Autor Wątek: Mieszkania, domy, nocowanie w barakach i po piwnicach  (Przeczytany 25436 razy)

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 749
Paczki z głów!

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
Wpis na gazetawroclawska.pl
Aż mi cycki opadły bo wiem że co raz więcej będzie takich młodych, mądrych.

Cytuj
Rząd powinien stworzyć takie warunki, aby pierwszeństwo do zakupu mieszkania mieli młodzi ludzie, którzy potrzebują warunków do pracy, stabilizacji, założenia rodziny, bo to też gwarancja ich bezpieczeństwa. Nie może tak być, że młodzi ludzie po studiach, którzy weszli na rynek pracy, dalej gniją w dziurach z PRL-u albo oddają rentierowi połowę wypłaty za "apartament". Rynek nieruchomości zboczył na złe tory.

Kilka postulatów:

1. Powrót programu Mieszkanie dla Młodych na nowych zasadach:
- preferencyjne warunki kredytu hipotecznego
- wsparcie dla deweloperów uczestniczących w programie
- dopłata do wkładu własnego dla mniej zarabiających
- doradztwo (państwowe lub pomoc prywatnych firm)

2. Ograniczenie kupowania mieszkań pod inwestycję
- podatek od każdego kolejnego mieszkania (rosnący wykładniczo)
- umożliwić Polakom lokowanie oszczędności w innych miejscach
- prawnie ograniczyć możliwość spekulacji na mieszkaniach
- obostrzenia (minimalne standardy wynajmu)
- wyższe podatki od wynajmu mieszkań
- do dyskusji podatek katastralny

3. Zakaz przedsprzedaży mieszkań
- wsparcie dla deweloperów i preferencyjne kredyty na ukończenie inwestycji
- możliwość sprzedaży mieszkań dopiero po uzyskaniu zgody na użytkowanie

4. Jakość życia w nowych osiedlach
- zaostrzyć wymagania jakościowe, jakie muszą spełniać nowe budynki
- wymusić odpowiednią wentylację, izolację akustyczną, jakość materiałów
- parkingi tylko wewnątrz budynku (kilka poziomów stosownie do ilości mieszkań)
- każde osiedle powinno być samowystarczalne (sklepy, szkoły, przedszkola, przestrzeń dla ludzi)
- spójna sieć ulic, chodników, DDR (nawet jeśli kilku deweloperów sąsiaduje ze sobą)
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 032
Żeby się nie zesrali z tym podatkiem katastralnym. Mniej zarabiają niż inni? Trzeba było się uczyć, a nie chlać podczas studiowania ochrony środowiska albo innego PR i HR. Dlaczego ja jako odpowiednio wykształcony i nie narzekający na zarobki mam nie mieć dopłat, bo całe życie zapierdalam na swoje? Chuj w dupe i do roboty, a nie po dopłaty. Kurwa mać.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline g-zs

  • Pr0
  • Wiadomości: 4 305
  • got beagle?
To już kampania wyborcza pod następne parlamentarne?

Jak zwykle te wszystkie "zniżki" to realnie zwyżki dla wszystkich pozostałych.
B ( o ) ( o ) B S

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
Czyli nie pamiętacie? :)
Takie akcje wypuszczali deweloperzy na moment przed ostatnim załamaniem na rynku nieruchomości. Potem były właśnie MdM i forsowanie obniżenia wpłat własnych do kredytów żeby mogli się pozbyć mieszkań które były w czasie budowy a jeszcze nie zdążyli upchać (wtedy za franki).

W całym zacytowanym wywodzie jest tylko jeden haczyk. Większość "ułatwień dla młodych" będzie dotyczyła dużych miast (turystyka, uczelnie) a udupi rynek w małych.
Kataster doliczasz do najmu. Dochodowy praktycznie nie istnieje od drugiego lokalu, cały pierwszy i trzeci punkt to gwarantowana podwyżka cen na metrze. Podatek od każdej kolejnej nieruchomości też da się obejść w zależności jak będzie zrobiona księga wieczysta.
Podwyższenie standardu budowy? Przecież mieszkania w wyższym standardzie są dostępne, wystarczy dopłacić. itd.
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline october

  • Pr0
  • Wiadomości: 557
  • Oct.
Tutaj to pasuje.
Jakie to smutne.

007

Offline Duży Czarny Kogut

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 74

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
Tutaj to pasuje.
Jakie to smutne.



