Autor Wątek: kompresja a jakość  (Przeczytany 13153 razy)

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
kompresja a jakość
« 18 Sty, 2010, 16:21:01 »
Zacząłem ostatnio bawić się wtyczkami vst trochę bardziej, ale przy ładowaniu powiedzmy trzeciej / czwartej wtyczki trzeszczy mi coś w głośnikach i trochę tnie. Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem- nagrywam sobie intro na klinie, eksportuję do *.wav (z wtyczkami) i importuję plik wav z intrem do nowego projektu, żeby procesor nie mielił ciągle tych vst (wyeksportowany plik nie tnie się i nie trzeszczy). Wtedy to tego dogrywam sobie 1-2 rify (na ile procesor pozwoli) i znowu ta sama operacja. Jedyna co mnie przy takim rozwiązaniu zastanawia- czy wpłynie to w widocznym stopniu na jakość ostatecznego nagrania? z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi :)

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: kompresja a jakość
« Odpowiedź #1 18 Sty, 2010, 17:51:26 »
Raczej nie wpłynie to na ostateczną jakość. Bardziej obawiałbym się tu o wygodę takiego rozwiązania. Jaki masz komputer?

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Odp: kompresja a jakość
« Odpowiedź #2 18 Sty, 2010, 18:06:52 »
2.11Ghz, 2Gb ramu.. tragedia jest. Robię chwilową przerwę z kupowaniem nowego sprzętu i zbieram na komputer

Offline Tomek Martyniak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 243
  • żartowałem przecież
Odp: kompresja a jakość
« Odpowiedź #3 18 Sty, 2010, 18:14:42 »
Tak naprawdę jeżeli chodzi o zastosowanie muzyczne to najważniejszy jest RAM. Procesor gra tutaj drugie skrzypce.


Ja mam kompa z procesorem 2.1, 4 Gb Ramu... jako zewnętrzną kartę mam Tone Porta i spokojnie pracuję w technologii VST.

Tylko główny problem leży w tym że Windows zjebanie gospodaruje pamięcią, dlatego większość studiów na świecie korzysta z systemu Mac OS.

Offline motyl

  • Gaduła
  • Wiadomości: 272
Odp: kompresja a jakość
« Odpowiedź #4 18 Sty, 2010, 18:21:21 »
Nie wiem skad ten pomysl, obsluga wtyczek VST korzysta glownie z mocy obliczeniowej procka, RAM w wiekszy stopniu wykorzystywany jest w instrumentach VSTi , czyli tam gdzie jest duzo sampli etc. Komrpesory , eq, delay`e itp i ile ich mozna wlaczyc naraz zalezy od mocy procka.

Druga sprawa ze na kompie jakims masz (2,11ghz 2gb ram) bez problemu powinien dzialac projekt z SD2 i dwoma-czterea sciezkami z nalozonym PODfarmem.

Mozesz zwiekszyc latencje w panelu sterowanie toneporta, jezeli uzywasz podfarma to odsluchu nagrywanych DI to latencje mozesz ustawic nawet na maks.

A jezeli nagrywasz sygnal z juz nalozona symulacja i nie wyrabia ci 4 sciezek to ewidentnie masz cos zjebane w kompie :)
myspace.com/drownmyday

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Odp: kompresja a jakość
« Odpowiedź #5 18 Sty, 2010, 18:21:52 »
czy w takim razie warto dokupić do tego komputera RAM 2gb za 150zł czy lepiej dozbierać i kupić lampę ;)?

@Motyl
wcześniej nagrywałem z nałożonymi już wtyczkami przez podfarma. Jak nakładam brzmienie na nagrane już ścieżki DI przez podfarm- tak jak piszesz wystarczy mi mocy obliczeniowej i pamięci na 2-3 ścieżki, ale jak na każdą ścieżkę chcę nałożyć chociażby chorus, LePou i odpowiedź impulsową to druga ścieżka ma już problem i nie ma jak nagrać
« Ostatnia zmiana: 18 Sty, 2010, 18:25:33 wysłana przez terrormuzik »

Offline motyl

  • Gaduła
  • Wiadomości: 272
Odp: kompresja a jakość
« Odpowiedź #6 18 Sty, 2010, 18:24:18 »
lepiej chyba ogarnac dobrze DAW z ktorego korzystasz:)
myspace.com/drownmyday

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Odp: kompresja a jakość
« Odpowiedź #7 18 Sty, 2010, 18:38:52 »
@Motyl, edytowałem ostatni post.

