Autor Wątek: Reaper - problem z głośnością  (Przeczytany 31641 razy)

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Ale pre gain w X50 to nie tak nisko, bez jaj :D Dawaj miedzy 9-11 i dopiero dopalaj TS-em, tak jak zrobiłeś (tone zostaw w spokoju na 12-stej, góra na 13-stą). Spróbuj z drugim impulsem (ja tego drugiego głównie używam).

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
A, no spoko, zawsze słyszę "MNIEJ GEJNU, KUFFA", także ten, szok i niedowierzanie że mam dać więcej XD.

Ale - chodziło o to, czy to właśnie tak ma brzmieć mniej więcej i to tylko moja paranoja, że coś jest nie tak z brzmieniem?

Z jakiegoś powodu sporo tych impulsów brzmi na moje ucho strasznie ciemno, dlatego z reguły używam Between 0 od GuitarHack.
W sumie większość brzmienia tkwi w IRach, jakby nie patrzeć.

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
No dobra, ale ustaw normalne 'mniej gainu'. Jak chcesz żeby coś o brzmieniu powiedzieć, to nagraj duble, podłóż bas i bębny i wtedy można się będzie odnieść coś ukręcił.

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Gdybym tylko miał bas...
Nawet bębny to jakaś wtyka do Reapera, więc za wiele akurat nie mogę, ale postaram się dla odmiany poskładać jakiś własny numer, choćby i nawet prosty do bólu, i wtedy będę kombinował z miksem dalej.

Na chwilę obecną po prostu chcę osiągnąć zadowalające brzmienie gitary.

Posty połączone: 25 Paź, 2019, 01:36:41
EDIT:

Majstruję dalej przy tym coverze:

https://www24.zippyshare.com/v/LLmSgVHV/file.html

Lepiej?

Brakuje jeszcze prowadzącej w dwóch-trzech miejscach.
« Ostatnia zmiana: 25 Paź, 2019, 01:36:41 wysłana przez Rot »

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Gdybym tylko miał bas...

To kup nawet taniego pasywnego Harley Bentona za te 3-4 stówki... https://youtu.be/aPEmCcDPtBU?t=611

Nawet bębny to jakaś wtyka do Reapera, więc za wiele akurat nie mogę, ale postaram się dla odmiany poskładać jakiś własny numer, choćby i nawet prosty do bólu, i wtedy będę kombinował z miksem dalej.

To może skup się teraz na tym. Nie można kręcić brzmienia bez kontekstu, bo już teraz zaczynasz gonisz własny ogon... Prawdopodobnie okaże się, że dupogodziny spędzone na znalezieniu złotego Graala brzmienia gitary pójdą psu w dupę, jak to usłyszysz w pełnym miksie. Determinujące są bębny (zajmują najwięcej pasma) - jak się o tym przekonasz, zrozumiesz, ze zacząłeś wysiłki od złej strony.
« Ostatnia zmiana: 25 Paź, 2019, 09:05:00 wysłana przez OMSON »

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
No spoko - w czwartek wpada basista i mi się dogra do coveru.

W międzyczasie - zastanawiam się, czemu wszelkie tracki w Reaperze są znacznie cichsze niż rzeczy poza DAW czy nawet sam backing track który importuję do projektu.
Nie mówiąc już o tym, że mając suwaki na 0 poziom jest za wysoki (wciąż cicho) i pojawia się clipping (czerwone pole na pomiarze dB), przez co muszę fadery obniżać o te kilka dB. W rezultacie wszystko co nagrywam jest o połowę cichsze, niż dajmy na to muzyka puszczona z winampa.

Dla zobrazowania - mam na wierzy skalę głośności 0-30. Jak oglądam YT czy słucham muzyki, to wystarczy mi głośność na 14-15, jak wpinam się z gitarą i chcę coś pograć, muszę podgłosić do ok. 20 lub więcej.
Fader z perkusją w DAW muszę dać na full, bo inaczej nic nie słychać.

Mam nadzieję że wystarczająco jasno opisuję o co mi chodzi.
Z jakiego powodu tak się dzieje?
Używam interfejsu jako karty dźwiękowej, więc wszystko idzie przez niego, niezależnie czy DAW czy dźwięki systemowe, ale to samo miałem używając zintegrowanej karty.

