Autor Wątek: Thumping i inne takie  (Przeczytany 14921 razy)

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Thumping i inne takie
« 18 Wrz, 2018, 23:19:37 »
Dopiero całkiem niedawno odkryłem i zajawiłem się Animals As Leaders.
Po prostu nie jestem fanem djentu, a najwspanialszym zespołem był i nadal jest dla mnie Tool.

Ale naszło mnie ostatnio na naukę nowych rzeczy, bo tak - sweepy ogarniam jako-tako, większych prędkości zbyt szybko nie osiągnę, ale przecież miałem problemy z bardziej urozmaiconym tappingiem, a kojarzyłem, że Tosin jest w tym dobry.
Posłuchałem sobie więc żeby podłapać jakieś zagrywki i je ćwiczyć.

Śmiechem żartem, nie tapping od niego wychwyciłem, a tytułowy thumping.
No to zachciało mi się nauczyć.

Ogółem praktyka tego dała mi sporo w kontekście pomysłów na nowe riffy, w tym też te grane kostką (a miałem pisać kawałek z pogranicza progresywy i blacku... well, well, well, nie tak miało to wyglądać).
Z thumpingiem natomiast nadal mam problemy:

1. Za. Mało. Miejsca. Między. Strunami.
Jak nie jest to problem kiedy zagrywka idzie przez 3 struny (oddzielny palec na każdą) tak w momencie, kiedy muszę na jednej strunie zagrać coś i kciukiem, i pozostałymi palcami... no, robi się ciasno.
2. Nadal nie jestem pewien jak wygląda mechanika samego ruchu, tj. w nadgarstku, stawach kciuka itd.
3. Brzmi to delikatnie w moim wykonaniu, serio - jakbym grał jakąś balladę na klasyku, a nie wściekły metal. Nawet jak robię to "szybko".

Ktoś jest w stanie mi to rozrysować jakoś elegancko?
Może to głównie przez to, że gram na 6ce, bo innej gitary to ja nie mam i jeszcze długo mieć nie będę?
Wszystkie filmy na których tą technikę widziałem były kręcone z co najmniej 7ką, nie licząc jednego ziomka, któremu też zresztą nie wychodziło to idealnie.

Miałbym jeszcze parę zagwozdek co do kompozycji, bo coś mi się do końca kupy nie klei, ale tu się chyba bez tabów nie obejdzie, więc nie zawracam gitary dopóki ktoś się nie zgłosi na wolontariusza

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 110
  • A-zero
Odp: Thumping i inne takie
« Odpowiedź #1 23 Wrz, 2018, 17:32:09 »

Może to głównie przez to, że gram na 6ce


No raczej nie - Tossin pokazuje, jak by to brzmiało na szóstce:

https://youtu.be/kPiJMrlEXUA?t=93

Pytanie zasadnicze - czy brzmienie u Ciebie jest takie, jak u Tossina przy samym tappingu? Chodzi mi o perkusyjność soundu i jego nasycenie (to pomaga)? Jeśli tak, to niestety pozostaje poćwiczyć samą technikę, żeby Ci wchodziło naturalnie. Spokojnie ogarniesz, tylko musisz korygować układ łapy i słuchać co się wydobywa spod paluchów i dążyć do takiej motoryki, która odda kwintesencję tej techniki. Na początek najlepiej poćwicz double-thumb / double-slap - jedno następujące po drugim na jednej strunie, żebyś ułożył sobie łapę. Na murzyna nie patrz, bo on ma kciuk inaczej ustawiony (ale to już wynika z samej anatomii i mało kto ma taki odgiety).
« Ostatnia zmiana: 23 Wrz, 2018, 17:55:22 wysłana przez OMSON »

Offline JanuszuNieKrzywdz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 141
Odp: Thumping i inne takie
« Odpowiedź #2 24 Wrz, 2018, 01:54:23 »
Co do miejsca między strunami, zgadzam się. Ibanezowski rozstaw tremolo zostawia dużo miejsca na kostkę bądź kciuk i  reszte palców. Użyteczną rzecz powiedzał Rob Scallon, żeby celować strunę na dole a nie w środek tej którą chcemy zagrać. Wtedy mniej siły idzie na marne i sam dzwięk ma "mniejszą pauzę" jeżeli używasz kciuka na wejściu i wyjściu w strunę/ze struny.

Sam nie jestem jakimś masterem tej techniki, póki co ogarniam dołożenie tylko dwóch palców, trzeci nie chce współpracować ale oprócz poprzedniego tipa, pomaga niska akcja strun (a nie koniecznie struna 7 czy 8, bo generalnie im wyższa akcja tym "upstroke" staje się bardziej nieogarnięty, niezależnie od grubości struny) oraz ruch cofający ręke, po wyjściu kciukuem, czyli razem z palcami pracuje ramię.

Możesz poćwiczyć kciuka na 6 na motywach z Physical Education i Another Year

Nagrałem jak to u mnie wygląda. Największy problem jest z koordynacją i artykulacją, jak dodajesz palce to kciuk Ci lami. Plus palce nie mogą iść zbyt blisko bo tłumisz kolejne dzwięki.

https://www.youtube.com/watch?v=HfPRLolZVx8.
« Ostatnia zmiana: 24 Wrz, 2018, 02:41:18 wysłana przez JanuszuNieKrzywdz »

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 367
Odp: Thumping i inne takie
« Odpowiedź #3 27 Wrz, 2018, 23:48:59 »
Cytuj
Pytanie zasadnicze - czy brzmienie u Ciebie jest takie, jak u Tossina przy samym tappingu

No chyba nieszczególnie.
Dużo zależy od konfiguracji pikapów, jak dam gryf + most w trybie singla to jest jako-tako na klinie. Tyle że biorę brzmienie z wtyczek VST w Riperze, a że wpinam cały kram w zintegrowaną kartę to jakość tego nie jest szczególna. Cały czas mam wrażenie że w porównaniu do niego ledwo muskam tę strunę kciukiem zamiast spuścić jej solidny łomot.

Cytuj
Nagrałem jak to u mnie wygląda. Największy problem jest z koordynacją i artykulacją, jak dodajesz palce to kciuk Ci lami. Plus palce nie mogą iść zbyt blisko bo tłumisz kolejne dzwięki.

https://www.youtube.com/watch?v=HfPRLolZVx8.

Ooo, dzięki, pomocne!

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
269 Odpowiedzi
155102 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 26 Kwi, 2024, 12:12:39
wysłana przez Mother Puncher
17 Odpowiedzi
16277 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Lut, 2012, 11:24:18
wysłana przez Mordimer
12 Odpowiedzi
13871 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Maj, 2012, 14:04:47
wysłana przez Orange
15 Odpowiedzi
10494 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Lut, 2020, 16:17:07
wysłana przez myheaven
20 Odpowiedzi
9485 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 06 Kwi, 2016, 00:06:47
wysłana przez myheaven