Autor Wątek: Cubase SX 3  (Przeczytany 30851 razy)

Offline Junia

  • Gaduła
  • Wiadomości: 134
Cubase SX 3
« 13 Maj, 2009, 08:49:22 »
W związku z tym że stawiam pierwsze kroki w Home Recording'u , mam prośbę do Muzyków , którzy na prawdę nagrywają się ,można powiedzieć , profesjonalnie , bo kawałki , które tu słyszałam brzmią na prawdę dobrze .
Generalnie chodzi o wskazówki , zwłaszcza tych najbardziej doświadczonych , którzy przekopali masę programów i wiedzą co jest na prawdę użyteczne a z czego należy od razu zrezygnować.
Myślę że taki topic pomoże wielu użytkownikom i generalnie stanie się instruktarzem dla większej grupy ludzi , która stawia pierwsze kroki w Home Recording'u .

Wiadomo że większość z nas nigdy nie wejdzie na scenę , czy do profesjonalnego Studio nagraniowego , ale może ma coś ciekawego do powiedzenia w muzyce , z drugiej strony nie każdego stać żeby zatrudnić sobie Tech'a.

Może twórczość tych mniej doświadczonych , stanie się kiedyś inspiracją dla " Starych Wyjadaczy " ;)
Miłość, którą wstrzymujesz, jest bólem który nosisz...

Offline Semedi

  • Pr0
  • Wiadomości: 556
  • Klucze krzywo!
    • Karcer
Odp: Cubase SX 3
« Odpowiedź #1 13 Maj, 2009, 11:14:58 »
Ale co? Pytasz jak się ma do tego Cubase SX3 czy chodzi Ci o wskazówki, co jak, dlaczego, po co i na co? :D
Yes! I'm inspired by the Devil!
http://semdedi.soup.io/

Offline Junia

  • Gaduła
  • Wiadomości: 134
Odp: Cubase SX 3
« Odpowiedź #2 13 Maj, 2009, 11:59:25 »
Cubase SX 3 to program , którego używam akurat ja , pierwsze pytanie czy to właściwy wybór ?
Reszta sprzętu to , Mark IV , Paczka 2 x 12" (4 x 12" poszła w świat) Mixer , do Mixera wpięty Mic. Shure SM 57 , Mixer wpięty w Kartę EMU 0404 , Karta tkwi w PC-cie ;)
Jeśli np. zechcę nagrywać się powiedzmy z Guitar Rig 3.0 to sprawa wydaje się dość skomplikowana (brak opcji "what you here") .
Generalnie nagrywanie z paczki przez Mic. to też zagadka .

Chodzi o konkretny tutorial ,

1. Jaki program jest najlepszy do nagrywania ??
2. Jak obsłużyć tym programem nagrywanie liniowe i poprzez wtyczki ??

Spostrzeżenia , uwagi , od czego zacząć i na czym skończyć ??

Ja jestem blondynką , ale myślę że "Blondynów" też nie brakuje , przecież nie każdy musi znać się na wszystkim ( czytaj Home Recording'u ) ;)
Miłość, którą wstrzymujesz, jest bólem który nosisz...

Offline Semedi

  • Pr0
  • Wiadomości: 556
  • Klucze krzywo!
    • Karcer
Odp: Cubase SX 3
« Odpowiedź #3 13 Maj, 2009, 12:38:28 »
Ad1. Nie ma najlepszego programu do nagrywania. Są tylko bardziej lub mniej przyjazne dla Ciebie. No można by pokusić się o stabilność danego softu. DAW (program do rejestracji) służy tylko i wyłącznie do rejestracji, bez wpływu na brzmienie rejestrowanego materiału. Obróbka i edycja tego, co nagraliśmy to już inna sprawa. Czy Cubase to dobry wybór? Jeżeli Ci pasuje to tak, jeżeli nie, szukaj innego. Ja używam Sonara, cóż, kwestia przyzwyczajenia.
Ad2. Przede wszystkim musisz używać sterownika ASIO (z ustawioną jak najniższą latencją, żebyś nie miał efektu: uderzyłem w strunę - słyszę po sekundzie), nigdy WDM żeby nagrywać w czasie rzeczywistym tak przez mikrofon jak i VSTi. W konfiguracji DAW ustawiasz routing sygnału i chyba na konkretnej ścieżce wybierasz określony kanał po którym wchodzi Ci sygnał z mikrofonu lub VSTi. W DAW przez ASIO nie ma what U hear, a jest direct monitoring. Nie powiem Ci jak masz to zrobić w Cubase, ale myślę, że przez google znajdziesz mnóstwo na ten temat. Konkretne tutoriale wypuszcza sam Steiberg na DVD.
Yes! I'm inspired by the Devil!
http://semdedi.soup.io/

