Autor Wątek: Fractal Audio AXE FX  (Przeczytany 218445 razy)

Offline Icchok Lejb Perec

  • Leśnik
  • Zbanowany
  • Wiadomości: 126
Fractal Audio AXE FX
« 22 Kwi, 2010, 23:48:31 »
Mam prośbę o ocenę, jeśli ktoś miał spotkanie z Fractal. Interesuje mnie jak wypada (biorąc oczywiście pod uwagę różnice cenowe) w stosunku do POD X3 i Eleven Rack Digidesign. Oba urządzenia znam, a niestety nie miałem możliwości poznać AXE FX.
Kto kupi u niemca ten pedał.

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
Odp: Fractal Audio AXE FX
« Odpowiedź #1 23 Kwi, 2010, 01:01:57 »
jeden pan z PRMG zanabyl i wychrzanil wszystkie peryferia Line6 zaraz potem. Lukaszewski tez wypowiada sie w samych superlatywach na swojej stronie.
Łe tej.

Offline Icchok Lejb Perec

  • Leśnik
  • Zbanowany
  • Wiadomości: 126
Odp: Fractal Audio AXE FX
« Odpowiedź #2 23 Kwi, 2010, 20:47:04 »
Gadałem z Loomisem na ten temat i strasznie się pałował, ale problem w tym, że on do końca nie wie co mu podłączają. :) Serio. Próbował mi wmówić, że Myszuga używa fraktala. Gówno prawda, choć nie do końca ;)
Różnica w cenie jest porażająca, ale ciekawi mnie czy jest aż taka w jakości. Nie sądzę, bo porównywałem X3 z Eleven Rack i nie dopłaciłbym, aż tyle, a Fractal kosztuje ponad 6 tysi w amerykańskiej zagranicy. Kurde ciekawe u kogo go sprawdzić? Może Łukaszewski ma? Tak?
Kto kupi u niemca ten pedał.

Offline 7th

  • Pr0
  • Wiadomości: 729
Odp: Fractal Audio AXE FX
« Odpowiedź #3 23 Kwi, 2010, 23:54:59 »
Eleven Rack Digidesign. Symulacje. Dozbieraj i kup lampę :-\
power to a being never dies

Offline Aston

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 971
    • Kanał YouTube
Odp: Fractal Audio AXE FX
« Odpowiedź #4 24 Kwi, 2010, 00:02:40 »
Gadałem z Loomisem na ten temat i strasznie się pałował, ale problem w tym, że on do końca nie wie co mu podłączają. :) Serio. Próbował mi wmówić, że Myszuga używa fraktala. Gówno prawda, choć nie do końca ;)
Różnica w cenie jest porażająca, ale ciekawi mnie czy jest aż taka w jakości. Nie sądzę, bo porównywałem X3 z Eleven Rack i nie dopłaciłbym, aż tyle, a Fractal kosztuje ponad 6 tysi w amerykańskiej zagranicy. Kurde ciekawe u kogo go sprawdzić? Może Łukaszewski ma? Tak?
Na Alive widać, że Meshuggah grają na ejksach. Chociaż widziałem też PODa, starego któregoś i już nie wiem.

Offline Yony

  • Predator
  • Administrator
  • Wiadomości: 1 842
  • I tak stroję najniżej!!!
Odp: Fractal Audio AXE FX
« Odpowiedź #5 24 Kwi, 2010, 00:48:55 »
XT Pro

Offline Icchok Lejb Perec

  • Leśnik
  • Zbanowany
  • Wiadomości: 126
Odp: Fractal Audio AXE FX
« Odpowiedź #6 24 Kwi, 2010, 01:41:05 »
Eleven Rack Digidesign. Symulacje. Dozbieraj i kup lampę :-\
Po jasną cholerę? Wydasz analogowy dzwięk jak jebnę Cię nim w czoło i poprawię laczkiem .Zarestruję to wyjątkowe wydarzenie naszym Neuman U87, na spryciarza Neve kupionego od zespołu "Canibal Corpse", przez, który nagrywali frajerzy z "Anihilator" (wpuszczę cię przez pierwszy recapingowany za 5 koła mikowymi kaondensatorami streep channel). Pierwszy raz twój dźwięk własny osiodła balasa. Passo?
Kto kupi u niemca ten pedał.

