Autor Wątek: Epiphone Prophecy Les Paul Custom EX  (Przeczytany 45582 razy)

Offline Gohes

  • Colonial Marine
  • Gaduła
  • Wiadomości: 352
  • Szatan, Blasty, Benedykt XVI...
    • J. D. Overdrive
Epiphone Prophecy Les Paul Custom EX
« 17 Kwi, 2009, 00:23:10 »
Każdy przeciętny mieszkaniec naszego mlekiem i miodem płynącego kraju przed zakupem czegokolwiek powyżej 100 zł długo zastanawia się nad sensem wydania takiej, a nie innej sumy na taki, a nie inny przedmiot. I tak mógł bym zacząć wymieniać ‘empetrójk’, kuchenki mikrofalowe, lodówki, telefony, samochody czy płótna Picassa, ale nie o tym chciałem.
Gitara (elektryczna) – dziewięćdziesiąt procent ludzkości model A od modelu B rozróżnia  jedynie pod względem koloru. Czterdzieści procent dodatkowo rozpoznaje różne kształty, a dziesięć procent potrafi podać poprawną liczbę strun (9/10 dziwi się na widok ‘siódemki’, o innych potworach nie wspominając). Na całe szczęście (albo i zgubę) zaliczam się do osób, które radzą sobie z rozpoznaniem nie tylko koloru, kształtu i ilości strun, ale i marki, modelu, pickapów oraz innych drobiazgów, składających się na ten zacny instrument.
W mojej kolekcji znajduje się już wysłużony Ibanez RG 1570, który wiele ze mną przeszedł i ma już swoje dobrych kilka lat na karku. Pomimo tego, iż wyżej wymienione wiosło ma się świetnie i zapewne jeszcze długo mi posłuży, tak też nastał dzień, w którym zachorowałem na zakup kolejnej uroczej piękności spod znaku litery G.
Wstęp niniejszego ‘testu’ miał na celu uzmysłowienie czytającym, iż droga od wykiełkowania powyższego pomysłu do jego realizacji wcale nie była taka prosta i krótka. Wręcz przeciwnie – bardzo długo zastanawiałem się, jak dobrze wydać swoje ciężko zarobione pieniądze i zostać szczęśliwym posiadaczem kolejnej, sześciostrunowej kochanki. Rozważałem różne opcje, ale że zawsze chorowałem na badyle spod szyldu ‘Les Paul + EMG’, tak też mój wybór padł na Epiphone’a Prophecy Les Paul Custom EX.
Zanim przejdę do wrażeń estetyczno-słuchowo-onanistycznych kilka słów na temat specyfikacji. Korpus mojego LP wykonany jest z mahoniu. Na topie producent wyeksponował śliczny klon typu quilt w kolorze Midnight Ebony. Wklejany gryf również wykonano z mahoniu, a podstrunnicę z hebanu, którego bardzo intrygującym elementem są markery – w odróżnieniu od klasycznych trapezów wykonano tutaj tzw. ostrza, świetnie komponujące się z inkrustracją na główce. Całość opleciona jest uroczym bindingiem, dodatkowo podkreślającym walory estetyczne opisywanej gitary. Bardzo mocną stroną jest również hardware – pickupy EMG 81-85, mostek TOM oraz klucze Grover’a wpisują kolejne plusy w dzienniku tegoż LP’ka. Podsumowując – Les Paul Prophecy Custom EX prezentuje się niczym Jessica Alba w seksownej, białej bieliźnie... nic dodać, nic ująć.
Wiadomym jest, iż nie samym wyglądem gitara pracuje na siebie, ale przede wszystkim swoim brzmieniem. Tutaj również nie mam najmniejszych zastrzeżeń. Gitara brzmi tak, jak tego od niej oczekiwałem. Mahoń w połączeniu z aktywnymi przystawkami EMG daje tłusty, aczkolwiek agresywny sound, pozbawiony jakichkolwiek zamuleń. Pickup przy mostku świetnie nadaje się do mocno przesterowanych partii rytmicznych, pokazując swój ostry pazur i bezlitośnie prześlizgując się przez każdy dźwięk na gryfie. Natomiast EMG 85 to już poezja śpiewana... przez Zakk’a Wylde’a! Śpiewny, okrągły sound z rewelacyjnym atakiem, doskonale sprawdzający się w grze solowej oraz w ciężkich overdrive’ach. Ta gitara po prostu stworzona jest do rock’n’roll’a i do gry na każdego rodzaju przesterach – od spokojnegp crunch’u po maksymalnie przesterowane hi-gain’y. Do kanału czystego nie można mieć żadnego poważnego zarzutu – w końcu nie jest to fenderowska szklanka i nigdy z tego wiosła powyższego brzmienia nie wyciśniemy; ot po prostu dobrze gada na czystych kanałach i tyle, bez rewelacji.
Ważnym atrybutem opisywanego Les Paul’a jest wygoda gry – co prawda Ferrari z niego nie będzie, ale już o zwinność Mercedesa mocno się ociera. Profil gryfu slim-tapper zdecydowanie odbiega od tradycji Gibsona, za co chwałą mu na wieki, gdyż zwolennikiem grania na sztachecie z płota nigdy nie byłem, nie jestem i zapewne nie będę (chyba że w końcu nauczę się grać).
Niestety – tak jak w każdej beczce miodu zazwyczaj znajdzie się łyżka dziegciu, tak i tutaj muszę zwrócić uwagę na kilka wad. Wykonanie jest prawie idealne... prawie,, ale czegóż się spodziewać po Chińczykach pracujących po 16 godzin za miseczkę ryżu? Na szczęście mocno trzeba się przyglądać, aby zobaczyć lekko nierówny bindnig.... bo tylko do tego mogę się przyczepić. Kolejnym minusem jest totalny brak regulacji – po odbiorze wiosła musiałem ją oddać do lutnika, który poza ustawieniem gryfu zeszlifował kilka ostatnich progów, bo komuś zapomniało się dopilnować tych ‘drobiazgów’. Niemniej jednak po regulacji Epiphone po prostu zamiata wszystko, co znajdzie się w jego polu widzenia, słyszenia oraz myślenia.
Podsumowując – za te pieniądze na chwilę obecną nie natknąłem się na lepszą gitarę z nurtu LP, niż opisywany powyżej Epi Prophecy LP Custom EX. Po drobnych korektach u lutnika gitara po prostu trzyma poziom mojego japońskiego RG 1570, a pod względem estetycznym zjada go na śniadanie... a sama dostarcza więcej kalorii, niż całe chińskie pole ryżowe z Chińczykami razem wzięte ;)