Offline Junia

  • Gaduła
  • Wiadomości: 134
Odp: Cubase SX 3
« Odpowiedź #4 13 Maj, 2009, 15:56:54 »
Mogę prosić jakiś link do Sonar na Rapid Share , gdzie można ściągnąć wersje do przetestowania ? ;)
Miłość, którą wstrzymujesz, jest bólem który nosisz...

Offline KykuPL

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
Odp: Cubase SX 3
« Odpowiedź #5 13 Maj, 2009, 17:26:30 »
Na rapida linków nie mam, ale wiem że w sieci na 100% są bo w sieci jest praktycznie wszystko.
Polecam przetestować sobie demo które można pobrać u producenta:
http://www.cakewalk.com/
oferta jak ktoś chce kupić - http://www.cakewalk.com/products/production.asp
sonar 8 web trial demo (30 dni) - http://www.cakewalk.com/support/kb/kb20081217.asp
różnice - http://www.cakewalk.com/products/sonar/english/studio.asp

Ciekawi mnie ile osób na tym forum jeszcze korzysta z Cakewalk Sonar? Sam używam i powoli się go uczę i bardzo lubie ten DAW. Cubase SX też. Pozdro.

Offline 7th

  • Pr0
  • Wiadomości: 729
Odp: Cubase SX 3
« Odpowiedź #6 13 Maj, 2009, 17:30:57 »
Z Sonara korzystałem, ale za bardzo wkurzała mnie edycja midi. Moim zdaniem najlepszy jest cubase jeśli chodzi o obsługę midi i vst. Nie spotkałem się jeszcze z bardziej przyjazdnym i łatwiejszym "środowiskiem" do nagrywania i edycjii muzyki.
power to a being never dies

Offline karaś

  • Gaduła
  • Wiadomości: 165
    • http://laggyluk.com
Odp: Cubase SX 3
« Odpowiedź #7 18 Maj, 2009, 10:42:40 »
sonar jest ok ale mam wrażenie że się z wersji na wersje coraz bardziej się rozrastał i teraz to taki trochę kombajn przeładowany. przesiadłem się na reapera i sobie chwalę :P
cubase i abletona live też próbowałem ale jakoś mi nie leżą
reaper jest mały,konkretny, tani (o ile ktoś się pokusi o licencję ;p) i śmiga

Offline Junia

  • Gaduła
  • Wiadomości: 134
Odp: Cubase SX 3
« Odpowiedź #8 18 Maj, 2009, 11:24:09 »
Przesiadka na Nuendo , jestem zachwycona jeśli ktoś korzysta i ma pytania chetnie odpowiem , tak się złożyło że dostałam niezły kurs od koleżki , który korzysta z tego programu od kilku lat . Jak dla mnie rewelacja . Jeśli potrzeba samego DAW , pisać PW.
Miłość, którą wstrzymujesz, jest bólem który nosisz...

