Autor Wątek: Czas decyzji, czas apokalipsy  (Przeczytany 3522 razy)

Offline SolarisP

  • Gaduła
  • Wiadomości: 132
Czas decyzji, czas apokalipsy
« 08 Lut, 2022, 11:23:11 »
Dobra - Panowie - potrzebuję pomocy bo oszaleję.

Wreszcie jak normalny człowiek ogarnąłem sobie budżet na nowe wiosło (do 3,2k, do nagięcia na wyjątkowe sztuki) i zamiast kupować co jest - szukam, jeżdżę po Polsce i staram się zdecydować z jakim wiosłem chcę utknąć przez kolejne kilka lat. Wątek na giełdzie, że kupię badyla już jest, ale tutaj jednak chciałbym pomocy w podjęciu decyzji.

Moje wymagania:

MUSI stroić w drop A (i niżej).
6 lub 7 strun - odrobinę bardziej preferuję 6, bo i tak gram tylko 0,1,12,13 i 10 czasami na "grubej"  :lol: (nie do końca, ale jednak takie jest główne zastosowanie).
Wygodny gryf - niestety te wszystkie literki znaczące profil gryfu dla mnie niewiele wnoszą, bo ostatecznie wychodzi wszystko po ograniu wiosła.

Moje preferencje - a raczej lista życzeń - bo wszystkiego na raz mieć się nie da w tych pieniądzach.

Headless - bo jeszcze takiej nie miałem i bolą mnie plecy czasami (chociaż już mi lepiej, i fizjoterapeuta polecał coś lżejszego)
Multiskala - bo jeszcze takiej nie miałem i po ograniu jednej stwierdzam, że jest spoko, multiskala mi nie przeszkadza. Testowałem siódemkę 25,5 / 27 cali, chociaż pewnie bym celował raczej w 25,5 / 26,5 cali.
Korpus z Olchy - podobno w świetle ostatnich odkryć na Youtube nie ma to znaczenia, chociaż Warmoth zrobił porównanie jesionu, olchy i mahoniu w identycznych warunkach i dla mnie różnice były - może niezbyt duże, ale jednak słyszalne. Dla mnie Olcha > Jesion > Mahoń
Jakiś fajny top (topola z burstem np.), wycięcia w nim, czy na przykład sandblast jesionu - czyli cygańskie wykończenia. Bo nie gram dużo, więcej gitara wisi na ścianie, więc niech chociaż zwraca moją uwagę.
Dobrze by też było żeby przetworniki nie nadawały się od razu do wymiany.
No i żeby jakoś wartość trzymała na giełdzie.

Co już udało się ograć:

Sterling JP70 - nawet wygodna, bez rewelacji. Byłem ciekawy czy przesiadka z 26,5 na 25,5 wróci mi nagle umiejętności grania, ale jednak nie. Tremolo też bywa fajne - ale tutaj strojenie za nic nie chciało się trzymać dłużej jak 10 minut. Brzmieniowo - kiepsko. Odpada, chociaż pierwsza decyzja była - biorę - ale im dłużej grałem tym bardziej skala się przesuwała w drugą stronę.

Jackson DKA7 pro - Gryf (dla mnie) niesamowicie wygodny, po prostu WOW!. Brzmieniowo - bardzo mi siadła - cieplutka z fajnym łomotem, ale nie muli. Combo D-activator + olcha bardzo mi siadło. Dlaczego nie kupiłem zatem - bo sztuka którą ogrywałem miała gryf nachylony względem korpusu tak mocno, że nawet po maksymalnym obniżeniu siodełek struny miały nadal z 2,5mm do progów. Po naciśnięciu na gryf - było słychać trzask drewna z łączenia. Po tym stwierdziłem, że nie kupię nic używanego bez uprzedniego ogrania. No i ten Jackson też wizualnie nie jest jakimś majstersztykiem.

Jedyny gryf który zbliżenie był dla mnie podobny w grze jak ten Jackson to LTD SC-207.