Offline So99

  • Gaduła
  • Wiadomości: 202
  • I am that I am
Odp: Fractal Audio AXE FX
« Odpowiedź #7 24 Kwi, 2010, 03:06:23 »
dobra, polej.

moze inaczej sie to axe czuje sie w graniu?

acoustica tez obiecywala inteligentne samplery - i sie zesrali.
« Ostatnia zmiana: 24 Kwi, 2010, 03:08:56 wysłana przez So99 »
jebac master volume.

Offline 7th

  • Pr0
  • Wiadomości: 729
Odp: Fractal Audio AXE FX
« Odpowiedź #8 24 Kwi, 2010, 08:09:19 »
Eleven Rack Digidesign. Symulacje. Dozbieraj i kup lampę :-\
Po jasną cholerę? Wydasz analogowy dzwięk jak jebnę Cię nim w czoło i poprawię laczkiem .Zarestruję to wyjątkowe wydarzenie naszym Neuman U87, na spryciarza Neve kupionego od zespołu "Canibal Corpse", przez, który nagrywali frajerzy z "Anihilator" (wpuszczę cię przez pierwszy recapingowany za 5 koła mikowymi kaondensatorami streep channel). Pierwszy raz twój dźwięk własny osiodła balasa. Passo?

Kolego, nie zrozumiałeś o co mi chodziło. Wyluzuj trochę.
power to a being never dies

Offline Didejek

  • Pr0
  • Wiadomości: 743
  • Hodowca BlacKatów
    • BlacKat Guitars
Odp: Fractal Audio AXE FX
« Odpowiedź #9 19 Maj, 2010, 15:24:55 »
jeden pan z PRMG zanabyl i wychrzanil wszystkie peryferia Line6 zaraz potem. Lukaszewski tez wypowiada sie w samych superlatywach na swojej stronie.

Ciekawe kto. ;)

Zastąpiłem Fractalem Ultra poniższego racka. Nie żałuję.


Co do Meszugi to jest to prawda - używają tego. Oprócz nich między innymi Petrucci, Opeth, Devin Townsend, jeden z gitarzystów Rammsteina, Cynic... Reszty nie śledzę - wielu muzyków się tym nie chwali, bo ma umowy na endorsment z innymi producentami. W Polsce Fractala używają: Łukaszewski, Skawiński, Raduli.

Offline youshy

  • Facebook follower No.1
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 422
  • Why do you wear that stupid mansuit?
    • Facebook
Odp: Fractal Audio AXE FX
« Odpowiedź #10 19 Maj, 2010, 15:53:40 »
Hm, and what'ya think, mastah? :D
"To, że nie mam projektu, nie znaczy, że nie mam projektu"

Offline Didejek

  • Pr0
  • Wiadomości: 743
  • Hodowca BlacKatów
    • BlacKat Guitars
Odp: Fractal Audio AXE FX
« Odpowiedź #11 19 Maj, 2010, 16:05:21 »
Aha, może jeszcze odnośnie Eleven Racka. Tak się składa, że ogrywałem już po zakupie Fractala, X3 Pro jak widać miałem (i G-System). Ogólnie rzecz biorąc Eleven Rack wygrywa z Fractalem tym, że jest interfejsem audio, a Fractal nawet nie ma wejścia USB. Poza tym jednak obsysa w porównaniu do Axe. O wiele mniejsze możliwości i słabsza jakość symulacji - czyli to co się naprawdę liczy w takim urządzeniu. Ciężko mi powiedzieć, co jest lepsze - Eleven czy X3 Pro. Chyba skłaniałbym się ku Digidesignowi, aczkolwiek nie słyszałem X3 2.0. W X3 bardzo mi przeszkadza jakość efektów.

