Autor Wątek: Kolumny FRFR pod multiefekt do gry na żywo  (Przeczytany 78349 razy)

Offline Cedryk

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 34
    • youtube
Kolumny FRFR pod multiefekt do gry na żywo
« 05 Lip, 2012, 15:16:26 »
Witam.
Rozważam przesiadkę ze zwykłej gitarowej paki 4x12" na jakiś zestaw szerokopasmowy (gitara->multi->aktywna kolumna). Chodzi o grę w warunkach scenicznych, ale również domowych. Myślałem o szerokopasmowej 15" (np. Alto TS115A) lub 12" (np. Alto TS112A). W związku z czym mam kilka pytań.

1. Czy jest duża różnica w brzmieniu pomiędzy 15" a 12" przy założeniu, że gra się cięższą muzykę?
2. Czy jedna kolumna da radę (nie będzie się zatykać) czy konieczne jest kupno dwóch?

Dzięki za pomoc!
Pozdrawiam


Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 360
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Okej, skoro jesteśmy w tym temacie to się trochę wypowiem. ;)

1. Tak, jest duża różnica, 15" głośnik jest nieco... "woofy" i "bassy". Czyli, że trochę huczy i buczy. ;) Do gitary elektrycznej zdecydowanie polecam 12".
2. Jedna kolumna spokojnie da radę, jeśli tylko ma dobry zapas mocy (te Alto TS112A mają bodajże 400watt, co jest ciut mało jak na mój osobisty gust). Służyć może zarówno jako normalne nagłośnienie lub jako odsłuch, jeśli wpinamy multi w linie. Dwie kolumny dają nam zajebiste stereo. ;)

A teraz a propos Alto - ogólnie te modele co wymieniłeś są dobre na sam początek zabawy, ale z uwagi na względnie małą moc radziłbym Ci kupić Mackie HD1221. Ja sam celuję właśnie w tę kolumnę, grałem na niej i powiem krótko - nie chcę niczego innego. ;)
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
Sam planuje zakup FRFR i głównie myślę nad Alto 115A. Niestety nie mam jeszcze wyrobionych opinii. W weekend albo w tygodniu wezmę Fractala pod pachę i pójdę wypróbować jakieś FRFR w sklepach, może akurat RnR będzie miał Alto (bo z tego co wyczytałem to nic lepszego w stosunku jakość/cena się nie dostanie). Jeśli mnie te Alto nie zadowolą no to trzeba będzie dozbierać funduszę na droższe (QSC K12 albo RFC Verve, Mackie odpuszczałem bo czytałem wiele opinii na temat ich awaryjności więc wolę nie ryzykować).

Ludzię przedkładają  w większości wypadków 12" nad 15" z racji, że pasmo jest bliższe paczkom (podobno, nie sprawdzałem jeszcze więc nie jest to moje zdanie).

I jedna kolumna zdecydowanie wystarczy. Trzeba tylko wziąć pod uwagę dwie rzeczy:
- Takie FRFR najlepiej postawić na wysokości głowy odbiorcy
- jak masz dwie kolumny to sobie możesz zrobić stereo
facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 360
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
No ja macałem u znajomych i QSC K12 (imho kupa kompletna - grało dziwnym pasmem) i RFC Verve (imho kupa kompletna - zatykało głośnik przy PM, co było bardzo dziwne, może jakiś felerny egzemplarz). Imho Mackie HD1221 zjadł ich w przedbiegach a co do awaryjności - osobiście spotkałem się tylko z uszkodzeniem któregoś elementu, bo pan muzyk za mocno przyje*ał w palnik rozkrecajac kolumne prawie na full... no i chuj bombki strzelił, ale mu na gwarancji to naprawili bez problemu.

Mackie HD1221 all the way. ;) Ale każdy ma swój rozum i co ważniejsze - ucho.
« Ostatnia zmiana: 05 Lip, 2012, 15:31:46 wysłana przez Az »
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
Ja grałem na RFC Verve dosłownie parenascie minut ale mi się bardzo spodobał. QSC chciałbym dopiero wypróbować.
A te Alto, one mają 800 mocy, makcie ma 1200, wiec jakies wielkiej roznicy imho nie ma.
facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 360
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
400W RMS, 800W peak.
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
no, a Mackie RMSu mają 500+100 na high freq. Ale mocy moc nierówna jest, tak tak (pun intended)
Trzeba by je postawić obok siebie i zobaczyć czy jest różnica w głośności spora.
facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

Offline Cedryk

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 34
    • youtube
Pocieszyliście mnie, że jedna kolumna wystarczy. Też zastanawiałem się nad Mackie HD1221 (większy zapas mocy etc.). Fajnie wygląda w specyfikacji. Ponadto słyszałem dużo pozytywnych opinii o niej. Pytanie czy dwukrotnie wyższa cena w stosunku do Alto TS112A ma odbicie w jakości dźwięku. Będzie trzeba ruszyć się do jakiegoś sklepu i wybadać sprawę.

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 360
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Pytanie czy dwukrotnie wyższa cena w stosunku do Alto TS112A ma odbicie w jakości dźwięku.