Cort KX500 - Gryf - bez rewelacji, nieco szorstki, im wyżej się gra tym wygodniej - profil się wypłaszcza. Gitara ładna, ale wykonana nieco nieprecyzyjnie. Multiskala - ok. Brzmieniowo - ok, jednak jestem antyfanem EMG więc jestem zbiasowany negatywnie. Może się zdecyduję, może nie - budzi u mnie emocje podobne do dobrego obiadu - nawet spoko, ale za tydzień chyba o tym zapomnę.

W kolejce do ogrania:

Chapman ML-1 modern baritone - wizualnie bardzo mi się podoba, jestem ciekawy czy 28 cali na 6 strun będzie łatwiejsze manualnie niż 26,5 na 7. Korpus z Olchy jest, cena pozwala na zostawienie zapasu na poprawki i wymianę przetwornika pod mostkiem.

Ibanez RGD7521PB - wizualnie bardzo mi odpowiada. Nyatoh i PAF-7? Nie mam pojęcia co o tym myśleć, ale próbki które słyszałem spodobały mi się.

IBANEZ RGD61AL-SSB - co tu dodawać? 6 strun i 26,5 cala, wizualnie - śliczna. Gorzej, że na razie próbki w necie średnio mi się spodobały.

Co jeszcze biorę pod uwagę:

NK Guitars - Staram się od niego wyciągnąć zdjęcia i specyfikacje tego co ma faktycznie na stanie - komunikacja jest jednak tragiczna. No i pytanie: czy ma ktoś z Was do ogrania siódemkę od niego na terenie południowej Polski?

IBANEZ RGD61ALMS-CLL - multiskala 25,5 do 26,75 na 6 strun brzmi ciekawie, niestety nigdzie nie idzie jej dostać, jedyna sztuka jest z Outletu w Lublinie, ale liczą za nią jak za nówkę w okolicy premiery :/

Jakieś Legatory - ale trzeba by je ograć, na razie średnio z dostępnością, za kilka miesięcy powinien być już wysyp modeli 2022, ale nie wiem czy warto dla Legatora czekać.

Jakieś Agile - Jakby nie koszmarne koszty transportu to bym pewnie Chirala zamówił, a aktualnie używek ciekawych nie widać :(

Ibanez RGDIX6MPB-SBB, IBANEZ RGDIX7MPB-SBB - wizualnie robią mi dobrze. Żeby tylko gdzieś je dorwać i ograć (i kupić)...

Macie jakieś doświadczenia z tymi gitarami? Może jakieś rady jeszcze albo propozycje innych modeli? 15.02 robię objazd z Rzeszowa na Śląsk ograć kilka gitar. Może macie coś ciekawego u siebie i przyjmiecie zbłąkanego wędrowca? ;)

Offline Mother Puncher

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 416
  • It is useless, to resist.
Odp: Czas decyzji, czas apokalipsy
« Odpowiedź #1 08 Lut, 2022, 11:41:51 »
Widziałem na olx wisi LTD Carpenter na Fishmanach, z casem za 4k. NTB, olcha. Nie spełnia założeń multiskali, ale gryf i feeling z użytkowania tej gitary jest bezkonkurencyjny. Sam swojego kupiłem z ciekawości, żeby se kaskę włożyć na przetrzymanie, ale to jest jedna z najlepszych siódemek na jakich kiedykolwiek grałem. A miałem w łapie multiskale od Ibaneza, RGD, Schectery, Jacksony czyli wszystko to z tej półki co dałeś przykłady poniżej.
« Ostatnia zmiana: 08 Lut, 2022, 11:45:50 wysłana przez Mother Puncher »
Ogrywam wiosła na jutubie i się tego nie wstydzę. Mam konta na wszystkich forach.

Offline SolarisP

  • Gaduła
  • Wiadomości: 132
Odp: Czas decyzji, czas apokalipsy
« Odpowiedź #2 08 Lut, 2022, 11:50:07 »
Jeżeli to to: https://www.olx.pl/d/oferta/zamiana-esp-ltd-sc-607b-fishman-case-siedmiostrunowy-baryton-CID751-IDNjOLL.html#fd62297bae

To jest aż dwa razy zaznaczone, że to mahoń :(

No i poza budżetem i za daleko już - planowo o 20.30 mam być w Kędzierzynie Koźlu. Do Gorzowa Wielkopolskiego już nie obrócę tego samego dnia - o ile mam pewność, że profil gitary będzie mi leżał cudnie (bo już 207 miałem), to jednak nie ma jak sprawdzić czy nie pakuję się na minę. Strasznie mnie spotkanie z tym Jacksonem wyczuliło. Dawniej kupowałem w ciemno, ale nie tym razem...

