Autor Wątek: Gitara StarSound za 300zł i bat-przemyślenia  (Przeczytany 68342 razy)

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
ale to moze byc tak jak z Nergalem i jego LTD, albo raczej kolega Jeff Waters, ktory na 200% nie gra na stockowych wioslach sygnowanych swoim imieniem. tam musi byc jakies modowanie, bo nie uwierze ze to 100% stock.
Łe tej.

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
w jego przypadku jedyny mod to zmiana pickupow :)

siur ze na zywo grywa na wszystkim co chce. widywalem go z Gibolami Custom, Washburnami CS i PRSami. ale najczęsciej z takim właśnie Epi. to samo ich basman
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
plus cykliczna zmiana potencjometrow, przelacznikow, siodelek, poprawianie progow albo kompletna wymiana itede. w sumie z Epi zostaje czesc stolarska. dobra - nie jestem tego pewien, ale dam sobie uciac lewe jajco - takie kapele jak Sevendust nie moga sobie pozwolic na zawodny sprzet, bo sa profesjonalistami, i dam nawet i drugie jajco ze ze stockowym Epi to ma niewiele wspolnego :)
Łe tej.

Offline karaś

  • Gaduła
  • Wiadomości: 165
    • http://laggyluk.com
imo gitara za 11k to jak pozłacany kibel

i co to jest 11k zł??

to nawet nie jest 3k Euro, jedna lepsza pensja na zachodzie.
świetny argument tylko czy ta gitara jest 5x lepsza od takiej za 2k?

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 750
dam sobie uciac lewe jajco

Co najwyżej ogolić! Brrr.
Cieszę się, że mamy dyskusję. Także nie wierzę w stockowość tego Epi, ma tam taki napis custom ;)
Wierzę za to, że można się przywiązać do instrumentu, może przynosi szczęście, może kojarzy się z najlepszym dupceniem, dzieciństwem itd., może po prostu brzmi! Ale bebechy pewnie świeżutkie, progi nowe.

PAS ostatnio zrobił kilka Icków, wszystkie w okolicach 700$, żeby nie zdradzać za wiele ;) Myślę, że poza kwestiami kosztów - najważniejsza jest czarna ręka rynku. Producenci sprzedają gitary za tyle, ile klienci chcą zapłacić. I to wszystko. Dlatego czasem lutniczy full kastom z Polski kosztuje połowę tego, co seryjny szit "wiodącej marki". Ci od StarSound też by chętnie dopisali zero do ceny, gdyby mogli. Wielu producentów po mistrzowsku opanowało cięcie kosztów, bo musiało, a że marka zacna - ten sam konstrukcyjnie badziew (czyli np. kształt pomijamy, tylko komponenty) w zależności od logo idzie 2-3 razy drożej. Do tego przy masówce każde 5$ kosztów w dół, to np. utrzymanie biurowca przez kwartał. Produkcja gitar to albo głośna hala fabryczna, albo pan w garażu. Pamiętam jak wyglądał taki garaż Mayonesa w 1993r. Przez samo to mam szacun, że teraz mamy 2009, a on istnieje, mocniejszy niż kiedykolwiek. I robi gitarę dla Katatonii za 11 kafli, a dam sobie ogolić wspomniane jajko, że min. 95% tej jakości uzyskałbym u lutnika za 4-5k.
Paczki z głów!

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
świetny argument tylko czy ta gitara jest 5x lepsza od takiej za 2k?

nie

nigdy też nie miało być lepsze o te 5x ani nie będzie. prawda jest taka że tylko do pewnego momentu w gitarach widać za co dopłacasz potem to już głównie cudowanie.to taka funkcja wykładnicza gdzie na X masz jakość, podzespoły etc. a na Y cene. od pewnego momentu ten X juz prawie stoi w miejscu a Y zaczyna zapieprzac jak szalony
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 750
od pewnego momentu ten X juz prawie stoi w miejscu a Y zaczyna zapieprzac jak szalony

Wszędzie tak jest, w sprzęcie audio, samochodach, smoczkach dla dzieci, plugach analnych itd. Dlatego interesuje mnie ten punkt, kiedy jeszcze Y jest w miarę liniowo. Dlatego wspomniałem o innym wykresie ;), czyli Gaussie, gdzie X cena, Y ilość kupujacych/sens zakupu/najlepszy stosunek jakość-cena/cotamjeszczechceta ;)
Paczki z głów!

