Autor Wątek: [NMD] Hotone Ampero II Stomp  (Przeczytany 8852 razy)

Offline SolarisP

  • Gaduła
  • Wiadomości: 132
[NMD] Hotone Ampero II Stomp
« 25 Sty, 2022, 13:03:57 »
Szukałem jakiegoś kompaktowego modelera i znalazłem.

A historia tego zakupu była taka:

Miałem już sporo cyfrowych gratów - od staroci w stylu Korga AX3G, Digitecha RP7 przez Zooma G2.1, PODa HD300, Eleven Rack, Fractala Axe Fx Standard, aż po Helixa LT.

I po kilku godzinach obcowania sam na sam z Ampero II muszę powiedzieć, że tak podekscytowany byłem tylko kilka razy:

1. Jak usłyszałem Basha Sidewindera na żywo (z dobrym grajkiem za gitarą).
2. Jak się nauczyłem, że swojego Basha mogę dopalić nawet Bossem DS-2 z gainem na 0 (ważna lekcja życiowa)
3. Jak Eleven Racka na Fractala wymieniłem
4. Jak usłyszałem Peaveya Triple X na którym gra dobry gitarzysta (niestety właśnie go ode mnie kupował - a ja tam grajkiem jestem średnim)
5. No i jak się oświadczałem, żeniłem i jak mi się córa urodziła (ok, te wydarzenia są jednak na zupełnie innym poziomie ;) ).

Ale dlaczego się jaram Ampero II? Jest kilka powodów:

1. Symulacje hi-gainowych preampów - są dobre, nawet dobre z plusem. Nie jest to poziom Fractala II/AX8 i wyżej, ale na pewno oscyluje w okolicy Fractala Standard i Helixa (za to z mniejszym aliasingiem - Helix mnie na większych głośnościach mocno zawiódł pod tym względem :(). Naprawdę super robotę robi dla mnie blok końcówki mocy - nie ma tego problemu co z Line6 - ustawisz go tak jak sobie twórca modelu życzył, albo brzmi to gorzej. Rzeczywiście zmiana lamp, zmiany w biasie i innej gałkologii pozwalają ukręcić coś innego, a nie tylko zmienić EQ i brzmieć lepiej lub gorzej. Nie ma też wrażenia, że każdy wzmak to tylko inne EQ - jak w Mooerach.
2. Możliwość rozdzielenia preampu od końcówki mocy - jak wyżej, ale jeszcze raz zaznaczę, że mnie Helix tutaj zawiódł :/
3. Ekran dotykowy i apka - kręcenie brzmienia na samym urządzeniu jest banalnie proste, a na apce to już całkiem bułka z masłem.
4. Spore możliwości routingu sygnału - nie tak duże jak u większej konkurencji, ale absolutnie wystarczające. Planowałem na przykład rozwiązanie ze sparowaniem wtyczek Neurala na laptopie z Ampero - było wykonalne tak by móc wstawić efekty zarówno po, jak i przed wtyczką. Bez jakichkolwiek dodatkowych interfejsów i kabli (poza USB). Ostatecznie odpuściłem - sam z siebie brzmi na tyle dobrze, że nie ma potrzeby uciekania się do takich rozwiązań.
5. Symulacja gitary akustycznej - jest fajna, działa, może nawet kogoś nabierze :D
6. Symulacje stockowe paczek gitarowych - brzmią niemal tak dobrze jak IR. Lepszych nigdzie nie słyszałem.
7. Paczka IR od celestiona w zestawie - są bardzo dobre.

Co jest ok?

1. DSP - na 13 dostępnych bloków wykorzystuję 12: Bramka szumów, EQ graficzne, wah, Horizon precision drive, preamp Bogner ecstasy, końcówka mocy, reverb plate, delay z modulacją, EQ parametryczne, FX send, Impulsy na 1024 punkty. Wciąż mogę dodać kolejną modulację lub inny efekt. Odpadają głównie polifoniczne efekty oparte o pitch shifter, niektóre reverby i wzmacniacze. Powiedziałbym, że 3/4 efektów wciąż mogę wybrać. Mogę również wywalić pierwsze EQ i wybrać sobie w zamian IR na 2048 punktów. Firmware zaktualizowane do wersji 1.0.2, w testach często pokazuje się jeszcze 1.0.1 które radzi sobie tutaj nieco gorzej.
2. Efekty - jest tego dużo, nawet bardzo. Brakuje natomiast takiej egzotyki jak na przykład particle verb, czy crystals z Fractala. Szczytem ekstrawagancji są pogłosy shimmer, bit crusher, czy wcześniej wspomniana symulacja gitary akustycznej.
3. Sterowanie przez MIDI - nie ten poziom customizacji co w Helixie, ale nadal jestem w stanie wykręcić sobie coś a'la sceny.