Offline Mother Puncher

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 416
  • It is useless, to resist.
Odp: Czas decyzji, czas apokalipsy
« Odpowiedź #3 08 Lut, 2022, 11:57:22 »
Jeżeli to to: https://www.olx.pl/d/oferta/zamiana-esp-ltd-sc-607b-fishman-case-siedmiostrunowy-baryton-CID751-IDNjOLL.html#fd62297bae

To jest aż dwa razy zaznaczone, że to mahoń :(

No i poza budżetem i za daleko już - planowo o 20.30 mam być w Kędzierzynie Koźlu. Do Gorzowa Wielkopolskiego już nie obrócę tego samego dnia - o ile mam pewność, że profil gitary będzie mi leżał cudnie (bo już 207 miałem), to jednak nie ma jak sprawdzić czy nie pakuję się na minę. Strasznie mnie spotkanie z tym Jacksonem wyczuliło. Dawniej kupowałem w ciemno, ale nie tym razem...

Podając za wiki:

The body is made of Alder for the black finish version, but eventually switched to mahogany in 2016. The guitar also features a reverse headstock, as well as two EMG 81-7 active pickups.[5]

Tego masz z 2015, mój jest starszy.

Wszystko inne z tej listy będzie gorsze. Sorki. To są fajne gitary, ale feeling NTB w tym Carpenterze jest OP. Po prostu. Ja też nie wierzyłem, ale jak wziąłem w ciemno i ograłem, to uwierzyłem. Już Viper 417 był w pizdę, to ten jest jeszcze lepszy.
Ogrywam wiosła na jutubie i się tego nie wstydzę. Mam konta na wszystkich forach.

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 351
    • CTG TV
Odp: Czas decyzji, czas apokalipsy
« Odpowiedź #4 08 Lut, 2022, 20:01:17 »
Więcej wydasz na ogrywanie gitar niż na samą gitarę :D Nie lepiej przerzucic kilka wioseł i zdecydowac się na tą jedyną?

LTD SC607b wisi za 2800 na OLX.
mniut i piah

Offline SolarisP

  • Gaduła
  • Wiadomości: 132
Odp: Czas decyzji, czas apokalipsy
« Odpowiedź #5 08 Lut, 2022, 20:43:24 »
Już trochę wioseł przerzuciłem i nadal nie znalazłem tego jedynego :(

Jak z tego co ogram nic mi jakoś super nie przypasuje to pewnie NK Guitars sobie zamówię. Ale czekam jeszcze na Wasze opinie. Pewnie obdzwonię te 607B, może któraś to będzie rzeczywiście olcha. Ta za 4k z tego co pamiętam to sprzedaż tylko z odbiorem osobistym :(

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 351
    • CTG TV
Odp: Czas decyzji, czas apokalipsy
« Odpowiedź #6 08 Lut, 2022, 20:45:35 »
Ja już przerzuciłem dziesiątki, miałem kilka jedynych i dalej przerzucam :P
Obczaj sobie od kolegi @vader Ibaneza RGD61 ale ALET, z Evertunem. Trochę przekracza budżet, ale... Powinien być sztosik ;)
mniut i piah

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 746
Odp: Czas decyzji, czas apokalipsy
« Odpowiedź #7 08 Lut, 2022, 22:31:23 »
Już trochę wioseł przerzuciłem i nadal nie znalazłem tego jedynego :(
To był mój "ulubiony" typ klienta ;) Zmartwię Cię, nawet podwójnie: i prawdopodobnie nie znajdziesz tego jedynego. Może super customa, z każdym detalem pod Ciebie, ale żebyś umiał to dokładnie lutnikowi określić. Problem jest gdzieś indziej - bo do każdego wiosła Ty się musisz też dostosować, żeby wyciągnąć z niego co potrafi. Zmartwienie nr 2: często pomaga dość szeroka liczba wioseł w domu, każde do czegoś innego.
Paczki z głów!

