Autor Wątek: Cwiczenia ogolnorozwojowe  (Przeczytany 20229 razy)

Offline zuosiej

  • Gaduła
  • Wiadomości: 196
  • Fuck yeah!
Cwiczenia ogolnorozwojowe
« 24 Cze, 2009, 11:10:28 »
Bry. Ogolnie to chcialbym sie nauczyc kostkowac w miare sprawnie (tak, nie umiem prawie w ogole kostkowac, czesciej gram na klasyku). Przekopalem caly ten dzial, polecacie tam szkolki Cooleya, Batio - tylko ze ich znalezc do kupienia ;) nie idzie. Jestem leworeczny ale gram jak praworeczny. Moglbym Was poprosic o jakies cwiczenia, szkolki z ktorych kozystacie i przynosza rezultaty ? Mam wakacje, nie mam jako-takiej pracy, moglbym cwiczyc codziennie po kilka godzin. Z gory dziekuje.

Offline felix0

  • Gaduła
  • Wiadomości: 192
    • Struganki w drewienku
Odp: Cwiczenia ogolnorozwojowe
« Odpowiedź #1 24 Cze, 2009, 11:21:33 »
pierwsze lepsze

pietruszka
« Ostatnia zmiana: 24 Cze, 2009, 11:28:58 wysłana przez felix0 »
Tak, tak - powiedział szpak.
https://itsoftcare.pl

Offline zuraw

  • Gaduła
  • Wiadomości: 180
Odp: Cwiczenia ogolnorozwojowe
« Odpowiedź #2 24 Cze, 2009, 11:24:36 »
nie wiem czy nie będziesz miał problemu z tym wiosłem na prawa rekę i czy nie lepiej zmienić na druga stronę skoro jesteś leworeczny.

A co do tematu dla mnie ogolno rozwojowe ćwiczenia to jazda po  skalach pozycjami( wegłóg kolejności wybranej skali) w gore i w dól po gryfie zaczynając od wolnego tempa jak juz się zapamieta to przyspieszanie metronomu o pare pkt. po pewnym czasie okazuje sie że potrafisz kostkowac i umiesz czytac gryf :)

Przykład:
jedziesz frygijską od dzwięku D nastepnie lidyjską od D# ( drugi dzwięk pierwszej pozycji) nastepnie
 miksolidyjską od F ( trzeci dzwięk pierwszej pozycji) itd.

Offline zuosiej

  • Gaduła
  • Wiadomości: 196
  • Fuck yeah!
Odp: Cwiczenia ogolnorozwojowe
« Odpowiedź #3 24 Cze, 2009, 11:26:39 »
nie wiem czy nie będziesz miał problemu z tym wiosłem na prawa rekę i czy nie lepiej zmienić na druga stronę skoro jesteś leworeczny.
klasycznie gram juz tak jakies 4 lata ;)

Offline zuraw

  • Gaduła
  • Wiadomości: 180
Odp: Cwiczenia ogolnorozwojowe
« Odpowiedź #4 24 Cze, 2009, 11:41:51 »
nie wiem czy nie będziesz miał problemu z tym wiosłem na prawa rekę i czy nie lepiej zmienić na druga stronę skoro jesteś leworeczny.
klasycznie gram juz tak jakies 4 lata ;)


to teraz juz pewnie zapóźno na zmiany ale wydaje mi sie że w taki sposób bedziesz miał mniejszą wydajnośc tzn mając odwrotnie gitare mógłbyś do leprzych rezultatów dojść. No tak mi sie wydaje...

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Odp: Cwiczenia ogolnorozwojowe
« Odpowiedź #5 24 Cze, 2009, 12:09:01 »
Ale by to fajnie wyglądało jakbyś tak na koncercie obrócił sobie gitarę w drugą stronę i grał dalej :P

Offline zuosiej

  • Gaduła
  • Wiadomości: 196
  • Fuck yeah!
Odp: Cwiczenia ogolnorozwojowe
« Odpowiedź #6 24 Cze, 2009, 12:20:00 »
Ale by to fajnie wyglądało jakbyś tak na koncercie obrócił sobie gitarę w drugą stronę i grał dalej :P
Widzialem raz takiego kolesia. Gra akustycznie na terenie malopolski, gra duzo kawalkow Dzemu, niestety nie pamietam jak sie nazywa, cos tam kiedys mowil ze byl uzalezniony od dragow itd. i jezdzi z takimi akcjami przeciwko, on tak robil ;)

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Cwiczenia ogolnorozwojowe
« Odpowiedź #7 24 Cze, 2009, 14:12:57 »
Polecam lekturę tej (wiekowej już) lekcji: http://www.cyberfret.com/classic/tech_from_hell.htm

