Autor Wątek: Monotonne riffy...  (Przeczytany 37110 razy)

Offline sharpi

  • Pr0
  • Wiadomości: 571
  • A można na kreskę?
Monotonne riffy...
« 30 Gru, 2011, 22:34:05 »
Temat będzie dosyć prozaiczny, ale prosze was nie zrugajcie mnie :)

Na gitarze popindzialam plus minus 2 lata - oficjalnie - niestety moja nauka skończyła się na graniu seek'n'destroy mety - od tego czasu praktycznie się nie rozwijałem - jedyne co zauważyłe, to to, że gram coraz "czyściej" i słuch mam o wiele bardziej hmm "dokładniejszy" ... ( sobie kiedyś teścik zrobiłem - sie okazało, że 0,5 centa to już dla mnie spora różnica - wcześniej bym w ogóle tego nie słyszał :) ).

Moja gra sprowadza się do prostej gry rytmicznej ew pseudobluesa na pentatonice am.
Ostatnio jak sobie 7 strun pomacałem to sobie powiedziałem - nie kurwa, biore sie do roboty... zacząłem sobie tworzyć.

W czym problem ? otóż wszystkie moje riffy które mi wpadną do głowy opierają się na jednym schemacie i motyla noga mnie to juz zaczyna męczyć - cały czas wychodzi mi coś a'la stary hard-rock like black sabbath.
Na ciekawsze pomysły wpadam, kiedy spodoba mi się jakiś utwór - w głowie jakoś samo się to "przetwarza" i dodaje coś od siebie tylko jak biore wiosło w łape to znowu wszystko brzmi tak samo...

Moje pytanie brzmi - jak wyjść z cienia pentatoniki i zacząć się rozwijać ?
"Tępi ludzie są jak tępe noże - krzywdy nie zrobią ale jak wkurwiają" - Anonim

Offline Rachet

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 368
  • Meteoblitzkrieg begins
Odp: Monotonne riffy...
« Odpowiedź #1 30 Gru, 2011, 22:39:57 »
Słuchaj różnych rzeczy, oglądaj różne rzeczy, czytaj różne rzeczy, rozmawiaj z różnymi ludźmi. Wena jak chuj ;)

Nic dziwnego, że wszystko Ci brzmi jak BS, bo i Iommi opiera się głównie na prostym schemacie 0-1-3-5-7-8, a poza pentatonikę, czy ew. akordy wychodzi tylko w solówkach. Ale nie nazwałbym jego twórczości monotonną, gość riffuje tylko power chordami a nagrał ponad 20 płyt z czego większość wybitnych. Więc nawet z gówna bat ukręcisz jak się uprzesz.
Wszystko ustabilizowane w najświętszy chuj!

Offline sharpi

  • Pr0
  • Wiadomości: 571
  • A można na kreskę?
Odp: Monotonne riffy...
« Odpowiedź #2 30 Gru, 2011, 22:46:05 »
Wiesz... Iommi to jeden z moich miszczów...

Tyle, że jak gram to leci praktycznie ten sam rytm, te same powerchordy i praktycznie ta sama kolejność - jak zaczne kombinować to albo g wyjdzie albo wracam do punktu wyjśćia ;/.

Dziwnie to zabrzmi...ostatnio sie zastanawiałem czy by tu zabawa z brzmieniem coś nie dała - 2 lata gram na tym samym piecu (Ibanez TB 15 - Hiwatt jeszcze poza domem) i na tym samym mocno rozkręcony overdrivie który brzmi dość...klasycznie. Sie poważnie zastanawiam czy sobie multiefektu nie sprawic jakiegoś taniego do zabawy ...