Temat z Obajtkiem jakoś dziwnie ucichł po ostatniej konferencji na której pokazał wszystkie akty notarialne, zeznania podatkowe i oświadczenia majątkowe. Już tematu dziwnie nie ma :)
Zupełny przypadek w kontekście przejęcia Lotosu przez Orlen :)

PS: Jak powiedział że deweloperzy zaprzyjaźnieni z politykami załatwiają sobie najlepsze działki i pozwolenia na budowę to jebłem :D
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline Duży Czarny Kogut

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 74
A, tu jest nocowanie po barakach. No to nocowałem po nowo-poznanych kolegach. Starych koleżankach. Nowych zresztą też. Miesiąc mieszkałem w samochodzie. Podejmowałem prace, gdzie trzeba było przeprowadzić się 3 razy w tygodniu. Mieszkałem w remontach. Spałem kiedyś na scenie po dniach Będzina, przykryty kotarą sceniczną, która robiła równocześnie za poduszkę. Kiedyś obudził mnie Pan z obsługi komunalnej miasta, kiedy przysnęło mi się na betonowej ławie pod niegdysiejszym domem Chopina na Krakowskim Przedmieściu w stolicy.
W samochodzie, swoja drogą, obudził mnie kiedyś patrol Policji. A zapomniałem zamknąć okna, lato było. Kiedyś tez obudziła mnie jakaś piękna Pani wsadzając pół głowy przez przednią szybę, jak spałem na Górze Św. Doroty. Pamiętam, że obudziłem się z krzykiem na tylnej kanapie. Musiałem później dziewczynę uspokoić:D
Gdzie jeszcze nie spałem. Nie spałem w MAriocie. Ani Markocie. Ale w Hiltonie już tak.


Posty połączone: [time]30 Mar, 2021, 22:09:41[/time]
W Kościele spałem:D
W Enklawie na Mazowieckiej w Warszawie też:D

Posty połączone: 31 Mar, 2021, 21:46:33
Ps. mieszkałem kiedyś u byłych niedoszłych teściów.

Dziękuję za wszystko.
« Ostatnia zmiana: 31 Mar, 2021, 21:46:33 wysłana przez Duży Czarny Kogut »

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
Nie wiedziałem czy wrzucić do śmiesznych, co mnie wkurwia czy tutaj.

Ktoś chętny do 7m2 lokalu za 14k z metra?
https://www.otodom.pl/pl/oferta/0-prowizji-mikro-apartament-szczepin-ID4bjJk
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 032
Czyli ktoś wziął kawałek korytarza i przerobił na mieszkanie, w którym formalnie nie można przebywać za długo, ani nawet się zameldować. To brzmi idealnie jak miejsce na siedzibę spółki-krzaka.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 768
Czyli ktoś wziął kawałek korytarza i przerobił na mieszkanie, w którym formalnie nie można przebywać za długo, ani nawet się zameldować. To brzmi idealnie jak miejsce na siedzibę spółki-krzaka.
Dla spółek-krzaków są lepsze i tańsze oferty ;]

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 032
Nooooooooo są różne mechanizmy, a ten konkretny przypadek do kilku by pasował idealnie, ale to na inny topic. Niepubliczny. Poza internetem :D
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline Majk

  • Gaduła
  • Wiadomości: 331
Nie wiedziałem czy wrzucić do śmiesznych, co mnie wkurwia czy tutaj.

Ktoś chętny do 7m2 lokalu za 14k z metra?
https://www.otodom.pl/pl/oferta/0-prowizji-mikro-apartament-szczepin-ID4bjJk


W Rzeszowie były takie przypadki, ludzie kupowali od spółdzielni pomieszczenia po zsypach na śmieci i przerabiali na pokoje

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 749
Na Islandii przerabia się piwnice na pokoje, ale nie tylko dlatego, żeby gnębić Polaków, tylko jest to też jakaś odpowiedź rynku na zwyczajny brak mieszkań stosunku do liczby nowych ludzi. Ale w tym przypadku to nie wiem na co gościu(wa) liczy. Może zamieni się na dwa pokoje po 3,5m2 :D
Paczki z głów!

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
W skrócie jak bańka na nieruchach w Chinach wykończyć może dwa największe fundusze inwestycyjne w USA.

"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 768

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 032
Czekam, aż będzie bardzo duży rynek tanich domów w stanie surowym zamkniętym.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
Kredyty minus 70%, sprzedaż leci na łeb na szyję. Zaraz będą fajne gonitwy kto pierwszy zejdzie z ceną to nie zostanie z bazą niesprzedanych mieszkań.

