Autor Wątek: FM Strings  (Przeczytany 94509 razy)

Offline Jesus

  • Gaduła
  • Wiadomości: 353
  • Djesus Chytrus
Odp: FM Strings
« Odpowiedź #75 02 Wrz, 2012, 20:12:30 »
Jaką koszulkę? :D

Posty połączone: 02 Wrz, 2012, 20:14:56
Jaką koszulkę? :D
« Ostatnia zmiana: 02 Wrz, 2012, 20:14:57 wysłana przez Jesus »
return to monke

bandit112

  • Gość
Odp: FM Strings
« Odpowiedź #76 03 Wrz, 2012, 13:38:23 »
Trwało to kurewsko długo ale są.

Nowa strona tam gdzie stara: fmstrings.pl

A struny do kupienia w Składzie Muzycznym (na razie tylko i wyłącznie, bo czemu nie): http://skladmuzyczny.pl/manufacturer/fmstrings

Tylko czy ktoś jeszcze o FMach pamięta? Ech...

Ja cały czas od chyba prawie roku kupuje w składzie FMy na sztuki. :tak:

Offline Art

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 88
Odp: FM Strings
« Odpowiedź #77 03 Wrz, 2012, 20:37:32 »
KOOOOOOOOOOOOOOOOSZ UUUULKI!!!

A tak już mniej istotne: czy może poszerzy się oferta kiedyśtam o jakieś "grubsze" sety do 6? Lub też ew. da się jakoś zamówić online customowy set z 65 na końcu? (do siódemek widzę że w lotune jest taka struna)

Offline sify11

  • Pr0
  • Wiadomości: 2 612
  • Rap Metal Katowice
    • FejsBukowa Strona Kapeli
Odp: FM Strings
« Odpowiedź #78 03 Wrz, 2012, 20:49:01 »
dude kup set do 7, kosztuje tyle co do 6 :D
*przynajmniej kiedyś tak było
i always go full retard

Offline Art

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 88
Odp: FM Strings
« Odpowiedź #79 03 Wrz, 2012, 21:06:59 »
Teraz kosztuje 3 zł więcej. To 2 piwa z biedronki.

Spoiler

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Odp: FM Strings
« Odpowiedź #80 03 Wrz, 2012, 21:23:04 »
Nie rozumiem dlaczego na najgrubszej strunie zawsze się robi spadek naprężenia? Ma to jakieś lutnicze uzasadnienie (odpowiednie proporcje naprężeń gryfu), czy o co chodzi? Czy przez jakąś tradycję robi się ją bardziej miękką do jakiś bluesowych zagrywek?

Nie rozumiem tego, bo przy wszelkich gotowych setach najgrubsza struna zawsze jest tą, którą jak się za mocno pociągnie to przez chwilę gra wyższy ton, niż powinna :/ więc wydawałoby się, że powinna być najsztywniejszą ze wszystkich strun (a ogólnie owa sztywność powinna równomiernie pod palcem lekko maleć ze struny na strunę - wtedy byłoby najwygodniej IMO, niskie struny do riffów twarde, a wysokie do solówek itp. miękkie). Wiem, że naciąg w kilogramach nie do końca pokrywa się ze sztywnością (np. struny owijkowe są bardziej miękkie od gołych, ale to tym bardziej nie rozumiem np. idei tych setów RR - czy 3 struna nie będzie sztywniejsza od 4? A jeśli tak, to dlaczego tak to jest ułożone?)... niech mi to ktoś wytłumaczy.

Albo inaczej: jeśli jebie mnie to, jak się te ciężary na gryfie rozkładają, a chcę po prostu pod palcem mieć odczuwalne równomiernie progresywne sztywności strun, to który set jest dla mnie? ;)
Im grubiej, tym lepiej rzecz jasna.
« Ostatnia zmiana: 03 Wrz, 2012, 21:25:08 wysłana przez sylkis »
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline zerodead

  • Gaduła
  • Wiadomości: 241
  • It's hard to calm the beatle inside of me
    • cinemon band madafakaz!
Odp: FM Strings
« Odpowiedź #81 04 Wrz, 2012, 00:37:53 »
Problem polega na tym, że jakby chcieć zachować naprężenie progresywnie wzrastające, tak by na najgrubszej strunie było najtwardziej i najprężniej (;-)) to musiało by to iść coś w stylu 10 13 17 26 36 52, co daje zajebistą różnicę GRUBOŚCI (nie naprężenia) na ostatniej strunie i jest, mimo sensownych naprężeń, po prostu niewygodne.

takie były przynajmniej odczucia "grupy testowej" ;-) (tj. pomysłodawcy) wyniki doświadczeń  były takie, że uczucie twardności pod palcami to nie tylko naprężenie, ani nie tylko grubość, ale pewna ich wypadkowa (nie pytajcie jaka).

dlatego nie jest to żadne "równomierne" ani "progresywne" naprężenie. ot, jest to subiektywnie dobrane wg klucza "najpierw naprężenie, potem grubość, ale przede wszystkim wygoda".