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
dla mnie to nie punkt tylko przedział cenowy, i już go podałem na początku ;)

przypomniało mi się jeszcze o fabrykach OEMowych w Chinach i Korei jak widać dokładnie na ich przykładzie że za te same pieniądze mogą ci sami ludzie wykonać instrument lepszej lub gorszej jakości. Kwestia ile zamawiający wymaga i ile chce przyciąć na kosztach=a sam tym samym zarobić.

Ten napis Custom jest na wszystkich seryjnych Epi Connollego ;)
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline James Dean

  • Pr0
  • Wiadomości: 841
  • Ich liebe Lizol
1. Wszystko fajnie, ale w gitarze najwazniejsze jest brzmienie (chyba, ze sie myle) a to jest niewymierne. Teoretycznie lepsze wykonanie instrumentu powinno powodowac lepsze brzmienie, ale tak nie jest. Dlatego zgadzam sie w 100% z Niktem, aczkolwiek przedzial cenowy ktory zaproponowal traktuje tylko jako punkt odniesienia i moze sie zmieniac zaleznie od sytuacji rynkowych czy katalogu poszeczgolnych firm.
Dla mnie bardziej wiarygodny jest gosciu ktory ma tansza gitare i dobre brzmienie, niz odwrotnie.

2. Czy lepsza jest produkcja lutnicza czy wielko seryjna? Nie wiem, ale to mozna w jakims stopniu okreslic porownujac dwa modele w tej samej cenie i o tej samej specyfikacji.
Duzo ciekawsze wg mnie jest porownanie konglomeratu do np. Mayo.

Wniosek jest taki, ze nikt nie kupi drozszej gitary niz go stac i nikt nie kupi czegos gorzej wykonanego jak stac go na lepsze. Kwestia brzmienia jest bardzo subiektywna wiec wogole bym tego nie bral pod uwage.

Bat, nie chodzilo Ci o niewidzialna reke rynku?
« Ostatnia zmiana: 18 Lis, 2009, 13:15:42 wysłana przez James Dean »

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 750
Bat, nie chodzilo Ci o niewidzialna reke rynku?

Jamez - dla mnie jest widzialna i właśnie czarna ;) Pytasz byłego studenta ekonomii ;) Poza tym fajnie ująłeś moje myśli - nie kupię czegoś na co mnie nie stać, ale za to, co mam w kieszeni chcę kupić dobro maksymalnie dla mnie dobre ;).

nikt - dlatego tez pisałem o punkcie, nie przedziale, bo wiem ile mogę wydać i w realnej sytuacji raczej wydam tego maxa plus jeszcze trochę niż chciałem wcześniej - i chcę za to maksymalnych dla mnie korzyści z zakupu.
No teraz akurat się szczęśliwie złożyło, że - dzięki jednej z osób z forum - kupię Majora w bdb stanie w cenie rozjebanych gówien bez gałeczek na allegro, ale to właśnie tylko wyjątek.
Paczki z głów!

Offline James Dean

  • Pr0
  • Wiadomości: 841
  • Ich liebe Lizol
Obecny pyta bylego :D

Offline karaś

  • Gaduła
  • Wiadomości: 165
    • http://laggyluk.com
świetny argument tylko czy ta gitara jest 5x lepsza od takiej za 2k?

nie

nigdy też nie miało być lepsze o te 5x ani nie będzie. prawda jest taka że tylko do pewnego momentu w gitarach widać za co dopłacasz potem to już głównie cudowanie.to taka funkcja wykładnicza gdzie na X masz jakość, podzespoły etc. a na Y cene. od pewnego momentu ten X juz prawie stoi w miejscu a Y zaczyna zapieprzac jak szalony
to było pytanie retoryczne :P

Offline Wybielacz666

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 287
  • mam paliwo razy sto, suki
    • growl'n'roll, baby!
gitara za 300zł (ze wzmacniaczem, 4 lata temu) ;)
do widzenia.