FOTY:












P.S.
I zaś piszę po spożyciu... masakra J
« Ostatnia zmiana: 20 Kwi, 2009, 14:03:41 wysłana przez Gohes »
M: Kobieto, przynieś browar! K: A magiczne słowo? M: Czary mary, podaj browary!

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Aluzja do Albo gdzieś na sevenstringu już się kiedyś pojawiła ;). Powiem tylko że wygląda zajekurwiście.. Chyba Chińczyki musiały dostać trochę więcej ryżu za ten egzemplarz ;). Pozdrawiam i gratuluję zakupu

a tak w ogóle to ten temat jest kupa wart bez próbek ;)

Offline Gohes

  • Colonial Marine
  • Gaduła
  • Wiadomości: 352
  • Szatan, Blasty, Benedykt XVI...
    • J. D. Overdrive
Ano aluzja sie pojawila, nawet byla mojego autorstwa, wiec postanowilem jej uzyc ponownie... no komu sie nie podoba Jessica Alba i to ejszcez w bialej bieliznie :D

A probki beda... pod koniec roku, jak juz plyta bedzie ready! ;)
M: Kobieto, przynieś browar! K: A magiczne słowo? M: Czary mary, podaj browary!

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Ano aluzja sie pojawila, nawet byla mojego autorstwa

to zapomniałeś w takim razie o pończochach samonośnych ;)

Offline fireboy

  • Pr0
  • Wiadomości: 541
    • Toughest Firefighter Alive
to zapomniałeś w takim razie o pończochach samonośnych ;)
Bo już ją z nich rozebrał :D

Teścik czyta się dobrze... Zobaczę jakie będę miał odczucia jak dotrze do mnie bezpośredni konkurent tego wiosełka EC-1000 VB...

Offline neyoam

  • Gaduła
  • Wiadomości: 145
Wiosło na prawdę wywalone w kosmos, congz :headbang:.
Co do Alby...ładna jest, nawet bardzo, ale są ładniejsze :P

Ciekaw jestem jak zamiata wersja GX na "brudnych palcach" :devil:
khm...jajo

Offline johnny_ibz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 142
fireboy, co to za brzydki pagaj w Twoim avatarze :>

fajna recka, dobrze sie czytalo. mam przez was ostatnio malutki GASik na tego typu wiosla
« Ostatnia zmiana: 17 Kwi, 2009, 18:05:29 wysłana przez johnny_ibz »
Brawdziwi dwardziele używają dylgo dwardyg zbółgłozeg

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=9126411 <- warto zerknąć :)