Fajny komentarz do kondycji finansowej największych deweloperów w PLu. Chyba będzie powtórka z 2008 jak GANT się wyjebał.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-mieszkan-wrzesien-2022-Raport-Bankier-pl-8413861.html
Cytuj
"Nie każdy deweloper jest spółką giełdową, nie każdy ma dostęp do rynku długu etc. A skoro już przy tym ostatnim jesteśmy – pierwszy przykład „z brzegu” (po wpisaniu w popularną wyszukiwarkę internetową hasła „emisja obligacji deweloper”) pojawia się link do obligacji Lokum Deweloper [źródło 1], a tam można poczytać m.in.: „Seria G” (jedna z aktywnych serii), warunki emisji:
Łączna wartość nominalna Obligacji: 35.000.000,00 (słownie: trzydzieści pięć milionów) PLN
Dzień emisji: 23 października 2020 roku
Dzień wykupu: 23 października 2023 roku
Oprocentowanie: Zmienne WIBOR 6M + marża 4,50 % (marża jest zmienna w zależności od wartości wskaźnika dźwigni finansowej Spółki i może wynosić od 4,50 – 5,00% w skali roku).

Przejdźmy teraz na stronę samego dewelopera i jego wyszukiwarki mieszkań dostępnych np. we Wrocławiu. I tak, obecnie jest dostępnych (bez rezerwacji!) ponad 400 mieszkań (z różnym terminem oddania – ale też są oddane do użytku, a jeszcze niesprzedane).
Myślisz, że taki deweloper długo będzie mógł „palić” gotówkę? ? I jak to napisałeś „poczeka ze sprzedażą”?

Przejdźmy również do skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej Lokum Deweloper na dzień 30.06.2022 r. [źródło 2] i tak (po 2 minutach przeglądu):
Środki pieniężne + należności: ok. 97 mln zł,
Dłużne papiery terminowe: ok. 264 mln zł (w tym, co istotne na dzień 30.06.2022, w „krótkim terminie”: ok. 86 mln zł). Dodam tylko dla niezorientowanych, że „krótki termin” oznacza okres wykupu do 12 miesięcy ;-)
Kredyty bankowe: ok. 28 mln zł.
W strukturze zapasów (nota 6) można zobaczyć ile mają „kwadratów do opchnięcia” ;-)
Ponawiam - myślisz, że taki deweloper długo będzie mógł „palić” gotówkę? I jak to napisałeś „poczeka ze sprzedażą”?

Odnośnie pozostałej części, którą napisałeś w odpowiedzi na mój wcześniejszy komentarz, m.in. „za chwilę wyjdzie że lepiej mieć nowy lokal i płacić kredyt niż stary i płacić czynsz”, to nawet tego nie skomentuję (raz, że już to ktoś skomentował, a dwa… hmm, to w zasadzie jedyny komentarz jaki można dać w tym zakresie jest w źródle numer 3 ;-) ).

Z pozdrowieniami dla szeroko rozumianej branży nieruchomości! Trzymajcie się tam!

PS. Rynek nieruchomości to przede wszystkim rynek wtórny (zarówno jeśli chodzi o oferty, jak i o transakcje)!

Źródła:
[1] https://inwestor.lokum-deweloper.pl/pl/obligacje/
[2] https://inwestor.lokum-deweloper.pl/sites/inwestor.lokum-deweloper.pl/files/43373148_skonsolidowane_sprawozdanie_finansowe_grupy_kapitalowej_lokum_deweloper_za_okres_od_1.01.2022_r._do_30.06.2022_r_1-6.pdf"
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
Po co pchane są programy termomodernizacyjne:

"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Online Mat

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 583
  • Join the Dark Side and get a free cookie!
Jak to sie ma do ludzi, ktorzy sobie zyja w swoim domku na wsi?

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
Na razie póki nie chcą tego wynająć lub sprzedać to nic nie zmienia. Jeśli będą chcieli to muszą zrobić audyt energetyczny z wydaniem świadectwa energetycznego. Jeśli parametry będą odbiegały od tych narzuconych przez UE to nie wolno Ci sprzedać nieruchomości i wynająć. Analogicznie jak nie wjedziesz starym dieslem w czysta strefę miejska w UK.
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 358
    • CTG TV
Dobrze, że zyjemy w Polsce. Audyt energetyczny z dobrymi parametrami nie będzie na pewno kosztował więcej niż ślub kościelny bez bierzmowania xD
mniut i piah

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 199
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan