Autor Wątek: Regulacja gitary, setup, itp.... - tutoriale  (Przeczytany 36527 razy)

Offline purpleman

  • zbananowany
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 025
  • hie hie hie
Regulacja gitary, setup, itp.... - tutoriale
« 10 Sie, 2011, 01:21:47 »
Dzisiaj przeglądając youtube w poszukiwaniu wskazówek w regulacji wiosła trafiłem na całkiem ciekawy kanał, więc postanowiłem się nim podzielić ;)
Jest to włoski lutnik Galeazzo Frudua, który w dość precyzyjny i przyzwoity sposób tłumaczy zasady regulacji gitar.
http://www.youtube.com/user/FruduaTv


Jeśli ktoś ma dobre poradniki to można w tym temacie podzielić sie nimi ;)
"grałeś kiedyś w samoloty?"

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Ooo, przyda się! :)
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 732
Bardzo fajne i filmik o "wzmaku z okienka" w hitchcockowskim stylu ;).
Paczki z głów!

Offline pivo

  • Pr0
  • Wiadomości: 736
    • VisionsOfTondal
Świetna sprawa, będzie co studiować ;]

Offline purpleman

  • zbananowany
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 025
  • hie hie hie
Polecam, bo po tym tutorialu tak zajebiście wyregulowałem wiosło, że aż sam się zdziwiłem :)
"grałeś kiedyś w samoloty?"

Offline mati304

  • Gaduła
  • Wiadomości: 255
  • These go up to eleven.
teraz może w końcu struny zmienię, jak mi to zajmie 10 minut, a nie godzinę :D kochajmy FR ;)
There's no use being precise about something when you don't even know what you're talking about.

Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 422
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Facebook
Do Panów telecasterowych i tych z mostkiem vintage w tele (tych z modern też :) ):

http://www.fender.com/support/articles/telecaster-setup-guide
http://www.industrial-enclosures.com/html/conversion-mm-inch.html

Pierwsze to poradnik wg. Fendera, ja wg tego wyregulowałem swoją sucz, drugie to jest przelicznik z cali na milimetry; przeczytacie poradnik to dowiecie się po co :)
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

Offline Wybielacz666

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 287
  • mam paliwo razy sto, suki
    • growl'n'roll, baby!
no kurnia, 15 minut regulacji gryfu i akcji strun i mam wrażenie, że gram na innej gicie :)
do widzenia.

Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 422
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Facebook
Wczoraj wyregulowałem tele, dziś wyregulowałem Ibaneza. Powiem Wam, że wystarczyły mi dwie miarki + http://www.industrial-enclosures.com/html/conversion-mm-inch.html i leciałem wg. schematu:

1. Zmienić rozmiar strun z cali na mm
2. Pierwsze siodełko ustawiamy żeby było na równą długość skali (u mnie 25,5' - 648mm)
3. Drugie odsuwamy od pierwszego 'na grubość struny' - czyli, jak druga struna to 0,013' (~0,33mm) to odsuwamy ją na taką odległość.
4. Powtarzamy dla każdego siodełka oddzielnie.

Zrobiłem tak, założyłem struny (niepewnie) i wszystko stroi wszędzie (to już pewnie) :)
Więc - kocham matematykę!
« Ostatnia zmiana: 30 Sie, 2011, 15:24:15 wysłana przez youshy »
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

Offline purpleman

  • zbananowany
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 025
  • hie hie hie
i poco się tak pieprzyć, nie wystarczy tuner? :)
"grałeś kiedyś w samoloty?"

Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 422
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Facebook
Wiesz, że szybciej mi poszło z tym aniżeli z tunerem? Za każdym razem coś mi tam nie stroiło do końca, tutaj trochę prostej maty i zrobione :D
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

Offline Rachet

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 368
  • Meteoblitzkrieg begins
A po temacie patrząc spodziewałem się czegoś rodem z g.pl

Kurde, czasem kocham siebenstringa :D
Wszystko ustabilizowane w najświętszy chuj!

Offline MrJ

  • Pr0
  • Wiadomości: 576
  • marudny jeżor
youshy - oki, ale wg. tego siodełka są wtedy ustawione w pochyłej linii, tak? Dobra, ale przecież przy skoku ze strun plain na wound zawsze mamy "skok" na tejże linii (czy to między G a D czy H a G, zależnie jaką G kto woli), a tu nie ma. I stroi to?

Dla nierozumiejących - o to mi biega:

Dyskusja z forumowym skurwysyństwem jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne ile umiesz, wiesz i jaki masz poziom. Gołąb i tak wskoczy na szachownicę, rozjebie figury, nasra i wydrze dziób że wygrał.

Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 422
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Facebook
youshy - oki, ale wg. tego siodełka są wtedy ustawione w pochyłej linii, tak? Dobra, ale przecież przy skoku ze strun plain na wound zawsze mamy "skok" na tejże linii (czy to między G a D czy H a G, zależnie jaką G kto woli), a tu nie ma. I stroi to?

Dla nierozumiejących - o to mi biega:

( Obraz usunięty.)

Tak, właśnie wszystko stroi tak jak ma stroić. Nie mam pojęcia dlaczego tak jest, ale u mnie w obu gitarach ustawionych tą metodą wszystko stroi :)
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

Offline Thoth

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 434
  • Król djentu i chujowych piosenek
Zauważ, że mostek jest pod ukosem.
Koko dżambo i do przodu!

https://www.facebook.com/elinband/

Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 422
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Facebook
tak, ale to nadal nie zmienia faktu, że kostki nie są każda za sobą.
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

Offline Thoth

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 434
  • Król djentu i chujowych piosenek
No tak, jest to uzależnione od grubości strun. I po prostu tak ma być. ;)
Koko dżambo i do przodu!

https://www.facebook.com/elinband/

Offline firejump

  • Gaduła
  • Wiadomości: 296
    • Mniejszość
Dobra, ale przecież przy skoku ze strun plain na wound zawsze mamy "skok" na tejże linii (czy to między G a D czy H a G, zależnie jaką G kto woli), a tu nie ma. I stroi to?