Offline motyl

  • Gaduła
  • Wiadomości: 272
Odp: Cubase SX 3
« Odpowiedź #9 18 Maj, 2009, 14:51:32 »
a czym w obsludze rozni sie cubase od nuendo ?
myspace.com/drownmyday


Offline Junia

  • Gaduła
  • Wiadomości: 134
Odp: Cubase SX 3
« Odpowiedź #11 18 Maj, 2009, 16:35:30 »
W sumie znaczących różnic nie zauważyłam , jest bardziej stabilny i znacznie różni się ceną , więc zapewne różnice jakieś są , pewnie ich nie odkryję bo nie poznałam Cubase na tyle żeby je wychwycić . W każdym bądź razie jesli jest ktoś chętny mogę wypalić płytę , lub pomóc w razie pytań .
Miłość, którą wstrzymujesz, jest bólem który nosisz...

Offline KykuPL

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
Odp: Cubase SX 3
« Odpowiedź #12 18 Maj, 2009, 19:59:54 »
Z Sonara korzystałem, ale za bardzo wkurzała mnie edycja midi. Moim zdaniem najlepszy jest cubase jeśli chodzi o obsługę midi i vst. Nie spotkałem się jeszcze z bardziej przyjazdnym i łatwiejszym "środowiskiem" do nagrywania i edycjii muzyki.
aktualnie powoli testuję sobie Cakewalk Sonar *8.3* Producer, a wybrałem go dlatego bo wydał mi się lepszy od Cubase SX *3* którego testowałem wcześniej i który też jest świetnym programem. Nie wiem dokładnie którą część Sonara miałeś okazje testować ale już w wersji *7* specjaliści od programu poprawili w nim obsługę i edycję MIDI itp. Wersja 8.3 to już naprawde zaawansowany kombajn i jest w nim wszystko co sie może przydać i czego nawet nie wykorzystamy. Dla mnie jest trudny, ale jest aktywne forum i jest instrukcja obsługi dosyć ciekawie opisana :) Sonar ma bardzo fajne VST na pokładzie. Zależy jeszcze jaką muzykę na nim robimy, bo niekoniecznie z wszystkich damy rade skorzystać.

Jeśli chodzi o Cubase to mam nadzieje że kiedyś uda mi się kupić część *5* która jest tak świetnie przemyślana i przyjazna dla użytkownika że cud miód. W dobrym kierunku wszystko poszło. Już DVD od Steinberga bardzo dużo pokazują info o Cubase *4* z których dużo sie można "naumieć" i przedstawiają "czwórkę" bardzo apetycznie. A "piątka" jeszcze lepsza.

sonar jest ok ale mam wrażenie że się z wersji na wersje coraz bardziej się rozrastał i teraz to taki trochę kombajn przeładowany. przesiadłem się na reapera i sobie chwalę :P
cubase i abletona live też próbowałem ale jakoś mi nie leżą
reaper jest mały,konkretny, tani (o ile ktoś się pokusi o licencję ;p) i śmiga
wiadomo że duży kombajn potrzebuje troche lepszego sprzętu, dlatego małego Reapera mam zainstalowanego na moim gOOwnianym laptopie ;) Reaper jest chyba najlepszy z darmowych, przynajmniej innych/lepszych jeszcze nie miałem okazji poznać.

Offline Semedi

  • Pr0
  • Wiadomości: 556
  • Klucze krzywo!
    • Karcer
Odp: Cubase SX 3
« Odpowiedź #13 19 Maj, 2009, 09:36:00 »
Reaper nie jest darmowy :) Sonara, Cubase, Neundo, PT, Reaper, Adobe Audition i inne można z powodzeniem wykorzystać tak w mjetalu jak i w disko.
Yes! I'm inspired by the Devil!
http://semdedi.soup.io/

Offline KykuPL

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
Odp: Cubase SX 3
« Odpowiedź #14 19 Maj, 2009, 13:03:39 »
Reaper nie jest darmowy :) Sonara, Cubase, Neundo, PT, Reaper, Adobe Audition i inne można z powodzeniem wykorzystać tak w mjetalu jak i w disko.
Reaper jest darmowy do wersji 0.99 :) Co do muzyki, niekoniecznie np w thrash lub death metalu będziesz korzystać z VSTi typu Z3ta+ :) szybciej skorzystasz z tych dedykowanych do masteringu które są świetne.