Podpowiem. Ma. :)
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
Ale nie ma to najmniejszego znaczenia, jak grasz i tak przez PA klubu ;)
facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 360
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Co innego na próbach. ;) I na gigach, na których sam nagłaśniasz koncert swoim sprzętem.
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline Cedryk

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 34
    • youtube
No i wybrałem się w weekend do sklepu ograć HD1221 i muszę przyznać, że urywa pupę w duecie z Kemperem. Az miałeś rację ;)

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 360
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
No przecież wiem. :D
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline Cedryk

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 34
    • youtube
Tak się zastanawiam, bo wszystkie wymienione kolumny są dwudrożne. Jak myślicie warto dopłacić za kolumnę trójdrożną z głośnikiem średniotonowym (np. HD1531)? Gdzieś kiedyś spotkałem się z opinią, że jeśli chodzi o FRFR pod gitarowe multi, to wskazane jest, aby kolumna była właśnie trójdrożna.

Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
(Nie znam się to się wypowiem)
Imo, nie warto.


A tak poważnie, to nie wiem. Miałeś okazję porównać tego Mackie do Alto?
facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

Offline Cedryk

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 34
    • youtube
Tylko Mackie HD1221 ograłem, niestety dość krótko, ale pierwsze wrażenie bardzo pozytywne. Niestety na niczym innym nie testowałem. Jestem ciekawe tego Alto również. Na forum Kempera większość ludzi poleca RCF NX-12SMA, ale cena odstrasza.

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 360
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Powiem tak - Ogrywałem tego 1531 i NIE WARTO dopłacać, bo sound wcale nie jest taki lepszy.

Ogrywałem RCF NX-12SMA i rozpierdala system na atomy jeśli chodzi o jakość brzmienia, chyba też jest lżejszy od HD1221 ale czy warto płacić 4500zł (czy tam ile on teraz kosztuje)?

Jak masz tyle wolnej gotówki to kupuj, jeśli nie - to nie warto...

Nie jestem fanbojem Mackie, ale dla mnie Mackie HD1221 to najlepsza opcja jeśli chodzi zarówno o jakość (krystaliczna!) dźwięku, moc. Trochę drogi (3k) i żałuję, że trochę ciężki, ale przecież mogło być gorzej. ;)

EDIT:

RCF NX-12SMA kosztuje teraz 6k. Jeden RCF w cenie dwóch Mackie. :) W cenie 4 (!) Alto.
« Ostatnia zmiana: 10 Lip, 2012, 15:47:17 wysłana przez Az »
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline Cedryk

  • Prawie użytkownik
  • Wiadomości: 34
    • youtube
Słyszeliście o szerokopasmowej paczce JetCity 700DP? Moc: 350W, stereo. Mają być w dwóch wersjach: pasywnej (za ok. 800$) i aktywnej (za ok. 1000$).




Dobrze się prezentuje... i pewnie waży 50kg...

Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
Słyszeliście o szerokopasmowej paczce JetCity 700DP? Moc: 350W, stereo. Mają być w dwóch wersjach: pasywnej (za ok. 800$) i aktywnej (za ok. 1000$).

( Obraz usunięty.)
( Obraz usunięty.)

Dobrze się prezentuje... i pewnie waży 50kg...

Nie widzę w tym sensu. Dla mnie FRFR to wlasnie mobilnosc, a nie ogromny grat.
facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
Zapewne w sobote pojdę cos takiego sprawdzic, podobno bardzo fajne.



http://www.thomann.de/pl/yamaha_dxr_12.htm


Podobno lepsze niz hd1221 ale chuj wie ;) może będzie okazja porównać bezpośrednio.
facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 360
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Zapewne w sobote pojdę cos takiego sprawdzic, podobno bardzo fajne.

( Obraz usunięty.)

http://www.thomann.de/pl/yamaha_dxr_12.htm


Podobno lepsze niz hd1221 ale chuj wie ;) może będzie okazja porównać bezpośrednio.


Jeśli lepsze i tańsze - to brać. Jeśli lepsze i w tej samej cenie albo +100-200zł - to brać. ;)

Jak ograsz jedno i drugie to nie zapomnij o innych i opisz swoje wrażenia, bo też ciekawym. ;)
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog

Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
niestety ale poranny seans Batmana wygrał z ogrywaniem sprzętu ;)
facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Mam nadzieję, że było warto, cholera jasna! Pytam, bo jestem na skraju wzięcia kredytu na Mackie...

Offline Lothar

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 491
  • Ibanez <3
    • Spaceshark's Lair
Mam nadzieję, że było warto, cholera jasna! Pytam, bo jestem na skraju wzięcia kredytu na Mackie...


W takim wypadku postaram się pójść ogrywać sprzęt we wtorek lub środę i zdam relację. Mam nadzieję, że będzie gdzieś Macie do porównania.
facebook.com/EnolyBand

Rób perke.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
6 Odpowiedzi
3537 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Sty, 2013, 00:18:22
wysłana przez harry_manback
9 Odpowiedzi
4868 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Sie, 2013, 10:15:36
wysłana przez Br-Owca
2 Odpowiedzi
4072 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 13 Lip, 2018, 13:58:52
wysłana przez sify11
1 Odpowiedzi
2264 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 15 Cze, 2018, 11:39:59
wysłana przez Ghost_of_Cain
3 Odpowiedzi
1897 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 04 Lut, 2021, 23:23:39
wysłana przez tsonga