Offline Gohes

  • Colonial Marine
  • Gaduła
  • Wiadomości: 352
  • Szatan, Blasty, Benedykt XVI...
    • J. D. Overdrive
Dzieki serdeczne ziomy! Dzisiaj (a w zasadzie wczoraj) wioslo przeszlo chrzest bojowy na gigu przed Beatallica i po prostu AAAAAAAAAAAAAAAaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaAAA AAAAAAAAAAA prze-hui-partyzant :D Polecam tego badyla z czystym sumieniem :)

A co dwersji GX... nie wiem jak LP, ale SG mial zdecydowanie wiecej 'brudu' od EX'a - tez czad :)
« Ostatnia zmiana: 18 Kwi, 2009, 11:58:29 wysłana przez Gohes »
M: Kobieto, przynieś browar! K: A magiczne słowo? M: Czary mary, podaj browary!

Offline hofiman

  • Gaduła
  • Wiadomości: 409
piękna gitara:) grałem na niej kiedyś w warszawskim Rock&Rollu,była fajna;]
mój pies,jest spoko i wie o co chodzi,mówi elo mojej mamie zawsze gdy wychodzi.

Offline mhrok lama

  • Pr0
  • Wiadomości: 549
  • Jestę kuglarzę xD
BUMP!

Jako młoda niedoświadczona lama po 2 latach użytkowania mojego Ever Playa Stratocasteropodobn ego z wysokiej jakości płyty wiórowej, postanowiłem sprzedac go i kupić coś lepszego. Przymierzam się do kupna wlaśnie tego LP. Gitarke ogrywałem i znalazłem w cenie ciutke nizsza niz teraz (3,5k a ja znalazłem za 2k) jednakże kilka pytanek. Dostepnego mam jeszcze SG z tej samej serii, też z EMG. I tu sie pojawia pytanie: jak to jest z tym dostepem do wysokich progow w LP, czy gitary jakoś bardzo różnią się brzmieniem. Wiem że EMG daje mocnego kopa. W ,,zespole'' Gramy na razie same covery glownie Black Sabbath, Metallici czasem Nirvana. I takie nastepne pytanko czy ta gitara nadałaby sie też do czegoś bardziej rock & rollowego w stylu Quiet Riot, ZZ Top. Brzmienie Randy'ego Rhoadsa i Tony'ego Iommiego. Niedługo szykuje nam sie pierwszy jako taki występ więc przydałoby się kupić coś konkretniejszego. Troche to nieskładne ale myśle że zrozumiecie o co chodzi.

Pozdrawiam.

Edit:

Grałem też na wersji z Dirty Fingers ale sklep był kiepski i wogole nie wyregulował gitary. Akcja za wysoka, nie ograłem jej dobrze bo sie po prostu nie dało. A tez DF wszedzie widziałem drogie.
« Ostatnia zmiana: 26 Wrz, 2009, 22:27:45 wysłana przez mhrok lama »

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
jak to jest z tym dostepem do wysokich progow w LP

beznadziejnie w porownaniu do SG. mimo ze progow jest 24, to skala pozostaje 24,75", a wyciecie w korpusie jest tak samo ubogie jak w zwyklym 22-progowym LP - takze dostep do 22 progu jest i tak ograniczony, a co dopiero dalej...

co do reszty pytan... yyy :/
Łe tej.

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 366
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Kolega chciał napisać, że EMG są za mocne do muzyki, jaką chcesz grać. ;)
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline mhrok lama

  • Pr0
  • Wiadomości: 549
  • Jestę kuglarzę xD
Kupa(a)icha gra na EMG i jakos nie wydaje sie to mocne :P (wyczytalem w TopGuitar)

Offline Aston

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 971
    • Kanał YouTube
Lepiej kup ze zwyklejszymi pickupami. EMG to raczej modernowe brzmienie, a modernowe brzmienie nie równa się staremu metalowi.

Offline MrJ

  • Pr0
  • Wiadomości: 576
  • marudny jeżor
Jak gracie z założenia "brudnie" czyli Black Sabbath, Medallika jak podałeś, DirtyFindersy będą rozwiązaniem bardziej "naturalnym". Chociaż ograj obie wersje przetworników (w LP lub SG) i wtedy zdecyduj, bo różnica cenowa jaka była w zeszłym roku między EX A GX gdzieś zniknęła i dlatego nad GXem trzeba się bardziej zastanowić coby nie przepłacić trochę.