Co nie jest ok:

1. Brak auto engage dla np. kaczki czy whammy - wtf?
2. Efekty oparte o pitch shifter - są tragiczne, polifoniczne zżerają DSP a brzmią jak plastik z Zooma. Do Digitecha i Line 6 nie ma tutaj startu.(i dlatego kupiłem sobie jeszcze Digitecha whammy DT, nadal taniej niż Helix LT)
3. DSP i firmware (czasami) - niektóre efekty potrafią zeżreć z połowę dostępnej mocy. Głównym winowajcą jest tutaj spring reverb (dlaczego???). W innych przypadkach jest to raczej zrozumiałe - np. Polifoniczny drop tune (zabiera tak z 35% cpu, nadal mniej niż spring reverb). Hotone obiecuje to poprawić w kolejnych wersjach oprogramowania. Nie ufam im tutaj, jednak na razie kolejne wersje wychodzą względnie często i rzeczywiście poprawiają działanie.

Także to chyba wszystko. Fotki i próbki doślę niebawem (powinienem teraz pracować...). Ampero II osobiście stawiam brzmieniowo gdzieś pomiędzy Fractalem Standard a II. Też nieco wyżej niż Helix. Mooera bije bez problemu (chociaż na nich mam może tylko 2-3 godziny doświadczenia).

Posty połączone: [time]25 Sty, 2022, 18:29:21[/time]
No to pora na fotki. Bardzo fajnie opakowane, więc i karton cyknąłem. Digitech w pakiecie by komplementować tragiczne pitch shiftery w Ampero.

Spoiler

No i próbka:

Spoiler

Jest ździebko krzywo, bo i grać średnio umiem i riff właściwie zaimprowizowany do perkusji od Oli Englunda. Chciałem tylko sprawdzić jak się do nagrywek brzmienie sprawdzi.

Coś więcej o tym brzmieniu - za booster robi precision drive. 0 gainu, poziom gdzieś na 85, tone gdzieś koło 70, atak na 4 w skali do 6. Preamp to Bogner Ecstasy ustawiony w tryb Plexi, gainu też nie ma za dużo (tak koło 4/10), podbity środek - tak do 6,5/10. Więcej ustawień w okolicy "południa". Może odrobinkę bas skręcony. Na końcóweczce siedzą KT88 (fajnie też 6505 gadają) + nieco gałkologii - dokładnych ustawień nie pamiętam, ale jak ktoś się interesuje (jakoś nie wierzę) to mogę odkopać co tam wymyśliłem. Na eq po końcówce HP od około 120 Hz, podbite dość mocno (jakieś 4db) okolice 900 Hz, ścięte lekko 3khz, i LP od około 13,5 khz. Jest jeszcze półeczka na jakichś 6 khz, ale to są dziesiąte części db. EQ przed boostem to tylko korekty +/- 1-2 db, nie pamiętam ustawień. Potem wyjście przez pętlę do wzmacniacza (jeszcze nie testowane - chcę sprawdzić czy lepiej siądzie od razu po preampie, czy po power ampie) i na koniec IR V30 4x12 od Celestiona. HP na jakichś 100 Hz, LP na około 16 khz - nie biorę pod uwagę, że będą chciały tego słuchać nietoperze, a ja sam i tak już jestem praktycznie głuchy od 18 khz w górę.

Z perspektywy czasu to pewnie bym jednak odpuścił aż takie podbijanie środka, ale najpierw zobaczę jak się to na próbach sprawdzi (a te non stop odwoływane bo Covid to tu, to tam...)

