Autor Wątek: Mikrofon i co dalej?  (Przeczytany 50916 razy)

Offline Turgon

  • Gaduła
  • Wiadomości: 403
Mikrofon i co dalej?
« 25 Lut, 2009, 21:23:57 »
Chciałbym nagrać mojego ampa - stoi on na pace 2x12. Mikrofon, który jest obecnie moim faworytem to Shure PG57... Ale mam w pustkę w wiedzy - co dalej?? Domyślam się, że potrzeba pre-ampu, mogę jakiś skonstruować, to nie problem, ale co z oprogramowaniem?? Na karcie mikrofon czy liniowe?? 
Ssiecie.

Offline BartekL

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 549
  • "Ryjem will not play"
Odp: Mikrofon i co dalej?
« Odpowiedź #1 25 Lut, 2009, 21:33:52 »
Jak bedziesz już miał preamp to mozesz w liniowe. Program - taki w jakim zamierzasz nagrywać. Jeśli zamierzasz miec perkusje programowana, to zwroc uwagę żeby program mial obsługe VSTi. Poza tym programy reprzentują podobne możliwości.

Adobe Audition, Steinberg Nuendo, Reaper (tego nie testowałem) - to sa programy IMO warte uwagi.

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: Mikrofon i co dalej?
« Odpowiedź #2 25 Lut, 2009, 21:52:57 »
Ja bym polecił zewnętrzny interfejs audio. Sam używam M-Audio FireWire Solo, jest wejście i na gitarę i na mikrofon, jakość też nie najgorsza, jak za tę cenę oczywiście. Do tego Ableton Live z wbudowanymi naprawdę dobrymi tutorialami do nagrywania i można śmigać. Możesz wpaść na mojego soundclicka żeby posłuchać jak nagrałem kilka numerów tym czymś (większość przy użyciu symulacji wzmaków z Guitar Rig 3).

Offline Turgon

  • Gaduła
  • Wiadomości: 403
Odp: Mikrofon i co dalej?
« Odpowiedź #3 25 Lut, 2009, 22:00:47 »
Nie po to robiłem wzmaka, żeby korzystać z symulacji  :D Dlatego w grę wchodzi tylko mikrofon ;)

Czyli zaczynam powoli rozumieć o co chodzi... Zastanawia mnie tylko czy dałoby coś zrobienie pre-ampu lampowego - jak myślicie??
Ssiecie.

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: Mikrofon i co dalej?
« Odpowiedź #4 25 Lut, 2009, 22:11:17 »
Nie wiem, nie bawiłem się aż tak preampami. A co do symulacji, to po prostu chciałem Ci pokazać, że i w ten sposób jest fajna jakość, a co dopiero z majkiem (2 i bodajże 4 od dołu są nagrane właśnie Shure PG57).

Offline Turgon

  • Gaduła
  • Wiadomości: 403
Odp: Mikrofon i co dalej?
« Odpowiedź #5 25 Lut, 2009, 22:17:40 »
Cytuj
(2 i bodajże 4 od dołu są nagrane właśnie Shure PG57).
Gdzie??
Ssiecie.

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: Mikrofon i co dalej?
« Odpowiedź #6 25 Lut, 2009, 22:42:41 »
Cytuj
(2 i bodajże 4 od dołu są nagrane właśnie Shure PG57).
Gdzie??
Bez nerwów http://tnij.org/mondomg tytuły: The Path Of My Will i Vegetarian Cannibals były właśnie tym majkiem nagrane, bez jakiejkolwiek obróbki, masteringu czy innych takich. Pierwszy to taki krótki akustyczny pomysł na wałek a drugi to zwyczajne dżem seszyon gdzie nikt nic nie wiedział oprócz głównego riffu :P reszta tak jak mówiłem, z symulacjami, ale tym interfejsem właśnie.

Offline BartekL

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 549
  • "Ryjem will not play"
Odp: Mikrofon i co dalej?
« Odpowiedź #7 25 Lut, 2009, 23:12:42 »
preampów jest naprawdę sporo, tak jak i wzmacniaczy. Każdy coś tam daje zmienia w brzmieniu. Musiałbyś różnych popróbować i sam sobie odpowiedzieć. Tak jak w ampach gitarowych masz clean praktycznie w każdym, ale różnią się one brzmieniem. Zbyt ogólne pytanie zadałeś co do lampowego preampu. A na bardziej szczegółowe to tu raczej elektroników od preampów nie ma :)

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Mikrofon i co dalej?
« Odpowiedź #8 26 Lut, 2009, 11:13:49 »
Turgon - jeśli chcesz zrobić poważny krok w stronę bycia PRO, niezwłocznie udaj się do placówki sklepu Społem i nabądź Mbox2 mini, który jest niczym innym jak interfejsem pogramu ProTools. Dostajesz go razem z protoolsem właśnie. Co do preampów software'owych - Ampfarm, Eleven - Zygmunt Hajzer poleca. AC 30, JCM 800 albo Mesa, brzmią tak, że dupa odpada. Oczywiście - nic nie pobije zestawu "live".

pozdro

UWAGA!!!

