Autor Wątek: Czy już czas na 7-stringa ?  (Przeczytany 16251 razy)

Offline Hajtosek

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 25
Czy już czas na 7-stringa ?
« 20 Gru, 2012, 11:44:34 »
Siemka,
gram na gitarze dopiero 2 lata i już dawna chodzi mi po głowie kupno sevenstringa z uwagi na to, że ostatnio brakuje mi tejże właśnie dodatkowej struny. Na początku myślałem co by sobie pograć w dropie i tak też zrobiłem. Fajnie było, ale niestety w szkole grywam niestety tylko w E standard, a Floyd nie lubi taki zmian stroju.

Logicznym następstwem był pomysł kupienia drugiego wiosła z przedłużoną skalą. Wtedy wpadł do głowy pomysł zakupu gitary zdodatkową struną.

Na dzień dzisiejszy sam nie wiem, czy nie chcę zbyt szybko przeskoczyć na higher level of skill...

Powiedzcie co o tym myślicie i kiedy wy zaczęliście grać na siódemkach :D

Offline czerez

  • Gaduła
  • Wiadomości: 488
  • Morde mam może nie w tamburyn, ale mam zasady
jak masz zamiar zajść tylko ze strojem w dół , to 6s nastrojona do B da radę
"Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój" - Duńczyk !!!

Offline Hajtosek

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 25
Problem w tym, że musiałbym majdać tym strojem w górę i w dół, więc musiałbym non stop ustawiać sprężyny w mostku :(

Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
Tak.
facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

Offline pivo

  • Pr0
  • Wiadomości: 736
    • VisionsOfTondal
Pół biedy machanie strojem. Problem byłby z dobraniem setu strun, który będzie grał i w E i w B.
Imho przestrajanie 6ek w dół odbiera im bardzo dużo z uniwersalności, co nie jest problemem jak się dokłada po prostu dodatkową strunę.

Offline Musza

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 163
Zanim kupiłem swoją pierwszą siódemkę miałem ten sam problem. Brałem lekcje gitary w standard E, a w domu lubiłem sobie ponapierdalać w dropie (a miałem Ibaneza z floydem z którego lubiłem korzystać). Najpierw kupiłem drugą 6stkę, ale wkurzał mnie fakt, że jak pograłem dłużej na jednej to na drugiej niewygodnie mi się grało i odwrotnie (Ibanez vs Schecter, wizard vs baseball, EdgePro vs TOM). Niedługo później sprzedałem obie i kupiłem na ich miejsce 7mkę. To było dobre posunięcie, więc i tobie polecam.
facebook.com/Musza.MorningWood

Offline ervee

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 29
wygodniej jest grać w dropie na siódemce, nie musisz się martwić, że struny będą sflaczałe itp. Jeśli dropujesz szóstkę, to musisz bardzo grube struny zakładać a i to nie zawsze da ci gwarancję, że struny będą odpowiednio naprężone. Ja gram w dropie A i początkowo zaczynałem od szóstki, ale przerzuciłem się na 7mkę i już nie wracam do 6ki. Wygoda i brzmienie na 7ce bije szóstkę na głowę jeśli chodzi o drop.

Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
wat




E:
Spoiler
facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 033
Ostatnio miałem ten sam problem, więc zrobiłem przesiadkę na siódemkę. To była jedna z lepszych decyzji w życiu :)
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

bandit112

  • Gość
Albo tak jak czerez pisze. Kup jakieś 13-68 czy 70 i przestrój się do B std. Będziesz miał siódemkę bez najcieńszej pedalskiej struny (nie mów że jej potrzebujesz).

:D

Offline commelina

  • jestę skervesenę
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 375
  • ...grałbym EVER
    • Skervesen
Kazdy ma swojego bandita  :facepalm:

Offline Dun

  • TW
  • Gaduła
  • Wiadomości: 424
Albo tak jak czerez pisze. Kup jakieś 13-68 czy 70 i przestrój się do B std. Będziesz miał siódemkę bez najcieńszej pedalskiej struny (nie mów że jej potrzebujesz).

:D

Siemka,
gram na gitarze dopiero 2 lata i już dawna chodzi mi po głowie kupno sevenstringa z uwagi na to, że ostatnio brakuje mi tejże właśnie dodatkowej struny. Na początku myślałem co by sobie pograć w dropie i tak też zrobiłem. Fajnie było, ale niestety w szkole grywam niestety tylko w E standard, a Floyd nie lubi taki zmian stroju.

IMO zrób jak radzi Musza, wymień obecną gitarę na siódemkę, sześć standardowych strój do E, siódmą masz do dżętóf. Różnica nie aż tak wielka, i nie będziesz musiał się bawić w przestrajanie/rozkminę jakie to struny do synchronizacyjnego strojenia w E i B...  :facepalm:

Offline Sebastian

  • Gaduła
  • Wiadomości: 433
Powiedzcie co o tym myślicie
Kupno 7 = najlepsze rozwiązanie :)  :headbang:
kiedy wy zaczęliście grać na siódemkach :D
Jakieś 5 miesięcy po rozpoczęciu gry.

