Autor Wątek: Butik vs DIY vs klon  (Przeczytany 132128 razy)

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Butik vs DIY vs klon
« 21 Kwi, 2021, 21:01:46 »
Nie ukrywam, że napaliłem się jak szczerbaty na suchary i zaczęły mnie nawiedzać głupie myśli i pomysły, ale mam solidny GAS na wzmacniacz, którego już nie ma w produkcji, a używki chodzą w okolicach 20-30k cebul. Nówka sztuka zresztą też nie była tania, bo ponad 3k USD + VAT i inne takie. Dla mnie taka cena za wzmacniacz (szczególnie że pogrzebałem i dowiedziałem się czym on tak na prawdę jest) to jakiś absurd.

Przyszła mi więc (ta głupia właśnie) myśl - a czemu nie zbudować?
Jest niemało ludzi którzy zrobili interes na tworzeniu klonów i wariacji na temat istniejących wzmacniaczy, nierzadko w cenie niższej niż oryginał.
Zasadniczo więc powinni być ludzie, którzy potrafiliby też i taki butikowy (jednak nie do końca jak się okazuje) twór zwyczajnie skopiować i odtworzyć taniej.

Jak już wspominałem pogrzebałem tu i tam, i wychodzi na to że mój najnowszy obiekt westchnień to nic innego jak zmodyfikowana 800-ta. Modyfikacje też nie są autorskie, a istniejące od lat 70ych.
TL;DR znalazłem jedno forum, a na nim jeden wątek, gdzie ktoś rozebrał rzeczony wzmacniacz i zrobił jego schemat.

No i tu przechodzimy do sedna - mając schemat co stoi na przeszkodzie żeby samemu go złożyć (jak się umie) albo dać komuś ogarniętemu do złożenia (jak się nie umie)?
Patrząc po ofercie MG taki ich np. Plexi wychodzi niecałe 3000.
Zbudowanie samemu pewnie dużo taniej.
Dlaczego w takim razie nie widuje się dużo takich DIY czy innych klonów?

Pytam bardziej teoretycznie tak na prawdę, przynajmniej chwilowo - nie żebym się już rzucał na lutownicę (bo nie umiem) albo składał zamówienie (bo cienko z kasą), ale jak ochłonę i coś zaoszczędzę/sytuacja pozwoli - kto wie.
Po prostu ciekawi mnie jak to wygląda i czemu nie jest to bardziej powszechne.

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
Odp: Butik vs DIY vs klon
« Odpowiedź #1 21 Kwi, 2021, 21:06:44 »
A czemu ten wzmacniacz taki wyjątkowy, boś tajemniczy strasznie?

Offline Myxu

  • Gaduła
  • Wiadomości: 267
Odp: Butik vs DIY vs klon
« Odpowiedź #2 21 Kwi, 2021, 21:23:13 »
Brzmi jak Cameron ;)

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Odp: Butik vs DIY vs klon
« Odpowiedź #3 21 Kwi, 2021, 21:34:30 »
Brzmi jak Cameron ;)

Bo w zasadzie to jest Cameron (dopiero dziś się zapoznałem z tym), tylko nowszy i lekko zmodowany jeszcze i robi bardziej dż-dż-dż.

A czemu ten wzmacniacz taki wyjątkowy, boś tajemniczy strasznie?

Oeessssuu, niech będzie - Fortin Meshuggah.
Mam schematy jak coś, ale co z tego skoro nie umiem ich czytać + jest szansa że będzie jakiś błąd.
Bardziej w wątku chodziło o to czemu robienie klonów na własną rękę nie jest takie popularne skoro wychodzi taniej, przynajmniej w wypadku tych butikowych.

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
Odp: Butik vs DIY vs klon
« Odpowiedź #4 21 Kwi, 2021, 21:51:36 »
Brzmi jak Cameron ;)

Bo w zasadzie to jest Cameron (dopiero dziś się zapoznałem z tym), tylko nowszy i lekko zmodowany jeszcze i robi bardziej dż-dż-dż.

A czemu ten wzmacniacz taki wyjątkowy, boś tajemniczy strasznie?

