Autor Wątek: Co was ostatnio zszokowało?  (Przeczytany 1414011 razy)

Offline october

  • Pr0
  • Wiadomości: 557
  • Oct.

W Niemczech też inflacja kilka procent a takiego idiotycznego zawyżania cen póki co nie zauważyłem. A obserwuje rynek sumiennie (żebym tyle czasu na graniu spędzał).

Póki co złotówka w stosunku do euro jest 4,5 do 1.


Mhmmmm.... a powiedz mi jak tam WIBOR w Niemczech ? Pozdro dla kredytobiorców w Polsce.

A nie wiem. Nie mam kredytu to się nie interesuję. Wpisz w google.
A dużo wzrosło w PL?
Wpisz w google?
A co do Orville zgadzam się z kolegą wyżej.
Polecam filmik:


To fajne gitary, ale tworzenie mitu, że lepsze od oryginału jest hmm nieprawdziwe.
007

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573
W związku z powyższym tematem, szokuje mnie jak ludzie mają krótką pamięć i próbują sprzedać paździerze warte 700-1000 zł za 2000-3000 zł. (vide Flame'y wszelakie). A jaka piękna sraka się z tego robi ;D

Albo dokładnie te same LTD które były rok temu za 3150 teraz za 4100...

Posty połączone: 11 Lut, 2022, 11:05:06
@october to nie jest tylko Twój szok. To co się z rynkiem przez ostatni rok-dwa zadziało przechodzi wszelkie poziomy zdrowego rozsądku. Nie wiem czy to w ogóle można powiązać z kursem. Przecież dwa lata temu dolar nie był jakoś w chuj tańszy. A nawet jeśli - to jakie to ma powiązanie z rynkiem gitar UŻYWANYCH? Tak samo pierdolenie o inflacji - nagle Deany z 1000 zeta za V79 podskoczyły do 2-2,5 czy wisi Ztka za 2800. A przecież każdy pamięta, że kupienie Deana = kupienie spoko koreańskiej gitary w relatywnie dobrej cenie. One poza MiK i kluczami grovera to nie wyróżniały się specjalnie hardware'em. Pipaki do zmiany, mosty takie se, elektronika azjatycka. Co się wydarzyło, że nagle zamiast 1k muszę wyjebać na stocka 2k? Jaka inflacja, którą się ludzie chętnie tłumaczą? Przecież nikt nie ponosi kosztów trzymania gitary w futerale. @Dale Cooper przykład Flame to kolejna sprawa. To nie chodzi tylko o utratę wartości pieniądza - ale ludzie zaczynają podnosić ceny na rzeczy, które te pare lat temu wątpliwym było kupować po te 1000 zł przez bycie paździerzem samym w sobie. Nie wiem czy uzasadnionym jest wypierdalanie niektórych cen gitar do góry bo TYLKO inflacja i to jest adekwatne uzasadnienie wtedy. Instrument dobrze byłoby, żeby coś sobą jeszcze reprezentował. A instrument może być nadal paździerzowy, tylko teraz wołamy za to 2x więcej. ,,Bo inflacja" :D

2. "Orville" i "Orville by Gibson" to nie to samo. Te drugie potrafią być dużo droższe i dobrze to widać po kursach np na Reverbie. Arcy ciekawym zjawiskiem jest sraka jaką mają interparanauci, w kwiecie wieku sredniego, jak widzą ogłoszenie z Orville by Gibson za 7k ;D

Przykład Orville jest w ogóle ciekawy i sam jedno zdanie do tamtej dyskusji wtrąciłem (nie kłóciłem się o cenę, nie widziałem sensu). Wszystkie te marki typu Orville, Burny, Greco - przecież to są japońskie KOPIE LP Standardów czy Customów. I tak były one traktowane, jako japońskie KOPIE ,,PRAWDZIWEGO" LP Customa czy Standarda. Orville miał niby wypełnić lukę między MiK Epi a USA Gibsonem. Wtedy Epi były traktowane bardziej jako ,,entry level" a między Epi a Gibsonami była spora dziura, zwłaszcza cenowa. No to zaczęli robić te bardziej oficjalne i zatwierdzone, NADAL KOPIE. Ludzie się zesrywają, bo nie mają aż tak krótkiej pamięci. Ja sam pamiętam, że nie było wielkim problemem kupienie Orville za dużo mniej niż te 7k. DUŻO mniej. Ludzie się zesrali, bo niby ObG jest lepsze niż Orville. No właśnie. NIBY. Fakt, pchali tam niby lepszą elektronikę Gibsona, ale nie miałeś gwarantu nitro (long tenon chyba był w każdym ObG, ale nie zdziwiłoby mnie, jakby nie), większość miała palisander, który niszczy całą estetykę LPC.