Offline SolarisP

  • Gaduła
  • Wiadomości: 132
Odp: Czas decyzji, czas apokalipsy
« Odpowiedź #8 09 Lut, 2022, 00:15:04 »
Może inaczej - nie znalazłem tego jedynego który spełnił by moje wymagania co do brzmienia i grało by się na nim wygodnie w drop A. To nie ma być wiosło od wszystkiego :) Bardzo blisko było z tym Jacksonem dka7 pro - jakby nie stan techniczny, to bym powiedział, że to właśnie ta jedyna.

SC 607 w barytonie mam nadzieję, że się jakaś znajdzie do ogrania w ciągu tygodnia.

Więcej wydasz na ogrywanie gitar niż na samą gitarę :D

Zdecydowanie więcej straciłem na sprzedaży gitar. Dopiero ostatnio jak zacząłem ruszać zadek i sprawdzać sprzęt przed zakupem to nagle się okazało, że da się czasem nawet na tym zarobić (a może to tylko szalejącą inflacja). Tym razem jednak chcę znaleźć coś na dłużej niż rok (albo zaryzykować z NK Guitars ;)) , bo pomimo, że uwielbiam szukać dla siebie (i żony) różnych gitarowych gratów to jednak czasu zajmuje to sporo.

@Dale Cooper Dzięki za propozycję Ibka - na niego jeszcze nie wpadłem. Patrzę też na nowe gitary nieco ponad budżet - może znajdą się w jakims sklepie muzycznym na trasie poniedziałkowego wyjazdu :D

Offline Orange

  • Moderator Giełdy
  • Wiadomości: 1 021
  • Loża Szyderców
Odp: Czas decyzji, czas apokalipsy
« Odpowiedź #9 09 Lut, 2022, 10:00:29 »
Kup sobie klasycznie k7 I wystarczy

Offline october

  • Pr0
  • Wiadomości: 557
  • Oct.
Odp: Czas decyzji, czas apokalipsy
« Odpowiedź #10 09 Lut, 2022, 12:03:53 »
Kup sobie jakiegoś Schectera z Korei. Mój obecny Blackjack SLS waży tylko 3,1Kg. Super wygodny gryf. Spoko wykonana. Brzmi (!). I można tanio wyrwać jak się trochę poczeka/poszuka.
007

Offline Kleszka85

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 2
Odp: Czas decyzji, czas apokalipsy
« Odpowiedź #11 09 Lut, 2022, 20:34:21 »
Mając całe życie 6 strunową zawsze po głowie chodziła mi 7. Czytałem, oglądałem i padło na Solara S1.7 PB. Cieszy moje oko i ucho. Teraz mam 7 strunowca na standard A i 6 na standard E. Nie gram w żadnym zespole a pykam w domowym zaciszu. Solar spełnił moje oczekiwania. W porównaniu z polską gitą to nie ma porównania. W moim przypadku gitara miała być nowa. Istnieją raty więc swój budżet trochę przekroczyłem ale było warto. Spłacam ją z uśmiechem na twarzy :D
« Ostatnia zmiana: 09 Lut, 2022, 20:40:33 wysłana przez Kleszka85 »

Offline Orange

  • Moderator Giełdy
  • Wiadomości: 1 021
  • Loża Szyderców
Odp: Czas decyzji, czas apokalipsy
« Odpowiedź #12 09 Lut, 2022, 21:20:48 »
Gratuluje, o jaką polską gitarę chodzi?
« Ostatnia zmiana: 09 Lut, 2022, 21:22:51 wysłana przez Orange »

Offline SolarisP

  • Gaduła
  • Wiadomości: 132
Odp: Czas decyzji, czas apokalipsy
« Odpowiedź #13 09 Lut, 2022, 22:00:51 »
U mnie mały update - skale powyżej 26,5 są nie dla mnie - na Chapmanie 28 cali po prostu pewnych rzeczy nie jestem w stanie zagrać sprawnie. Do tego sam profil gryfu i podstrunnica nie przypadły mi do gustu.

Nie gram w żadnym zespole a pykam w domowym zaciszu. Solar spełnił moje oczekiwania. W porównaniu z polską gitą to nie ma porównania.

