Autor Wątek: Co was ostatnio zszokowało?  (Przeczytany 1385587 razy)

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 771
E: Przeczytałem artykuł. Jasne, autor porusza ważne problemy, ale w przesadnie dramatycznym tonie, z niepotrzebnymi wycieczkami w kierunku brytyjskiej rodziny królewskiej, a ostatecznie proponuje jakieś radykalne rozwiązania typu "ban (...) corporate profit-making from all human necessities" - czyli co, firmy mają wszystko robić charytatywnie?
Zgadzam się całkowicie. Autor chyba bazuje na założeniu, że na świecie istnieje tylko Ameryka i to w dodatku całkowicie odcięta od świata. Ktoś z Was policzył w ogóle przykład z materacem? :D Facet by wydał 3 miliardy dolarów, a tymczasem natura oraz ekonomia nie znoszą próżni i zaraz by ktoś zaczął sprowadzać materace z... Kambodży i by super cwaniak został z 3 mld USD w dupie :D Który realny biznesmen by podjął takie ryzyko (podstawowe zasady rynku...) na takie pieniądze?? I nawet gdyby kupił milion tych materacy, to by jeszcze został rynek na jakieś delikatnie licząc 4 999 000 000 materacyków. Parodia :D
Owszem, pewne procesy trwają i będą następowały, ale nie wszystko i nie na raz i nie w takim zakresie. Tak w ogóle to od roku 2000 mieliśmy dawno mieszkać na Księżycu, na dnie oceanów i mieć latające samochody ;)
Za to w takim artykule jeśli ma być poważny, to wtręty o gwałcących pedofilach plasują dla mnie poziom od razu w okolicy Janusza Piramidke... ;)

Na Islandii jest zintegrowany system, gdzie ten sam numer otwiera info u lekarza, jakie części są potrzebne do posiadanego auta, do urzędu skarbowego, itd. itd. i wszystko elegancko działa. I wiem, że w Polsce by od razu była gadka o zabieraniu wolności i inne kwakanie.
« Ostatnia zmiana: 30 Sie, 2022, 19:38:32 wysłana przez wuj Bat »
Paczki z głów!

Offline Algiz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 463
Wyobraź sobie wojnę Chiny vs USA i embargo nałożone na Chińskie towary. Zapalniczka która kosztuje 2 złote wyprodukowana w Europie będzie kosztowała 20 złotych, a bateria paluszek pewnie ze 30. Wyobraź sobie buty wyprodukowane np w Danii przy ich podatkach i zajebiście drogiej roboczogodzinie musiałbyś zapłacić za takie buty pół polskiej wypłaty. Samo zniknięcie chińskiego towaru sprawi, że ceny poszybują w kosmos. Kambodża nic tu nie pomoże bo po prostu jest malutka, a ogromne Chiny pracowały na to 40 lat, żeby uzależnić świat od swoich wyrobów. Nie można sobie ot tak pstryknąć w palce i zacząć produkcję u siebie. Przecież nawet kierbce i ciupagi z Zakopanego są produkowane w Chinach.
Najlepszym przykładem są polskie kopalnie które unia nam kazała pozamykać, siedzimy na węglu a nie możemy go wydobywać. Przywrócenie kopalni do wydobycia jest równie drogie co otworzenie fabryki luksusowych samochodów. Całe wyposażenie i infrastruktura zostały zezłomowane. Niestety windy kopalnianej i kombajnu do węgla nie można kupić w Kastoramie. To wszystko jest robione na wymiar kosztuje majątek i czeka się latami. Potrzeba kilku dekad, żeby rozwinąć przemysł, a zniszczyć go można w jeden rok. Zresztą to wszystko o czym pisze ten facet już dawno trwa, bo czym jest Leasing samochodu ? czym są mieszkania w TBSie ?