Ludzie NAGLE się zaczęli nad tym spuszczać i twierdzić niekiedy, ŻE ŁOPANIE TO PRZECA JAK GIBSON LPC A TAŃSZE. Chuja nie tańsze, jak trafisz na jakąś spoko zadbaną sztukę, to może to jeszcze można tyle wydać, o ile ma nitro i heban (podobno się zdarzały). Ale w większości te ceny są serio z pizdy a ludzie dorobili do tego voodoo. A przekładanie warunków reverbowych na rynek PL to już serio lepiej przemilczeć.

Wiele osób po prostu zarabia na sprzedaży używanych instrumentów. Są normalnie ludzie np. na OLX co Ci mogą wystawić normalnie fakturę. Traktują to jak pracę, a używane gitary jako swoje produkty. Cena produktu ma zarabiać na jego wypłatę. Koszty życia rosną więc potrzebna wyższa wypłata więc cena produktu idzie w górę. Druga sprawa że cena używki zawsze w jakimś stopniu jest uzależniona od nówki, więc skoro nówki idą do góry to....

Co do Japońców nie bronie ich, ale mi się udało wyrwać Orvilla by Gibsona Customa z hebanem na podstrunnicy i nawet bindingiem na progach. Jedynie co, to testu acetonu nie przeszedł choć w dotyku ten lakier przypomina nitro (tyle ze te nowsze które ma więcej plastifikatorów). U innych marek też raz na jakiś czas można znaleźć LPC z hebanem.
« Ostatnia zmiana: 11 Lut, 2022, 11:05:06 wysłana przez Chomick »

Offline Mother Puncher

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 430
  • It is useless, to resist.

Wiele osób po prostu zarabia na sprzedaży używanych instrumentów. Są normalnie ludzie np. na OLX co Ci mogą wystawić normalnie fakturę. Traktują to jak pracę, a używane gitary jako swoje produkty. Cena produktu ma zarabiać na jego wypłatę. Koszty życia rosną więc potrzebna wyższa wypłata więc cena produktu idzie w górę. Druga sprawa że cena używki zawsze w jakimś stopniu jest uzależniona od nówki, więc skoro nówki idą do góry to....


O właśnie, zapomniałem o tym wspomnieć. Wysyp handlarstwa gitarowego tym bardziej psuje cały ten ,,rynek". Zamiast faktyczne odsprzedanie gitary komuś z zajawką, kto będzie przez następne 10 lat ją tyrał, to sprzedajesz typowi, który następnego dnia wystawi za tysiaka więcej. Strach cokolwiek teraz na OLX wrzucać, żeby nie napędzać tego nazwijmy to po imieniu - spierdolenia. Wisiał RG2228 za 4,7k. Trochę wisiał, sam miałem brać. Już wisi u jakiegoś typa co chyba ma magazyn takich gratów, które bierze a potem próbuje pchać za dodatkowy 1000 jak nie więcej. Wiadomo - każdy ma prawo. Ale no, zaczyna to trochę wyglądać jak handel samochodami. PANIE DAJE 3000 I BĘDĘ ZA 30 MINUT a potem dzień następny OLX 5000 IGŁA JAK NÓWKA POLAK MNIE DO GRANICY GMINY GONIŁ BO SIĘ ROZMYŚLIŁ

Z drugiej strony z Elektrycznej Duszy mam dwa Gibsony i trochę elektroniki. I miło wspominam. Ale to chyba taki wyjątek ;)
Ogrywam wiosła na jutubie i się tego nie wstydzę. Mam konta na wszystkich forach.

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 223
Sprawdźcie sobie jak w ostatnich 3 latach rosły cenniki popularnych marek jak LTD, Ibanez, Gibson. Używki po prostu gonią ogólny wzrost cen. Plus dochodzi do tego czynnik niedoboru gitar w sklepach przez koronę.
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline Zomballo

  • Gaduła
  • Wiadomości: 326
Atam. Nadal jestem w stanie znajść fajne wiosełka do tych 3k nówki sztuki w polskich sklepach. I to nie leżaki magazynowe. Ja znów pamiętam jak to właśnie masowe podróbki najpierw powstawały w Japonii. Korea czy tam Chiny były daleko w tyle z jakąkolwiek produkcją instrumentów. Ibanez przecież wybił się na masowej produkcji podróbek.

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 044
I ESP.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 402
    • CTG TV
Atam. Nadal jestem w stanie znajść fajne wiosełka do tych 3k nówki sztuki w polskich sklepach.

No znajdziesz. 1 na 100 :D
mniut i piah

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 044
Atam. Nadal jestem w stanie znajść fajne wiosełka do tych 3k nówki sztuki w polskich sklepach.

No znajdziesz. 1 na 100 :D

To wybrane spośród wielu egzemplarzy.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 402
    • CTG TV
Atam. Nadal jestem w stanie znajść fajne wiosełka do tych 3k nówki sztuki w polskich sklepach.

No znajdziesz. 1 na 100 :D

To wybrane spośród wielu egzemplarzy.

Raczej z maksymalnie dwóch i to rzadko xD

Nie bywacie w sklepach muzycznych za często xD
mniut i piah

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 044
Nie bywam w ogóle. Nawiązywałem do treści ogłoszeń, gdzie gitara została wybrana spośród miliona innych.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 402
    • CTG TV
Nie bywam w ogóle. Nawiązywałem do treści ogłoszeń, gdzie gitara została wybrana spośród miliona innych.

Sorry, nie zajarzyłem. Mgła kowidowa ;)
mniut i piah


Offline Dale Cooper

  • American Pro Hater
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 402
    • CTG TV
To są dostępne wiosła do 3k w sklepie. To niekoniecznie są fajne wiosła :P
mniut i piah

Offline Zomballo

  • Gaduła
  • Wiadomości: 326
FGNy w 99,9% Będą fajne. Fenderki i Szecterki też. Te Ibanezy i Solary to trochę egzotyka ale wg. specki do omłotu czad.

Offline Chomick

  • Pr0
  • Wiadomości: 573



Mhmmmm.... a powiedz mi jak tam WIBOR w Niemczech ? Pozdro dla kredytobiorców w Polsce.

A nie wiem. Nie mam kredytu to się nie interesuję. Wpisz w google.
A dużo wzrosło w PL?


Tego pytania w Polsce się teraz nie zadaje, żeby w ryja nie dostać :D
Zależy jak duży masz kredyt w jakim banku i co dla Ciebie to dużo. Ja dostałem bonusa 230 zł więcej miesięcznie. Przeżyje ale mieszkanie kupowałem dawno temu więc kredy nie wysoki. "Fajnie" mają Ci którzy kupowali później po cenach  50 % wyższych albo wzięli się np. kredyt na budowę domu. Najgorsze jest to, że to nie koniec podwyżek - dopiero połowa. Pamiętaj, że przedsiębiorcy (czytaj nawet zwykle sklepy) też mają zaciągnięte kredyty na cele firmowe  i to znacznie wyższe więc i wzrost rat wyższy (w wielkim uproszczeniu można powiedzieć że jest to liczone % od wielkości kredytu). Także miej to na uwagę dziwiąc się czemu w Hilterlandzie nie obserwujesz tak dużych wzrostów cen - u nas większość ma kredyty wielu z nich  musi szukać dodatkowej kasy.