Nie wchodzę w żadne dyskusje, że jest obecnie coś lepszego od systemu protools. NIE - mówię poważnie, nawet nie zaczynajcie, skazujecie się z góry na śmiech i sromotę.
« Ostatnia zmiana: 26 Lut, 2009, 11:16:08 wysłana przez wrobelsparrow »

Offline Turgon

  • Gaduła
  • Wiadomości: 403
Odp: Mikrofon i co dalej?
« Odpowiedź #9 26 Lut, 2009, 13:29:13 »
Myślę, że MacBook, który niedługo mam nadzieję zawita w moje progi w połączeniu z dobrym pre-ampem, zajebistą lampą i Shure'em PG57, który już wybiera się do mnie dadzą dobre brzmienie ;)

UWAGA!!
Mi nie zależy na byciu pro. Zależy mi na naturalności nagrania sprzętu, który posiadam, bo nie ma co się łudzić moimi umiejętnościami nie zachwycę, ale sprzętem mogę (bo to moje własne zabawki).
Ssiecie.

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Mikrofon i co dalej?
« Odpowiedź #10 26 Lut, 2009, 13:34:20 »
Więc kup sobie Mboxa! Protóls i mak, to dwa bratanki. Do tego ampfarma i mucha nie siada. Jakie masz warunki do nagrywania?

pozdro

Offline Turgon

  • Gaduła
  • Wiadomości: 403
Odp: Mikrofon i co dalej?
« Odpowiedź #11 26 Lut, 2009, 14:29:15 »
Nie wystarczy Ci informacje, że dobre?  I nie chce, żadnych symulacji i pre-ampów do symulowania służących.
« Ostatnia zmiana: 26 Lut, 2009, 14:31:17 wysłana przez Turgon »
Ssiecie.

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Mikrofon i co dalej?
« Odpowiedź #12 26 Lut, 2009, 14:32:07 »
Monsieur, uprzejmością, to Ty nie grzeszysz, niniejszym poszukaj sobie więcej informacji na wikipedii.

pozdrawiam

Offline BartekL

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 549
  • "Ryjem will not play"
Odp: Mikrofon i co dalej?
« Odpowiedź #13 26 Lut, 2009, 14:54:40 »
kolego Turgon, wogóle jesteś jakiś dziwny.

Offline Pan Sinner

  • MrWhosyourdaddybitch
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 741
  • Miałki!
    • Torg
Odp: Mikrofon i co dalej?
« Odpowiedź #14 26 Lut, 2009, 15:05:48 »
kolega turgon poza zadawaniem dalszych pytan ma chyba cos jeszcze do dodania

na przyszlosc wiecej pokory prosze
« Ostatnia zmiana: 26 Lut, 2009, 15:32:35 wysłana przez Sinner »

Offline Turgon

  • Gaduła
  • Wiadomości: 403
Odp: Mikrofon i co dalej?
« Odpowiedź #15 26 Lut, 2009, 15:39:30 »
Temat jest o nagrywaniu przez mikrofon, więc:
Orientuje się ktoś jak blisko należy ustawiać mikrofon? Jak wysoko? Kolejna sprawa. Czy można stosować w szeregu przed kartą jakiekolwiek bramki szumów czy też załatwiać wszystko programowo?
Kwestia pogłosu -> mój wzmacniacz nie ma pogłosu, a myślę, aby zasymulować jego działania na jakiejś hali z fajnym echem chciałbym wpiąć przed kartą jakąś kostkę pogłosu. Mogę? Czy też znowu programowo?
Ssiecie.

Offline BartekL

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 549
  • "Ryjem will not play"
Odp: Mikrofon i co dalej?
« Odpowiedź #16 26 Lut, 2009, 15:44:33 »
jak juz pisalem w sb, uzytkownik dexterek zamiescil probki z opisem co i jak ustawił. Reverb i bramke mozna zrealizowac programowo.