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Wiem o co chodzi. Mam wrażenie, że to monitorowanie sygnału w Reaperze źle wskazuje (znajomy, co robi covery też o to pytał). Moze spróbuj innego DAW? teraz Sonar jest za free, jeśłi załozysz konto na BandLabie... Presonus Studio One 4 Prime też za Free po założeniu konta...

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Monitorowanie to jeszcze pół biedy, gorzej że po wyrenderowaniu też jest zauważalnie ciszej.
Spróbuję tego Sonara po pracy. I tak zastanawiała mnie kwestia kompatybilności zapisanych projektów między DAWami, szczególnie że kumpel używa czegoś jeszcze innego (nie pamiętam dokładnie czego) do zabawy w elektronikę, a sam śpiewa.

Offline JanuszuNieKrzywdz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 141
Ziomek, do wyjebania wszystko...

6eq nie dochodzi do 0 w ogóle, to nie jest ani HP ani LP z prawdziwego zdarzenia no i wg mnie za duże wycięcie środka, powinieneś celować w około -1dB

Limiter, kurwa, przecież to jest tragedia, typ zajmuje się nagrywaniem ale chyba biskupa Antoniego Długosza. Treshold -2db Ceiling -0,5db

Nocza nie robi się na nieskończoność tylko -2db ~~GDZIEŚ TUTAJ~~ -4db

To podbicie od 5k ma uwydatnić siarę z syfa plugina rozumiem?

W TSie za dużo gainu, jeżeli ma być jako dopałka

Limiter mam dość delikatnie, skopiowałem ustawienia od typa z YT który zajmuje się ponoć nagrywaniem na codzień.

EQ to zwykłe ReaEQ, i niestety muszę przyznać że tych notchy mam nieco więcej niż 3, w regionie 4-6kHz cały coś mi piszczy i w samym tym paśmie mam już 3 notche w tym momencie - próbuję nagrać Mgłę właśnie.

Tu jest najlepsze brzmienie jakie mi się udało póki co wycisnąć (rytmiczna w panoramie + bębny i to wszystko - wiem, że trochę krzywo zagrane miejscami, ale o dziwo i tak brzmi mi to lepiej niż w czasie odtwarzania w Reaperze):

https://www64.zippyshare.com/v/RzXlP9Fx/file.html

BTW, Zippyshare chyba jednak ucina jakość tragnicznie.

W załączniku daję screeny z ustawień - cały chain + EQ (EQ idzie zgodnie ze wskazówkami zegara, tj. od góry po lewej - EQ na końcu łańcucha na ścieżce gitary, pozostałe dwa - na masterze gitar, Limiter przed EQ (tak było w tutorialu na YT, więc tak zrobiłem - jeśli da się lepiej, to chętnie się poduczę).

Dla porównania, tak brzmi u mnie NRR-1:

https://www103.zippyshare.com/v/JmoMmcrW/file.html

Jak słychać, to jest totalna kupa.

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Może czegoś nie ogarniam, ale Sonar jest jednak płatny jak się okazuje.
Bandlab jest darmowy, ale to jest jakieś badziewie otwierane w przeglądarce - chyba że to ja czegoś nie łapię.


Ziomek, do wyjebania wszystko...

6eq nie dochodzi do 0 w ogóle, to nie jest ani HP ani LP z prawdziwego zdarzenia no i wg mnie za duże wycięcie środka, powinieneś celować w około -1dB

Limiter, kurwa, przecież to jest tragedia, typ zajmuje się nagrywaniem ale chyba biskupa Antoniego Długosza. Treshold -2db Ceiling -0,5db

Nocza nie robi się na nieskończoność tylko -2db ~~GDZIEŚ TUTAJ~~ -4db

To podbicie od 5k ma uwydatnić siarę z syfa plugina rozumiem?

W TSie za dużo gainu, jeżeli ma być jako dopałka

Limiter mam dość delikatnie, skopiowałem ustawienia od typa z YT który zajmuje się ponoć nagrywaniem na codzień.