Oeessssuu, niech będzie - Fortin Meshuggah.
Mam schematy jak coś, ale co z tego skoro nie umiem ich czytać + jest szansa że będzie jakiś błąd.
Bardziej w wątku chodziło o to czemu robienie klonów na własną rękę nie jest takie popularne skoro wychodzi taniej, przynajmniej w wypadku tych butikowych.

Obstawiam, że mało kto potrafi, a jeszcze mniejszej liczbie się chce na to poświęcać czas itd.

Offline Myxu

  • Gaduła
  • Wiadomości: 267
Odp: Butik vs DIY vs klon
« Odpowiedź #5 21 Kwi, 2021, 22:51:45 »
W kwestii tego że mało kto robi to tak jak wyżej, a czemu mało kto zamawia klony robione lokalnie? Cóż, powodów może być wiele - podejrzewam że głównie to kwestia straty na odsprzedaży i braku zaufania do rodzimych „kastom-szopiarzy”... ja po części taki tok myślenia rozumiem, tym bardziej że oprócz powyższego trzeba tez pamiętać że w skrajnych przypadkach spartolone wzmak może nawet stanowić zagrożenie, ale mimo tego wszystkiego od kilku lat używam wzmaka (czy tez wzmaków) od Soggotha, robionych w takich klimatach i siadły mi tak że zlikwidowałem swoje konto oszczędnościowe zatytułowane „Bogner” :)

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Odp: Butik vs DIY vs klon
« Odpowiedź #6 21 Kwi, 2021, 23:25:39 »
No dobra, to ma sens.

Idąc za ciosem - jak wspominałem, znalazłem schematy do Fortina i paru innych wzmacniaczy na których Fortin był wzorowany - abstrahując od tego czy schemat Fortina jest 100% poprawny, wydaje się być niemal identyczny z Cameronem oprócz "detali" typu wartości rezystorów i tak dalej.
Mam straszny gas na ten wzmak, ale:
1. dostępność
2. zaporowa cena.

Rozwiązania są trzy:
1. dać sobie spokój (prawdopodobnie najsensowniejsze, gdyby nie to że i tak potrzebny mi będzie w końcu prawdziwy wzmacniacz, a ten mi brzmieniowo pasuje (plus podoba mi się pomysł z 2x gain)
2. zbierać kasę i zamówić u majstra (ile to może kosztować?) - plus jest taki że ogarnięty zrobi to dobrze
3. nauczyć się czytać te schematy i wszystkiego co związane z budową wzmacniacza - większy wysiłek, ale chyba taniej wyjdzie (no właśnie, znowu - ile to może kosztować?)

I w sumie jestem w stanie się założyć że większość doradzi rozwiązanie nr 1., ale szczerze mówiąc od dawna się zastanawiałem jak ten temat tak na prawdę wygląda, więc jak jest opcja czegoś się dowiedzieć, to bardzo chętnie.

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
Odp: Butik vs DIY vs klon
« Odpowiedź #7 21 Kwi, 2021, 23:30:30 »
Ad 3 własny czas też kosztuje;)

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Odp: Butik vs DIY vs klon
« Odpowiedź #8 21 Kwi, 2021, 23:51:15 »
Ad 3 własny czas też kosztuje;)

Zgadza się, ale w tym wypadku to inwestycja poniekąd.
Albo inaczej - jeśli dobrze mi się wydaje, to prędzej bym się nauczył i samemu złożył niż uzbierał na kupny/zamówiony.
Szczególnie że być może znalazłbym kogoś do pomocy.
Tylko na tym etapie nawet nie wiem od czego zacząć i szczerze mówiąc nie jestem pewien czy ten pomysł sam w sobie jest sensowny czy należy traktować jako nieracjonalny GAS.

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 768
Odp: Butik vs DIY vs klon
« Odpowiedź #9 21 Kwi, 2021, 23:56:04 »
Za cenę zbudowania POPRAWNIE takiego klona (robocizna + materiał) możesz kupić wiele innych lampiaków.