Wiem że niektórych moje 'problemy' mogą śmieszyć, ale ja na serio nie moge wyjsc poza schemat -wszędzie mi tylko pentatonika pasuje ;/
« Ostatnia zmiana: 30 Gru, 2011, 22:48:16 wysłana przez sharpi »
"Tępi ludzie są jak tępe noże - krzywdy nie zrobią ale jak wkurwiają" - Anonim

Offline Zbir

  • Gaduła
  • Wiadomości: 319
Odp: Monotonne riffy...
« Odpowiedź #3 30 Gru, 2011, 23:41:50 »
Zacznij grać tech death metale, opethy black dahlie i inne mroki - nic tak nie robi dobrze na twórczość jak zryty eret.

A dobrze zryty beret gwarantuje tech death i inne mroki mroczne .

example:



Swojego czasu całą dyskografie od Unhallowed przez Miasmy po Nocturnale - w rok zrobiłem większy postęp jak przez 5 lat grania :D

PS. Polecam solówy kempaniena
« Ostatnia zmiana: 30 Gru, 2011, 23:44:34 wysłana przez Zbir »

Offline Wojtt

  • Gaduła
  • Wiadomości: 182
    • jutube
Odp: Monotonne riffy...
« Odpowiedź #4 30 Gru, 2011, 23:45:14 »
Popróbuj różne strojenia, dropy, openy, wtedy nawet grając tak jak zwykle coś ciekawego się może urodzić.

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Odp: Monotonne riffy...
« Odpowiedź #5 31 Gru, 2011, 00:32:45 »
Zapomnij o skalach.
Słuchaj bardziej zróżnicowanej muzy.
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

bandit112

  • Gość
Odp: Monotonne riffy...
« Odpowiedź #6 31 Gru, 2011, 01:04:45 »
Wiedziałem, że ucząc się teorii daleko nie zajdę. Teraz już wiem, żeby się za to nie zabierać :o

Offline pivo

  • Pr0
  • Wiadomości: 736
    • VisionsOfTondal
Odp: Monotonne riffy...
« Odpowiedź #7 31 Gru, 2011, 07:02:16 »
 Niestety nie ma tutaj uniwersalnego sposobu - trzeba to sobie samemu wypracować.
Ale co na pewno pomoże to słuchanie muzyki, podłapywanie patentów i aplikowanie tego do swojej twórczości.
Nie mówię o zrzynaniu od kogoś, ale o wypatrywaniu uniwersalnych rozwiązań jak np gallopy, double picking, riffy bazowane na tercjach, pewne rozwiązania harmoniczne etc. Poszerzy Ci to strasznie wachlarz możliwości, którymi będziesz mógł zajebać podczas układania czegokolwiek. Do tego przyda się wyćwiczony słuch relatywny abyś mógł łatwo pomysły z głowy przekładać na gitarę. Bogata znajomość skal i podziałów rytmicznych również może otworzyć trochę głowę.
No i przy układaniu riffów niespecjalnie przejmować się tonacją, bo jednogłosowe riffy to nie jazz :)


Wiedziałem, że ucząc się teorii daleko nie zajdę. Teraz już wiem, żeby się za to nie zabierać :o
Bo trzeba wiedzieć jak z tego korzystać a nie tylko opalcowania sobie przyswoić. A do tworzenia muzyki używać słuchu a nie patternów interwałowych.
« Ostatnia zmiana: 31 Gru, 2011, 07:15:24 wysłana przez pivovarit »

Offline indabrain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 097
  • http://www.miastogniewu.pl/
    • Miasto Gniewu
Odp: Monotonne riffy...
« Odpowiedź #8 31 Gru, 2011, 13:46:42 »
Przestrój gitarę jakoś dziwnie i graj te same układy co wcześniej, jak Ci się coś spodoba to nagraj, potem przy normalnym tuningu naucz się tego ze słuchu. Metoda sprawdzona, człowiek jest jak koń, a palce same wybierają te najczęstsze ruchy, rutyna to pierwszy krok do nudy.
Zbieram na polu swej wiary, drobne fragmenty siebie....

Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 422
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Facebook
Odp: Monotonne riffy...
« Odpowiedź #9 31 Gru, 2011, 13:48:21 »
Zapomnij o skalach.
Słuchaj bardziej zróżnicowanej muzy.