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 034
Zgadzam się całkowicie. Autor chyba bazuje na założeniu, że na świecie istnieje tylko Ameryka i to w dodatku całkowicie odcięta od świata. Ktoś z Was policzył w ogóle przykład z materacem? :D Facet by wydał 3 miliardy dolarów, a tymczasem natura oraz ekonomia nie znoszą próżni i zaraz by ktoś zaczął sprowadzać materace z... Kambodży i by super cwaniak został z 3 mld USD w dupie :D Który realny biznesmen by podjął takie ryzyko (podstawowe zasady rynku...) na takie pieniądze??

Każda decyzja biznesowa jest ryzykiem, niezależnie od kwoty. Natomiast w tym przypadku takie ryzyko podjąłby inwestycyjny gigant, który rocznie zarządza aktywami o wartości około 10 bilionów dolarów- polecam poczytać o BlackRock oraz o tym, w jakich firmach ma udziały pozwalające podejmować kluczowe decyzje. Dla nich 3 mld dolarów to jak dla Ciebie wydatek 3 zł na batonika, a może nawet jeszcze mniej.
Taka firma nie idzie do sklepu po te materace, oni kupią kluczowe fabryki, które produkują ten towar. Mniejsze fabryki na świecie nie dadzą rady z podażą, bo popyt będzie tak ogromny, więc- zgodnie z podstawowymi zasadami rynku- ceny wyjebią w kosmos tak, że ludzie będą je wynajmować za mniejsze pieniądze. Tamte fabryki padną w wyniku mniejszego popytu i w ten sposób jest nowy monopolista. Podobnie temat rozegrał Danone z mleczarniami na dolnym śląsku lata temu. Oferowali większe pieniądze w skupach mleka, więc rolnicy szli z towarem do nich. Wykończyli konkurencje i następnie dali bardzo niskie ceny w skupach, a rolnicy sprzedawali, bo nie mieli wyjścia.
Skoro biznes nie lubi próżni to gdzie jest gaz oraz węgiel z innych źródeł niż Rosja? Jest towaru za mało, ewentualnie ceny są tak wysokie, że inwestycja staje się nieopłacalna.


Cytuj
Za to w takim artykule jeśli ma być poważny, to wtręty o gwałcących pedofilach plasują dla mnie poziom od razu w okolicy Janusza Piramidke... ;)

Książę Andrzej stracił wszystkie tytuły wojskowe i książęce. Udowodniono mu bardzo wiele, a suma odszkodowań, o które toczą się teraz procesy może przekroczyć 20 mln funtów, a w kontekście artykułu ważne było z jakiego powodu Królowa znalazła się na liście związaną z Panama Papers oraz profil działalności jaki był do niej przypisany.

Cytuj
Na Islandii jest zintegrowany system, gdzie ten sam numer otwiera info u lekarza, jakie części są potrzebne do posiadanego auta, do urzędu skarbowego, itd. itd. i wszystko elegancko działa. I wiem, że w Polsce by od razu była gadka o zabieraniu wolności i inne kwakanie.

Wszystko działa, bo musi obsłużyć cały kraj liczący w sumie mniej mieszkańców niż taki Poznań bez dostawek ;D
« Ostatnia zmiana: 30 Sie, 2022, 21:27:11 wysłana przez niedziak »
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 771
Dalej się nie zgodzę, bo myślę spokojnie. I przeżyłem już co najmniej 3 zapowiadane końce świata 😉 Rok 2050 jest za 28 lat, a wiele rzeczy zapowiadano 28 lat temu i mało co się ziściło. Bycie wizjonerem jest dość proste, wystarczy mieć wizję. I liczyć na sklerozę czytelników. A rzeczywistość zweryfikuje. Dlatego nie histeryzuję i nie będę żył w strachu, że za 28 lat coś jebnie ;). Jebło wiele za mojego życia i świat się dalej kręci. Komuna, PGR-y, zimna wojna, kartki, dzikie prywatyzacje (też w stylu Danone), pirackie kasety po 2 zeta, Irak, WTC, 200+ afer PiS - i dalej mi się nie chce wymieniać.
Przede wszystkim zapalniczki by nie były z Danii. Chyba, że ekskluzywne ;). Chiny to jeden z krajów 195 krajów, są tańsze od Danii, nawet Polska. Afryka? Inne kraje Azji, najbiedniejsza w Europie Mołdawia? Wybierzmy sobie. Przestawią się. Może zamiast zapalniczek jednorazówek by każdy pilnował swojej i nabijał gazem przez rok, na przykład. Na pewno byłyby zmiany, ale i dostosowanie się. I zmiany delikatne w skali globu. Bo mówimy o skali globalnej, czy Ameryki? Bo w skali globu 3 miliardy to jest po prostu nic. Niczego to nie zmieni. Będzie chwilowy wybryk i rynek to ładnie wyrówna, jak zawsze.
A co z węglem? Właśnie czytałem, że jest, tylko kompanie sprzedają z zyskiem online indywidualsom z pominięciem składów i te zaczynają protestować.