Offline Semedi

  • Pr0
  • Wiadomości: 556
  • Klucze krzywo!
    • Karcer
Odp: Cubase SX 3
« Odpowiedź #15 19 Maj, 2009, 17:20:55 »
Reaper nie jest darmowy :) Sonara, Cubase, Neundo, PT, Reaper, Adobe Audition i inne można z powodzeniem wykorzystać tak w mjetalu jak i w disko.
Reaper jest darmowy do wersji 0.99 :) Co do muzyki, niekoniecznie np w thrash lub death metalu będziesz korzystać z VSTi typu Z3ta+ :) szybciej skorzystasz z tych dedykowanych do masteringu które są świetne.

Aaa wersja 0.99 to tak, ale na niej to... :) Z3ta+? Proszę bardzo, da się i na ten przykład pierwszy kawałek. Nie wolno się zamykać na brzmienia i możliwości softu. Owszem w jego przypadku (tak, to w sumie jeden człowiek) użyty został Sylenth, Poisone, ale to bardzo podobne brzmienia.

http://www.myspace.com/toxicgrindmachinemusic
Yes! I'm inspired by the Devil!
http://semdedi.soup.io/

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Odp: Cubase SX 3
« Odpowiedź #16 31 Maj, 2009, 12:49:15 »
trochę odkopuję, ale ostatnio nie mam jak czytać forum na bieżąco.. Mam pytanie, jak nagrywać w nuendo sygnał z toneporta? Motyl mi to tłumaczył ale nie pamiętam już nic z tego :P. Chodzi mi o to jak nagrać ścieżkę DI i jak później nałożyć na nią jakieś efekty z pod farm? Pewnie jakbym posiedział to coś bym wymyślił ale ostatnio ledwo znajduję tą godzinę dziennie żeby w ogóle coś pograć na gitarze.. Z góry dzięki za odpowiedzi :)

Offline Junia

  • Gaduła
  • Wiadomości: 134
Odp: Cubase SX 3
« Odpowiedź #17 31 Maj, 2009, 13:19:48 »
Jak masz wpięty Tone port ? Bezpośrednio do karty przez Line in ? Czy FireWire , czy midi ?? Tak czy inaczej , Nuendo powinien wykryć od  razu urządzenie potem wchodzisz w zakładkę Device >> Setup >> i ustawiasz wejścia/wyjścia .Poprawcie mnie jeśli się mylę. 
Miłość, którą wstrzymujesz, jest bólem który nosisz...

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Odp: Cubase SX 3
« Odpowiedź #18 31 Maj, 2009, 13:35:01 »
tonport mam wpięty przez usb. Niewiem, czy mam ustawić go jako domyślną kartę dżwiękową, jako domyślne wejście, czy jako domyślne wyjście czy co?? W tym momencie mam przez usb i kabekiem jack->jack do wejścia mikrofonu w kompie i sobie gram ale nagrywać wolałbym przez usb skoro już mam taką możliwość, żeby uniknąć spadku jakości (pewnie otak takiej różnicy nie usłyszę ale tak dla zasady ;) )

Offline 7th

  • Pr0
  • Wiadomości: 729
Odp: Cubase SX 3
« Odpowiedź #19 31 Maj, 2009, 16:22:22 »
tonport mam wpięty przez usb. Niewiem, czy mam ustawić go jako domyślną kartę dżwiękową, jako domyślne wejście, czy jako domyślne wyjście czy co?? W tym momencie mam przez usb i kabekiem jack->jack do wejścia mikrofonu w kompie i sobie gram ale nagrywać wolałbym przez usb skoro już mam taką możliwość, żeby uniknąć spadku jakości (pewnie otak takiej różnicy nie usłyszę ale tak dla zasady ;) )