EQ to zwykłe ReaEQ, i niestety muszę przyznać że tych notchy mam nieco więcej niż 3, w regionie 4-6kHz cały coś mi piszczy i w samym tym paśmie mam już 3 notche w tym momencie - próbuję nagrać Mgłę właśnie.

Tu jest najlepsze brzmienie jakie mi się udało póki co wycisnąć (rytmiczna w panoramie + bębny i to wszystko - wiem, że trochę krzywo zagrane miejscami, ale o dziwo i tak brzmi mi to lepiej niż w czasie odtwarzania w Reaperze):

https://www64.zippyshare.com/v/RzXlP9Fx/file.html

BTW, Zippyshare chyba jednak ucina jakość tragnicznie.

W załączniku daję screeny z ustawień - cały chain + EQ (EQ idzie zgodnie ze wskazówkami zegara, tj. od góry po lewej - EQ na końcu łańcucha na ścieżce gitary, pozostałe dwa - na masterze gitar, Limiter przed EQ (tak było w tutorialu na YT, więc tak zrobiłem - jeśli da się lepiej, to chętnie się poduczę).

Dla porównania, tak brzmi u mnie NRR-1:

https://www103.zippyshare.com/v/JmoMmcrW/file.html

Jak słychać, to jest totalna kupa.

A to spoko, już zmieniłem, pozbyłem się tego wycięcia w środku, notche są mniejsze, gdzieś w okolicy -4dB i jest ich mniej.
Gainu zdjąłem, przynajmniej z rytmicznej w środku (panorama 80% chyba), za to dałem drugą rytmiczną na innym ampie.
Środek - HyBrit, na zewnątrz TSE X50 i brzmi to nieco lepiej, choć chyba wciąż brakuje mi klarowności i "piehdolnięcia", ale nie spodziewam się już cudów zwyczajnie.
W czwartek wpada basista nagrać mi się, wtedy będę ewentualnie jeszcze kombinował, dopóki wszystkie pliki są na swoim miejscu mogę zmieniać pluginy do woli. No ale jak to mówią, z gówna bata nie ukręcisz, a to tylko głupi cover.
« Ostatnia zmiana: 29 Paź, 2019, 22:01:20 wysłana przez Rot »

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Może czegoś nie ogarniam, ale Sonar jest jednak płatny jak się okazuje.
Bandlab jest darmowy, ale to jest jakieś badziewie otwierane w przeglądarce - chyba że to ja czegoś nie łapię.




Ściągaj Studio One. Wszystko ok - dzisiaj pobierałem (musisz założyć konto): https://shop.presonus.com/Studio-One-4-Prime

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Wypróbuj sobie wtyczkę o nazwie Saturation Knob. Mi to całkiem fajnie robiło w miksach

Kiedy to ściągałeś? U mnie jest status 'Full license pending' od kilku dni...



Edyta: ok - coś namieszane było z kontem iLok

Edyta2: chyba jednak chuj z nim... Zawiesza DAW
« Ostatnia zmiana: 05 Lis, 2019, 20:58:52 wysłana przez OMSON »

Offline Majk

  • Gaduła
  • Wiadomości: 331
Kurła, no w sumie to dobry rok temu co najmniej. Ale wydaje mi się że nadal widniało to jako freeware.

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Żeby nie zaśmiecać nowym tematem:

coś mi się jebie w Reaperze, nagle zabiera 90% procesora i wszystko zaczyna się zacinać, jakieś trzaski, artefakty itd. Myślałem że to przez aktualizacje ściągające się w tle, ale już wszystkie się zainstalowały na razie a problemy mam tylko z jednym projektem. Kiedy wczytuję inny wszystko wraca do normy.
Ktoś ma pomysł z czego to wynika?

Franq

  • Gość
Zwiększ bufor (interfejs) i sprawdź.

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
To nie to - odkąd mam interfejs nie ruszałem tego, a na innych projektach działa bez zarzutu.
Tylko na jednym się psuje po jakiejś minucie, w sensie włączam, zagram sobie ze dwa riffy i wszystko się idzie jebać.
Ten projekt to też na dobrą sprawę skopiowany inny, tylko ze zmienionym tempem, bo chciałem coś ukręcić na zapisanych ustawieniach ścieżek nie grzebiąc w tym starym projekcie za nadto.