Są jeszcze dwa aspekty:
1. klon nigdy nie zabrzmi 100% tak jak oryginał
2. ogrywałeś go osobiście? bo doświadczenie pokazuje, że na yt wszystko brzmi inaczej niż w rzeczywistości xD

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Odp: Butik vs DIY vs klon
« Odpowiedź #10 22 Kwi, 2021, 00:34:00 »
Za cenę zbudowania POPRAWNIE takiego klona (robocizna + materiał) możesz kupić wiele innych lampiaków.

Są jeszcze dwa aspekty:
1. klon nigdy nie zabrzmi 100% tak jak oryginał
2. ogrywałeś go osobiście? bo doświadczenie pokazuje, że na yt wszystko brzmi inaczej niż w rzeczywistości xD

1. po prawdzie to podobno nawet 2 egzemplarze tego samego modelu nie zabrzmią tak samo. Podobno. Tak słyszałem w każdym razie.
2. nah, było ich tak mało i tak szybko się rozeszły, że wątpię żeby choć jeden w Polsce się znalazł.
Ten punkt możemy zrzucić na dobrą sprawę na "nieracjonalny GAS".
Ale fakt jest taki, że "Marshall na sterydach" już jako hasło brzmi jak coś w sam raz dla mnie, plus youtube youtubem, ale mi to serio się podoba z brzmienia plus wychodzi na to że to mimo wszystko dość wszechstronne jest, z tymi dwoma inputami i dwoma gainami.

Zdaję sobie sprawę że jest masa innych, również fajnych opcji za cenę ogarniętego klona, a może nawet i taniej, ale... czymś GASować się trzeba, a poza tym jeszcze nie podpisałem cyrografu, na razie jedynie chcę się zorientować jak wygląda sprawa z takim klonowaniem.
Nawet jak mi za jakiś czas przejdzie to spora szansa że czegoś się nauczę przy tym.

Offline MadYarpen

  • Pr0
  • Wiadomości: 587
  • Petrolhead
Odp: Butik vs DIY vs klon
« Odpowiedź #11 22 Kwi, 2021, 01:25:04 »
A przypadkiem któryś ze wzmacniaczy MG nie miał za punkt wyjścia jakiegoś Marshalla? Przynajmniej któryś kanał? @wuj Bat będzie pewnie wiedzial.

Bo może trzeba szukać bliżej, a te wzmaki są konkretne. Za mną np. vulture compact chodzi ostatnio. Mialem malucha od niego i miło wspominam.

Zresztą firebirdy na olx to w ogóle za śmieszne pieniądze chodzą.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 749
Odp: Butik vs DIY vs klon
« Odpowiedź #12 22 Kwi, 2021, 02:25:43 »
MG bazowo oparte były na Mesie + Fenderze z opcjami modern/vintage i clean/crunch. Przesterowując crunch maksymalnym gainem można było poczuć Marshalla ;). We wzmaku Eagle jeden kanał jest wprost na nim wzorowany, można też poprosić Marka o zmodowanie kanału, gdy robimy u niego łeb na zamówienie.
Paczki z głów!

Offline Orange

  • Moderator Giełdy
  • Wiadomości: 1 021
  • Loża Szyderców
Odp: Butik vs DIY vs klon
« Odpowiedź #13 22 Kwi, 2021, 09:52:43 »
do Sogga uderzyc mozesz, wytlumaczyc co chcesz, on ci powie co to dokladnie jest ten fortin Maczuga, bo pewnie cos bazujacego na Jose.
Cena w zaleznosci od tego jak bardzo chesz tryskac zajebistoscia (czesci) pewnie w granicach 4k (na wypasnych trafach). Mam akurat Jose od Sogga i gniecie moszne bardzo.
Tu masz video czego sie spodziewac




A teraz racjonalne podejscie:
LANEY VH100R
« Ostatnia zmiana: 23 Kwi, 2021, 14:01:37 wysłana przez Orange »

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Odp: Butik vs DIY vs klon
« Odpowiedź #14 22 Kwi, 2021, 11:29:27 »
Cytuj
co to dokladnie jest ten fortin Maczuga, bo pewnie cos bazujacego na Jose.

Bo to jest Jose HG, tylko odrobinę przerobiony jeszcze.