Tak, właśnie wszystko stroi tak jak ma stroić. Nie mam pojęcia dlaczego tak jest, ale u mnie w obu gitarach ustawionych tą metodą wszystko stroi :)
youshy - idę o zakład, że masz nierównomiernie zjechane progi po stronie wiolinów i basowych. Zrób szlif u lutnika i zobaczysz, że to "matematyczne" strojenie bez skoku nie zadziała.

Offline MrJ

  • Pr0
  • Wiadomości: 576
  • marudny jeżor
Thoth - mostek jest pod ukosem, ale kostki nadal nie są w linii. W sumie powinienem podać foto mostka fenderowskiego:



Klasyczny układ - nieowijana G i za nią załamanie na owijanej D.

A w temacie - na stronie gitariona jest parę pdfów z serii FAQ: http://www.gitarion.pl/publikacje/artykuly_prasowe/artykuly_prasowe.html
Dyskusja z forumowym skurwysyństwem jest jak gra w szachy z gołębiem - nieważne ile umiesz, wiesz i jaki masz poziom. Gołąb i tak wskoczy na szachownicę, rozjebie figury, nasra i wydrze dziób że wygrał.

Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 422
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Facebook
Dobra, ale przecież przy skoku ze strun plain na wound zawsze mamy "skok" na tejże linii (czy to między G a D czy H a G, zależnie jaką G kto woli), a tu nie ma. I stroi to?

Tak, właśnie wszystko stroi tak jak ma stroić. Nie mam pojęcia dlaczego tak jest, ale u mnie w obu gitarach ustawionych tą metodą wszystko stroi :)
youshy - idę o zakład, że masz nierównomiernie zjechane progi po stronie wiolinów i basowych. Zrób szlif u lutnika i zobaczysz, że to "matematyczne" strojenie bez skoku nie zadziała.

Dobra, zwracam honor, jednak się troszku pierdolłem. Co do progów to ja je muszę wymienić, ale najpierw muszę się z sezonu wyłączyć :)
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 612
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli


facet jest niesamowity!
i always go full retard

Offline Bjørn

  • Pr0
  • Wiadomości: 3 360
  • Imponderabilistyczny monopluralista.
Dwa dni temu regulowałem mostek ZR7 w moim Ibku przy okazji wymiany strun. Jedyna wkurwiająca cecha tego mechanizmu jest taka, ze przy wymianie strun trzeba ucinać ball-endy albo (jak zrobiłem to ja :facepalm: ) uciąć końcówę druta a potem ball enda z drugiej strony :facepalm: . Tak czy siak - chodzi mi o przycinanie strun, choć wlasciwie nie jest to prawdę mówiąc wiele roboty dodatkowej. Poza tym - bez problemu ustawić można niziutką akcję, idealnie wypoziomować most a strój trzyma, trzyma, trzyma, trzyma, trzyma...
. : : Death Metal und Jazz : : . || dubstepowe banjo w djencie || . : : Fractal > all your amps : : .

Offline gluchy3845

  • Gaduła
  • Wiadomości: 145
Mam mały problem, nie chciałem zakładać nowego tematu także piszę tu. Chciałem ustawić akcje strun w ibanezie z mostem zr. Próbowałem przekręcić troszkę śrubę od gryfu(zgodnie z ruchem wzkaz. zegara) a ona ani drgnie (nie forsowałem jej). I nie wiem co teraz zrobić czy dać gitarkę do lutnika czy kombinować z obniżeniem akcji obniżając most ?

Offline Mordimer

  • Gaduła
  • Wiadomości: 298
    • PMH
Krzywizna gryfu nie jest od regulowania akcji... Prętem kręcisz, jak masz gryf krzywy - jeżeli struny są wysoko, bo gryf jest w łódkę, to kręć prętem (jeżeli nie idzie, to spróbuj najpierw poluzować struny, żeby się nie siłować niepotrzebnie z nimi). Ale jeżeli gryf jest ok, a struny są po prostu za wysoko, to wtedy obniż most.
Z doświadczenie powiem jeszcze, że przy kręceniu dawno nieruszanym prętem trzeba użyć dość sporej siły :]

Offline gluchy3845

  • Gaduła
  • Wiadomości: 145
Aha dzięki za odpowiedź wydaje mi się, że z gryfem jednak jest ok pokombinuje z mostem a przy okazji szlifu progów(który będzie za niedługo) wspomnę o tym gryfie lutnikowi.

Edit:
Wszystko ładnie ustawione dzięki.
« Ostatnia zmiana: 12 Paź, 2011, 18:33:30 wysłana przez gluchy3845 »

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
12 Odpowiedzi
14136 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Sty, 2009, 21:43:02
wysłana przez Lisu
59 Odpowiedzi
19990 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Wrz, 2010, 20:56:14
wysłana przez leszekblues
[NGD] My setup

Zaczęty przez Marency Efekty

15 Odpowiedzi
10649 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 23 Lis, 2011, 14:11:42
wysłana przez Marency
26 Odpowiedzi
6829 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 01 Cze, 2019, 12:39:59
wysłana przez Aremenius
6 Odpowiedzi
1580 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 09 Lut, 2023, 11:29:13
wysłana przez Skibodeptak