Ach... No i bas. Bas to HarlejęBentonę HBZ 2005 z rozklekotaną elektroniką, więc szumi i trzeszczy okrutnie. Brzmienie też z Ampero, zrobione na kolanie w 5 minut. W "Postprodukcji" mocno ścięte z górki i praktycznie wszystkiego, bo celowałem w And Justice For All (i tak gitara szumiła).
Dla ciekawskich - gitara to Solar A2.7WH.

Mastering to Sound Goodizer z FL Studio... A poważnie - na sumie jest tylko brickwall od 30Hz w górę, trochę kompresji wielopasmowej (redukcja nie przekracza 5-6 db na szczytach) i limiter.

« Ostatnia zmiana: 25 Sty, 2022, 18:37:03 wysłana przez SolarisP »

Offline pshemo

  • Pr0
  • Wiadomości: 833
Odp: [NMD] Hotone Ampero II Stomp
« Odpowiedź #1 26 Sty, 2022, 22:34:22 »
Ciekawe jak vs Nux MG30 🤔 Bo tym drugim tez się mocno jarajo

Offline SolarisP

  • Gaduła
  • Wiadomości: 132
Odp: [NMD] Hotone Ampero II Stomp
« Odpowiedź #2 27 Sty, 2022, 00:52:55 »
Kiedy testowałem go w sklepie muzycznym - sprzedawca próbował mi wcisnąć Nuxa MG-30 zamiast Ampero. Niestety nie robiłem żadnych porównań, bo brak możliwości prowadzenia równoległych torów sygnałowych go dla mnie skreślił na starcie (albo coś innego - nie pamiętam już za dobrze). Okazja niestety stracona do takiego testu.

Jak ktoś ma blisko do Mielca to w Tenorze mieli tego Nuxa. Nie wiem czy Ampero jeszcze mają, bo to chyba ostatniego od nich kupiłem.

Offline Zomballo

  • Gaduła
  • Wiadomości: 301
Odp: [NMD] Hotone Ampero II Stomp
« Odpowiedź #3 27 Sty, 2022, 13:07:54 »
@SolarisP ja myślę, że bardzo dobrze zrobiłeś. Jak może w dzisiejszych czasach procesorek nie mieć symulacji 5150, nosz jak? A druga sprawa, że jest jakiś sztucznie pompowany hype na te Nuxy. Sam na początku GASowałem bo 32bity, bo simy robione jak w axe ale na YT żadnej koszącej grzywkę próbki, tylko jakieś pitolenie. Hotone co odpalisz to coś tam brzmi. Osobiście jednak najwięcej fajnych jest z PODorasty i Mółera ale to tylko dlatego, że są dłużej na rynku.

Offline pshemo

  • Pr0
  • Wiadomości: 833
Odp: [NMD] Hotone Ampero II Stomp
« Odpowiedź #4 27 Sty, 2022, 19:00:57 »
No właśnie mółer wjechał teraz z tym preamp x2 i to jest mega ciekawe. Aż będę zamawiał chyba.

Offline SolarisP

  • Gaduła
  • Wiadomości: 132
Odp: [NMD] Hotone Ampero II Stomp
« Odpowiedź #5 27 Sty, 2022, 19:21:40 »
@SolarisP A druga sprawa, że jest jakiś sztucznie pompowany hype na te Nuxy. Sam na początku GASowałem bo 32bity, bo simy robione jak w axe ale na YT żadnej koszącej grzywkę próbki, tylko jakieś pitolenie. Hotone co odpalisz to coś tam brzmi. Osobiście jednak najwięcej fajnych jest z PODorasty i Mółera ale to tylko dlatego, że są dłużej na rynku.

Wszystkie multiefekty są teraz okrutnie hypeowane. Nie dotyczy to chyba tylko Zooma - bo nie są w stanie tego podeprzeć sensownym brzmieniem :D

Co do mooer X2 - jakbym wiedział o nim przed zakupem Ampero II to pewnie bym go rozważył w tandemie z HX effects. No, ale teraz co się już kupiło to jest - i na razie jestem zadowolony.