Czy coś tego rzędu starczy mi do nagrywania?
http://allegro.pl/item875760953_e5400_gigabyte_ga_g31m_s2c_2gb_ddr2_gf_9500gt_1gb.html
Chodzi mi o obsługę 4-5ciu ścieżek vst+ir.

Offline Grzgrz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 240
Odp: kompresja a jakość
« Odpowiedź #8 18 Sty, 2010, 18:51:22 »
Z prawie identycznymi parametrami kompa i Toneportem UX2 pracuje bez problemu z:

- Superior Drummerem (T.M.F.), a w nim sporo efektow.
- Broomstick Bassem, z zapietym Kefirem z odpowiedzia impulsowa, kompersorem i eq.
- 4 sciezkami gitar, na kazdej symulacja ampa, symulacja paczki, eq.
- 1-3 slady wokali, z kompresorami, reverbami, eq itp.

Procek robi sie cieplutki, czasami cos sie przytnie na chwilke, ale generalnie na codzien nie robi problemow.

Jak siadasz do nagrywania wylacz wszystkie niepotrzebne programy chodzace na kompie. Szczegolnie wszystko co lubi sie nagle laczyc z internetem, pobierac i instalowac bez pytania wielkie ciezkie aktualizacje, soft skanujacy dyski w poszukiwaniu wirusow, itp. Pozwoli Ci to pracowac w wiekszym komforcie.

Rozwiazanie przez Ciebie proponowane (zeby nagrywac po czesci i robic mixdown) ma tyle wad, ze az szkoda o tym pisac. ;) Po prostu odpusc.

Offline Matt-Carnage

  • Pr0
  • Wiadomości: 960
  • Peace. Love. Death Metal
    • Peace. Love. Death Metal
Odp: kompresja a jakość
« Odpowiedź #9 18 Sty, 2010, 19:00:06 »
jakiego daw uzywasz?

1. radzilbym zwiekszyc tez latencje - uzywasz jako karty Toneporta albo innej ''zewnetrznej''?
Jesli tak to do mixu ustaw jak najwyzszy buffor i latencje a do nagrywania ''nizsza''

2. Jesli uzywasz zintegrowanej z kompa, to sciagnij sobie sterowniki ASIO4ALL (za firko do sciagniecia) i zwieksz sobie latencje.
Takie ciagle exportowanie/importowanie wydaje mi sie, ze wplynie jakos na jakosc dzwieku, ale mozliwe ze nieznacznie

3. Co do waznosci RAMu bym sie sprzeczal, poniewaz niedawno mialem tylko 1gb i komp mulil, zwiekszylem do 2, uzywajac takiej samej ilosci wtyczek itd. i wciaz scina

4. mozesz uzywac czegos takiego jak renderowanie, zamrazanie (nie wiem jaki masz DAW, w Cubase sie to sprawdza)

5. wyjeb wszystkie mozliwe, zbedne procesy w tle, w procesach rowniez, ustaw priorytet swojego DAW na ''czasu rzeczywistego''

6. wszystkie efekty poglosowe (szczegolnie!), delaye i chorusy itd. sa najbardziej mózgożrące, więc staraj się ich używać na końcu, po nagraniu.

