Autor Wątek: Test głośników  (Przeczytany 2538 razy)

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Test głośników
« 16 Lis, 2016, 23:39:11 »
Mam za mało czasu, to wymyśliłem sobie test głośników ;)
Mam do czynienia z dużą ilością różnych głośników, ostatnio wpadły na przykład na dłużej (jak widać w łapy) między innymi takie sztuki:



i pomyślałem, że przydałby się taki "ustandaryzowany" test głośników. Wstępny pomysł jest taki: ten sam tak samo ustawiony mikrofon (SM57 oczywiście, dwa, może trzy ustawienia, z szablonem dla powtarzalności), dwie ciągle te same obudowy, zamknięta i otwarta, zestaw próbek różnych, myślę, że dwie minuty wystarczą, no i ten sam tak samo ustawiony wzmacniacz. Do tego pomiar impedancji, może pasmo. W czym problem? Pierwszy malutki pomijalny - nie wiem, czy dam radę stosować ten sam przedwzmacniacz, ale to chyba pikuś, bo to nie test dla audiofilów. Drugi problem jest trudniejszy do rozwiązania - wzmacniacz. Na razie nie mam nic sensownego, a nawet jak kupię, to i tak nie wiadomo, czy go będę miał dłużej ;) Wiadomo, zacznie się koncert życzeń, a tu musi być coś stabilnego w sensie posiadania... To w dodatku nie może być jakiś wydumany piec, ani zbyt mocny, bo greenback może nie przejść testu ;) Odpowiedź, że plexi, odrzucam. Czy na przykład test z takim wynalazkiem (5W SE EL84) miałby sens?



Bo końcówka bambino to chyba nie, zwłaszcza dla zagranicy ;)

Czy jakieś inne problemy widzicie?

Offline lwronk

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 428
  • Who said you need to buy a guitar?
    • Avernus Guitars
Odp: Test głośników
« Odpowiedź #1 17 Lis, 2016, 09:06:31 »
Czemu odrzucasz plexi na dzień dobry? Jeśli szukasz czegoś taniego, a w miarę to może dsl40?

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 112
  • A-zero
Odp: Test głośników
« Odpowiedź #2 17 Lis, 2016, 09:37:28 »
A ile to Bambino daje - z 1-4W? Nie wiem czy dostatecznie rozbuja te mocniejsze głośniki, żeby robić jakieś testy... ;) Mam uruchomionego starszego na ECL82 w domu i fajnie się sprawdza do gry i cichego nagrywania w pokoju :)  A Ty masz starszego na ECL82 czy późniejszego na ECL86?

Do rozbujania głośników i z sensownym brzmieniem, w małej kasie byłby już Orange Micro Dark:

http://guitarcenter.pl/catalog/gitary/wzmacniacze/glowy-gitarowe/orange-micro-dark

Kolega używa tego gówna do gry w domu zasadniczo, ale niedawno podpiął to dla beki na sali prób pod Mese 412OS i trochę zdziwko, bo dało rade cisnąc z garami i dość głośnym basem (normalnie napędza tę pakę 100W Friedmanem BE) :)

Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300
Odp: Test głośników
« Odpowiedź #3 17 Lis, 2016, 10:28:04 »
Pewnie, że to musi być coś oklepanego, ale i lubianego, rozpoznawalnego. Też mi się wydaje, że DSL to dobry pomysł (15 wystarczy), albo ta mikro oranżada, multum tego po jutubach. No i mały Blackstar też nie będzie od rzeczy.

PS. Aaa i jeszcze jedno.. chciałbyś to testować przy takich głośnościach, których nie zdzierży Greenback? Wow. Powodzenia, say farewell swoim bębenkom, chyba, że masz schron przeciwatomowy w pobliżu :D
« Ostatnia zmiana: 17 Lis, 2016, 10:30:40 wysłana przez Ghost_of_Cain »

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Odp: Test głośników
« Odpowiedź #4 17 Lis, 2016, 12:09:03 »
No tak, wobec powszechnego mniemania o ogromnym wpływie głośości na brzmienie głośnika wzmacniacz będzie musiał być mocniejszy. Plexi "odrzucam", bo kasa ;) Orange to tranzystor i to w klasie D, do testów głośnika to bez sensu. Co do możliwości greenbacka - podłączenie go do 100W zmarszczala jest bezpieczne? ;) Najprawdopodobniej będzie to marshall, się zobaczy.