Fractal w przeciwieństwie do innych symulatorów może zastąpić całą podłogę, racka, wzmacniacze - wystarczy tylko dobra końcówka i paka. Ja jestem tylko cienkim bolkiem, który sobie gra w zaciszu domowym w ten sposób, ale jest już kilku muzyków, którzy właśnie na takiej konfiguracji grają na sporych scenach - na przykład Akerfeldt.
« Ostatnia zmiana: 20 Maj, 2010, 09:09:55 wysłana przez Didejek »

Offline mondomg

  • Uroczy Troll Maruda
  • Pr0
  • Wiadomości: 3 293
    • mondomg blog
Odp: Fractal Audio AXE FX
« Odpowiedź #12 19 Maj, 2010, 16:11:53 »
Dzięki za opinie. Sam chętnie bym pocisnął takiego Axe czy Eleven, ale to jest taka dziedzina, że pewnie miesiąc po kupnie wyszłoby coś o lepszych parametrach i podobnej cenie. Z drugiej strony nie chce mi się już bawić w kostki, lampy, kable, zasilacze, pedalbordy.

Offline Radek M

  • Sith Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 484
  • "[pause] These go to eleven"
Odp: Fractal Audio AXE FX
« Odpowiedź #13 19 Maj, 2010, 19:02:04 »
Aha, może jeszcze odnośnie Eleven Racka. Tak się składa, że ogrywałem już po zakupie Fractala, X3 Pro jak widać miałem (i G-System). Ogólnie rzecz biorąc Eleven Rack wygrywa z Fractalem tym, że jest interfejsem audio, a Fractal nawet nie ma wejścia USB. Poza tym jednak obsysa w porównaniu do Axe. O wiele mniejsze możliwości i słabsza jakość symulacji - czyli to co się naprawdę liczy w takim urządzeniu. Ciężko mi powiedzieć, co jest lepsze - Eleven czy X3 Pro. Chyba skłaniałbym się ku Digidesignowi, aczkolwiek nie słyszałem X3 2.0. W X3 bardzo mi przeszkadza jakość efektów.

Fractal w przeciwieństwie do innych symulatorów może zastąpić całą podłogę, racka, wzmacniacze - wystarczy tylko dobra końcówka i paka. Ja jestem tylko cienkim bolkiem, który sobie gra w zaciszu domowym w ten sposób, ale jest już kilku muzyków, którzy właśnie na takiej konfiguracji grają na sporych scenach - na przykład Akerfeld.

A odkąd Akerfeldt używa fractala na scenie? Bo jak go ostatnio widziałem na koncercie w Polsce to jechał normalnie ze wzmaków(wtedy zdaje się był wpięty w marszałka JVM i twinreverba). To świeża sprawa?
No pain No gain !

Offline dom?n

  • tytuł srytuł
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 998
  • volvoRWD.pl
    • Robię grafiki
Odp: Fractal Audio AXE FX
« Odpowiedź #14 19 Maj, 2010, 19:35:58 »
jeden pan z PRMG zanabyl i wychrzanil wszystkie peryferia Line6 zaraz potem. Lukaszewski tez wypowiada sie w samych superlatywach na swojej stronie.

Ciekawe kto. ;)

nosz kurde, nie pamietam ;)
Łe tej.

Offline Didejek

  • Pr0
  • Wiadomości: 743
  • Hodowca BlacKatów
    • BlacKat Guitars
Odp: Fractal Audio AXE FX
« Odpowiedź #15 19 Maj, 2010, 21:17:59 »
A odkąd Akerfeldt używa fractala na scenie? Bo jak go ostatnio widziałem na koncercie w Polsce to jechał normalnie ze wzmaków(wtedy zdaje się był wpięty w marszałka JVM i twinreverba). To świeża sprawa?

Dość świeża - w Bydgoszczy jeszcze nie miał. Nie chce mi się teraz szukać na forum Fractala, ale gdzieś coś o tym było. Ogólnie wygląda to tak, że niejaki Jocke z zespołu Clawfinger jest użytkownikiem Fractala i go strasznie zachwala znajomym Szwedom - stąd Opeth i Meshuggah. Akesson (czy jak mu tam) też używa Fractala, ale tylko do efektów. Akerfeldt podobno jedzie całkowicie z Fractala. Żeby było ciekawiej - podobno na scenie nadal trzyma full stacka, ale wyłączonego :D. Zresztą podobnie robi Chris Broderick, który ma kontrakt z Englem.
« Ostatnia zmiana: 20 Maj, 2010, 09:37:57 wysłana przez Didejek »

Offline Maro

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 90
Odp: Fractal Audio AXE FX
« Odpowiedź #16 20 Maj, 2010, 00:07:10 »
Skawa używa Fractala? No bez jaj, ten sprzętowy zbok i lampowy purysta?