Nie, nie, nie, wszystko pokręciłeś ;). Przeczytaj jeszcze raz co napisała Dziunia. Tone Porta wpinasz przez usb do kompa. Nie kombinuj nic z rzadnymi kabelkami!!  ;) Następnie włączasz Nuendo czy Cubase. Wchodzisz w menu Devices->Device Setup->>VST audiobay i tam wybierasz sobie z listy toneporta i tyle, nic więcej nie kombinuj. Aha do wyjśia w tone porcie podepnij głośniki od kompa żeby mieć odsłuch.
 :)
power to a being never dies

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Odp: Cubase SX 3
« Odpowiedź #20 05 Cze, 2009, 06:24:32 »
ok, wielkie dzięki, udało się :). Wczoraj pół nocy siedziałem nad nuendo i nagrywałem. I teraz mam problem. W zasadzie 2:
1- Jak to wyeksportować (tak tak, śmiejcie sie, chodzi o to że jak daje w nuendo export mixdown to mi wyświetla coś w stylu "both left and right locators must be set"). Na razie udało mi się wyeksportować tylko pojedyncze ścieżki
2- Jak nagrać sygnał DI? Wiem że gdzieś się to przestawiało żeby przez usb szedł sygnał DI a przez słuchawki dźwięk z przesterem. tylko gdzie? :P

Offline maarioo

  • Pr0
  • Wiadomości: 659
Odp: Cubase SX 3
« Odpowiedź #21 05 Cze, 2009, 07:37:32 »
1 - zaznacz, trzymając lewy przycisk myszy wszystkie nagrane ścieżki ( ale te takie z wykresami dynamiki ) i naciśnij na klawiaturze klawisz "p", albo tam gdzieś w tych górnych zakładkach masz 'locators to selection' czy śiakoś tak.
2 - nie mam pojęcia ;)

Offline deely

  • Gaduła
  • Wiadomości: 489
    • deely.bandcamp.com
Odp: Cubase SX 3
« Odpowiedź #22 05 Cze, 2009, 08:47:37 »
Domyślam się, że korzystasz z PODFarm, więc tak jak na zrzucie w załączniku ustawiasz na processed albo na dry.

Offline 7th

  • Pr0
  • Wiadomości: 729
Odp: Cubase SX 3
« Odpowiedź #23 05 Cze, 2009, 09:51:40 »
ok, wielkie dzięki, udało się :). Wczoraj pół nocy siedziałem nad nuendo i nagrywałem. I teraz mam problem. W zasadzie 2:
1- Jak to wyeksportować (tak tak, śmiejcie sie, chodzi o to że jak daje w nuendo export mixdown to mi wyświetla coś w stylu "both left and right locators must be set"). Na razie udało mi się wyeksportować tylko pojedyncze ścieżki
2- Jak nagrać sygnał DI? Wiem że gdzieś się to przestawiało żeby przez usb szedł sygnał DI a przez słuchawki dźwięk z przesterem. tylko gdzie? :P

Ad.1
Mam trochę inny sposób.
power to a being never dies

Offline deely

  • Gaduła
  • Wiadomości: 489
    • deely.bandcamp.com
Odp: Cubase SX 3
« Odpowiedź #24 05 Cze, 2009, 10:11:39 »
Jako hint mogę dodać, że kliknięcie myszką na pasku u góry lewym klawiszem z wciśniętym controlem ustawia początek zaznaczenia, a z altem koniec zaznaczenia - dla mnie najwygodniejszy i najszybszy sposób :-) Albo kliknięcie na jakąś ścieżkę i wciśnięcie shift-g, ale to dodatkowo zaczyna nam grać dany fragment :-) Może się komuś przyda.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
5 Odpowiedzi
6924 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 13 Paź, 2010, 22:20:32
wysłana przez majkelk
21 Odpowiedzi
6476 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 29 Wrz, 2010, 22:10:04
wysłana przez wuj Bat
3 Odpowiedzi
4013 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Lis, 2010, 16:59:05
wysłana przez kristoff13
20 Odpowiedzi
15039 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Mar, 2014, 12:53:15
wysłana przez mondomg
4 Odpowiedzi
4331 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Gru, 2010, 13:35:58
wysłana przez Wybielacz666