Wszystko. Miałem bardzo podobny okres w swojej twórczości, ale zacząłem słuchać jazzu, fusion, tech-death i progu i... od tego momentu bywa tak, że riffy nie kleją się ze sobą ni chuj, bo są tak rozległe :)

A, i to co kiedyś powiedział Bumblefoot (parafrazuję, bo nie pamiętam dokładnie) - Żyj, czyli wychodź ze znajomymi, imprezuj, rób różne rzeczy. Jak będziesz siedział cały czas u siebie w sypialni to na pewno nic nowego nie napiszesz.

I ze swojego własnego doświadczenia - przyroda. Na łonie natury, gdy dookoła cisza, wpadają takie pomysły na riffy, że nigdy byś nie pomyślał że tak można ;) A skale - jak chcesz się bawić w dobre solówki, to wtedy. Tylko (IMHO) jest zasada - najpierw muzyka, potem teoria, nigdy na odwrót.
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

Offline Winged

  • Gaduła
  • Wiadomości: 139
Odp: Monotonne riffy...
« Odpowiedź #10 31 Gru, 2011, 15:13:05 »
Od siebie mogę polecić do słuchania(i grania) projekt Ayreon. Na przestrzeni właściwie każdego albumu(a czasem nawet pojedynczego kawałka) mamy szeroką paletę gatunków muzycznych i klimatów, co pomaga trochę wygrzebać się z jednego schematu.

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Odp: Monotonne riffy...
« Odpowiedź #11 31 Gru, 2011, 16:00:06 »
Na tej zasadzie to można by polecić Mr. Bungle i różne inne projekty/zespoły Mik'a Pattona :D
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline sharpi

  • Pr0
  • Wiadomości: 571
  • A można na kreskę?
Odp: Monotonne riffy...
« Odpowiedź #12 02 Sty, 2012, 18:38:16 »
D / 7th Rose

Tego mi kierwa trza było - przesłuchałem, gitare odłożyłem na dwa dni ... i teraz mam tyle pomysłów jak przehooj - aż na kurs rzoofa sie zapisałem :P ( i zmieniłem strój z E do C# xD
Dodatkowo jeszcze dzisiaj miałem 8 strun w łapie i kierwa padłem...8 jeszcze lepsze - chyba sobie sc 208 sprawie ;P

BTW - Muza mi sie podoba...ale image zespołu już niekoniecznie - zeby nie bylo ze ze mną coś nie teges ;P
« Ostatnia zmiana: 02 Sty, 2012, 18:41:15 wysłana przez sharpi »
"Tępi ludzie są jak tępe noże - krzywdy nie zrobią ale jak wkurwiają" - Anonim

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Odp: Monotonne riffy...
« Odpowiedź #13 02 Sty, 2012, 19:00:34 »
Oj nie psuj nadziei, w końcu pedalskie forum ;)
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline sharpi

  • Pr0
  • Wiadomości: 571
  • A można na kreskę?
Odp: Monotonne riffy...
« Odpowiedź #14 02 Sty, 2012, 19:29:36 »
No dobra ... ale ostrzegam, że moja dupa to przeciwność zgrabności xD
"Tępi ludzie są jak tępe noże - krzywdy nie zrobią ale jak wkurwiają" - Anonim

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Odp: Monotonne riffy...
« Odpowiedź #15 02 Sty, 2012, 19:30:59 »
Odrobina Visual Kei i z (anty)urodą może zadziać się magia ;)
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
Odp: Monotonne riffy...
« Odpowiedź #16 02 Sty, 2012, 21:41:46 »
Spróbuj sobie pograć The Beatles z dzisiejszymi brzmieniami i strojami, może być wesoło, a przy okazji można się pouczyć kompozycji i aranży :D
Łe tej.