Offline Didejek

  • Pr0
  • Wiadomości: 743
  • Hodowca BlacKatów
    • BlacKat Guitars
Odp: Fractal Audio AXE FX
« Odpowiedź #17 20 Maj, 2010, 09:09:26 »
Dla mnie większym zaskoczeniem jest Raduli, ale tak to jakoś wyszło, że ci trzej panowie (Skawa, Raduli, Łukaszewski) często używają tego samego. Żeby było ciekawiej - jadą na zestawie Fractal+Atomic FR.

Offline Radek M

  • Sith Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 484
  • "[pause] These go to eleven"
Odp: Fractal Audio AXE FX
« Odpowiedź #18 20 Maj, 2010, 12:07:10 »
nimi to akurat nie ma się co przejmować - teraz fractal, jutro jakieś inne coś :) Chłopaki nie lubią nudy oraz trzymania tego samego sprzętu zbyt długo. No ale skoro już to kupili, to raczej to serio jest fajne urządzenie.

A odnośnie Akerfeldt'a to jestem baardzo ciekaw jak z fractalem daje sobie teraz radę na koncertach. Mam nadzieje że zawitają jakoś niedługo do Polski(ale to pewnie nadzieje płonne póki co) żeby się można było przekonać.
No pain No gain !

Offline Icchok Lejb Perec

  • Leśnik
  • Zbanowany
  • Wiadomości: 126
Odp: Fractal Audio AXE FX
« Odpowiedź #19 22 Maj, 2010, 01:00:06 »
W X3 bardzo mi przeszkadza jakość efektów.
Eeee...
To akurat łatwo obejść. Naucz się w końcu grać.
Kto kupi u niemca ten pedał.

Offline Didejek

  • Pr0
  • Wiadomości: 743
  • Hodowca BlacKatów
    • BlacKat Guitars
Odp: Fractal Audio AXE FX
« Odpowiedź #20 22 Maj, 2010, 18:26:02 »
To akurat łatwo obejść. Naucz się w końcu grać.

Po co?

Zresztą Andrzeju, jak chcesz to stawię się któregoś dnia z Fractalem u Was i będziesz miał możliwość go porównać twarzą w twarz z X3. Nie jadę zbytnio po X3, bo to nie jest zły sprzęt, aczkolwiek kupiwszy wersję pro (wcześniej miałem też live) czułem się trochę dymnięty przez Line 6. Najpierw sobie poczytałem jak to bardzo poprawili tego X3 i że jest 8 razy mocniejszy od XT. Ciągnie dwa łańcuchy efektów na tym samym poziomie co XT - jeżeli różnice w brzmieniu XT i X3 są, to tylko kosmetyczne. Pisząc o jakości efektów miałem na myśli to, że algorytmy z X3 wypadają dużo słabiej niż ich odpowiedniki z echo pro i mod pro - testowałem twarzą w twarz, więc mam porównanie. A to jest jakieś 10 lat różnicy - w technologii cyfrowej dość sporo. Jeśli Line 6 nie jest w stanie wsadzić algorytmów na tym poziomie do swojego flagowego modellera, to znaczy, że coś jest nie tak. To, że nie są w stanie umieścić w podzie dobrej jakości pitch shiftera (nawet nie mówię o inteligentnym, tylko o zwykłym pitch shifterze) też mnie jakoś nie cieszy. Jestem fanem Line 6, zresztą dużo tego sprzętu kupiłem w warszawskim RnR, ale ich ostatnie posunięcia (Line 6, nie rnr) sprzętowe wywołują u mnie mieszane uczucia. Nowego Variaxa jestem gotów łyknąć z miejsca. M13 jest świetnym procesorem - właściwie w swojej klasie cenowej nie ma konkurencji (bo Nova System raczej nie budzi mojego entuzjazmu). Ale że X3 nie do końca im wyszedł to chyba nawet wiedzą sami panowie z Line 6 - przynajmniej tak wynikało z mojej rozmowy z ich przedstawicielem odpowiedzialnym za Variaxy i M13. Ponoć szykują coś dużego, z rozmowy wynikało, że następcę Poda albo Vetty. Zobaczymy.