Offline ervee

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 29
no oczywiście, że tak, menzura to podstawa, ale odpowiedni dobór strun jest bardzo istotny imo ja mam najgrubszą .70 i jest do dropu A super. Jak nie chcesz zmieniać na siódemkę to możesz ewentualnie barytonową sobie sprawić :) Nie wiem jakie masz siodełko bo czasami w 6kach są takie siodełka, że grube struny nie chcą wskoczyć i wystają. Jeśli masz jakieś plastikowe to sobie możesz struną "wypiłować" odpowiednie żłobienie, ale jak masz na przykład grafitowe to ciężko. To są już z resztą sytuacje skrajne. Jak możesz "posiąść" 7kę to bierz.
P.S. ja zacząłem na 7ce po 6ciu latach grania na elektryku.

bandit112

  • Gość
i nie będziesz musiał się bawić w przestrajanie/rozkminę jakie to struny do synchronizacyjnego strojenia w E i B...  :facepalm:

Naprawdę tęga rozkmina.

Offline michu123PL

  • Pr0
  • Wiadomości: 558
  • Rycerz Cebulowego Stołu
Ja w zasadzie zacząłem się siódemkami interesować przez ten sam problem. Będąc jeszcze w liceum grałem w dwóch kapelach, w obu standard E. W domu znowu od pewnego momentu nie grałem w ogóle w E.

Siódemki są fajne, tylko trzeba do nich przywyknąć. Mi do dzisiaj się trochę struny pierdolą jak przesiadam się z szóstki.

Offline Phoenix

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 84
Bierz siódemkę, ja przerzuciłem się na 7 stringa po pół roku gry i nie żałuję

Offline Dun

  • TW
  • Gaduła
  • Wiadomości: 424
 

Naprawdę tęga rozkmina.

Dla niektórych jak widać i owszem. ;)

Hajtosek - jak chcesz się bawić w low tuning, to prędzej czy później zacznie ci czegoś brakować w twojej 6stce. Rly, korzystać z substytutów nie ma sensu.

Przejdź na ciemną stronę mocy!  :)

bandit112

  • Gość

Naprawdę tęga rozkmina.

Dla niektórych jak widać i owszem. ;)

Stary, błagam, wystarczy poczytać forum lub zadać pytanie i już wyskoczy jakiś 13-70 secik gotowy do grania w B standardzie.

Poza tym nie rozumiem tych, którym nie podoba się ten pomysł. Nie masz hajsu/nie używasz najcieńszej (bo zwyczajnie "srasz na pedalskie solówki" (:D niektórzy grajo tłuste riffy i tylko w tym siedzo) to przestrajasz, dodatkowo masz mniej brudu przy nagrywkach czy koncertach.

@edit: a, no i logicznie rzecz ujmując E std masz po prostu strunę wyżej, żeby była jasność...

Przykładowo:
Ziomek z zespołu planuje kupić ósemkę żeby przestroić do drop F a ja kupie pręty. Po co mam mieć 3 niepotrzebne struny? Kwestia do przemyślenia, ale to jest taka moja opcja nad którą się zastanowię.

Ogólnie mentalność niektórych tutejszych forumowiczów mnie rozpierala. Nie podoba się coś to lepiej wkleić facepalma albo napisać że chujowe, zamiast napisać, że chujowe i zdrowo to uzasadnić. Na prawdę każda opcja, nawet kontrowersyjna ma jakieś swoje plusy.
« Ostatnia zmiana: 23 Gru, 2012, 13:29:43 wysłana przez bandit112 »

Offline Musza

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 163

Naprawdę tęga rozkmina.

Dla niektórych jak widać i owszem. ;)

Stary, błagam, wystarczy poczytać forum lub zadać pytanie i już wyskoczy jakiś 13-70 secik gotowy do grania w B standardzie.

Poza tym nie rozumiem tych, którym nie podoba się ten pomysł. Nie masz hajsu/nie używasz najcieńszej (bo zwyczajnie "srasz na pedalskie solówki" (:D niektórzy grajo tłuste riffy i tylko w tym siedzo) to przestrajasz, dodatkowo masz mniej brudu przy nagrywkach czy koncertach.

@edit: a, no i logicznie rzecz ujmując E std masz po prostu strunę wyżej, żeby była jasność...

no nie do końca ::)
facebook.com/Musza.MorningWood

bandit112

  • Gość
O tym napisałem w tym samym poście którego zacytowałeś... Napisz CZEMU, przynajmniej w jednym zdaniu... ::)

Znam kwestie menzury (nie mówiąc już o wspomnianych przeze mnie ograniczeniach) ale są przecież ósemki z 25,5". Kwestia pickupa - ktoś, kto kupuje budżetową ósemkę zwykle na starcie wymienia pickup. W szóstce też można przecież wymienić na jakieś przystosowane do low tuningu.