Offline Johnny

  • Pr0
  • Wiadomości: 971
  • Miszcz onelinerów
    • Robur
Odp: Monotonne riffy...
« Odpowiedź #17 04 Sty, 2012, 00:55:36 »
Do tego przyda się wyćwiczony słuch relatywny abyś mógł łatwo pomysły z głowy przekładać na gitarę.

a to skąd wziąć?
Jazz, Lounge, Downtempo

Offline levita

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 55
Odp: Monotonne riffy...
« Odpowiedź #18 04 Sty, 2012, 05:20:33 »
Do tego przyda się wyćwiczony słuch relatywny abyś mógł łatwo pomysły z głowy przekładać na gitarę.

a to skąd wziąć?

jak będziesz dużo grać to głowa zapamięta gdzie się znajduje każdy dźwięk na gryfie

Offline Johnny

  • Pr0
  • Wiadomości: 971
  • Miszcz onelinerów
    • Robur
Odp: Monotonne riffy...
« Odpowiedź #19 04 Sty, 2012, 09:35:58 »
4 lata i nadal nie jestem zadowolony...
Jazz, Lounge, Downtempo

Offline pivo

  • Pr0
  • Wiadomości: 736
    • VisionsOfTondal
Odp: Monotonne riffy...
« Odpowiedź #20 04 Sty, 2012, 10:31:05 »
No to EarMaster i solfeż ;)

Offline levita

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 55
Odp: Monotonne riffy...
« Odpowiedź #21 04 Sty, 2012, 18:14:41 »
4 lata i nadal nie jestem zadowolony...
może zbyt dużo kawałków uczysz się z guitar pro? jeśli tak to spróbuj ze słuchu, jest to czasem monotonne i bardzo męczące (szczególnie na początku) ale daje spore efekty

Offline Johnny

  • Pr0
  • Wiadomości: 971
  • Miszcz onelinerów
    • Robur
Odp: Monotonne riffy...
« Odpowiedź #22 04 Sty, 2012, 18:16:29 »
hmm, co to opcji nr 2. to nie mam kasy
a to pierwsze to coś słyszałem, ale najpierw bym musiał się nazewnictwa pouczyć :(

gdzie jest przycisk lubie to?

4 lata i nadal nie jestem zadowolony...
może zbyt dużo kawałków uczysz się z guitar pro? jeśli tak to spróbuj ze słuchu, jest to czasem monotonne i bardzo męczące (szczególnie na początku) ale daje spore efekty

raczej słucham rzeczy typu Andy Timmons, gdzie nie ma do tego żadnych tabów,
fakt, że często mi się nie chcę uczyć, dlatego, że muszę rozkminiać kawałek po kawałku, zatrzymywać czasami po jednej nutce, a czasami się zawieszam jak zapiernicza po gryfie ;/ wtedy mnie to dołuje i poddaje się
« Ostatnia zmiana: 04 Sty, 2012, 18:18:46 wysłana przez Johnny »
Jazz, Lounge, Downtempo

Offline pivo

  • Pr0
  • Wiadomości: 736
    • VisionsOfTondal
Odp: Monotonne riffy...
« Odpowiedź #23 04 Sty, 2012, 19:16:20 »
No to EarMaster i ćwiczysz dyktanda zaczynając od najłatwiejszych i nie powinno to być tak irytujące jak rozkminianie trudnych kawałków

Offline SaschaK

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 64
    • Portfolio
Odp: Monotonne riffy...
« Odpowiedź #24 04 Sty, 2012, 20:37:51 »
A polecacie jakieś konkretne ćwiczenia z earmastera/jakiś porządek ćwiczeń? Bo ja póki co to sobie siedziałem trochę z rozpoznowaniem interwałów.

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
7 Odpowiedzi
3608 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 22 Lut, 2012, 11:50:02
wysłana przez Jesus
3 Odpowiedzi
3941 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Gru, 2016, 09:47:42
wysłana przez wuj Bat
1 Odpowiedzi
3581 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Maj, 2017, 13:21:51
wysłana przez Aga_Wl
0 Odpowiedzi
1538 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 21 Lut, 2020, 20:42:59
wysłana przez czaski
84 Odpowiedzi
15741 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 13 Kwi, 2024, 22:22:54
wysłana przez Filun