Gratuluję udanego zakupu :)

Offline Zomballo

  • Gaduła
  • Wiadomości: 301
Odp: Czas decyzji, czas apokalipsy
« Odpowiedź #14 09 Lut, 2022, 22:09:54 »
Kup sobie jakiegoś Schectera z Korei. Mój obecny Blackjack SLS waży tylko 3,1Kg. Super wygodny gryf. Spoko wykonana. Brzmi (!). I można tanio wyrwać jak się trochę poczeka/poszuka.
Proponowałem na giełdzie ale nie chciał. Serio w pytunie te nowsze Blackjacki. Szczerze to od swojego SLSa jeszcze nie znalazłem lepiej brzmiącej gity a w międzyczasie też sporo przewaliłem. Zatrzymałem się jeszcze na Solo 6 II Platinum aka Mando. Typowy singlecut z krótką menzurą. Ciężkawy ale top klon, podstrunnica heban, set neck aż pod pickup. Nie ma co trzeba szukać.

Offline Orange

  • Moderator Giełdy
  • Wiadomości: 1 021
  • Loża Szyderców
Odp: Czas decyzji, czas apokalipsy
« Odpowiedź #15 09 Lut, 2022, 22:36:19 »
Ja już przerzuciłem dziesiątki, miałem kilka jedynych i dalej przerzucam :P


Ale Kramer nie zmienił właściciela?

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 351
    • CTG TV
Odp: Czas decyzji, czas apokalipsy
« Odpowiedź #16 09 Lut, 2022, 23:54:03 »
Od dobrych 6 lat nie :>
mniut i piah

Offline SolarisP

  • Gaduła
  • Wiadomości: 132
Odp: Czas decyzji, czas apokalipsy
« Odpowiedź #17 10 Lut, 2022, 00:34:09 »
@Orange dzięki za info o NK Guitars na grupie. Znalazłem tam też LTD m1007 w ok cenie. Może coś z tego będzie.

1/3 gitar które mi się proponuję to Blackjacki. Co jest z nimi nie tak? :D Ok, wierzę, że to dobrze zrobione wiosła i są warte swojej ceny, ale jakoś do mnie nie przemawiają. Muszę się przyznać, że jednak kupuję też oczami i sercem. Nie tylko rozumem ;)

Offline Orange

  • Moderator Giełdy
  • Wiadomości: 1 021
  • Loża Szyderców
Odp: Czas decyzji, czas apokalipsy
« Odpowiedź #18 10 Lut, 2022, 00:40:08 »
Blakdżiwki są zajebiste. Jedyny minus to ze są czarne.

Offline SolarisP

  • Gaduła
  • Wiadomości: 132
Odp: Czas decyzji, czas apokalipsy
« Odpowiedź #19 10 Lut, 2022, 01:06:27 »
Czarne jacki są przynajmniej satynowe. Czarnym glossem rzygam już :(

No i mahoniem też trochę, ale to już bardziej ptsd po epiphonie prophecy sg ex na emg 85/81. Cleanów za nic nie potrafiłem na tym ukręcić. Od tej pory preferuję pasywy ze split coilem.

Teraz właśnie do mnie dotarło, że nigdy nie miałem na własność gitary z body innym niż lipa albo mahoń. Pewnie dlatego tak kręcę nosem :D

Offline Kleszka85

  • Nowy użytkownik
  • Wiadomości: 2
Odp: Czas decyzji, czas apokalipsy
« Odpowiedź #20 10 Lut, 2022, 09:13:39 »
Gratuluje, o jaką polską gitarę chodzi?
https://m.facebook.com/media/set/?set=a.1842184659132770.1073741847.1357359620948612&type=3
Wiele lat na niej grałem i cały czas chodziła mi 7 po głowie. Przeglądałem oferty używanych 7 ale pomyślałem kurna to ma być nowe bo i tak zostanie ze mną dożywotnio jak ta Ella. Od roku oglądam poczynania Oli Englunda na Youtube i pomyślałem dobra trzeba brać. Solar przyjechał, otwieram pudło, biorę do ręki i miłość od pierwszego riffu😁 Oczywiście idealnie nastrojona i wyregulowana ale szybko przestroiłem A do D ustawiłem menzurę i nic więcej mi nie potrzeba. Wcześniej macałem siódemki Ibaneza po większych sklepach muzycznych ale coś mi nie leżały mimo tego że przez Korny od czasów licealnych w głowie miałem zakorzenioną ideę, że jak przyjedzie czas na siódemkę to tylko Ibanez. Solara oglądam codziennie i nie mam się do czego przyczepić. Most Evertune to dla mnie kosmos. Jakbym nie naparzał i mocniej dociskał riffy to nic mi nie faluje i każdy dźwięk trzyma tonację z kolei 4 dolne ustawiłem pod solóweczki i podciąganie strun.