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 504
  • Venus as a goodboi
Odp: [NMD] Hotone Ampero II Stomp
« Odpowiedź #6 27 Sty, 2022, 20:14:57 »
Ja miałem MG-300 i byłem zachwycony za ten hajs, który to kosztowało. Jakość wykonania raczej z gatunku tych delikatnych oraz IO skromne, ale MG-30 właśnie chyba odpowiada na te problemy (za dwa razy większą cenę). Ale mam Audienta EVO, wtyczki Neurala i Logica na mocarnym laptopie, więc wiadomo - nie brzmi to równie dobrze. Choć pewnie w mixie aż tak nie słychać :P

Offline dari555

  • Gaduła
  • Wiadomości: 228
  • www.youtube.com/user/dariuszpiatkowski
    • Spectrum, EX Authority
Odp: [NMD] Hotone Ampero II Stomp
« Odpowiedź #7 28 Sty, 2022, 10:40:45 »
Fajny test, dzięki! qrcze kusi mnie ten ampro II, bo jak testowałem Ampero I to wybitnie mi podeszła symulacja Peaveya, śmiem twiedzić nawet że bardziej mi siadła niż z Kempera, kiedyś chyba zrobię test wersji II.
Jak Ci się podoba to zapodaj Subskrypcję: www.youtube.com/user/dariuszpiatkowski

Offline Zomballo

  • Gaduła
  • Wiadomości: 301
Odp: [NMD] Hotone Ampero II Stomp
« Odpowiedź #8 28 Sty, 2022, 11:44:53 »
@dari555 brałeś go może na próbę z zespołem? Jestem ciekaw jak na głośno te symulacje banglają. POD Go zapierał na Twoich nagrywkach z kapelą. Ładnie w mixie siedział. Na czym grał drugi gitarowy wtedy?

Offline dari555

  • Gaduła
  • Wiadomości: 228
  • www.youtube.com/user/dariuszpiatkowski
    • Spectrum, EX Authority
Odp: [NMD] Hotone Ampero II Stomp
« Odpowiedź #9 28 Sty, 2022, 11:55:00 »
Jak grałem na pod go na próbach to drugi gitarzysta grał na moim fractalu fx1 z paczką gitarową Randalla, a w Spectrum grałem na pod go wpinają go w return pętli kranka i wtedy drugi gitarzysta grał na mesie dr z paczką mesy horizontal 2xv30.
Hotona ampero miałem tylko w domu, wiec na żywo go nie sprawdziłem.
Jak Ci się podoba to zapodaj Subskrypcję: www.youtube.com/user/dariuszpiatkowski

Offline Zomballo

  • Gaduła
  • Wiadomości: 301
Odp: [NMD] Hotone Ampero II Stomp
« Odpowiedź #10 28 Sty, 2022, 15:06:04 »
O kurła! No i jak to do Axe I się ma bo właśnie stoję nad dylematem? Sam miałem Ultre i nie wiem czy Hotone albo PodGO uciągną moje wymagania co do ampsimów.

Offline SolarisP

  • Gaduła
  • Wiadomości: 132
Odp: [NMD] Hotone Ampero II Stomp
« Odpowiedź #11 28 Sty, 2022, 15:25:56 »
Miałem Axe I i powiem, że Ampero II teraz podoba mi się bardziej.

Niemniej mogę podświadomie zakłamywać swoje wspomnienia na temat brzmienia Fractala, bo bronię wydanych przez siebie pieniędzy. W końcu nie może być tak, że jakiś chińczyk będzie lepszy od Fractala :D

Offline Majk

  • Gaduła
  • Wiadomości: 331
Odp: [NMD] Hotone Ampero II Stomp
« Odpowiedź #12 28 Sty, 2022, 15:33:42 »
Ale w sumie ultra ma 12 lat więc nie ma sie co dziwić że nowe modelery z nisko-sredniej półki mogą brzmieć lepiej :D

Nie miałem w łapach kempera, a jestem ciekaw jak on reaguje na prawą rękę w porównaniu do FM3, który moim zdaniem pod łapa siedzi zajebiście. Helix nie... XD

Offline SolarisP

  • Gaduła
  • Wiadomości: 132
Odp: [NMD] Hotone Ampero II Stomp
« Odpowiedź #13 28 Sty, 2022, 15:43:29 »
Ale w sumie ultra ma 12 lat więc nie ma sie co dziwić że nowe modelery z nisko-sredniej półki mogą brzmieć lepiej :D

Mogą, ale nie powinny. To przeczy naturalnemu porządkowi rzeczy!