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Ej, co kto potrzebuje. To, że ktoś lubi low tuningi nie znaczy, że bez 7 struny zacznie mu czegoś w końcu brakować - o ile nie ma zamiaru napierdalać jakimiś pasażami na chuj wie ile oktaw LUB co chwila właśnie się przerzucać pomiędzy strojami. Dla mnie jak dotąd istnieje tylko jeden wauek, do którego potrzebowałbym 7 strun (a i tak kminię, czy pitch shifter nie załatwiłby tu sprawy, tym bardziej, że to byłby gówniany cover), a w E nie gram w zasadzie nigdy.

Owszem, z opisu autora wątku 7 wydaje się być najlepszym wyjściem i jak dla mnie to można by wręcz zaczynać od 7 i 6 nigdy nie mieć w rękach - tak naprawdę co za różnica, im wcześniej się imo zacznie uczyć docelowego, tym lepiej (no ale niektórzy uważają, że trzeba wpierw załapać podstawy wpierw na klasyku, później akustyku, później dopiero elektryku oczywiście 6, później myśleć o "ekstrawagancjach" - pierdolenie w chuj, strata czasu, chyba że masz zamiar rzeczywiście grać na każdym z tych instrumentów bez zjawiska "wymiata na elektryku, a na klasyku akordu złapać nie potrafi", co mnie osobiście jebie).

Także do autora wątku: bierj 7, które wydaje się być najsensowniejszą dla ciebie opcją. Najlepiej jakąś używkę, gdyby miało się okazać, że to jednak nie to i chciałbyś nie stracić na ewentualnej odsprzedaży (jednak sądzę, że prawdopodobieństwo tego scenariusza jest znikome). Nie przejmuj się, że "dopiero" ileś-tam grasz.

Wciąż nie mniej nie rozumiem hejtu na przestrajanie 6, tutaj akurat się raczej zgadzam z banditem...

ED: pickup przystosowany do low tuningu :E
« Ostatnia zmiana: 23 Gru, 2012, 13:55:58 wysłana przez sylkis »
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

bandit112

  • Gość
ED: pickup przystosowany do low tuningu :E

W sensie radzący sobie z dobrym zbieraniem niskich częstotliwości pałko, nie rób ze mnie downa

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
ED: pickup przystosowany do low tuningu :E

W sensie radzący sobie z dobrym zbieraniem niskich częstotliwości pałko, nie rób ze mnie downa ( Obraz usunięty.)
Czyli pickupy w Fender Bass VI sobie źle radziły? :E
Powiedz, że chodzi ci o "dobrze brzmiące" w danym stylu muzyki ;)
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Online sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 612
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli

Naprawdę tęga rozkmina.

Dla niektórych jak widać i owszem. ;)

Stary, błagam, wystarczy poczytać forum lub zadać pytanie i już wyskoczy jakiś 13-70 secik gotowy do grania w B standardzie.

Poza tym nie rozumiem tych, którym nie podoba się ten pomysł. Nie masz hajsu/nie używasz najcieńszej (bo zwyczajnie "srasz na pedalskie solówki" (:D niektórzy grajo tłuste riffy i tylko w tym siedzo) to przestrajasz, dodatkowo masz mniej brudu przy nagrywkach czy koncertach.

@edit: a, no i logicznie rzecz ujmując E std masz po prostu strunę wyżej, żeby była jasność...

Przykładowo:
Ziomek z zespołu planuje kupić ósemkę żeby przestroić do drop F a ja kupie pręty. Po co mam mieć 3 niepotrzebne struny? Kwestia do przemyślenia, ale to jest taka moja opcja nad którą się zastanowię.

Ogólnie mentalność niektórych tutejszych forumowiczów mnie rozpierala. Nie podoba się coś to lepiej wkleić facepalma albo napisać że chujowe, zamiast napisać, że chujowe i zdrowo to uzasadnić. Na prawdę każda opcja, nawet kontrowersyjna ma jakieś swoje plusy.

chujowe :facepalm:
Spoiler

mi osobiscie nie chciało sie za kazdym razem zakladac set 10tek zeby pograc hendrixa, a potem ładować .90 zeby pograć meszuge i jeszcze pierdolic sie przy tym z floydem
i always go full retard

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
8 Odpowiedzi
2905 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 17 Cze, 2015, 19:05:02
wysłana przez maarioo
0 Odpowiedzi
1474 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Cze, 2015, 11:30:06
wysłana przez Stachu
7 Odpowiedzi
9341 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 17 Sie, 2015, 18:33:19
wysłana przez vastio
12 Odpowiedzi
4032 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 30 Kwi, 2016, 01:15:07
wysłana przez inches666
23 Odpowiedzi
3675 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Lut, 2022, 19:49:55
wysłana przez SolarisP