Offline Orange

  • Moderator Giełdy
  • Wiadomości: 1 023
  • Loża Szyderców
Ja chciałem kredyt, nie dostałem (nie zarabiam w pln). Żałuje ze nie wziąłem maximum ile mi dawali te 5 lat temu. Po spierdolinie z Frankiem banki udzielają pożyczek tylko w walucie w której zarabiasz, po brexicie jeszcze bardziej zmienili zasady- nie tylko sprawdzanie historii kredytowej i creditscore, 16 miesięcy wypłat ale jeszcze życzenie ze wypłata musi na polskie konto wpływać. Czyli konto w pl w zagranicznej walucie musi pracodawcę wpłacać. Wszystko pieknie ładnie, tylko ze bank angielski sobie prowizje weźmie a potem polski z przelewu zagranicznego tez sobie weźmie…

Ja już od lat widzę ze w pl ciężko kupić coś w dobrej cenie. Nawet porównując dobrego co było końcówka 2020, początek 2021- na zachodzie ceny poszły w dół. Nawet nie krążąc wokół okazji jak mim traditional za 200 funtów czy prs standard 20th anniversary za 1k gbp (taki sam co na olx wisi za 11k) - to ja naprawdę nie wiem czym są podyktowane ceny w Polsce.

Offline nikt

  • Jeń Lebany
  • Administrator
  • Wiadomości: 4 223
:D

Zwarcie trakcji tramwajowej (660V DC) do instalacji sygnalizacji świetlnej (400V AC).
Przepięknie spaliła/stopiła się szafa sterownika za 0,5 mln :D
"Government is not the solution to our problem; government IS the problem." Ronald Reagan

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 044
AC/DC 1060V.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline theremin

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 875
  • wyindywidualizowany z rozentuzjazmowanego tłumu
AC/DC 1060V.

To coś jak dodanie siedmiu krasnoludków do 20000 mil podmorskiej żeglugi
BRRR BRRR DENG BRRR BRRR DENG!!!

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 044
AC/DC 1060V.

To coś jak dodanie siedmiu krasnoludków do 20000 mil podmorskiej żeglugi

Byłby to epicki crossover.
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 828
Wojna oglądana na TikToku...
Paczki z głów!

Offline niedziak

  • The Dark Lord
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 044
Wczoraj się dowiedziałem, że trawkę można legalnie kupić w aptece na receptę :O
Jeżeli jesteś w czymś dobry to nie rób tego za darmo.

Offline spacelord7

  • Pr0
  • Wiadomości: 781
https://batyushka.bandcamp.com/album/-
Cytuj
This is the page of a true Orthodox Russian metal band Batyushka. We are not related to satanic Polish posers with a similar name "Batushka" who are engaged in blasphemy. In contrast, our name БАТЮШКА is correctly translated into the Latin alphabet (Batyushka). This name has existed since 2005 when the first demos of our music were recorded. We are a group of Orthodox Christians priests who create music in their free time and carry the word of God in metal / rock music communities. We vehemently position ourselves against Satanism and mockery of our Orthodox religion in any form!

Offline Pronounce

  • Pr0
  • Wiadomości: 672
https://batyushka.bandcamp.com/album/-
Cytuj
This is the page of a true Orthodox Russian metal band Batyushka. We are not related to satanic Polish posers with a similar name "Batushka" who are engaged in blasphemy. In contrast, our name БАТЮШКА is correctly translated into the Latin alphabet (Batyushka). This name has existed since 2005 when the first demos of our music were recorded. We are a group of Orthodox Christians priests who create music in their free time and carry the word of God in metal / rock music communities. We vehemently position ourselves against Satanism and mockery of our Orthodox religion in any form!

Było, sam wrzucałem ;)

Bardziej mnie szokuje ten album ich autorstwa:
https://batyushka.bandcamp.com/album/z

Offline Rot

  • Gaduła
  • Wiadomości: 371
https://batyushka.bandcamp.com/album/-
Cytuj
This is the page of a true Orthodox Russian metal band Batyushka. We are not related to satanic Polish posers with a similar name "Batushka" who are engaged in blasphemy. In contrast, our name БАТЮШКА is correctly translated into the Latin alphabet (Batyushka). This name has existed since 2005 when the first demos of our music were recorded. We are a group of Orthodox Christians priests who create music in their free time and carry the word of God in metal / rock music communities. We vehemently position ourselves against Satanism and mockery of our Orthodox religion in any form!

Było, sam wrzucałem ;)

Bardziej mnie szokuje ten album ich autorstwa:
https://batyushka.bandcamp.com/album/z

Ogółem stare.
Co w tym albumie szokuje? Nie bardzo mam jak posłuchać teraz.