Cytuj
Mam akurat Jose od Sogga i gniecie moszne bardzo.
Tu masz video czego sie spodziewac


Ibadan jak trochę luzu w pracy złapię, i tego Laney też.

Posty połączone: 22 Kwi, 2021, 12:58:55
No ten Jose napierdala pięknie i właśnie czegoś w tym guście chciałem. Ten Fortin wydaje się być właśnie tym, z lekkimi przeróbkami plus dwa osobne potki od gainu.
Swoją drogą schematy do Jose LG już znalazłem. HG niestety nie. Ale patrząc na Fortuna, Ceriatone Chupacabra i coś tam jeszcze to wszystko to są wariacje na ten sam temat.
« Ostatnia zmiana: 22 Kwi, 2021, 12:58:55 wysłana przez Rot »

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 860
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
Odp: Butik vs DIY vs klon
« Odpowiedź #15 22 Kwi, 2021, 22:46:57 »

Swoją drogą schematy do Jose LG już znalazłem. HG niestety nie. Ale patrząc na Fortuna, Ceriatone Chupacabra i coś tam jeszcze to wszystko to są wariacje na ten sam temat.

Śmiałe stwierdzenie zwłaszcza jak na kogoś kto kilka postów wyżej napisał


Mam schematy jak coś, ale co z tego skoro nie umiem ich czytać

4string

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Odp: Butik vs DIY vs klon
« Odpowiedź #16 22 Kwi, 2021, 23:11:31 »

Swoją drogą schematy do Jose LG już znalazłem. HG niestety nie. Ale patrząc na Fortuna, Ceriatone Chupacabra i coś tam jeszcze to wszystko to są wariacje na ten sam temat.

Śmiałe stwierdzenie zwłaszcza jak na kogoś kto kilka postów wyżej napisał


Mam schematy jak coś, ale co z tego skoro nie umiem ich czytać


Tak, ale:
1. uczę się i czytam o tym. Albo inaczej - odróżniam rezystory, lampy, kondensatory i takie tam, czego nie rozumiem to w jaki sposób ma to wyglądać przestrzennie, już ułożone w obudowie, plus kompletnie nie wiem "czemu tak, a nie inaczej" - dlatego czytam.
2. oba układy są niemal identyczne na pierwszy rzut oka, różnią się w zasadzie niemal tylko wartościami rezystorów
3. przeczytałem cały wątek o tym Fortinie na SLO Clone, plus pytałem ziomka który stworzył tam schemat o to. Nawet mogę znaleźć i zacytować.
 
Na dobrą sprawę czytam sobie w tym momencie tę stronę i tu jest masa informacji które mi parę rzeczy rozjaśniły.
Z każdą chwilą zbudowanie sobie tego wydaje się coraz bardziej realne tak na prawdę. Zaznaczam - wydaje.
Jakby nie było - mam masę czasu zdecydować się w jedną czy w drugą. Nie spieszy mi się z tym zupełnie, więc równie dobrze mogę w tym czasie się dokształcić, c'nie?

Posty połączone: [time]22 Kwi, 2021, 23:20:30[/time]
« Ostatnia zmiana: 22 Kwi, 2021, 23:22:37 wysłana przez Rot »

Offline Stivo2005

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 507
  • Fanboy ENGL'a :D
Odp: Butik vs DIY vs klon
« Odpowiedź #17 22 Kwi, 2021, 23:36:13 »
Wszyscy zapominacie o jednym "szczególe"... schemat, schematem, ale skąd dostaniesz takie same trafa? To trafo głośnikowe w duże mierze "generuje" brzmienie i możesz być daleko od zamierzonego efektu z bardzo dobrze złożonym PCB czy tam turretem. Miałem dwa małe wzmaki, oba na podstawie tego samego schematu AVT 2772, jeden na TG-2,5 drugi na TG-5, brzmieniowo była duża różnica, jeden do końca praktycznie clean, drugi spokojnie wpadał w AC piorun DC... składane przez tę samą osobę.
Bynajmniej to nie przynajmniej!