7. Uzywaj ''fx send'' czyli petli (o ile czegos nie pomylilem), ustaw sobie jedna sciezke z np. chorusem i wyslij ja do danej sciezki gitary czy tam czego chcesz

8. Grupuj sciezki (czyli zamiast na kazdej gitarze zapinac Lepou i np. SIRa, zapnij tylko Lepou i out ustaw na grupe, na ktora se zapniesz SIRa i inne bzdety. Wtedy automatycznie dana wtyka bedzie dzialac na wszystkie wiosla)

Moze niektore rzeczy sa dla Ciebie oczywiste, ale nie zaszkodzi napisac :P
Jesli masz jakies pytania - wal smialo

Ja wciaz mam problem z latencja i mi scina kazdy projekt, zanim dojde do masteringu...
Procek sie tak nagrzewa, ze musze okno w chacie otworzyc albo mozna kielbachy smazyc

Sorry za chaotyzm ale ciezko mi sie skupic, bo wlasnie zakuwam do 3 kol na jutro :)
Pozdrowko sle
« Ostatnia zmiana: 18 Sty, 2010, 19:07:03 wysłana przez Matt-Carnage »

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Odp: kompresja a jakość
« Odpowiedź #10 18 Sty, 2010, 19:31:06 »
jakiego daw uzywasz?
nuendo
uzywasz jako karty Toneporta albo innej ''zewnetrznej''?
toneport
4. mozesz uzywac czegos takiego jak renderowanie, zamrazanie (nie wiem jaki masz DAW, w Cubase sie to sprawdza)
jak to zrobić w nuendo?
7. Uzywaj ''fx send'' czyli petli (o ile czegos nie pomylilem), ustaw sobie jedna sciezke z np. chorusem i wyslij ja do danej sciezki gitary czy tam czego chcesz
jak?
8. Grupuj sciezki (czyli zamiast na kazdej gitarze zapinac Lepou i np. SIRa, zapnij tylko Lepou i out ustaw na grupe, na ktora se zapniesz SIRa i inne bzdety. Wtedy automatycznie dana wtyka bedzie dzialac na wszystkie wiosla)
też nie wiem jak to zrobić..

ogromne dzięki za pomoc, może w końcu uda mi się ogarnąć trochę bardziej nuendo, bo znam tylko podstawowe funkcje, innych nie używałem do tej pory

Offline Matt-Carnage

  • Pr0
  • Wiadomości: 960
  • Peace. Love. Death Metal
    • Peace. Love. Death Metal
Odp: kompresja a jakość
« Odpowiedź #11 18 Sty, 2010, 19:38:30 »
nuendo jest bratem cubase, wiec nie powinno byc problemow (aczkolwiek sam nigdy nie uzywalem, tylko widzialem)
napisz mi PW ze swoim numerem gg. to Ci ciutke dzisiaj wytlumacze, albo jutro, bo mam troche nauki dzisiaj.

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: kompresja a jakość
« Odpowiedź #12 18 Sty, 2010, 19:55:21 »
Dobrze chłopcy radzą. Niemniej - jaki to procesor masz dokładnie?

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Odp: kompresja a jakość
« Odpowiedź #13 18 Sty, 2010, 20:04:12 »
jakiś sempron 2,1 ghz, nie wiem nawet dokładnie co to ;)
Dzięki Matt, za raz wyślę pw :) :-*

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: kompresja a jakość
« Odpowiedź #14 18 Sty, 2010, 20:14:21 »
Dlatego pytam, bo to może okazać się ważne. Masz tam coś w windowsie do sprawdzenia tego, nie?

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Odp: kompresja a jakość
« Odpowiedź #15 18 Sty, 2010, 20:35:29 »

Offline zerodead

  • Gaduła
  • Wiadomości: 241
  • It's hard to calm the beatle inside of me
    • cinemon band madafakaz!
Odp: kompresja a jakość
« Odpowiedź #16 18 Sty, 2010, 23:36:50 »
to wywal kobyłę nuendo i zainstaluj reapera. a najlepiej kup :-) ma mase wtyczek, jest lepszy, szybszy, bardziej elastyczny. reaper reaper reaper reaper. wersja demo bez ograniczeń darmowa! reaper reaper reaper. ;-)

Offline Leon

  • Mroczny Piskacz
  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 3 713
Odp: kompresja a jakość
« Odpowiedź #17 18 Sty, 2010, 23:49:09 »
A chuja tam reaper...
to że nie gram równo nie znaczy że gram polirytmię.

Offline maarioo

  • Pr0
  • Wiadomości: 659
Odp: kompresja a jakość
« Odpowiedź #18 19 Sty, 2010, 02:34:33 »
matt - nie uciekajcie z tematem na priv, bo na pewno się takie informacje większemu gronu przydadzą. np mi :D

Leon - fakt - jak się przyzwyczaisz do konkretnego DAWa, to strasznie ciężko jest się później przesiąść na coś innego. kiedyś, kiedy Lord zaczął polecać Reapera, starałem się przesiąść z Cubase'a, ale ni chuja nie mogłem go zczaić i wkurwiało mnie to, że nie miałem tych samych opcji odpalanych w taki sam sposób. w końcu przesiadłem się na Nuendo :D hehe

Offline Leon

  • Mroczny Piskacz
  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 3 713
Odp: kompresja a jakość
« Odpowiedź #19 19 Sty, 2010, 07:53:08 »
Ja się właśnie przesiadam na Cubase z reapera bo mi fest awaryjnie zaczął chodzić, a nowa wersja mi się nie podoba. A Cubase ma wszytko co reaper tylko jakby fajniejsze :D
to że nie gram równo nie znaczy że gram polirytmię.

Offline deely

  • Gaduła
  • Wiadomości: 489
    • deely.bandcamp.com
Odp: kompresja a jakość
« Odpowiedź #20 19 Sty, 2010, 07:55:25 »
A ja zaczynam myśleć nad przesiadką w druga stronę... Cubase ostatnio wywala mi się co chwile, do tego nie da się ubić procesu i blokuje mi interfejs. Żeby użyć interfejs ponownie muszę restartować kompa...

Offline maarioo

  • Pr0
  • Wiadomości: 659
Odp: kompresja a jakość
« Odpowiedź #21 19 Sty, 2010, 09:01:16 »
nie wiem na ile to prawda, ale ponoć Nuendo jest lepiej zoptymalizowany, mniej awaryjny itd itp - a przynajmniej to powiedział mi mój brat, dając Nuendo. i w sumie fakt - po przesiadce z Cubase'a na Nuendo jest o wiele przyjemniej - mniej errorów, wyjebek, zwiech i ogólnie jakoś tak fajniusio, ale może to tylko u mnie tak :D

Offline deely

  • Gaduła
  • Wiadomości: 489
    • deely.bandcamp.com
Odp: kompresja a jakość
« Odpowiedź #22 19 Sty, 2010, 09:33:37 »
Jak przesiadłem się z Cubase 3 SX na Nuendo odniosłem takie samo wrażenie :)

Offline dan777

  • Gaduła
  • Wiadomości: 422
Odp: kompresja a jakość
« Odpowiedź #23 19 Sty, 2010, 11:46:16 »
Nuendo musi lepiej chodzić bo to flagowy daw Steinberga. Cubase to jednak taki młodszy braciszek :))
Nagrywanie | Edycja | Mix | Mastering | Produkcja
http://www.aurorastudio.pl

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: kompresja a jakość
« Odpowiedź #24 19 Sty, 2010, 11:48:19 »
Ale offtopujecie. O DAWach to gdzie indziej dyskusja, bardzo chętnie wezmę udział.

A, terror - apgrejduj kompa, jeśli żadna ze wcześniejszych rad nie pomoże, ale mimo, że one same w sobie są przydatne, to mogą się u Ciebie nie sprawdzić w kwestii performansu... To się wymądrzyłem...

ps. co u Ciebie znaczą te krzaczki w okienku? ta SIÓDEMKA i to COŚ poniżej?
« Ostatnia zmiana: 19 Sty, 2010, 11:51:50 wysłana przez mondomg »

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
100 Odpowiedzi
43857 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Lis, 2012, 02:33:43
wysłana przez Phoenix
50 Odpowiedzi
21207 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Gru, 2011, 17:52:10
wysłana przez Drevniak
6 Odpowiedzi
2638 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Lut, 2012, 23:30:02
wysłana przez Winged
26 Odpowiedzi
11926 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Mar, 2013, 00:28:26
wysłana przez Pneumonia2
7 Odpowiedzi
7242 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Kwi, 2017, 17:05:13
wysłana przez przemak