Reasumując - w swojej klasie cenowej X3 jest super - zwłaszcza nerka. Ja chciałem coś więcej i kupiłem Fractala. Zaletą Eleven Racka jest świetny pakiet softu, który do niego dają - w przypadku X3 wygląda to dość marnie. Chociaż jakiś najmniejszy cubase by się przydał albo rifftracker w jakiejś normalnej wersji... Ale jeśli ktoś ma soft to Eleven nie oferuje niczego szczególnego - ot taki lepiej brzmiący Pod XT.

Umiejętność grania nie ma nic do tych spostrzeżeń - zresztą jak na moje oko, to mogłeś słyszeć jak gram może kilka lat temu i to było jakieś plumkanie w sklepie. Chyba, że zupełnie się mylę co do tego kim jesteś? :)
« Ostatnia zmiana: 23 Maj, 2010, 19:58:33 wysłana przez Didejek »

Offline Icchok Lejb Perec

  • Leśnik
  • Zbanowany
  • Wiadomości: 126
Odp: Fractal Audio AXE FX
« Odpowiedź #21 29 Maj, 2010, 08:08:03 »
Po pierwsze dawaj z tym Fractalem. Jest lepszy jak mówią rolnicy z Kambodźy, a ja im wierzę.
Po drugie algorytmy w L6 się nie zmieniły, ale procesory i przetworniki tak. X3 posiada te same ciągi jasno zdefiniowanych czynności, koniecznych do wykonania działań co starsze. Teoretycznie powinny być gorsze, bo nadszedł czas wytanki, ale np. porównywałem "zielonego delaya" z M9. Oczywiście tak jak wersja PRO "zielony" z punktu wydawał się być lepszy. W ślepym teście okazałem się być kretynem.
Jeśli chodzi o pitchshifter masz rację. Zostawili możliwość przeżycia innym, jak np Eventide :) Mimo tego X3 uważam za znakomity bydlak, tworzący wielką trójcę. jeśli chodzi o Eleven, nigdy nie spotkałem się z tak złą obsługą z poziomu "hardware", przy tak dobrych emulacjach wzmacniczy i efektów modulacyjnych (niestety mam poważne zastrzeżenia co do efektów typu przester).
Granie w sklepie strasznie wkurwia. Nikt nie umie grać, a najmniej wkurwia Jony, bo nie umie grać w specyficzny sposób. Ja też nie umiem, ale nie wkurwiam graniem, bo mnie wystarczająco wkurwiają. :)

ps. Nowe Variaxy nadchodzą, ale amerykańskie będa bardzo drogie jak na gitarę z tak ochydną główką (Tyler). ;)
Kto kupi u niemca ten pedał.

Offline Didejek

  • Pr0
  • Wiadomości: 743
  • Hodowca BlacKatów
    • BlacKat Guitars
Odp: Fractal Audio AXE FX
« Odpowiedź #22 30 Maj, 2010, 12:41:46 »
No to wpadnę na dniach.

O Variaxach wiem, grałem na Messe i na pewno kupię tego superstratowego, ale koreańczyka, bo USA są za drogie i dopiero jak wyjdzie wersja z Floydem (ponoć ma być w przyszłym roku). Poprawili wszystko co mi przeszkadzało w moim 700, więc jestem dobrej myśli. A ta główka rzezywiście przechujowa - tj. w tym konkretnym modelu - kształt z Ibaneza i 50 razy napis Tyler - szatan ich opuścił. Ale główka nie gra, więc mam to gdzieś. Koreańskie wersje robi World, czyli nie taka zła fabryka. Zawsze pozostaje opcja kupienia Koreańczyka i dorobienia u Malwooda gitary do bebechów, wyjdzie pewnie taniej niż USA a uniknę trzymania wiosła z tą paskudną główką ;).