A jeśli idzie o grę jako taką - jak nie śmigasz solówek a brzmienie ma być naprawdę pełno-tłusto-mocne, bierz LP. Jak chcesz posolować i wolisz "lżejszy" sound i wygodę cienkiego korpusu, zastanów się nad SG. Z tym że tę gitarę TRZEBA ograć - dlatego podsyłam obszerniejsze info: http://www.sixstring.pl/testy/epiphone-sg-custom-prophecy-gx-oraz-o-ex-slow-kilka :)
Dyskusja z forumowym skurwysyństwem jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne ile umiesz, wiesz i jaki masz poziom. Gołąb i tak wskoczy na szachownicę, rozjebie figury, nasra i wydrze dziób że wygrał.

Offline BartekL

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 549
  • "Ryjem will not play"
Zaczyna mnie już drażnić EMG=METAL, PAF=BLUES

Jak weźmiesz gitare z emg to nie poczujesz jakbyś od razu wyciął środek i sam szatan z gitary się wydobywa. Różnica jest bardziej subtelna, i trzeba ograć żeby stwierdzić czy sie nie podoba akurat, czy nie.

stary metal to wg mnie metallica, slayer i oni raczej modern brzmienia nie mieli :)

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
dobra dobra, ale ZZ Top to nie jest sound EMG. Nirvana tez nie.
Łe tej.

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
ale Kerry na emg gra, pytanie od jak dawna, bo taki chociażby bloodline nie brzmi już jak stary metal ;)

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 366
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Lecz kolega nie prosił o brzmienie slayera. Szuka czegoś " rock & rollowego".
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline mhrok lama

  • Pr0
  • Wiadomości: 549
  • Jestę kuglarzę xD
Czyli zrezygnować z EMG i pokombinować z pasywnymi?

Offline BartekL

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 549
  • "Ryjem will not play"
No, dobra, troche przesadziłem :)

Jak dla mnie to do r'n'r lepsze są pasywy. Ogólnie bardziej mi sie podobają :) Myślałbym w Twoim przypadku o jakimś PAFie ewentualnie trochę mocniejszym przetworniku ale w podobnej charakterystyce.

Ale EMG (w moim przypadku miałem 707) tez nie jest złe i pomiędzy moim obecnym pickupem a nim nie było aż tak ogromnej różnicy jak np po zmianie stockowych przetworników pasywnych na zawodowe pasywne. Bardziej o to mi chodziło we wcześniejszym poście.

Offline mhrok lama

  • Pr0
  • Wiadomości: 549
  • Jestę kuglarzę xD
Znowu jednak bardzo mi się podoba brzmienie Zakka Wylde'a, a to wlasnie jego przetworniki. Mam jeszcze mozliwość kupienia Gibsona SG za około 2500 może nawet troche taniej. Bardzo mi się ten LP spodobał bo wygodnie sie gra i wlasnie ostatnio sie tak zasluchalem w wyczyny Zakka. A w sumie posiadam jeszcze Fendera Stratocastera, wprawdzie nie mój ale zawsze mogę go wziąść jeśli potrzebuje. Bardziej mi się wydaje że ten Fenderek ma jakiś taki miałki przester i to taki lekki bluesik a nie coś w rodzaju Randy'ego Rhoadsa ktory jest dla mnie wzorem. Troche to nieprofesjonalne podejście ale wolałbym unikać Stratocasterów i podobnych korpusów. Już nie moge na nie patrzeć i źle się z nimi czuje grając.

EDIT:

Chyba zrobił się lekki offtop :\

Offline Aston

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 971
    • Kanał YouTube
No to się musisz men zdecydować czy chcesz siekę na EMG czy granie starych dziadków metali. Zakk używa dopałki, więc myślę, że na Epi z pasywnymi też ujdzie ukręcić podobne brzmienie. Jesion czy olcha nie będą przypominały brzmieniowo grubej dechy z mahoniu w LP (i za to go lubię). Musisz podjąć menskom decyzję

Offline mhrok lama

  • Pr0
  • Wiadomości: 549
  • Jestę kuglarzę xD
Ogram jeszcze tego SG co mam dostępnego, jeszcze raz tego LP i zobaczymy. :<

EDIT:

Dowiedziałem się że Meta też gra na EMG.
« Ostatnia zmiana: 27 Wrz, 2009, 19:05:35 wysłana przez mhrok lama »


 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
43 Odpowiedzi
29041 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Maj, 2008, 22:36:13
wysłana przez Martens_emenems
17 Odpowiedzi
11093 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Wrz, 2010, 22:16:11
wysłana przez Yony
21 Odpowiedzi
12321 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Wrz, 2010, 15:11:16
wysłana przez Leon
48 Odpowiedzi
21655 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 30 Sty, 2011, 19:13:13
wysłana przez Rachet
8 Odpowiedzi
14377 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Lip, 2015, 15:03:10
wysłana przez Stivo2005