Nie miałem w łapach kempera, a jestem ciekaw jak on reaguje na prawą rękę w porównaniu do FM3, który moim zdaniem pod łapa siedzi zajebiście. Helix nie... XD
~

Helix nie siedzi pod prawą łapą. On tam leży sztywno i miewa ataki padaczki :/

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 732
Odp: [NMD] Hotone Ampero II Stomp
« Odpowiedź #14 29 Sty, 2022, 00:49:09 »
Ale w sumie ultra ma 12 lat więc nie ma sie co dziwić że nowe modelery z nisko-sredniej półki mogą brzmieć lepiej :D

Mogą, ale nie powinny. To przeczy naturalnemu porządkowi rzeczy!

Naturalny porządek rzeczy to najlepiej mieć dziecko w wieku 18 lat i się nie golić (nigdzie). Gdyby nowe modelery grały gorzej: to by była abominacja! ;)
Paczki z głów!

Offline dari555

  • Gaduła
  • Wiadomości: 228
  • www.youtube.com/user/dariuszpiatkowski
    • Spectrum, EX Authority
Odp: [NMD] Hotone Ampero II Stomp
« Odpowiedź #15 29 Sty, 2022, 08:06:05 »
@SolarisP a jak w Ampero II wygląda sprawa przełączania presetów? Czy jest jakaś przerwa przy przełączaniu?
Jak Ci się podoba to zapodaj Subskrypcję: www.youtube.com/user/dariuszpiatkowski

Offline Zomballo

  • Gaduła
  • Wiadomości: 301
Odp: [NMD] Hotone Ampero II Stomp
« Odpowiedź #16 29 Sty, 2022, 10:57:26 »
A mieliście w Helixach ustawioną impedancję wejściową na 1M? Bo coś mi mówi, że było auto. Pamkiętam jak w odkryłem to w PODzie HD. Zabierało tą właśnie gumę spod łapy. @dari555 Axe czy Hotone lepsze?

Offline dari555

  • Gaduła
  • Wiadomości: 228
  • www.youtube.com/user/dariuszpiatkowski
    • Spectrum, EX Authority
Odp: [NMD] Hotone Ampero II Stomp
« Odpowiedź #17 29 Sty, 2022, 11:29:46 »
Powiem Ci tak, zależy pod jakim względem, mnie osobiście na ampero udało się się wykręcić lepsze przestery niż na axe 1, może tez prze to że obsługa jest dużo prostsza o mnie parametrów do regulowania którymi można bardzo łatwo zepsuć brzmienie, ale dla innego tzw. „Dłubacza” to może być zaleta, axe na pewno chorusy i pogłosy ma lepsze niż ampero 1, a symulacje wzmaków już wole od Hotone.
Jak Ci się podoba to zapodaj Subskrypcję: www.youtube.com/user/dariuszpiatkowski

Offline Zomballo

  • Gaduła
  • Wiadomości: 301
Odp: [NMD] Hotone Ampero II Stomp
« Odpowiedź #18 29 Sty, 2022, 12:00:26 »
O to mi chodziło!

Offline SolarisP

  • Gaduła
  • Wiadomości: 132
Odp: [NMD] Hotone Ampero II Stomp
« Odpowiedź #19 29 Sty, 2022, 13:50:47 »
@SolarisP a jak w Ampero II wygląda sprawa przełączania presetów? Czy jest jakaś przerwa przy przełączaniu?

Jest drobna, około 50 milisekund na moje ucho, może nieco krótsza. Do grania live nie będzie (mi) przeszkadzać. Myślałem nad wrzuceniem preampa z jakimś cleanem do tego samego presetu i robienie sobie "scen", ale jednak uznałem, że przerwa jest na tyle drobna, że wolę mieć oddzielne presety.

Też uważam, że hotone jednak odstaje w kwestii dodatkowych efektów od czołówki.

Offline dari555

  • Gaduła
  • Wiadomości: 228
  • www.youtube.com/user/dariuszpiatkowski
    • Spectrum, EX Authority
Odp: [NMD] Hotone Ampero II Stomp
« Odpowiedź #20 29 Sty, 2022, 15:30:49 »
To powiem Wam, że np przerwa przy przełączaniu presetu w Kemperze nie istnieje, na Helixe musiałem robić sceny i cuda a tutaj zmieniam preset i jest ciagle bez żadnej przerwy, dlaczego tak nie mogą zrobić przy innych modelerach? Przecież Kemper ma już parenascie lat i ma stosunkowo słabe bebechy, czyli nie jest to sprawa podzespołów…
Jak Ci się podoba to zapodaj Subskrypcję: www.youtube.com/user/dariuszpiatkowski

Offline SolarisP

  • Gaduła
  • Wiadomości: 132
Odp: [NMD] Hotone Ampero II Stomp
« Odpowiedź #21 29 Sty, 2022, 16:54:36 »
Ja myślę, że to jest inherentny problem z architekturą DSP Sharc. Kemper działa na Freescale DSP. Helix i AX8 oba działają na tym samym układzie Sharc - i mają przerwy. Ampero II ma inny model Sharca - tylko jeden procesor, ale za to dwurdzeniowy. Sprawdzałem dane techniczne i w czystej mocy obliczeniowej wypada pomiędzy HX stompem a Helix LT / AX8 - przerwy też są. Headrush - działa na jakimś typowym układzie a'la arduino - brak przerw. Wygląda, że wszystko co działa na Sharc DSP ma ten sam problem.

Obstawiam, że te układy mają bardzo wąskie gardło w dostępie do pamięci.

Offline gizmi7

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 504
  • Venus as a goodboi
Odp: [NMD] Hotone Ampero II Stomp
« Odpowiedź #22 29 Sty, 2022, 19:37:20 »
A mieliście w Helixach ustawioną impedancję wejściową na 1M? Bo coś mi mówi, że było auto. Pamkiętam jak w odkryłem to w PODzie HD. Zabierało tą właśnie gumę spod łapy. @dari555 Axe czy Hotone lepsze?

Częścią tego, że Helix brzmi lepiej od HD jest właśnie to, że sam ustawia impedancję zależnie od toru sygnałowego. Dzięki temu np. fuzzy brzmią i reagują w miarę sensownie w stosunku do tego, co L6 oferowało kiedyś

Offline Zomballo

  • Gaduła
  • Wiadomości: 301
Odp: [NMD] Hotone Ampero II Stomp
« Odpowiedź #23 01 Lut, 2022, 20:34:49 »
@SolarisP ogrywałeś już na głośno?

Offline SolarisP

  • Gaduła
  • Wiadomości: 132
Odp: [NMD] Hotone Ampero II Stomp
« Odpowiedź #24 01 Lut, 2022, 23:15:32 »
@Zomballo Wygląda na to że jutro ogram go na próbie. Na razie kręciłem sobie brzmienia z impulsami - póki co jest dobrze.

Posty połączone: 02 Lut, 2022, 23:20:33
No i znowu nic z próby nie wyszło - bo korona.

Pojechałem za to ograć Sterlinga jp-70, a przy okazji zabrałem ze sobą Ampero II. Niestety granie przez nagłośnienie LDM, więc mało miarodajnie było. Za to sprzedający miał Helixa, więc mogłem zrobić porównanie vis a vis.

Dla mnie się tylko potwierdziło, że wolę symulacje od Hotone - brzmiały bardziej naturalnie. Najbardziej spodobał mi się dual amp 5150 + Bogner Ecstasy w trybie plexi. Przy okazji wypatrzyłem ciekawego buga - węzły rozdzielające i łączące równoległe tory sygnałowe nie zawsze reagują na zmianę balansu poszczególnych ścieżek. Trzeba wtedy zmienić ich inne ustawienia aby znowu zareagowały. Upierdliwe.
« Ostatnia zmiana: 02 Lut, 2022, 23:20:33 wysłana przez SolarisP »

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
0 Odpowiedzi
1774 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 05 Lut, 2016, 23:30:00
wysłana przez Mat
8 Odpowiedzi
2996 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Paź, 2018, 21:52:16
wysłana przez Mat
6 Odpowiedzi
2368 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 25 Mar, 2021, 20:17:25
wysłana przez wuj Bat
9 Odpowiedzi
2660 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Gru, 2021, 19:25:58
wysłana przez dari555