Offline SolarisP

  • Gaduła
  • Wiadomości: 132
Odp: Czas decyzji, czas apokalipsy
« Odpowiedź #21 10 Lut, 2022, 18:13:46 »
Mam jeszcze opcję kupna Legatora N7FOD. Ma może ktoś z Was taką maszynę i może się podzielić wrażeniami? Albo użyczyć do ogrania gdzieś na południu Polski?

Offline sobek

  • Gaduła
  • Wiadomości: 479
  • Cornford Fanboy
Odp: Czas decyzji, czas apokalipsy
« Odpowiedź #22 12 Lut, 2022, 17:40:28 »
U mnie mały update - skale powyżej 26,5 są nie dla mnie - na Chapmanie 28 cali po prostu pewnych rzeczy nie jestem w stanie zagrać sprawnie.
Nie powiem - wyciąganie wniosków na temat skali 26,5" po ograniu wiosła w szóstce z 28" skalą to dosyć śmiała teza.

Z mojego przykładu. Miałem Ibanez'a MMM1 w szóstce ze skalą 27 cali i nie dało się na tym sensownie grać.

Teraz mam Schecter'a Hellraiser'a C7 ze skalą 26,5". Niby pół cala różnicy, a wygoda w grze jest diametralnie lepsza.

Świat gitarowy niestety nie jest taki prosty jak się wydaje i musisz po prostu wszystko samemu ograć i zobaczyć jak to Tobie leży w łapie.

Offline SolarisP

  • Gaduła
  • Wiadomości: 132
Odp: Czas decyzji, czas apokalipsy
« Odpowiedź #23 12 Lut, 2022, 19:49:55 »
Miałem już Solara A2.7 że skalą 26,5 - było jeszcze ok. Multiskala 27/25,5 - też było ok. Na "prostej" skali 27 było już tak sobie, na 28 już czułem się fatalnie. Nie jest to więc wniosek po pierwszym wiośle z dłuższą menzurą :)

Posty połączone: 14 Lut, 2022, 16:50:49
Wybór dokonany, jedzie do mnie już wiosło - LTD M-1007 FR. SC-607B odpuściłem, bo jednak zdecydowałem się na krótszą skalę.

Gryf (teoretycznie) ma ten sam profil co SC-207 - który mi BARDZO odpowiadał. Radius podstrunnicy - również ten sam. SC-207 ze skalą 25,5 w drop A mi stroił, więc tutaj też powinno być ok.

Korpus z olchy - fetysz spełniony, fishmany są, wykończenie które mi odpowiada - jest.

Szkoda tylko, że nie ma stałego mostka :( Ale da się z tym żyć. No i cena była dobra (moim zdaniem, nie jestem ekonomistą, nawet własnym budżetem tak sobie zarządzam) - razem z case kupiony w kwocie która zmieściła się w budżecie. Za kilka dni pewnie jakiś NGD zmajstruję.

A na multiskale i headlessy pewnie jeszcze przyjdzie czas (i GAS).
« Ostatnia zmiana: 14 Lut, 2022, 16:50:49 wysłana przez SolarisP »

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
3 Odpowiedzi
2713 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Mar, 2011, 01:59:56
wysłana przez jaca2303
22 Odpowiedzi
9737 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Gru, 2011, 10:31:03
wysłana przez RockSpeaker
27 Odpowiedzi
4728 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Sty, 2012, 23:56:55
wysłana przez bloodrafko
62 Odpowiedzi
16160 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 14 Sty, 2013, 21:11:14
wysłana przez vlamnick
7 Odpowiedzi
9327 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 17 Sie, 2015, 18:33:19
wysłana przez vastio