Franq

  • Gość
Odpal Performance Meter (ctrl+alt+P), potem prawym myszy i wybierz Display FX CPU use i zobacz czy coś nie żre więcej niż zwykle. Może wystarczy przeładować FX.
Jak nie to skopiuj ścieżki do templejta jeszcze raz.

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Na razie w czasie nagrywania bawię się po prostu w wyciszanie ścieżek na których nie pracuję akurat, a do odsłuchu zwiększam bufor, bo szczerze mówiąc nie znalazłem jeszcze przyczyny.

Tymczasem mam kolejne pewnie durne pytanie:
Chciałem zgłębić temat gain-staging, i zauważyłem że przy nagrywaniu dzieje się to co w załączniku - mianowicie peaki są ucięte jak od linijki. To chyba nie powinno tak wyglądać?
Nie ma znaczenia o ile obniżę sygnał wejściowy interfejsu, tak samo jak nie robi różnicy fader ścieżki czy też input/output ampsima.
Nie wiem, może mam za mały rozumek żeby to ogarnąć, a może zwyczajnie jest za tym jakiś trywialny powód o którym nie mam pojęcia.

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
A w input w sterowniku ESI masz ustawione 0dB? Bo jak zrobisz poniżej, a masz dojebany sygnał z przetwornika (miałem długo Dimebuckera i działo się podobnie, jakby na wejściu ustawiony był hard limiter), to czysty ślad DI w DAW-ie wyglądał właśnie, jak u Ciebie. Jedyne rozwiązanie, to fizyczne obniżenie pickupu względem strun... Albo mniej gainu " z łapy" ;) Ty masz Lawarence'a, wiec na 90% o to właśnie chodzi.

« Ostatnia zmiana: 30 Sty, 2020, 08:08:28 wysłana przez OMSON »

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
A w input w sterowniku ESI masz ustawione 0dB? Bo jak zrobisz poniżej, a masz dojebany sygnał z przetwornika (miałem długo Dimebuckera i działo się podobnie, jakby na wejściu ustawiony był hard limiter), to czysty ślad DI w DAW-ie wyglądał właśnie, jak u Ciebie. Jedyne rozwiązanie, to fizyczne obniżenie pickupu względem strun... Albo mniej gainu " z łapy" ;) Ty masz Lawarence'a, wiec na 90% o to właśnie chodzi.

( Obraz usunięty.)

Ooooo to to to to.

Mam mniej niż na 0dB, bo się naczytałem o tym żeby był jeszcze jakiś sufit, a przy 0dB już mi czysty DI zaczyna coś lekko się sterować.
Poza tym i Bill Lawrence i BO w Schecterze mam dość wysoko, więc wychodzi na to że to że to może być to.

Tylko powiedz mi czy taki "limiter" to zła rzecz, czy w sumie nieszkodliwe?

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero


Mam mniej niż na 0dB, bo się naczytałem o tym żeby był jeszcze jakiś sufit, a przy 0dB już mi czysty DI zaczyna coś lekko się sterować.
Poza tym i Bill Lawrence i BO w Schecterze mam dość wysoko, więc wychodzi na to że to że to może być to.

Tylko powiedz mi czy taki "limiter" to zła rzecz, czy w sumie nieszkodliwe?

Naczytałeś się dobrze, ale w tym przypadku nie robisz sobie "sufitu" - tylko właśnie limiter. Czyli miażdżysz dynamikę na samym starcie (a później ten zmiażdżony sygnał ponownie miażdżysz na emulacjach wzmacniaczy i zaczyna się robić "mydło", taki sound bez kopa). Ustaw na 0dB a sygnał obniż fizycznie oddalając przetwornik od strun. Zobaczysz, że wyjdzie najlepiej.

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
No spoczko, ogółem zrobiłem taki motyw - podniosłem poziom do 0dB, brzmienie jest jakby lepsze, w sensie ma więcej jaj, ale to pewnie po prostu z powodu wyższego poziomu sygnału idącego to wtyczek.