Gdyby Polska miała nawet 50 tysięcy mieszkańców, to by i tak taki system, gdzie ujawnia się do tego stopnia dane nie przeszedł. Nie ta mentalność...
« Ostatnia zmiana: 30 Sie, 2022, 22:32:39 wysłana przez wuj Bat »
Paczki z głów!

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 768
Zapalniczka która kosztuje 2 złote wyprodukowana w Europie będzie kosztowała 20 złotych
No i elegancko, w końcu ludzie przypomną sobie, że można je napełniać.
bateria paluszek pewnie ze 30
Baterie i akumulatory akurat produkujemy sobie w europie.
Całe wyposażenie i infrastruktura zostały zezłomowane.
Bo koszty remontu były wyższe niż budowy nowej infrastruktury.
Embargo nałożone na Chińskie towary.
Raczej Chiny nie będa fikać, żeby do tego nie doprowadzić.
Ale jeśli... to jest to poświęcenie na które jestem gotów.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 771
Gdyby Polska miała nawet 50 tysięcy mieszkańców, to i tak by tego typu system, gdzie podaje się tyle danych, nie przeszedł :D. Bo przecież przeciętny Polak ma takie tajemnice i takie rzeczy porobione w (sprawdziłem dane) 14-letnim Passacie, że ukląkajcie narody.
Żeby mniej więcej wyrównać skale i uzasadnić kwestie mentalności: znajoma wyprowadziła się z Włoch do Niemiec (z Włoszech do Niemczech ;D ;D), bo miała dość wszechogarniającego burdelu, też w urzędach. I do teraz nie pozbierała się, że tam wszystko działa. Inna znajoma z Polski do Szwecji. Też wszystko działa. Online!
Może to żaden wyczyn, tylko stan normalny - gdy kraj jest normalny.

Ale!
Zobaczcie - dyskutujemy, co ciekawe. Wiemy, że poza sexem i skandalami w necie "sprzedają się" najlepiej treści wywołujące oburzenie i/lub strach. I dlatego taki pan autor może tak pisać, bo mu potem szefu sprawdza kliknięcia i szery.

Ergo: nic mnie tu nie zszokowało. N-ta wizja, którą przeczytałem w życiu, fajnie, fajnie, ale im dłużej myśleć, liczyć, tym mniej to się klei. Zresztą czego oczekuje autor? Że w końcu wszyscy łaskawie naciśniemy ten magiczny klawisz co go każdy ma "napraw świat", a z lenistwa nam się do tej pory nie chciało? ;)
Paczki z głów!

Offline Algiz

  • Gaduła
  • Wiadomości: 463
Zapalniczka która kosztuje 2 złote wyprodukowana w Europie będzie kosztowała 20 złotych
No i elegancko, w końcu ludzie przypomną sobie, że można je napełniać.
bateria paluszek pewnie ze 30
Baterie i akumulatory akurat produkujemy sobie w europie.
Całe wyposażenie i infrastruktura zostały zezłomowane.
Bo koszty remontu były wyższe niż budowy nowej infrastruktury.
Embargo nałożone na Chińskie towary.
Raczej Chiny nie będa fikać, żeby do tego nie doprowadzić.
Ale jeśli... to jest to poświęcenie na które jestem gotów.
Ja kupuje tylko zapalniczki które można napełnić, a z tymi bateriami to nie przesadzaj bo największe złoża litu są akurat w Afganistanie i zostały sprzedane Chinom przez amerykanów zanim się wycofali. Widziałem na YT reportaż o chińskich produktach i nikt ich nie przebije, są okręgi które specjalizują się w produkcji np zamków błyskawicznych, inne robią tylko skarpety, to są produkcje rzędu setek milionów miesięcznie. Zobacz jak wygląda Nowy York, niemal stuletnie drapacze chmur głównie z lat trzydziestych ubiegłego wieku i spójrz jak wygląda Szanghaj, drapacze chmur ze szkła i aluminium, 22 wiek. Do tego obywatele bardzo karni, bo trzymani krótka za mordę
Jest takie miasto które nazywa się Shenzhen które z wioski rybackiej w latach 80 tych zamieniło się w 11 milionową aglomerację, to tzw Chińska dolina krzemowa, słyszałeś o takim szybkim rozwoju w innej części świata ? Obawiam się, że cały współczesny świat coś przeoczył i przespał moment w którym wyrósł im pod nosem nowy hegemon, który jest już nie do pokonania nie tylko militarnie, ale przede wszystkim gospodarczo.
« Ostatnia zmiana: 31 Sie, 2022, 00:15:32 wysłana przez Algiz »

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
Nie trzeba podawać Shenzen jako przykładu. Jak jeździłem co roku na targi do Guangzhou to były takie akcje że tam gdzie rok temu była promenada nad morze nagle wyrosła po roku estakada a tam gdzie stały bloki 4 piętrowe nagle stanęły wieżowce. Tylko że tam praca na budowie dosłowne trwa 24 h łącznie z pracującymi koparkami o 3 w nocy.
« Ostatnia zmiana: 31 Sie, 2022, 11:53:54 wysłana przez Chomick »

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 034
Ale to nie jest temat dotyczący końca świata czy inne loty na księżyc, ale najprawdziwsza próba narzucenia nowego ustroju politycznego. Ponad 100 lat temu bolszewicy wprowadzili komunizm, blisko 100 lat temu wprowadzili faszyzm i nazizm. Wszystko miało miejsce podczas wielkich kryzysów ekonomicznych... ;)
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573

Mało tego ! zapomnij, że wypijesz piwo albo cole bo system zdrowotny będzie sprzężony z e-płatnościami i wyskoczy Ci komunikat, że Twój stan zdrowia i np cukrzyca nie pozwala ci na spożywanie cukru i alkoholu, system odmówi zapłaty.

Tu się rodzi pomysł na biznes. Grubas chce colę ? Dogaduje się z kimś kto ma stan zdrowia 100 % FIT i ten mu ją kupuje. Płatność nie zostanie zablokowana, bo sczyta dane FIT Mana a nie Grubasa. Oczywiście nic za darmo. Grubas przelewem oddaje FIT Manowi za zakupy + prowizję FIT Mana za usługę. Trzeba by tylko pozostać w progach wolnych od podatku.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 771
Mnie za to faktycznie zszokowała koncepcja, że już teraz, w tej chwili moglibyśmy wszyscy żyć bez pracy. Jest wystarczająco zasobów, wszystko było dobrze i szczegółowo policzone, z zapasem. Problem jest taki, że jesteśmy nadal tylko nagimi małpami na bardzo niskim poziomie rozwoju społecznego, a szczególnie średnio jako glob. Np. nie dałoby się przesunąć gigantycznych pieniędzy m.in. ze zbrojeń, bo jak widzimy zawsze znajdzie się jakiś putin czy inny zjeb. A mogłoby być tak miło... ;)
Paczki z głów!

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 034

Mało tego ! zapomnij, że wypijesz piwo albo cole bo system zdrowotny będzie sprzężony z e-płatnościami i wyskoczy Ci komunikat, że Twój stan zdrowia i np cukrzyca nie pozwala ci na spożywanie cukru i alkoholu, system odmówi zapłaty.

Tu się rodzi pomysł na biznes. Grubas chce colę ? Dogaduje się z kimś kto ma stan zdrowia 100 % FIT i ten mu ją kupuje. Płatność nie zostanie zablokowana, bo sczyta dane FIT Mana a nie Grubasa. Oczywiście nic za darmo. Grubas przelewem oddaje FIT Manowi za zakupy + prowizję FIT Mana za usługę. Trzeba by tylko pozostać w progach wolnych od podatku.

Błąd logiczny. Jakie byłoby uzasadnienie takiego przelewu? Darowizna? Podatek. Usługa? Podatek. Pożyczka? Umowa zawarcia pożyczki i zwrot kosztów.
Druga sprawa, FIT gość psuje sobie w ten sposób swoją 'historię kredytową'. Zaraz będzie dostawał wezwania na badania kontrolne, bo źle się odżywia.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 203
Mnie za to faktycznie zszokowała koncepcja, że już teraz, w tej chwili moglibyśmy wszyscy żyć bez pracy. Jest wystarczająco zasobów, wszystko było dobrze i szczegółowo policzone, z zapasem. Problem jest taki, że jesteśmy nadal tylko nagimi małpami na bardzo niskim poziomie rozwoju społecznego, a szczególnie średnio jako glob. Np. nie dałoby się przesunąć gigantycznych pieniędzy m.in. ze zbrojeń, bo jak widzimy zawsze znajdzie się jakiś putin czy inny zjeb. A mogłoby być tak miło... ;)

Programowanie zakończone sukcesem w 100%.
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 768
Podobno jak w Norwegii za często kupujesz alkohol* to zaczynają Cię zapraszać na terapię leczenia uzależnień ;D

*potrzebne źródło

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573

Mało tego ! zapomnij, że wypijesz piwo albo cole bo system zdrowotny będzie sprzężony z e-płatnościami i wyskoczy Ci komunikat, że Twój stan zdrowia i np cukrzyca nie pozwala ci na spożywanie cukru i alkoholu, system odmówi zapłaty.

Tu się rodzi pomysł na biznes. Grubas chce colę ? Dogaduje się z kimś kto ma stan zdrowia 100 % FIT i ten mu ją kupuje. Płatność nie zostanie zablokowana, bo sczyta dane FIT Mana a nie Grubasa. Oczywiście nic za darmo. Grubas przelewem oddaje FIT Manowi za zakupy + prowizję FIT Mana za usługę. Trzeba by tylko pozostać w progach wolnych od podatku.

Błąd logiczny. Jakie byłoby uzasadnienie takiego przelewu? Darowizna? Podatek. Usługa? Podatek. Pożyczka? Umowa zawarcia pożyczki i zwrot kosztów.
Druga sprawa, FIT gość psuje sobie w ten sposób swoją 'historię kredytową'. Zaraz będzie dostawał wezwania na badania kontrolne, bo źle się odżywia.

W cale nie:

https://www.infor.pl/prawo/darowizny/podatek-od-darowizn/5437706,Darowizna-bez-podatku-2022.html

"Podatkowi od darowizny nie podlega nabycie majątku o wartości nieprzekraczającej: 9637 zł - dla osób należących do I grupy podatkowej, 7276 zł - dla osób należących do II grupy podatkowej, 4902 zł - dla osób należących do III grupy podatkowej."

Co do negatywnego scoringu zdrowotnego po prostu musiałbyś robić sobie przerwy raz na jakiś czas.

Posty połączone: 02 Wrz, 2022, 12:11:10
Podobno jak w Norwegii za często kupujesz alkohol* to zaczynają Cię zapraszać na terapię leczenia uzależnień ;D

*potrzebne źródło

Dlatego się nie płaci kartą ;)

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 034
Wierzysz, że będzie obowiązywać obecny system skarbowo- podatkowy? xD Po to urzędnicy chcą mieć wgląd w takie rzeczy by jak najwięcej na tym ugrać.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 771
Dobrze, chłopaki. Bójcie się, stresujcie :D lol xd
Paczki z głów!

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 034
Dobrze, chłopaki. Bójcie się, stresujcie :D lol xd

Dlatego historia kołem się toczy...
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Online Filun

  • Gaduła
  • Wiadomości: 360
  • gwiazda mangozjebów
Kołem się toczy, a i tak jakoś ludzie dalej żyją w społeczeństwie (lol). Nie wiem pany, ja uważam siebie za zbyt małą mrówę żeby jeszcze sobie stresy tego typu nakładać. Korporacje i tak zrobią co chcą + wszyscy umrzemy.
gitaro-modyfikator-amator

Post Scriptum: specjalne życzenia dla ✨fOrUm sEveNsTriNg✨ kocham was 🤘😤

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 034
Dlatego miejmy wyjebane xD
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Online Filun

  • Gaduła
  • Wiadomości: 360
  • gwiazda mangozjebów
Nie no, teraz narzucasz w drugą skrajność. Jakbym miał wyjebane to bym nie oddawał lat życia dla korpów i kredytów tylko siedział na zasiłku i państwowym garnuszku.
gitaro-modyfikator-amator

Post Scriptum: specjalne życzenia dla ✨fOrUm sEveNsTriNg✨ kocham was 🤘😤

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 034
Nie narzucam drugiej skrajności, ale przypomina to dokładnie to co zostało pokazane w "Don't look up"- nie ma żadnego problemu, a każdy kto mówi inaczej jest szurem, ruskim trolem i histeryzuje.

To jest również to co pisałem jakiś czas temu w innym temacie dlaczego jesteśmy narodem kopanym w dupę- jak chcą dowalić jakiś podatek gigantom medialnym to zryw narodowy i wyjście na ulice, ale jak nam zaraz podniosą znowu podatki oraz prąd po raz siódmy w tym roku to potulnie bierzemy ten spust na ryj.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Online Filun

  • Gaduła
  • Wiadomości: 360
  • gwiazda mangozjebów
To jest również to co pisałem jakiś czas temu w innym temacie dlaczego jesteśmy narodem kopanym w dupę- jak chcą dowalić jakiś podatek gigantom medialnym to zryw narodowy i wyjście na ulice, ale jak nam zaraz podniosą znowu podatki oraz prąd po raz siódmy w tym roku to potulnie bierzemy ten spust na ryj.

Gigant medialny - korporacja, Orlen - nawet nie trzeba przedstawiać, giganci energetyczni - wiadomix. Jak nie spojrzeć to zawsze będziesz w dupę kopany przez gromadę kolesi udających że się nie lubią. Do tego trochę zmierzałem z pierwszą wypowiedzią - szary człowiek i tak się jakimś cudem podnosi, ale gigant niestety też.
gitaro-modyfikator-amator

Post Scriptum: specjalne życzenia dla ✨fOrUm sEveNsTriNg✨ kocham was 🤘😤

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 034
Najgorsza jest bierność.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Online Filun

  • Gaduła
  • Wiadomości: 360
  • gwiazda mangozjebów
Zapytam tylko z autentycznej ciekawości - jeśli już miałby nawet być zryw w wyniku tzw. przegięcia pały goryczy - jak się w takim razie przebić przez klasyczne 'My vs Oni', które za każdym razem jest odpalane jak tylko pojawia się cień niezadowolenia w narodzie? Nawet jest to w temacie, bo skuteczność 'dziel i rządź' zawsze mnie szokuje.

edit: pytam w polskim kontekście, bo ogólne 'buduj i jednocz' to może być za mało w starciu choćby z drukarką pieniędzy
« Ostatnia zmiana: 04 Wrz, 2022, 23:29:15 wysłana przez Filun »
gitaro-modyfikator-amator

Post Scriptum: specjalne życzenia dla ✨fOrUm sEveNsTriNg✨ kocham was 🤘😤