Może powiem to tak. Pracuje przy drewnie od 1987r do dzisiaj .Od 87 do 98 w Mayo, teraz u siebie,tyle, że teraz nie przy gitarach , te zostawiłem sobie jako hobby i pasję. Co do naciagania drewna wygląda to tak z praktyki i wiedzy teoretycznej.
Good for you. Faceci w mojej rodzinie pracują przy drewnie z grubsza rzecz biorąc od końca XIX w., ale chyba tu nie chodzi o jakieś licytacje. Ale żeby Cię uspokoić - tak, też mam więcej, niż 17 lat;)
To, że ten miły pan pisze, że lubi gdy drewno ma 8 % to dobrze jednak w zyciu to tylko teoria.
Bez urazy, ale takim zapatrywaniem na materiały lutnicze różni się właśnie doświadczony lutnik od technologa w fabryce gitar, gdzie nikogo nie stać, żeby trzymać drewno przez 20-30 lat w optymalnych warunkach. Zapewne wiesz, że dopiero po mniej-więcej takim czasie (sic!) ustają dopiero procesy świadczące o fizjologicznym "życiu" drewna, choćbyś trzymał je w suszarni sterowanej komputerem, nawet i ze star-treka.
Pytasz dlaczego drewno na instrument kosztuje niejednokrotnie 10 x wiecej niż zwykłe.Dla mnie przyczyna jest prosta i dzisiaj sam kupujac drewno mam tego swiadomość.
Pytanie było retoryczne, odpowiedź też znam, ale fajnie, że odpowiedziałeś, bo może kogoś tu skłoni do przemyśleń zanim zacznie się wymądrzać na wszystkie tematy po tym jak nabije 2000 postów gratulując wszystkim po 150 razy paździerzy po 1200 zeta.
najlepiej ciąć w kliny ale niestety jest to obróbka nie ekonomiczna ale wartościowo najlepsza
To pierwsza przyczyna (oczywiście nie jedyna) różnic w cenie. A drugą jest właśnie czas jaki drewno spędziło leżąc sobie spokojnie nie wkurwiane przez nikogo komputerami i nie popędzane przez fabrycznego ekonoma.
Wracając do wilgotności zrób sobie próbę jaka robiliśmy w Mayo na materiale który miał komfortowe warunki ,weź wilgotnościomierz i sprawdz jak to jest a przekonasz się , ze to nie magia a życie . To że ktoś na zachodzie pisze to czy tamto mi nie robi zupełnie, nic nie zastapi wiedzy nabytej przez lata, od starych lutników, ich doświadczenie to kopalnia wiedzy, własne doświadczenia to tez skarb to wszystko składa się na całokształt wiedzy.
No właśnie jeśli pozwolisz - kolejne pytania, na które wcale nie oczekuję odpowiedzi, chociaż będzie wszystkim miło jeśli pokusisz się o nią:
1. Jaki jest rekord długości sezonowania drewna w Mayo? Bo ja mam np. kilka kompletów klonu, palisandru, hebanu, świerku etc, o którym wiem, że
na pewno leżał sobie spokojnie po wysuszeniu przez 40 lat (20 minęło już u mnie, 20 u zaprzyjaźnionego lutnika od którego je kupiłem, on z kolei twierdzi, ze przeszło 20 przeleżało w składzie, z którego je wziął pod koniec lat '70. Więc możliwe, że ma nawet więcej, jednak nie chcąc być kolejny raz posądzany o mitomanię - przyjmijmy więc 40 lat ze 100% pewnością. Cały czas się szykuję, żeby sobie z tego zrobić elektryki i jakieś fajne pancerniki, ale zabieram się za to, jak rak do jebania.)
2. Czy orientujesz się jaki jest teraz koszt takiego materiału? Mówimy o "master grade" palisandrze na tył i boczki akustyka, lub gryf, albo skrzypcowym klonie "fiddleback".
3. Ile musiałby kosztować w Mayo, bądź w jakiejkolwiek innej fabryce gitara wykonana z takich materiałów?
Man - nie próbuj tego odebrać jako próba wymądrzania się, czy cokolwiek innego - ot, odbijamy sobie piłeczkę, dobrze jest tu pogadać z kimś, kto ma pojęcie o zagadnieniu. Zgotował mnie po prostu kolo, który pisał jakieś bzdury o "otwartporowości, traf chciał, że napatoczyłeś się zaraz Ty, więc także niechcący dostałeś serią z pepeszy, sory. Sądzę, że Jonek też "chciał dobrze".
A co do pikapów do siódemki - jest z nimi identycznie jak z pikapami do szóstki. Chcesz mieć grandż, pancz, krancz, tajt i strzał - obadaj Blackouty SD, Evolution, albo EMG (różnią się od siebie bardzo, ale raczej są z jednej parafii). Wolisz coś bardziej organicznego - może coś bliżej PAF? Coś chrupiącego: Tonezone, Crunchlab, Liquifire, chociaż dwóch ostatnich akurat nie znam, ale ludzie tu je chwalą?
pozdro