Autor Wątek: Preparaty czyszczące - Dunlop vs Gibson  (Przeczytany 37059 razy)

Offline bloodrafko

  • Gaduła
  • Wiadomości: 142
  • Nadnotecki Światowid
O nie, znowu mity dotyczące drewna...

Miło gdyby ktoś to rozwinął...

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 732
Ponieważ jednego dnia kol. Semedi nie przyszedł, bo się wykpił, że nie wiadomo, ale być może czekają na niego w domu oliwki i np. a..l ;),
to na drugi dzień byłem już przygotowany. Polecam następujący preparat czyszczący oraz nowy typ slide:

Spoiler
Paczki z głów!

Offline Vicol

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 057
    • Nakvrw und Śmierćmetal
Miło gdyby ktoś to rozwinął...
Po prostu polemizowałbym, czy palisander wysycha sobie ot tak. Porowaty jest, faktycznie. Ale też dość oleisty. Na pewno zmienia kolor pod wpływem brudu z paluchów, to fakt. Na pewno użycie spirytusu lub innego bardziej lotnego rozpuszczalnika organicznego do usunięcia tegoż syfu powierzchniowo troszkę go odbarwia i rozjaśnia. Traktowanie go olejami mineralnymi również sprowadza się tylko do działania powierzchniowego. Ciężko go nasączyć olejem, bo sam w sobie jest tłusty. Nie wierzysz? Weź podstrunnicę traktowaną regularnie olejkami, papier ścierny i pobaw się. Zobacz jakie nasycenie barwy ma powierzchnia a jakie występuje ułamek milimetra głębiej.
synkopy to guwno

Offline KykuPL

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
Czyściłem hebanową podstrunnicę tym oto zielonym chujostwem.
Spoiler
Ten specyfik bardzo szybko zabija struny, robią się matowe/trochę klejące i ciężko po nich przesuwać palce. Mimo tego że strunki mają 3 dni, granie na nich niemiłosiernie wku*wia. Jak przejadę palcem po progu i samym drewnie to też czuć opór.
Czym to zmyć z podstrunnicy? Jak założę następny komplet to się zaraz zmatowi, wiem bo ten jest już drugi który sobie testuję (GHS, wcześniej był D'addario) i chuj by strzelił taki specyfik.

W zestawie jest preparat do czyszczenia strun na bazie spirytusu który też ma dziwny wpływ na strunki, w miarę nowych lepiej nim nie traktować, ale może tym przetrzeć podstrunnicę? Stanie się coś?

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 732
IMO najlepiej nacierać przy zmianie strun. Wywalić stare, pokropelkować podstrunnicę, poczekać aż wyschnie i wtedy.
Przetarłem kiedyś tym niebieskim heban między progami - zrobił się taki lekko szary, więc lepiej tego unikać.
Paczki z głów!

Offline KykuPL

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
Oczywiście wszystko było robione na ściągniętych strunach tak jak piszesz i w umiarze. Nie nawaliłem tego za dużo. Tak więc uważajcie bo szkoda strun. A grało wszystko tak pięknie :D

Offline oz

  • Pr0
  • Wiadomości: 968
ja tego zielona łoleja od giba używam już trochę i nie zauważyłem by wpływał na coś innego niż kolor/czystość podstrunnicy, tylko zawsze czekam aż wsiąknie i jeszcze raz przecieram suchą szmatką, po zabiegu palisander wydaje się taki odświeżony i lepszy w dotyku. Może u Ciebie palisander jest jeszcze świeżo co zadbany i olejek po prostu nie wsiąkł?     

Offline ChopZeWsi

  • Pr0
  • Wiadomości: 870
Wygląda na to że ten olejek dobrze działa na podstrunnice palisandrowe, ale na heban już nie.

Offline indabrain

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 097
  • http://www.miastogniewu.pl/
    • Miasto Gniewu
GHS fast fret, dobrze robi i strunom i podstrunnicom. Testowałem na hebanie i palisandrze. Polecam bo niedrogi, wydajny i wygodny w użyciu.

http://guitarcenter.pl/catalog/bas/akcesoria/do-czyszczenia/ghs-fast-fret
Zbieram na polu swej wiary, drobne fragmenty siebie....

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 732
Wygląda na to że ten olejek dobrze działa na podstrunnice palisandrowe, ale na heban już nie.

Działa tak samo dobrze i tu i tu. Może kyku ma jakąś podróbę? :D
Paczki z głów!

Offline KykuPL

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
Wyszło szydło z moszny :( jednak mam chińską podróbkę hebanu... Musze odesłać póki na gwarancji :D

Offline ChopZeWsi

  • Pr0
  • Wiadomości: 870
Cała gita jest z wierzby, tylko pooklejana fornirami. Wszystkie fotki z budowy to fotomontaż.

Offline KykuPL

  • Gaduła
  • Wiadomości: 280
Moja jest z porzeczki. Gryf ze śliwy ;)

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 732
U mnie za to tradycyjnie: balsa fornirowana durexem play truskawkowym, gryf z pestek od oliwek, progi z wykałaczek od mini szaszłykow - wszystko jest na zdjęciach.
Paczki z głów!

Offline Vicol

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 057
    • Nakvrw und Śmierćmetal
Ja używam fretboard conditioner z tego zestawu.
Zarówno do palisandru jak i do hebanu. Kwestia nie rozbija się tak na prawdę o to, co się stosuje, tylko o to jak się to stosuje. Conditionery to oleje, różne frakcje ropy naftowej wzbogacone czymśtam i tego się trzymajmy. Logiczne chyba kurwa jest, że nasmarowanie strun mało lotną substancją wpłynie niekorzystnie na ich brzmienie. Logiczne też jest, że olej to nie benzyna ekstrakcyjna ani spirytus i traktowanie go jako wyłącznego środka czyszczącego to pomyłka. Podstrunnicę pucujemy więc przed olejeniem. I lepiej dla jej wyglądu jeżeli nie musimy wspomagać się rozpuszczalnikami(powierzchniowo rozpuszczają trochę pigment). Nie dopuszczać do narośnięcia pokładów brudu a będzie dobrze. Zwykła sucha szmatka wystarcza, jeśli używa się jej regularnie. Olejowanie ujebanej podstrunnicy robi jedynie bałagan, zawiesina syfu w oleju włazi w drewno a czyszczenie nie przynosi efektu.
synkopy to guwno

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
49 Odpowiedzi
22953 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Gru, 2008, 09:11:19
wysłana przez wuj Bat
15 Odpowiedzi
9299 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 18 Gru, 2008, 11:22:46
wysłana przez zerodead
11 Odpowiedzi
4825 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 13 Cze, 2009, 08:38:26
wysłana przez g-zs
dunlop db-1

Zaczęty przez roqa Efekty

10 Odpowiedzi
5691 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 12 Cze, 2011, 17:18:41
wysłana przez youshy
FM String vs Dunlop

Zaczęty przez bandit112 « 1 2 » Struny

37 Odpowiedzi
12919 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 16 Lip, 2011, 07:45:41
wysłana przez Rachet