Co do szkółek Cooleya - świetne jest "legato workout" ze Shred Guitar Manifesto. Spróbuje opisać idee tego ćwiczenia (Tolein wczoraj pytał, więc sobie skorzysta ;D).
Otóż w książeczce mamy narysowane jakieś dziwne kształty typu:
|*| |*|Kropeczki oznaczają progi na których stawiamy paluchy i jedziemy legato w górę i dół gryfu. Cóż oznacza "jedziemy legato"? Zademonstruję niżej na przykładzie z łatwo przyswajalną tabulaturką.
Załóżmy, że bierzemy sobie do ćwiczeń kształcik jak powyżej. Do męczarni wybieramy sobie kombinację palców wskazującego i środkowego. Jedziemy coś takiego, aż dojdziemy palcem środkowym do ostatniego progu:
[tab]
|-------------------1h3-------------------------------------------------|
|----------------1h3---1h3----------------------------------------------|
|-------------1h3---------1h3-------------------------itp.-w-górę-gryfu-|
|----------1h3---------------1h3----------------------------------------|
|-------1h3---------------------1h3-------------2h4---------------------|
|----1h3---------------------------1h3-------2h4------------------------|
|-1h3---------------------------------1h3-2h4---------------------------|
[/tab]
Z powrotem wracamy sobie tak:
[tab]
|-24p22------------------------------------------------------|
|------24p22-------------------------------------------------|
|-----------24p22--------------------------------------(...)-|
|----------------24p22---------------------------------------|
|---------------------24p22----------------------23p21-------|
|--------------------------24p22-----------23p21-------------|
|-------------------------------24p22-23p21------------------|
[/tab]
Oczywiście pierwszy dźwięk możemy kostkować sobie alternate, economy, nie kostkować wcale, albo kostkować całość.
Znamy już zatem zamysł tego ćwiczonka, możemy modyfikować je sobie jak nam się podoba :)
Poniżej inne kształty (matryce? ;)), dzięki którym możemy pomęczyć trochę paluszki.
Kształt 1 - kombinacje palców: 1 2, 2 3, 3 4
|*|*|
Kształt 2 - kombinacje palców: 1 3, 2 4, 1 2, 2 3, 3 4
|*| |*|
Kształt 3 - kombinacje palców: 1 4, 1 3, 2 4
|*| | |*|
Kształt 4 - kombinacje palców: 1 4
|*| | | |*|
Kształt 5 - kombinacje palców: 1 4
|*| | | | |*|
Kształt 6 - kombinacje palców: 1 4
|*| | | | | |*|
Kształt 7 - kombinacje palców: 1 4
|*| | | | | | |*|
Kształt 8 - kombinacje palców: 1 2 4, 1 2 3, 2 3 4
|*|*| |*|
Kształt 9 - kombinacje palców: 1 3 4, 1 2 3, 2 3 4
|*| |*|*|
Kształt 10 - kombinacje palców: 1 2 4, 1 3 4, 1 2 3, 2 3 4
|*| |*| |*|
Kształt 11 - kombinacje palców: 1 3 4, 1 2 3, 2 3 4
|*| | |*| |*|
Na razie tyle, jak będę miał więcej czasu, to rozpiszę wszystkie :)

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 750
Odp: Cwiczenia ogolnorozwojowe
« Odpowiedź #8 24 Cze, 2009, 14:13:56 »
http://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=pl&v=SJlclNAF9q4

Jestem leworęczny - graj jak umiesz, a najlepiej i tak i tak.
Myślę, że jednak jakbyś grał "normalnie" dla Ciebie, czyli na lewo, to osiągniesz większego skilla.
Paczki z głów!

Offline zuosiej

  • Gaduła
  • Wiadomości: 196
  • Fuck yeah!
Odp: Cwiczenia ogolnorozwojowe
« Odpowiedź #9 24 Cze, 2009, 14:38:48 »
Polecam lekturę tej (wiekowej już) lekcji: http://www.cyberfret.com/classic/tech_from_hell.htm
cos mi ten link nie dziala, a z checia bym poczytal
co do cwiczenia - dzis gralem tak z 15 min i ogolnie na koordynacje jest lepiej ;) kostkuje tylko pierwszy dzwiek

Offline terrormuzik

  • Zamula nawet jesion
  • Pr0
  • Wiadomości: 2 716
Odp: Cwiczenia ogolnorozwojowe
« Odpowiedź #10 24 Cze, 2009, 14:51:59 »
mi działa link

Offline jaco

  • Gaduła
  • Wiadomości: 202
Odp: Cwiczenia ogolnorozwojowe
« Odpowiedź #11 24 Cze, 2009, 23:15:07 »
ja śmaja jestem i gram jak prawy. da rade;]

Offline quorton

  • Gaduła
  • Wiadomości: 104
    • myspace
Odp: Cwiczenia ogolnorozwojowe
« Odpowiedź #12 25 Cze, 2009, 13:08:08 »
Ale by to fajnie wyglądało jakbyś tak na koncercie obrócił sobie gitarę w drugą stronę i grał dalej :P
Widzialem raz takiego kolesia. Gra akustycznie na terenie malopolski, gra duzo kawalkow Dzemu, niestety nie pamietam jak sie nazywa, cos tam kiedys mowil ze byl uzalezniony od dragow itd. i jezdzi z takimi akcjami przeciwko, on tak robil
Do mojej szkoły raz przyjechał taki ziomek. Mówił, że jest z gór, był uzależniony, jakiś czas nie miał kasy i ważył 28kg :o
Mówił młodzieży o szkodliwości dragów i grał kawałki dżemu, dylana etc. na zmianę ;)
najlepsze jak co chwilę grał tapping na tym swoim akustyku fendera :D

Offline wuj Bat

  • Pr0
  • Wiadomości: 8 750
Odp: Cwiczenia ogolnorozwojowe
« Odpowiedź #13 26 Cze, 2009, 08:58:48 »
Ale by to fajnie wyglądało jakbyś tak na koncercie obrócił sobie gitarę w drugą stronę i grał dalej :P
Widzialem raz takiego kolesia. Gra akustycznie na terenie malopolski, gra duzo kawalkow Dzemu, niestety nie pamietam jak sie nazywa, cos tam kiedys mowil ze byl uzalezniony od dragow itd. i jezdzi z takimi akcjami przeciwko, on tak robil
Do mojej szkoły raz przyjechał taki ziomek. Mówił, że jest z gór, był uzależniony, jakiś czas nie miał kasy i ważył 28kg :o
Mówił młodzieży o szkodliwości dragów i grał kawałki dżemu, dylana etc. na zmianę ;)
najlepsze jak co chwilę grał tapping na tym swoim akustyku fendera :D

Ludzie to mają zajebiste wspomnienia z dzieciństwa. Ja mam tylko mroki :P
Paczki z głów!

Offline zuosiej

  • Gaduła
  • Wiadomości: 196
  • Fuck yeah!
Odp: Cwiczenia ogolnorozwojowe
« Odpowiedź #14 26 Cze, 2009, 09:17:40 »
Ale by to fajnie wyglądało jakbyś tak na koncercie obrócił sobie gitarę w drugą stronę i grał dalej :P
Widzialem raz takiego kolesia. Gra akustycznie na terenie malopolski, gra duzo kawalkow Dzemu, niestety nie pamietam jak sie nazywa, cos tam kiedys mowil ze byl uzalezniony od dragow itd. i jezdzi z takimi akcjami przeciwko, on tak robil
Do mojej szkoły raz przyjechał taki ziomek. Mówił, że jest z gór, był uzależniony, jakiś czas nie miał kasy i ważył 28kg :o
Mówił młodzieży o szkodliwości dragów i grał kawałki dżemu, dylana etc. na zmianę ;)
najlepsze jak co chwilę grał tapping na tym swoim akustyku fendera :D
to ten sam koles ;)

Offline Artisth

  • Gaduła
  • Wiadomości: 105
Odp: Cwiczenia ogolnorozwojowe
« Odpowiedź #15 26 Cze, 2009, 21:45:34 »
Też kiedyś w mojej mieścinie było z nim spotkanie. Fajne to było- zrobiło na mnie ogromne wrażenie.
Burek! Dobry Pies.

Offline Tadeo

  • Pr0
  • Wiadomości: 625
  • Sie gra sie ma
    • Fraktale
Odp: Cwiczenia ogolnorozwojowe
« Odpowiedź #16 27 Cze, 2009, 22:13:37 »
Dobrym patentem jest korzystanie tylko z jednej kostki. Po pewnym czasie dostosowuje się ona kształtem do twojej dłoni i gra się łatwiej. 8)

Co do leworęczności - jeżeli naprawdę lepiej mańkutowi grać na dostosowanej do niego gitarze to ja się boję myśleć jak szybko bym zapierdalał teraz. :D

A tak serio to na przykład u mnie prędkość limitowana jest przez ruchy lewej ręki.

Offline James Dean

  • Pr0
  • Wiadomości: 841
  • Ich liebe Lizol
Odp: Cwiczenia ogolnorozwojowe
« Odpowiedź #17 28 Cze, 2009, 14:45:12 »
Pewnie nie, chodzi o koordynacje obu rak.

Offline 7th

  • Pr0
  • Wiadomości: 729
Odp: Cwiczenia ogolnorozwojowe
« Odpowiedź #18 04 Lip, 2009, 10:36:44 »
Ja przerobiłem już masę różnych ćwiczeń i z doświadczenia mogę powiedzieć, że kluczową sprawą w dochodzeniu do jakichkolwiek skili jest własna determinacja i samozaparcie. Nie ma cudownych patternów, które sprawią, że polepszymy swoje umiejętności w szybkim tępie. Jeżeli odpowiednio wykorzysta się czas na ćwiczenia tzn. przerobi się je dokładnie bez pośpiechu starając się wykonać jak najlepiej zaczynając od mniejszych prędkości stopniowo coraz szybciej ( czyli to, co wszyscy wiemy :) ), to nawet grając zwykłe "pajączki" dość szybko zauważa się postępy. Liczy się jakość ćwiczenia. Na koordynację rąk dobrze robi sweeping i konsekwentne kostkowanie naprzemienne.
power to a being never dies

Offline neyoam

  • Gaduła
  • Wiadomości: 145
Odp: Cwiczenia ogolnorozwojowe
« Odpowiedź #19 04 Lip, 2009, 20:05:53 »
Znacie może jakieś ćwiczenia, by wyeliminować napinanie całej ręki? Podczas szybkiego kostkowania z góry strasznie napinają mi się mięśnie w całej łapie. Jest na to jakaś rada, bo poprostu zaczyna mnie to irytować... :(
khm...jajo

Offline zuosiej

  • Gaduła
  • Wiadomości: 196
  • Fuck yeah!
Odp: Cwiczenia ogolnorozwojowe
« Odpowiedź #20 04 Lip, 2009, 21:06:31 »
Ogolnie to ruch powinien wychodzic praktycznie z samego nadgarstka

Offline neyoam

  • Gaduła
  • Wiadomości: 145
Odp: Cwiczenia ogolnorozwojowe
« Odpowiedź #21 04 Lip, 2009, 21:48:10 »
To ja wiem. Staram się jak mogę, ale i tak napina mi się cała łapa. Nawet jak tylko lata nadgarstek...shiet
khm...jajo

Offline zuosiej

  • Gaduła
  • Wiadomości: 196
  • Fuck yeah!
Odp: Cwiczenia ogolnorozwojowe
« Odpowiedź #22 04 Lip, 2009, 22:15:51 »
a probowales grac tak jakbys obracal nadgarstek ?

Offline Tadeo

  • Pr0
  • Wiadomości: 625
  • Sie gra sie ma
    • Fraktale
Odp: Cwiczenia ogolnorozwojowe
« Odpowiedź #23 05 Lip, 2009, 16:40:25 »
Ogolnie to ruch powinien wychodzic praktycznie z samego nadgarstka
Szalony.

Nie pograsz szybko w ten sposób.

Offline lord_awesomeguy

  • Miszcz avatarów ;)
  • Pr0
  • Wiadomości: 1 447
  • Jestem marudą.
Odp: Cwiczenia ogolnorozwojowe
« Odpowiedź #24 05 Lip, 2009, 18:24:20 »
Chris Broderick na temat nadgarstek vs. łokieć w kostkowaniu:

Cytat: Shredfiend
Hey Chris, I was wondering what your thoughts on picking from the wrist are versus the elbow or a combination of the 2.

I know most people say wrist is better. There are some fantastic pickers using their wrist out there. But I've seen a few, like Vinnie Moore or even Greg Howe(one of my favs, even though he's more of a legato player) use more of an elbow motion.

I also see a lot of guys who start with their wrist for slow and medium tempos and then their elbow creeps in on their faster stuff.

I tend to use my elbow a lot even though when I do a lot of down picking for rhythm I use the wrist.

Just wondering what your thoughts were.

Thanks.
Hey Shredfiend,

I have many thoughts on this:
1st is that everyone is built different, Paul Gilbert picks with wrist while Petrucci picks arm, I could never pick fast with wrist.

2nd any time you can use a larger muscle group to do a job then use it (in this case meaning arm) it will fatigue less easily.

3rd you are missing one of the most important arm movements availible, arm rotation. In the end my picking is a slight combo of these three movements, wrist for slower intervalic (large string skips) riffs, upper arm for speed and volume, arm rotation for speed without over exertion (this is what I am working on currently so I can pick faster with less effort).

I know this didn't ansewer your question but it should get you looking at the mechanics of your arm to help you define how it should work.
Take care, Chris.
« Ostatnia zmiana: 05 Lip, 2009, 18:26:57 wysłana przez lord_awesomeguy »

 

Related Topics

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
21 Odpowiedzi
10821 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 24 Wrz, 2012, 18:40:55
wysłana przez Jakub0765
0 Odpowiedzi
1324 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 07 Lut, 2014, 17:59:34
wysłana przez mariaczi
10 Odpowiedzi
22117 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 08 Lut, 2017, 13:59:58
wysłana przez baz0k
1 Odpowiedzi
10119 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 19 Kwi, 2018, 11:41:06
wysłana przez Zomballo
6 Odpowiedzi
6102 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość 27 Lis, 2020, 00:29:31
wysłana przez Aremenius