Z obsługą Eleven to jest tak - podpiąłem się do tego, i w ogóle nie wiedziałem o co chodzi. Pody są bardzo intuicyjne jeśli chodzi o obsługę, Fractal z tą swoją jedną gałką o dziwo też - mimo że jest dużo bardziej skomplikowany ze względu na dowolność routingu - właściwie do wszystkiego można się dostać dwoma-trzema kliknięciami. Eleven ni chuja - niby jakieś gałki są, przyciski, ale mam wrażenie jakby ktoś kopiował interfejs użytkownika z poda 2.0, ale mu nie wyszło. Albo behringera v-ampa ;).

Kiedy kupowałem X3 to wierzyłem, że platforma będzie bardziej rozwijana, może byłem zbyt rozpieszczony XT, gdzie aktualizacja 2.0 zmieniła bardzo dużo. Spodziewałem się, że z X3 będzie podobnie, zwłaszcza że Line 6 reklamowało na początku X3 jako dużo mocniejszą maszynę niż XT. Miałem nadzieję na rackową vettę po prostu, a jak obaj wiemy, X3 nie doszedł do tego etapu. Ja bym chciał, żeby Line 6 zrobiło jedno urządzenie, które miałoby efekty z M13 i porządne symulacje wzmacniaczy. Mógłbym za to zabulić te 4-5 tysi, ale fajnie by było, żeby takie urządzenie miało już wszystko. Gdyby było tańsze - tak 3-4 tysie, to Line 6 trzymałoby wszystkich za jajca. Niestety ich targetem są klienci, którzy są gotowi wydać mniej i nie mam do nich żalu - w końcu to tacy ludzie napędzają rynek, a Fractal za te skromne 8 tysięcy to produkt niszowy. Nie mam wątpliwości, że Line 6 potrafiłoby zrobić efekt na takim poziomie i za niego ciągnąć tyle kasy, tylko że za mało klientów na to. Na studio modellerach mocno się przejechali i od tego czasu odpuścili sobie robienie drogich gratów, na które nikogo nie stać. Przyszłość tkwi w spiderach. Z drugiej strony - dobrze, że jest taki Fractal, bo wnosi powiew świeżości do świata gratów gitarowych, Line 6 chyba już dawno nie czuło niczyjego oddechu na plecach, więc dobrze im to zrobi.

M9 i M13 mi się bardzo podobają. Gdybym nie kupił Fractala, to pewnie na tym by się skończyło.

Offline Radek M

  • Sith Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 484
  • "[pause] These go to eleven"
Odp: Fractal Audio AXE FX
« Odpowiedź #23 04 Cze, 2010, 23:45:18 »
Odwiedziłem dzisiaj kolegę Didejka(pozdrawiam ;) ) i fractal zrobił na mnie ogromne wrażenie. Jego niektóre możliwości i funkcje wgniotły mnie w ziemię. Można na nim zrobić chyba wszystko..masakra. Np. coś takiego jak to od 1.30:



no bajka po prostu.

Mam GAS, ale muszę się porządnie zastanowić czy chcę go wprowadzać w życie, bo to naprawdę sporo keszu.

Co do samych symulacji wzmaków, to brzmiały zdecydowanie pro, multum parametrów do ustawiania, multum wzmaków. Ale raz że ustawienia nie były moje, a dwa że słyszałem wszystko na kompletnie mi nie znanym sprzęcie, więc trudno mi to jakoś bardzo konkretnie odnieść do PODa Xt czy x3. Następnym razem może udało by się to porównać i zobaczyć jak duża jest przewaga fractala na tym polu.

Tak czy siak zazdroszczę grata.
No pain No gain !

Offline Budzan

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 084

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
Fractal AXE FX II !!!

Zaczęty przez Crank « 1 2 3 4 5 » Efekty

107 Odpowiedzi
82673 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 02 Gru, 2011, 00:13:34
wysłana przez bloodrafko
919 Odpowiedzi
332984 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 08 Sty, 2024, 21:18:53
wysłana przez Zomballo
2 Odpowiedzi
7969 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 28 Sie, 2011, 22:57:15
wysłana przez Yony
Fractal Audio FM3

Zaczęty przez Mat Efekty

3 Odpowiedzi
4490 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Kwi, 2019, 13:52:11
wysłana przez Ghost_of_Cain
17 Odpowiedzi
2884 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 16 Kwi, 2021, 22:48:52
wysłana przez Bjørn