Tylko teraz tak, na meterach tracków pokazuje mi też 0dB przy max ataku, gdzie z tego co gdzieś wyczytałem de facto to wciąż jest -6dB tylko Reaper daje te 6dB headroomu.
Machanie faderem w jedną czy drugą nic nie zmienia, ścisza/podnosi tylko output idący na master bus.

Spróbuję jeszcze obniżyć pipaki, może przy okazji odrobinę sustainu uzyskam w ten sposób - choć ktoś gdzieś kiedyś debunkował ten mit - z tym, że akurat w ten sposób stracę chyba trochę góry, a na niej mi na razie zależy.

Czysto eksperymentalnie jednak może to mieć swoją wartość poznawczą, zobaczyć co się stanie, aczkolwiek zastanawia mnie że w obu gitarach, na różnych przetwornikach pomiary pokazują identyko input który tak przypadkiem zgadza się 1:1 z czułością wejścia interfejsu (chyba że to TAK WŁAŚNIE MA BYĆ tylko ja gupi jestem...).

Co ciekawe przy nagrywaniu DI bez żadnych wtyczek te szczyty sygnału już nie są tak ucinane niezależnie od tego czy dam interfejs na 0 czy -6dB, skompresowało sygnał dopiero jak nagrywałem z wtykami w realtime.

Ogółem sorry że męczę i zawracam, hehe, gitarę, hehe, ale coś tak ostatnio mnie naszło że moje dotychczasowe podejście do grania z VST typu wpiać gitarę, włączyć wtyki i wyjebane przestało mi wystarczać, i po prostu chcę z tego wycisnąć max realizmu i brzmienia co się da.

BTW jakby kto znał jakiegoś fajnego (darmowego) ampsima imitującego hi gainowego Marshalla to byłbym wdzięczny. HyBrit coś mi nie styka do tego co chcę zrobić a wiem, że to czego szukam było nagrywane na JCM2000 TSL.

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Obniżenie pipaków góry Ci nie utnie, a bardziej sciśnie doł. Do tego dostnaniesz bardziej otwarte brzmienie, relatywnie do ustawienia blisko strun. Oczywiście nie za nisko te pipaki, zeby przegiec w druga strone nie robic ;)

Jak szukasz fajnego brzmienia (jakby ampa z omikrofonowaną paką), to kup sobie Joyo American Sound i zrezygnuj z wtyczek. Do tego Xvive Golden Brownie (jakby JCM800 zamkniety w kostce) i masz z głowy.

Tak brzmi ten Joyo w miksie (SG-BB Preamp-Clean booster-JoyoAS):
https://soundcloud.com/omson2711/joyo-american-sound-direct-recorded

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Cytuj
Jak szukasz fajnego brzmienia (jakby ampa z omikrofonowaną paką), to kup sobie Joyo American Sound i zrezygnuj z wtyczek. Do tego Xvive Golden Brownie (jakby JCM800 zamkniety w kostce) i masz z głowy.

VSTki są bardziej "versatile".
Ale tak się zastanawiam - przester ze stompboxa + IR zadziałałoby?

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Jasne, możesz i tak. Zmieniając impulsy masz duża elastyczność w barwie i responsywności. Tylko polecam cabsim jakiś Boogex czy NadIR, zeby na 64 bitach pracowało i najlepiej VST3.

Edyta: Tak przy okazji:

https://pedals.thedelimagazine.com/best-marshall-plexi-distortion-pedals-and-mini-pedals-under-300/
« Ostatnia zmiana: 05 Lut, 2020, 12:32:50 wysłana przez OMSON »

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
9 Odpowiedzi
3372 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Maj, 2011, 10:31:03
wysłana przez TripleXXX
6 Odpowiedzi
6450 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Gru, 2011, 17:44:50
wysłana przez schecter
0 Odpowiedzi
1774 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 05 Sie, 2012, 13:51:55
wysłana przez Rostek
3 Odpowiedzi
3998 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 17 Lis, 2012, 11:27:04
wysłana przez vysnafca75
8 Odpowiedzi
2272 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Gru, 2022, 15:56:33
wysłana przez vysnafca75