Offline Turgon

  • Gaduła
  • Wiadomości: 403
Odp: Mikrofon i co dalej?
« Odpowiedź #17 26 Lut, 2009, 15:48:25 »
Dziękuje. W zasadzie już chyba wiem wszystko, co potrzebowałem. Macie jakieś sugestie, na co powinienem szczególnie zwrócić uwagę?
« Ostatnia zmiana: 26 Lut, 2009, 15:52:00 wysłana przez Turgon »
Ssiecie.

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Mikrofon i co dalej?
« Odpowiedź #18 26 Lut, 2009, 16:07:07 »
Cytuj
Orientuje się ktoś jak blisko należy ustawiać mikrofon?

Lata pracy, po ulicy - jak to mówią. Nie ma recepty zasadniczo, spróbuj wycelować sitko mniej więcej na styku kopułki z membraną głośnika po czym obróć mikrofon kilka stopni "na zewnątrz pieca". To trochę osłabia tzw. "lubelski sound". Mikrofon ustaw dość blisko grilla pieca (kwestia centymetrów). Każdy ma swoje patenty, więc próbuj. Jeśli chcesz uzyskać diabelskie "umph", weź paczkę 4x12, odkręć z boku rączkę transportową i wsadź w tę dziurę jakiegoś dodatkowego majka. Działa!

pozdro

Offline Turgon

  • Gaduła
  • Wiadomości: 403
Odp: Mikrofon i co dalej?
« Odpowiedź #19 26 Lut, 2009, 18:31:04 »
Tzn. co masz na myśli poprzez diabelskie "umph" ;) ??
Ssiecie.

Offline Tolein

  • Pr0
  • Wiadomości: 725
Odp: Mikrofon i co dalej?
« Odpowiedź #20 27 Lut, 2009, 02:21:04 »
Myślę, że MacBook, który niedługo mam nadzieję zawita w moje progi w połączeniu z dobrym pre-ampem, zajebistą lampą i Shure'em PG57, który już wybiera się do mnie dadzą dobre brzmienie ;)

A interfejs audio..?  : P

No chyba że pod magicznym słowem preamp kryje się też urządzenie a/d, jeśli tak, niech mnie ktoś poprawi.
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Offline BartekL

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 549
  • "Ryjem will not play"
Odp: Mikrofon i co dalej?
« Odpowiedź #21 27 Lut, 2009, 02:27:47 »
Mysle ze w tej konfiguracji jak w cytacie, to w line in macbooka będzie preamp wpinany.

Offline wrobelsparrow

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 749
  • "Where can you go from there? Where?"
Odp: Mikrofon i co dalej?
« Odpowiedź #22 27 Lut, 2009, 10:27:07 »
Cytuj
Tzn. co masz na myśli poprzez diabelskie "umph"

Hmmmm, ciężko wytłumaczyć bez zaprezentowania onomatopei paszczą:) Posłuchaj sobie np "...and justice for all" nieco zapomnianego już dziś zespołu muzycznego "Metallica". Tam akordy tłumione prawą ręką powodują, że paczka "stęka", jakby ją ktoś kopnął w splot słoneczny. Szczerze mówiąc jest dość wieśniacki efekt, ale do zła czasami się przydaje:)

Offline Turgon

  • Gaduła
  • Wiadomości: 403
Odp: Mikrofon i co dalej?
« Odpowiedź #23 27 Lut, 2009, 11:38:34 »
Aaaa ;D Jeśli dobrze się zrozumieliśmy, to u mnie tak "stęka", gdy tylko podciągnę gałkę bass ;]
Tolein, wybacz mi moją nie wiedzę, ale co to jest "urządzenie a/d" ??
Ssiecie.

Offline Tadeo

  • Pr0
  • Wiadomości: 625
  • Sie gra sie ma
    • Fraktale
Odp: Mikrofon i co dalej?
« Odpowiedź #24 27 Lut, 2009, 11:43:20 »
ale co to jest "urządzenie a/d" ??
Przetwornik analogowo-cyfrowy.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
4 Odpowiedzi
6423 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Lis, 2010, 15:35:38
wysłana przez Rachet
9 Odpowiedzi
8658 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 11 Maj, 2011, 01:47:21
wysłana przez Vertigo
79 Odpowiedzi
126259 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 13 Lis, 2014, 11:25:01
wysłana przez kguitark
33 Odpowiedzi
19965 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 08 Kwi, 2016, 14:02:47
wysłana przez majkelk
8 Odpowiedzi
6331 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Sty, 2017, 22:49:24
wysłana przez Orange