nie ma (oprócz niezbyt udanego X hard) setu który ma przypadkowe napręzenia. wspomniany X hard jest wypadkiem przy pracy przypominającym mocno sety innych producentów. da się na tym grać, 3/4 ludzkości nie czuje różnicy. ale nie ma tam za grosz logiki.

reszta setów jest dość sensowna, z pewnymi odchyłami na - i + :-)


Spoiler

ART: a co chcesz do tej 6tki z 65 na końcu?
« Ostatnia zmiana: 04 Wrz, 2012, 00:42:30 wysłana przez zerodead »

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Odp: FM Strings
« Odpowiedź #82 04 Wrz, 2012, 01:45:18 »
To ja chcę taki set, który będzie mieć taki zajebisty skok w grubości na ostatniej strunie, przerabiałem różne cuda i nie przeszkadza mi to.

I niech się kończy na 65 ;) a reszta pod jej dyktando. Tak, aby na górze był miagkij kutas i bez wysiłku mógłbym robić bendy jak pojebany (znaczy no, na ile ta końcowa 65 na to pozwoli, co by naprężenia dla gryfu były "zdrowe"), a na dole twiordyj chuj, gdzie nawet jak mocno pierdolnę sztywną kostką, to i tak się nie "odstroi" dźwięk ;)

Z własnych obserwacji stwierdzam, że na górze o ile w ogóle wybrzmiewa ;) to nie możliwym jest "za miękko" - bo nawet jak na chwilę "odstroi", to trwa to ułamek sekundy i przynajmniej mnie nie przeszkadza, a za to łatwo się robi legato, bendy itp. Na dole zaś aby IMO wiosło dobrze wybrzmiewało (tłuste pierdolnięcie musi być) - im grubiej tym lepiej, poza tym chyba zawsze przy większej masie struny o bardziej miękkiej budowie (bo mam wrażenie, że gołe struny są twardsze z natury od owijkowych) będzie ona się "odstrajała" i trzymała ten efekt nawet kilka sekund i aby to zniwelować w pełni potrzeba by chyba pręta zbrojeniowego.

Robiłem już najróżniejsze eksperymenty z grubościami strun (z kalkulatorami i tabelami naprężeń, ale mimo to wciąż trochę na ślepo) z różnymi kastomowymi setami, aż obecnie zatrzymałem się na Zakk Wylde GHS 11-70, który spośród dotychczas przerobionych prze mnie gotowych setów byłby najbardziej spoko (na FMach jeszcze nigdy nie grałem ;) ), ale cholera no ta nieszczęsna 3 struna bez owijki... no i równomierne to one raczej też nie są.

Generalnie nawet gdy miałem w rękach sety pokroju 16-80 (WSZYSTKO owijkowe, ani jednej gołej struny), to ciągle nie mogłem pozbyć się wrażenia, że wysokie struny są nadal za sztywne, a niskie są za miękkie (miększe od wysokich!), choć według kalkulatorów było ładnych kilka kilogramów różnicy w napięciu pomiędzy skrajnymi strunami, z naciskiem na tą grubą. Zaprzestałem zabawy z kastomowymi setami właśnie dlatego, że się bałem przesadzić z tą różnicą naprężeń, że to będzie działać szkodliwie na gryf. Choć też nie jestem pewien, czy te GHSy są "zdrowe"...

Dlatego byłbym wdzięczny za podpowiedź przy ułożeniu w miarę "bezpiecznego" setu w tym stylu.

Aa, no i 6-stka, rzecz jasna. ;)
« Ostatnia zmiana: 04 Wrz, 2012, 01:51:25 wysłana przez sylkis »
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline zerodead

  • Gaduła
  • Wiadomości: 241
  • It's hard to calm the beatle inside of me
    • cinemon band madafakaz!
Odp: FM Strings
« Odpowiedź #83 04 Wrz, 2012, 11:26:40 »
oh my.

muszę odgrzebać tabelę naprężeń.

http://fmstrings.pl/FM%20Strings%20tension%20chart%204.2011.pdf

zerknij i wyceluj w coś i będziemy walczyć.

dla 65tki nie ma naprężeń bo jak były testy robione, to jeszcze jej nie było w ofercie. zbieram się od dłuższego czasu do ponownych pomiarów, ale...no, jeszcze nie teraz.


Offline Art

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 88
Odp: FM Strings
« Odpowiedź #84 04 Wrz, 2012, 11:30:45 »
ART: a co chcesz do tej 6tki z 65 na końcu?
Coś w stylu 12 - 16 - 20 - 34w - 46w - 65w - dokładniej to zależy od tych strun, wiadomo, że np 65 jednego producenta, to nie to samo co 65 drugiego producenta ;)

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Odp: FM Strings
« Odpowiedź #85 04 Wrz, 2012, 12:02:00 »
oh my.

muszę odgrzebać tabelę naprężeń.

http://fmstrings.pl/FM%20Strings%20tension%20chart%204.2011.pdf

zerknij i wyceluj w coś i będziemy walczyć.

dla 65tki nie ma naprężeń bo jak były testy robione, to jeszcze jej nie było w ofercie. zbieram się od dłuższego czasu do ponownych pomiarów, ale...no, jeszcze nie teraz.
Kilka razy do tego podchodziłem, aby ułożyć set po waszą 60 z w miarę równomiernymi naciągami, ale zawsze gdzieś po drodze mnie wywalało w okolice, które nie są pomierzone :( a widzę, że wg. tabeli te naprężenia potrafią w dość nieprzewidywalny, nierównomierny sposób rosnąć i opadać... :(

ED: kombinowałem tak:
A - 60 - 5,4
D - 44 - 5,2
G - i tutaj wszystko albo za miękkie, albo za twarde :/
C - 20w - 4,8
E - 16 - 4,7
A - 12 - 4,7

Tylko, że to będą dla mnie straszne makarony, dlatego wolałbym się opierać o tą 65...

A - 65 - 6? (strzelam)
D - 46 - 6,1 (choć nie podoba mi się ten wzrost na wypadek, gdybym zrobił okazyjnie dropa...)
G - 32 - 5,9 (jak to jest, że 28 jest twardsza od 30 i 32 jest twardsza od 34? cieńszy rdzeń i podwójna owijka?)
C - 24 - 5,5 (nie ma chyba nic bliżej)
E - znowu nie ma nic, co by do tego 5,5 pasowało :(
A - 13 - 5,5

Szczerze, to ciężko mi sobie wyobrazić na ile i w jaki sposób te różnice naprężeń będą odczuwalne pod palcem, gdy jak sam mówiłeś - nie tylko one mają znaczenie...

BTW, gdybyście robili pomiary raz jeszcze, to na jakich menzurach - 25,5"? Czy na innych też (bo ja np. mam 27")? :P
« Ostatnia zmiana: 04 Wrz, 2012, 13:17:16 wysłana przez sylkis »
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo:

Offline firejump

  • Gaduła
  • Wiadomości: 296
    • Mniejszość
Odp: FM Strings
« Odpowiedź #86 04 Wrz, 2012, 18:00:14 »
BTW, gdybyście robili pomiary raz jeszcze, to na jakich menzurach - 25,5"? Czy na innych też (bo ja np. mam 27")? :P
Jeśli pomiary były robione na 25.5", to obniż wszystkie dźwięki w tabeli o pół tonu i masz tabelę dla 27".

Offline zerodead

  • Gaduła
  • Wiadomości: 241
  • It's hard to calm the beatle inside of me
    • cinemon band madafakaz!
Odp: FM Strings
« Odpowiedź #87 05 Wrz, 2012, 12:26:18 »
testy będą na różnych menzurach. mam projekt takiego urządzenia w głowie i jest ono w zasadzie banalne do zrobienia. powstrzymuje mnie tylko czas i to...że tak naprawdę, jak sami zauważyliście, dostępnych grubości jest stosunkowo mało (zwłaszcza powyżej 56) i zastanawiam się czy jest sens kombinować aż tak, skoro wygoda i tak jest subiektywna i zalezy nie tylko od naprężenia. taniej (na pewno dla mnie;-)) a bardziej wiarygodnie (dla Was), jest po prostu zerknąć na istniejącą tabelę i zaryzykować...potem zrobić dwe, trzy poprawki i bam - jest ten set co trzeba.

jeśli decydowalibyście się na takie eksperymenty to piszcie do Składu (skladmuzyczny.pl@gmail.com) o pojedyncze FMy.

dajcie w temacie "eksperymenty z sevenstring" i zrobimy jakąś dobrą cenę cobyście nie poszli z torbami.

mmm?

Offline Art

  • Użytkownik
  • Wiadomości: 88
Odp: FM Strings
« Odpowiedź #88 05 Wrz, 2012, 14:51:24 »
Wieczorem pewnie napiszę w sprawie dwóch kompletów, bo zastanawiam się tylko nad strunami D i G  :-\ Założę od razu do dwóch wioseł i będę mógł bezpośrednio porównać, wtedy będę pewien na 100% który set jest tym, dla którego oddam swoją duszę.

Offline sylkis

  • Pr0
  • Wiadomości: 1 475
Odp: FM Strings
« Odpowiedź #89 05 Wrz, 2012, 18:27:02 »
Zróbcie chociaż pomiar tej 65, jeśli macie możliwość :* (jak nie to trudno...)
A dalej mogę kombinować :) Jednak podpowiedzi wciąż byłyby mile widziane. ;)

BTW, gdybyście robili pomiary raz jeszcze, to na jakich menzurach - 25,5"? Czy na innych też (bo ja np. mam 27")? :P
Jeśli pomiary były robione na 25.5", to obniż wszystkie dźwięki w tabeli o pół tonu i masz tabelę dla 27".
To na pewno tak "arytmetycznie" działa, nie ma jakiś "geometrycznych" komplikacji? ;)
« Ostatnia zmiana: 05 Wrz, 2012, 18:28:50 wysłana przez sylkis »
(\__/)    This is Bunny.
(='.'=)   Copy and paste bunny to help
(")_(")   him gain world domination.
:zuo: "Jesteś nadęty. Jak cholera." :zuo: