach do metalu. To co kupiono za te kredyty Gierka to między innymi  licencja na Berlieta czyli jeden z bardziej awaryjnych autobusów miejskich. Jedno co dobre to elektrownie, faktycznie to był dobry ruch, natomiast fabryki domów którymi sie tak chwalą to IMO pomyłka. Wielka płyta bez obawy można to uznać zły kierunek w budownictwie. Mimo ze ta fabryki czy może bardziej licencje kupowaliśmy z zachodu to jednak szło to słabo. Gierek miał jakieś tam swoje marzenia ale zwyczajnie wiele z tych pomysłów była mocno nietrafiona. Zachód sprzedawał nam czyli Gierkowi maszyny i fabryki czyli technologię przestarzałą energetyczne dinozaury, sprzedawali na kredyt ok 5% gdy inflacja w tym czasie była 7 % czyli teoretycznie fantastyczny interes. Tyle ze u siebie nic z tych rzeczy by już nie sprzedali. Może i Gierek chciał dobrze ale zdecydowanie wole dzisiajsze czasy niż gierkowy dobrobyt.

Jasne, Niemcy i Austria to tylko BMW, Volkswagen, Siemens, Mercedes, Audi, Reiffeisen, Red Bull, Heckler&Koch, AKG, BASF, Lidl, Braun, Porsche, Mann, Bayer, Steyr, Daimler, Aldi - piszę z czapy, sorry że zapomniałem o kolejnych stu wielomiliardowych koncernach. Jak dobrze, że Polska ma niższe zadłużenie, ale za to jaki potencjał! KGHM, Orlen i Krakowski Kredens uczynią z nas potęgę. Kopaczowo! - zadłuż nas jeszcze bardziej. Można jeszcze opierdolić Wisłę, kolejkę na Kasprowy i dostęp do Bałtyku.

Porsche technicznie rzecz ujmując należy to Volkswagena. Ja tylko tak podpowiadam. :D
Ogrywam wiosła na jutubie i się tego nie wstydzę. Mam konta na wszystkich forach.

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Mea culpa, czyli co? Wciągamy helmutów nosem za 10 lat?

Offline Mother Puncher

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 423
  • It is useless, to resist.
Mea culpa, czyli co? Wciągamy helmutów nosem za 10 lat?

Jawohl, herr komendant!
Ogrywam wiosła na jutubie i się tego nie wstydzę. Mam konta na wszystkich forach.

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 363
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Jak to @nikt napisał - impreza się dopiero rozkręca. 8)
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Impreza ma się ku końcowi. W zasadzie nic już nie zostało do opierdolenia. Ostatnie narzędzie kreowania jakiejkolwiek cząstkowej,  suwerennej polityki za chwilę przejdzie do historii - wprowadzą nam Euro i wtedy ostatni gasi światło.

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 363
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Myślę, że @gizmi7 powie, że Polskę uratuje dobrze egzekwowany podatek dochodowy, a w szczególności podatek progresywny. :D
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Myślę, że @gizmi7 powie, że Polskę uratuje dobrze egzekwowany podatek dochodowy, a w szczególności podatek progresywny. :D
W pełni się zgadzam. Należy tylko jeszcze wprowadzić pogłówne i zaostrzyć kary uchylającym się do - powiedzmy - 25 lat pozbawienia wolności. Nie zapominajmy, że dojebanie VAT-u do 30% też jest wyjściem dla ukrócenia rozpasanego kapitalizmu.

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 363
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Niezbędna jest także kontrola skarbowa do 50 lat wstecz - trzeba patrzeć na ręce przedsiębiorcom-wyzyskiwaczom!
« Ostatnia zmiana: 08 Cze, 2015, 00:59:46 wysłana przez Bjørn »
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Podatek od kieszonkowego dla młodzieży > 11 lat pozwoliłoby na wyrównanie nierówności w regionach upośledzonych gospodarczo. Kontrolę można przeprowadzać w gimnazjach przez przeszkolonych wuefistów z pomocą dyżurnych na korytarzach. Natomiast przychody z kas fiskalnych dla kurew na trasie Świecko-Poznań można oddać pod jurysdykcję Pokojowego Patrolu.

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 363
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Zacytuję wybitnego polityka, zbawcę Polski. Człowieka, który wypędził komunizm z naszego kraju. Mężczyzna o wielkiej mądrości i jeszcze większym sprycie - Lech Wałęsa.

"Polska z Niemcami powinni utworzyć wspólne państwo i nazwać je <<EUROPA>>"

Ajwaj, czemu Polacy we wrześniu 1939 odrzucili taki intratny geszeft w ogólnokrajowym referendum?
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Cytuj
Ajwaj, czemu Polacy we wrześniu 1939 odrzucili taki intratny geszeft w ogólnokrajowym referendum?
Na szczęście naprawili swój błąd w referendum 2004, dzięki czemu polska, wykształcona młodzież może poznawać kraje takie jak Wielka Brytania, Niemcy, Francja - dosłownie od kuchni.

Pamiętajmy, że - jak mawiała nieodżałowana prezydętowa Komoroska - "emigracja to jest jakaś szansa".