Offline OMSON

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 112
  • A-zero
Odp: Test głośników
« Odpowiedź #5 17 Lis, 2016, 12:19:47 »
Orange to tranzystor i to w klasie D, do testów głośnika to bez sensu.

A z jakiego względu? :) Odsłuchowo zdrady nie było - nawet z dość mocną paczką...

Zomballo

  • Gość
Odp: Test głośników
« Odpowiedź #6 17 Lis, 2016, 12:25:44 »
Jet City! To i nawet hajgejny pociągniesz. Niestety z czystym to tam mocno się trzeba gimnastykować.

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Odp: Test głośników
« Odpowiedź #7 17 Lis, 2016, 13:29:21 »
Orange to tranzystor i to w klasie D, do testów głośnika to bez sensu.

A z jakiego względu? :) Odsłuchowo zdrady nie było - nawet z dość mocną paczką...

Wzmacniacz lampowy ma dużą impedancję wyjściową i brzmienie zależy bardzo mocno od głośnika. Jak z końcówką tranzystorową, to żaden problem, ale wszystkie głośniki będą grały podobnie.

Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300
Odp: Test głośników
« Odpowiedź #8 17 Lis, 2016, 14:34:49 »
. Co do możliwości greenbacka - podłączenie go do 100W zmarszczala jest bezpieczne? ;)

Ja się na tym nie znam, Ty się znasz i pewnie masz swoje metody. Ale jak dla mnie, w typowych warunkach nie da się zbliżyć do granicznej  mocy akceptowanej przez Greenbacka bez odniesienia ciężkich obrażeń :)

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Odp: Test głośników
« Odpowiedź #9 17 Lis, 2016, 14:39:30 »
Greenback ma 25W i jak dostanie 100, to wyleci. O głośność się nie martwię, mam ściany z bloczków M6 ;)
Wpadłem na szalony ale niekoszerny pomysł - końcówka półprzewodnikowa jest OK? Dostosowałbym jej współczynnik tłumienia do parametrów lampowca i byłoby samo, a powtarzalnie.

Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300
Odp: Test głośników
« Odpowiedź #10 17 Lis, 2016, 14:51:22 »
Read my lips. Jakim cudem chcesz dostarczyć greenbackowi 25W i ujść z życiem? Iso cab?

Offline przemak

  • Gaduła
  • Wiadomości: 279
    • Studio Nagrań i Okolice
Odp: Test głośników
« Odpowiedź #11 17 Lis, 2016, 14:56:02 »
Read my lips. Jakim cudem chcesz dostarczyć greenbackowi 25W i ujść z życiem? Iso cab?

Normalnie - podłączam, zamykam drzwi do studia, puszczam. Dało radę tak jak poniżej z dwoma 4x12, to da radę z jednym głośniczkiem ;)




Offline Ghost_of_Cain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 300
Odp: Test głośników
« Odpowiedź #12 17 Lis, 2016, 15:08:21 »
:) No, to jak są warunki, to po co mówimy o hjus-ketner 5W ? :) Ogranicz moc z dużego palnika i działaj. Greenback to zbyt fajny głośnik, zeby go pomijać.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
6 Odpowiedzi
3790 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Wrz, 2008, 13:17:27
wysłana przez Page_Hamilton
4 Odpowiedzi
3282 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Gru, 2010, 13:30:31
wysłana przez regecore
5 Odpowiedzi
1795 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Paź, 2015, 10:55:30
wysłana przez ITHMW
11 Odpowiedzi
2353 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 30 Gru, 2016, 10:43:21
wysłana przez lukasb
54 Odpowiedzi
14515 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 03 Maj, 2023, 10:45:13
wysłana przez Orange