Offline zerodead

  • Gaduła
  • Wiadomości: 241
  • It's hard to calm the beatle inside of me
    • cinemon band madafakaz!
hm. bardzo fajny temat. choć do niczego nie prowadzi bo jedyny sensowny wniosek z niego płynący to to, co dżejms dean napisał: "nikt nie kupi drozszej gitary niz go stac i nikt nie kupi czegos gorzej wykonanego jak stac go na lepsze. Kwestia brzmienia jest bardzo subiektywna wiec wogole bym tego nie bral pod uwage".

Można więc już tylko albo się bezsensownie kłócić, albo opowiadać anegdotki ;-) Spróbuję tego drugiego:
Dosć mocno siedzimy w temacie drogich gitar (a właściwie basówek) za sprawą Fodery i ich produkcji za 30k itp itd. Otóż i im się zdarza wykonać przeciętną gitarę (pod względem wykonania na ogół jest perfekcyjnie, ale nie zawsze gra jakoś szczególnie ciekawie). Ale zdarza się też zrobić zajebiste dzieło sztuki. Jak słyszałem o Foderach i ich cenach to pukałem się w głowę do póki nie wziąłem do ręki takiej jednej Foderki...(a potem drugiej...). Krótka piłka - jakbym miał 30k na sprzęt, to byłaby to Fodera. Nie bylejaka, tylko ta konkretna, wyszukana. Bo za inne nie dałbym nawet dychy ;-) (nawet jakbym miał ;-)). Ot, anegdotka potwierdzająca tezę - wszystko to kwestia gustu i zasobności portfela. Nie ma się czym ekscytować :-) Hasła w stylu "za 300zł mam prawie to samo co za 5 tysięcy" są równie głupie jak to, twierdzenie, że dobry instrument można wyrwać tylko powyżej, nie wiem, dajmy na to tysiąca dolarów.

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
Podbijam bo mnie naszły nowe przemyślenia i niektóre z poprzednich chciałem rozwinąć:

Oglądałem to video:


Kirk i papa het grają obydwaj na oryginalnych LP '59 sunburst. każda z nich warta jest ok 450k $, czyli w tym tylko utworze użyli gitar za jakieś 900k $ (gitar, nie licze innych gratów w rackach srakach itd.) A mi się ich brzmienie nie podoba w tym utworze. Mam silne przekonanie że za 1/100 można postawić prościutki zestaw który siedziałby lepiej w tym co grali.

Drugie przemyślenie.

Wspomniałem że w przypadku niektórych marek płacimy w cenie gitary za badaniami nad nowymi produktami i osprzętem. Ibanez może być takim przykładem. Praktycznie co roku jakieś nowe mostki, za free nikt tego nie projektuje przecież.
Inny przykład to gitara Parker Andrian Belew signature Fly. Na pierwszy rzut oka zwykły Fly. Tylko czemu Fly kosztuje ok 3k $ a Belew 10k$ ? Patrzymy na speckę i się okazuje że jest to na dzień dzisiejszy najbardziej zaawansowany instrument technologicznie na świecie. Pickupy magnetyczne, piezak, midi, sustainer, variax, progi z nierdzewki, zajebisty most z możliwościami floydów rozszerzonych o Tremol-no, wszystko upakowane w cholernie lekkim wiośle gdzie decha zapiekana jest w włóknie węglowym. Rozkładamy to na czynniki pierwsze i nadal nie wiadomo co tam tyle kosztuje.

Okazuje się że premiera tego modelu była przesunięta o 1,5roku ponieważ projektant całego schematu i sterowania tym cudem zmarł i nikt nie potrafił tego do kupy przez cały ten czas poskładać :)
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Oszfak. A co ze brzmieniem takiego mutanta? Może zabija...

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
No kufa :) czekałem na tego posta

piątka
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 750
Też Cię kocham Przemuś :)

Dobra, dobra!... :P
Paczki z głów!

Offline James Dean

  • Pr0
  • Wiadomości: 841
  • Ich liebe Lizol
Racja, zapomnialem we wniosku uwzglednic, ze w skrajnych przypadkach mozna wydac kase ktorej sie nie posiada.

Offline Rumak

  • Pr0
  • Wiadomości: 644
Hej, hej zorro! Zapodałeś w sedno tematu, zajebałeś niezły artykuł, z chęcią mi się go czytało i podzielam Twoje zdanie w prawie 100% jak nie całkowicie ... :)

Gratuluję!

Offline Leon

  • Mroczny Piskacz
  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 3 713
To ja dodam tylko że Steven Wilon który mam nieodparte wrażenie że stuff koncertowy wybiera od jakiegoś czasu na zasadzie "ostatnia strona katalogu z najdroższym stuffem i jedziemy", grający live na PRSach (głównie Modern Eagle i single cut) na koncercie we Wrocku przydupił jeden kawałek na SE baritone :) I brzmiał tak samo zajebiście. Widziałem też jego widea różne gdzie także ciupie na SE. No i jako endorser Babicz Guitars  używa w studiu Cortów akustycznych :)
Wydaje mi się że to jest tak, że większość zawodowców brzmi sama z siebie, a to że przerzucają tony sprzętu to po prostu ich pasja. Jeśli pracujesz na jakimś sprzęcie to co Ci przeszkadza mieć jak najlepsze narzędzia do swojej PRACY. A my się szaraczki jaramy nieprzytomnie, a jak już wydamy 10k na gitarę i wielokrotność tej sumy na resztę rigu to i tak jesteśmy w dupie bo przecież to wszystko samo nie zagra nie?
Zorro szacun za podejście (mądry Polak po szkodzie? ;)), też znam kupę ludzi grających na śmiesznych w sumie gratach, a brzmiących że ojapierdolę.
Magia marki jest fajną rzeczą, ale trza pamiętać, że tą magię tworzyli muzycy - ze swoim talentem, umiejętnościami i wyjątkowym brzmieniem zdobytym ZANIM dorobili się sygnatur w Gibsonie :) Czyli na sprzęcie o połowę tańszym :) A że grają na tym czy innym gearze, no cóż, to przecież też część ich pracy, za to dostają kasę nie?
to że nie gram równo nie znaczy że gram polirytmię.

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Świetny post Zorro (ten długaśny) :tak:

Offline Sphincter

  • Gaduła
  • Wiadomości: 139
Też mogę się podpisać pod tym postem, ciężko to lepiej i dosadniej ująć. Po wielu zmianach w końcu doszedłem do wniosku, że wystarczy mi zwykła mała lampa, dopałka z kostki i gitara - od tego czasu głowa jak i portfel spokojniejszy. Chociaż pokusa momentami ciężka... Pozdrawiam!

PS. nie patrzeć się dziwnie :] czytam od dawna, ale jakoś do tej pory nie ciągnęło mnie do pisania, więc witam jeszcze raz.

Offline Leon

  • Mroczny Piskacz
  • Moderator Globalny
  • Wiadomości: 3 713
Lord patrzy na te sprawy jako człowiek który nie chce kupić pieca bo twierdzi że lampa jest dla niego za dobra, a nocami marzy o AxeFX , więc się nie sugeruj ;)
to że nie gram równo nie znaczy że gram polirytmię.

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Ooo ty! Ja Ci w tajemnicy moje najskrytsze marzenia i słabostki, a Ty je tak do publiki :kissmyass:

edit:
\/ 23 to nie taki wcale młody :)
« Ostatnia zmiana: 24 Lis, 2009, 00:21:50 wysłana przez lord_awesomeguy »

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
8 Odpowiedzi
8125 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 08 Mar, 2009, 12:03:02
wysłana przez wuj Bat
95 Odpowiedzi
49918 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 17 Maj, 2011, 08:25:18
wysłana przez wuj Bat
39 Odpowiedzi
15049 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Lis, 2010, 21:17:38
wysłana przez youshy
12 Odpowiedzi
11190 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 25 Maj, 2011, 09:25:34
wysłana przez wuj Bat
Słuchawki do 300zł

Zaczęty przez wiertara Hardware

4 Odpowiedzi
4360 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 31 Sie, 2011, 13:33:08
wysłana przez kermcio