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Odp: Butik vs DIY vs klon
« Odpowiedź #18 23 Kwi, 2021, 00:14:17 »
Wszyscy zapominacie o jednym "szczególe"... schemat, schematem, ale skąd dostaniesz takie same trafa? To trafo głośnikowe w duże mierze "generuje" brzmienie i możesz być daleko od zamierzonego efektu z bardzo dobrze złożonym PCB czy tam turretem. Miałem dwa małe wzmaki, oba na podstawie tego samego schematu AVT 2772, jeden na TG-2,5 drugi na TG-5, brzmieniowo była duża różnica, jeden do końca praktycznie clean, drugi spokojnie wpadał w AC piorun DC... składane przez tę samą osobę.

No to tu mnie zaskoczyłeś. Pytałem typa który nie dość że zrobił schemat to jeszcze złożył swoją wersję i mówi że transformatory nie mają większego znaczenia dopóki będą pasować do mocy wzmacniacza.
Ale po prawdzie zastanawiałem się już skąd je w ogóle wezmę i do tej pory nie mam na to odpowiedzi.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 749
Odp: Butik vs DIY vs klon
« Odpowiedź #19 23 Kwi, 2021, 01:17:23 »
Marek z MG nawija sam, bo twierdzi, że to robi różnicę. Jak mówi: mógłby zamawiać z Chin i mieć spokój, więc ja tam mu wierzę.
Paczki z głów!

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Odp: Butik vs DIY vs klon
« Odpowiedź #20 23 Kwi, 2021, 02:41:11 »
Spokojnie, już znalazłem dedykowane do 800y, a to jest było nie było modowana 800a. Problem w tym, że tamte chodzą 400-500 od sztuki, więc koszta szły by drastycznie w górę.

Offline Orange

  • Moderator Giełdy
  • Wiadomości: 1 021
  • Loża Szyderców
Odp: Butik vs DIY vs klon
« Odpowiedź #21 23 Kwi, 2021, 08:51:12 »
Ogonowski, tyle w temacie traf w pl. Nastepny step- Mercury Magnetics, albo podejscie szlachta się bawi, koszta sie nie liczą i kupujesz uszkodzonego Marszala - TSL na przykład.
Hmmm w sumie komplet żelastwa od Ogona wyjdzie tyle co uszkodzony parszal...

Offline Omlet

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 501
  • Pitu pitu, rak odbytu
    • Perfect Beauty
Odp: Butik vs DIY vs klon
« Odpowiedź #22 23 Kwi, 2021, 14:18:49 »
I tak Ci się znudzi, sprzedasz ze stratą, graj z wtyczek.
Nie dadzą szansy bo to pedalskie forum pełne pedałów. Mogą mi wyzerować włosy z dupy - jfbiggestfan
...gdyż granie do kotleta nie jest graniem do omleta choć oba dobre - commelina

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 032
Odp: Butik vs DIY vs klon
« Odpowiedź #23 23 Kwi, 2021, 14:27:31 »
I tak Ci się znudzi, sprzedasz ze stratą, graj z wtyczek.

@Zomballo kupi, a potem sprzeda.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline Omlet

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 501
  • Pitu pitu, rak odbytu
    • Perfect Beauty
Odp: Butik vs DIY vs klon
« Odpowiedź #24 23 Kwi, 2021, 14:30:21 »
Obaj na tym stracą! W sumie czemu nie! Go for it!
Nie dadzą szansy bo to pedalskie forum pełne pedałów. Mogą mi wyzerować włosy z dupy - jfbiggestfan
...gdyż granie do kotleta nie jest graniem do omleta choć oba dobre - commelina

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
Klon ISP Decimatora

Zaczęty przez mattttam « 1 2 » Efekty

44 Odpowiedzi
39619 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Wrz, 2012, 01:35:20
wysłana przez Dexterek
Klon Centaur

Zaczęty przez Radek M Efekty

3 Odpowiedzi
10405 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Sie, 2014, 10:35:01
wysłana przez szu
27 Odpowiedzi
20923 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Lis, 2015, 11:39:46
wysłana przez frost07
8 Odpowiedzi
22158 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 28 Mar, 2018, 11:02:05
wysłana przez lwronk
0 Odpowiedzi
3339 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 20 Lis, 2021, 09:58:49
wysłana przez ITHMW